İngiltere Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2024 Yılında İngiltere Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İngiltere, Büyük Britanya Adası’nda İskoçya ve Galler ile birlikte yer alan üç ülkeden biridir. Büyük Britanya Adası’nın merkezi ve güneyini kaplayan İngiltere’nin batısında Galler ve kuzeyinde İskoçya olmak üzere iki sınır komşusu bulunmaktadır. İngiltere, İskoçya ve Galler ile birlikte Büyük Britanya’yı ve bu üç ülkeye Kuzey İrlanda’nın dahil olması ile birlikte Birleşik Krallık olarak anılan devleti oluşturmaktadır. Birleşik Krallık, anayasal monarşi ile yönetilmektedir ve başkenti Londra’dır.

Makalede İngiltere hakkında bilinmesi gerekenler en güncel verilerle aktarılmaktadır.

10 Maddede İngiltere Nasıl Bir Yerdir?

10 maddede İngiltere hakkında bilinmesi gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • İngiltere, günümüzde Birleşik Krallık içinde bir parlamenter demokrasi altında anayasal bir monarşi olarak yönetilmekte ve doğrudan Birleşik Krallık Parlamentosu tarafından kontrol edilmektedir. İngiltere, İskoçya ile birlikte Büyük Britanya Krallığı'nı kurmak için bir araya geldiği 1707 yılından beri kendi hükümetine sahip değildir.
 • İngiltere sınırları içerisinde dört farklı düzeyde siyasi alt bölümlenme bulunmaktadır ve bu bölümlenmelerin en üst düzeyi dokuz büyük bölge olan Büyük Londra, Güney Doğu İngiltere, Güney Batı İngiltere, Batı Midlands, Kuzey-Batı İngiltere, Kuzey Doğu İngiltere, Yorkshire ve Humber, Doğu Midlands ve Doğu İngiltere’dir. İngiltere’nin dokuz bölgesinin yanı sıra hiyerarşik olarak alt düzeylerde yer alan 48 seramonik bölge, ilçeler ve bucaklar bulunmaktadır.
 • Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan İngiltere ekonomisi, imalat ve hizmet sektörlerinde oldukça karmaşık ve çeşitlidir. Öne çıkan sektörler finans, bankacılık, kimya, ilaç, havacılık, gemi yapımı, turizm ve yazılım/bilgi teknolojileridir. İngiltere’nin başkenti Londra, dünyanın en büyük finans merkezlerinden biri olup Birleşik Krallık içerisindeki en büyük ve zengin bölgedir.
 • İngiltere, 55 milyonu aşan nüfusu ile Birleşik Krallık içerisindeki en büyük coğrafi bölgedir ve Londra, 9 milyonluk nüfusu ile İngiltere’nin en büyük şehridir.
 • İngiltere’nin resmi dili İngilizce’dir; ancak, İngiltere genelinde farklı İngilizce lehçeleri kullanılmaktadır. İngiltere’nin son yıllarda çok göç almasıyla birlikte ülkede Punjabi ve Urduca gibi diller yaygınlaşmaya başlamıştır.
 • İngiltere’de tarih boyu en yaygın din Hristiyanlık olmuştur ve buna bağlı olarak İngiltere’nin yerleşik kilisesi ise Anglikan Hristiyan Kilisesi’dir. Anglikan Kilisesi, İngiltere’de anayasal bir konuma sahiptir. İngiltere’de Hristiyanlık haricinde yaygın olan diğer dinler ise İslam, Hinduizm, Musevilik, Budizm, Rastafari Hareketi, Neopaganizm gibi dinlerdir.
 • İngiltere, Büyük Britanya adasının yaklaşık üçte ikisini ve Wight Adası ile Scilly Adaları’nın açık deniz bölgelerini oluşturmakta ve toplamda 130.279 km²’lik bir alanı kaplamaktadır. Çoğunlukla hafif iniş çıkışlı tepeler ve ovalardan oluşan bir topografyaya sahip olan İngiltere’de biri Londra’nın içinden geçen ünlü Thames Nehri olmak üzere birçok nehir de bulunmaktadır.
 • İklimi ılıman deniz iklimi olan İngiltere’de yazlar ve kışlar ılıman geçmektedir. Yılın büyük bölümü yağışlı geçen İngiltere’de ocak ayında ortalama sıcaklıklar 1 °C, temmuz ayında ortalama sıcaklıklar ise 21 °C’dir.
 • İngiltere, Fransa ve Avrupa kıtasından 34 km’lik bir kanal ile ayrılmaktadır. İngiliz Kanalı veya Manş Denizi olarak adlandırılan ve İngiltere ve Fransa’yı birbirinden ayıran kanalda dünyanın en uzun tüneli Manş Tüneli bulunmakta ve bu tünel Dover ve Calais’i birbirine bağlamaktadır.
 • İngiltere’deki üniversitelerin birçoğu dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. İngiltere’nin en iyi üniversiteleri Cambridge Üniversitesi, Imperial College London, Oxford Üniversitesi ve University College London olarak sıralanabilir.

İngiltere Hangi Kıtada Bulunur?

İngiltere Hangi Kıtada Bulunur?
İngiltere Hangi Kıtada Bulunur?

İngiltere Avrupa kıtasında yer almaktadır.

İngiltere Yüzölçümü Nedir?

Birleşik Krallık hükümetinin 2021 verilerine göre İngiltere’nin yüzölçümü 130.279 km² olup km²’ye 434 kişi düşmektedir. İngiltere yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük 99. ülkesidir.

İngiltere'ye Komşu Ülkeler Hangileridir?

Büyük Britanya adasının güneydoğusu ve güneybatısı boyunca uzanan İngiltere komşu ülkeleri ile birlikte adadaki üç ülkeden biridir. İngiltere’nin kuzeyinde İskoçya ve batısında ise Galler olmak üzere iki kara komşusu bulunmaktadır.

İngiltere'de Deniz Var Mıdır?

İngiltere’de deniz vardır. Kuzeybatısı Atlantik Okyanusu’na bakan İngiltere’nin kuzeyi ve doğusunda Kuzey Denizi, batısında İrlanda Denizi ve son olarak güneyinde Manş Denizi bulunmaktadır. Manş Denizi, Fransa ve İngiltere arasındaki deniz olup İngiltere tarafından İngiliz Kanalı ismiyle kullanılmaktadır.

İngiltere Kıyı Şeridi Kaç Kilometredir?

İngiltere kıyı şeridi uzunluğu 4.422 km’dir. İngiltere dünyanın en uzun kıyı şeridine sahip olan ülkeler arasında 33. sıradadır.

İngiltere'nin Coğrafi Özellikleri Nelerdir?

İngiltere'nin Coğrafi Özellikleri Nelerdir?
İngiltere'nin Coğrafi Özellikleri Nelerdir?

İngiltere, Galler ve İskoçya ile paylaşmış olduğu Büyük Britanya adasının merkezi ve güneyi olmak üzere üçte ikisini kaplamaktadır. İngiltere’yi Avrupa kıtasından 52 km genişliğindeki İngiliz Kanalı (Manş Denizi) ayırmaktadır.

Büyük bir kısmı alçak tepelerle kaplı olan İngiltere’nin kuzeyi görece daha dağlıktır ve Pennine Dağları ülkeyi kuzeyden güneye doğru ikiye ayırmaktadır. İngiltere’nin dağları fazla yüksek değildir ve bu doğrultuda ülkenin en yüksek noktası 978 m irtifadaki Scafell Pike zirvesidir. İngiltere’nin doğusunda düz bir bataklık bölge bulunmaktadır ve büyük bir bölümü tarım amacıyla kurutulmuş olan bu bataklığın adı the Fens olarak anılmaktadır. Trent, Ouse ve Severn gibi önemli nehirleri bulunan İngiltere’nin en meşhur nehri ise başkent Londra’nın ortasından geçen Thames Nehri’dir.

İngiltere’nin, Atlantik Okyanusu, Kuzey Denizi, İrlanda Denizi ve Manş Denizi’ne kıyısı bulunmaktadır. Manchester ve Liverpool limanları gibi büyük limanlar İngiltere coğrafyası ve ekonomisi için büyük önem arz etmekte olup ülke sanayisinin gelişmesinde doğrudan katkıda bulunmuştur. İngiltere’nin en büyük doğal limanı Poole, dünyanın en büyük ikinci doğal limanı olarak anılmaktadır.

İngiltere'nin İklim Özellikleri Nasıldır?

İngiltere’de ılıman deniz iklimi görülmekte olup bu bağlamda kışlar ılıman, yazlar ise serin ve ılıman geçmektedir. Güneşli gün sayısı az olan İngiltere coğrafi konumu gereği Gulf akıntısının sıcak su akıntısından faydalanmakta ve ülkenin iklimi buna bağlı olarak şekillenmektedir.

Yılın büyük bir bölümünün yağışlı olması İngiltere iklimi karakteristiklerinden biridir ve bu doğrultuda ülkenin yıllık yağış miktarı ortalaması 855 mm civarındadır. İngiltere’nin en sıcak ayı temmuz olup en soğuk ayı ise ocak ayıdır. İngiltere’nin yıllık ortalama sıcaklığı en yüksek bölgeleri ülkenin güneyi ve Scilly Adaları olup yıllık ortalama sıcaklığın en düşük olduğu bölge ise Newport, Shropshire’dir.

İngiltere Nereye Bağlıdır?

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda ile birlikte Birleşik Krallık’ı oluşturan ülkelerden biridir.

İngiltere Ne Zaman Kurulmuştur?

İngiltere, özellikle Happisburgh, Norfolk'da bulunan arkeolojik kanıtlara göre yaklaşık 800 bin yıldır üzerinde yaşam olan Büyük Britanya adası üzerinde yer almaktadır. İngiltere’ye 4. yüzyılda Cermen kabileleri, yani Anglosaksonlar göç etmiştir.

Britanya’daki Roma yönetiminin çökmesinin ardından bölgeye yerleşen Anglosaksonlar birbirlerine rakip küçük krallıklar kurmuştur. İngiltere, 8. ve 11. yüzyıllar arasında İskandinav istilaları ile karşılaşmıştır. Büyük Britanya adasındaki küçük krallıklar arasında yıllarca süren anlaşmazlıklar ve savaşlar, İngiltere’nin siyasi birliğini oluşturmasını geciktirmiş ve İngiltere tarihi üzerinde doğrudan etkili olmuştur. İngiltere, 1707 yılında İskoçya ile birleşerek Büyük Britanya’yı kurmuştur.

İngiltere'de Hangi Dil Konuşulur?

Birleşik Krallık'ın fiili resmi dili, yaklaşık 59,8 milyon sakin veya üç yaşın üzerindeki nüfusun %98'i tarafından konuşulan İngilizcedir.

Ülkenin %98’i Birleşik Krallık resmi dili olan İngilizce’yi konuşsa da Birleşik Krallık’ta İskoçça, Galce, İrlandaca başta olmak üzere yerel diller ve İngilizce lehçeleri de konuşulmaktadır. Birleşik Krallık, son yıllarda çok fazla göçmen aldığı için ülkede kullanımı yaygınlaşan diller arasında Lehçe, Urduca, Punjabi, Arapça ve Çince gibi diller bulunmaktadır.

Birleşik Krallık Yönetim Şekli Nedir?

Birleşik Krallık’ın yönetim şekli anayasal monarşidir. Birleşik Krallık 1688-89’daki Şanlı Devrim sonrası ilan edilen Haklar Bildirgesi sonrası anayasal monarşi sistemine geçmiştir.

İngiltere’de Meclis Yapısı Nasıldır?

İngiltere’de Meclis Yapısı Nasıldır?
İngiltere’de Meclis Yapısı Nasıldır?

Birleşik Krallık, çok partili iki meclisli parlamenter demokrasiye sahip anayasal monarşi ile yönetilmektedir. Devletin başı kraliyet olmakla birlikte başbakan ise hükümetin ve bakanlar kurulunun başında yer almaktadır.

İngiltere’de yürütme, hükümet tarafından yerine getirilen bir erktir ancak bu erk hükümdar adına ve hükümdar onayı ile yerine getirilmektedir. Yürütme, Birleşik Krallık’ı oluşturan Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda hükümetleri tarafından da yerine getirilmektedir. Yasama erki çerçevesinde İngiliz meclisi ikili ve farklı bir yapıya sahiptir. Kraliçe veya partiler tarafından atanma yoluyla gerçekleşen ve asilzadelerin oluşturduğu İngiltere Lordlar Kamarası ve üyelerinin (milletvekillerinin) en çok beşer yıllık dönemler için seçimle işbaşına geldiği alt meclis İngiltere Avam Kamarası birlikte Birleşik Krallık Parlamentosu’nu oluşturmaktadır. Birleşik Krallık Parlamentosu’nun İngiltere siyaseti içerisindeki görevi yasa çıkarmaktır ve bu görev aynı zamanda İskoçya Parlamentosu, Galler Ulusal Meclisi ve Kuzey İrlanda Meclisi tarafından da yerine getirilmektedir.

İngiltere Siyasi Haritası Nasıldır?

İngiltere siyasi haritası aşağıda verilmiştir.

İngiltere Siyasi Haritası Nasıldır?
İngiltere Siyasi Haritası Nasıldır?

İngiltere'nin Eyaletleri Nelerdir?

İngiltere’nin eyaletleri aşağıda listelenmiştir.

 • Büyük Londra
 • Güney Doğu İngiltere
 • Güney Batı İngiltere
 • Batı Midlands
 • Kuzey Batı İngiltere
 • Kuzey Doğu İngiltere
 • Yorkshire ve Humber
 • Doğu Midlands
 • Doğu İngiltere

İngiltere'nin Şehirleri Nelerdir?

İngiltere’nin şehirleri aşağıda listelenmiştir.

 • Bath
 • Birmingham
 • Bradford
 • Brighton and Hove
 • Bristol
 • Cambridge
 • Canterbury
 • Carlisle
 • Chester
 • Chelmsford
 • Chichester
 • Coventry
 • Derby
 • Durham
 • Ely
 • Exeter
 • Gloucester
 • Hereford
 • Kingston upon Hull
 • Lancaster
 • Leeds
 • Leicester
 • Lichfield
 • Lincoln
 • Liverpool
 • City of London
 • Manchester
 • Newcastle upon Tyne
 • Norwich
 • Nottingham
 • Oxford
 • Peterborough
 • Plymouth
 • Portsmouth
 • Preston
 • Ripon
 • Salford
 • Salisbury
 • Sheffield
 • Southampton
 • St Albans
 • Stoke-on-Trent
 • Sunderland
 • Truro
 • Wakefield
 • Wells
 • Westminster
 • Winchester
 • Wolverhampton
 • Worcester
 • York

İngiltere'nin Başkenti Neresidir?

İngiltere’nin başkenti Londra’dır. Nüfusu 9 milyonu aşan Londra, İngiltere’nin başkenti ve en kalabalık şehridir. Dünyanın en multikültürel şehirlerinden biri olan Londra, İstanbul, Moskova ve Paris’in ardından Avrupa’nın en yüksek nüfuslu 4. kentidir. Tarih boyunca yüksek nüfuslu bir kent olan Londra, M.Ö. 43 yılında Roma İmparatorluğu tarafından Londinium ismiyle kurulmuştur.

Londra, sanat, ticaret, eğitim, eğlence, moda, finans, sağlık, medya, profesyonel hizmetler, araştırma ve geliştirme, turizm ve ulaşım gibi birbirinden farklı birçok alanda dünyanın en önde gelen şehirlerinden biridir. Londra, özellikle finans sektöründe uzmanlaşmıştır ve bu alanda New York’un ardından dünyanın en önemli ikinci kentidir.

Dünyanın en eski metrosuna sahip olan Londra metrosu, 1863 yılında hizmete girmiştir. Ulaşım ağı konusunda çok gelişmiş bir kent olan Londra’da Heathrow, Gatwick, Stansted, Luton ve London City isimli beş büyük havalimanı bulunmaktadır.

Londra, dünyanın kültür başkentlerinden biridir. Dünyada üçüncü en çok film üretilen kent olan Londra, diğer yandan da dünyanın en çok tiyatro izleyicisi olan şehridir. British Museum başta olmak üzere Londra’da 170’ten fazla müze ve çok sayıda sanat galerisi bulunmaktadır.

Dünyanın en önde gelen eğitim merkezlerinden biri olan Londra, Avrupa’da yüksek eğitim kurumlarının en yoğun olduğu kenttir. University College London (UCL), Imperial College London, Londra Ekonomi Okulu ve King's College London (KCL) gibi önde gelen eğitim kurumları Londra’da yer almaktadır. Britanya’nın en büyük üniversitesi Londra Üniversitesi, Londra’da yer almakta ve bünyesinde 170 binden fazla öğrenciyi barındırmaktadır.

İngiltere'nin Nüfusu Kaçtır?

İngiltere hükümeti verilerine göre İngiltere’nin 2021 yılında nüfusu 56,5 milyondur ve bu nüfusuyla İngiltere, Birleşik Krallık nüfusunun %84’ünü oluşturmaktadır. İngiltere’nin yüzölçümü 130.279 km² olup km²’ye 434 kişi düşmektedir.

İngiltere’nin güneydoğusu, ekonomik refahının yüksek olması nedeniyle hem İngilizlerin hem de göçmenlerin yoğunlaştığı bir bölgedir. İngiltere’ye İrlanda, Almanya ve Polonya gibi Avrupa ülkelerinden çok sayıda göçmen gelmiş olmakla birlikte eski Britanya kolonileri Pakistan, Hindistan ve Bangladeş gibi ülkelerden ve Afrika ve Karayipler’den de çok sayıda göç olmuştur. İngiltere’de Britanyalı ve göçmen nüfusun yanı sıra Cornishler olarak adlandırılan yerli nüfusa da sahiptir.

Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı verileri ülkede yaklaşık 850.000 Türk’ün yaşadığını göstermektedir. Birleşik Krallık resmi verilerine göre, İngiltere Türk nüfusu Londra'da yoğunlaşmıştır ve buna göre yaklaşık 450.000 Türk, Londra’da yaşamaktadır.

İngiltere'nin En Kalabalık Şehri Hangisidir?

İngiltere’nin en kalabalık şehri Londra’dır. Londra’nın nüfusu 2020 yılında Greater London Authority verilerine göre 9 milyondur.

İngiltere'nin Ekonomisi Nasıldır?

Sosyal pazar ve piyasa odaklı bir ekonomiye sahip olan İngiltere ekonomisi, nominal olarak dünyanın en büyük 5. ekonomisidir. Birleşik Krallık’ın gayri safi yurt içi hasılası (GSYİH) 2,7 milyar $ seviyesinde olup kişi başına GSYİH’i ise 40 bin $’ın biraz üzerindedir. Birleşik Krallık ekonomisinin %0,6’sını tarım, %6,4’ünü inşaat, %14,6’sını endüstri ve son olarak %78,4’ünü ise hizmet faaliyetleri oluşturmaktadır.

Hizmet faaliyetleri içerisinde yer alan sektörler, İngiltere’nin ekonomik faaliyetleri arasında en önemli paya sahiptir. İngiltere ekonomisinin en gelişmiş sektörleri finans, bankacılık, havacılık ve uzay endüstrisi ile ilaç sanayidir. Sanayi Devrimi ve sonrasında Manchester ve Liverpool kentleri ve bu kentlerdeki limanlar, İngiliz ekonomisi için büyük öneme sahipken, günümüzde dünyanın en büyük ikinci finans merkezi olan Londra’nın İngiltere ekonomisi için önemi hayatidir. İngiltere ekonomisi, 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren hizmet faaliyetlerine yönelmiş ve ağır sanayi ürünleri yerine yüksek katma değerli ürünler önem kazanmıştır.

İngiliz Para Birimi Nedir?

İngiliz Para Birimi Nedir?
İngiliz Para Birimi Nedir?

İngiltere’nin para birimi İngiliz sterlinidir. Pound olarak da bilinen İngiliz sterlininin uluslararası kısaltması GBP’dir.

İngiltere AB Üyesi Midir?

Hayır, İngiltere AB üyesi değildir. Egemenlik, göç, ekonomi ve düzen karşıtı politikalar gibi konularda yaşanan anlaşmazlıklar ve diğer bazı faktörler, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararı almasına neden olmuştur. 2016 yılında İngiltere Brexit referandumu %51,8’lik bir oy oranı ile AB’den ayrılma kararı yönünde sonuçlanmış ve 2020 yılında İngiltere’nin AB’den ayrılma süreci tamamlanmıştır.

İngiltere NATO Üyesi Midir?

İngiltere NATO üyesi bir ülkedir. İngiltere, 1949’da NATO’yu kuran 12 ülkeden biridir. Birleşik Krallık ordusu, ABD ve Fransa’dan sonra NATO’nun en güçlü üçüncü ordusudur. İngiltere halkının %60’ı ülkenin NATO üyeliği konusunda olumlu görüş sahibidir ve yıllar içerisinde bu görüş görece stabil kalmıştır.

İngiltere Askeri Gücü Nasıldır?

Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetleri olarak adlandırılan İngiltere ordusu, 1707 yılında kurulmuştur ve Donanma, Kara Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri’nden oluşmaktadır. Doğrudan kraliyet ailesine bağlı olan ve resmi adı Majestelerinin Silahlı Kuvvetleri olan Birleşik Krallık ordusu, 194.170 aktif personelden oluşmaktadır ve 2021 yılı bütçesi ise 80,5 milyar $’dır. İngiltere’de 1963’ten beri askerlik zorunlu değildir.

İngiliz Donanması Nasıldır?

Royal Navy olarak bilinen İngiliz Donanması,16. yüzyıldan beri etkin olup Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetleri’nin üç ana kuvvetinden biridir. 34.130 aktif personeli bulunan İngiliz Donanmasının envanterinde 177 uçak, 2 uçak gemisi, 2 amfibi hücum gemisi, 2 amfibi taşıma rıhtım, 6 destroyer, 13 fırkateyn, 10 denizaltı ve 13 mayın temizleme gemisi bulunmaktadır.

İngiltere'de Yaşam Koşulları Nasıldır?

Birleşik Krallık, OECD endeksine göre hayat standartları bakımından 14. sırada yer almaktadır.

Birleşik Krallık’ta insanlar gelirlerinin %23’ünü ev sahibi olmak için harcarken bu oran %20 olan OECD ortalamasının çok az üzerindedir. Birleşik Krallık sakinleri, kişi başına ortalama 2 oda düşen evlerde yaşamaktadır ve bu oran 1,7 olan OECD ortalamasının üzerindedir. Birleşik Krallık, konut konusunda OECD ortalamasının biraz üzerinde bir hayat kalitesine sahiptir.

Gelir bakımından İngiltere, OECD ortalamasının üzerinde bir tablo çizmektedir. Birleşik Krallık'ta, kişi başına ortalama hane halkı net düzeltilmiş harcanabilir geliri yıllık 33.049 $ ile OECD ortalaması olan 30.490 $ seviyesinin üzerindedir. Ortalama hanehalkı serveti bakımından Birleşik Krallık 524.422 $ seviyesinde bir değer ile 323.960 $ olan OECD ortalamasının oldukça üzerinde yer almaktadır.

Birleşik Krallık'ta, çalışanların yaklaşık %11'i, OECD ortalaması olan %10'un biraz üzerinde, ücretli işlerde çok uzun saatler çalışmaktadır ve bu kişisel sağlığı bozabilmekte, güvenliği tehlikeye atabilmekte ve stresi artırabilmektedir. Birleşik Krallık'ta tam zamanlı çalışanlar, günlerinin ortalama %62'sini (14,9 saatini) yeme, uyuma gibi kişisel ihtiyaçlara ve boş zamanlarına (arkadaşlar ve aile ile sosyalleşme, hobiler, oyunlar, bilgisayar kullanmaya ve televizyon izlemeye gibi) ayırmaktadır ve bu da 15 saat olan OECD ortalamasına çok yakındır.

Hayat standartları ve sağlık kalitesinin en önemli göstergelerinden biri olan ortalama ömür beklentisi, İngiltere’de 81,3 yıldır (Kadınlarda ortalama 83, erkeklerde ise ortalama 79 yıl) ve bu da 81 olan OECD ortalamasının biraz üzerindedir. İngiltere’nin genel sağlık parametreleri OECD ortalamasına oldukça yakın bir değer sunmaktadır.

Birleşik Krallık'ta, 25-64 yaş arasındaki yetişkinlerin %82'si lise eğitimini tamamlamıştır ve bu değer, OECD ortalaması olan %79'un üzerindedir. İngiltere’de ortalama bir öğrenci OECD'nin Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı'nda (PISA) okuma yazma, matematik ve fen alanlarında 503 puan almıştır ve bu puan 488 olan OECD ortalamasından daha yüksek olup İngiltere’de eğitim sisteminin OECD ülkelerinin birçoğundan iyi olduğunu göstermektedir. Eğitim, sağlık, gelir ve iş yaşam dengesi gibi birçok farklı parametrede İngiltere’nin refah seviyesi, OECD ortalamasının üzerindedir.

İngiltere'de Suç Oranı Ne Kadardır?

İngiltere hükümetinin 2021 verilerine göre İngiltere’de 1000 kişi başına 75 suç işlenmiştir. İngiltere’de 2021 yılında en çok işlenen suçlar şiddet, cinsel saldırı ve toplum düzenini bozmaya yönelik suçlar olmuştur. Birleşik Krallık, suç indeksine göre dünyada 64. sırada ve bu sıralamada 88. sırada yer alan Türkiye’nin önünde yer almaktadır. Dünya suç endeksi sıralamasında görece orta sıralarda yer alan İngiltere, Avrupa’da ise 6. sırada yer almaktadır.

İngiltere'nin Eğitim Sistemi Nasıldır?

İngiltere’nin eğitim sistemi doğrudan Birleşik Krallık Eğitim Departmanı ve İş, Yenilikçilik ve Beceri Departmanı tarafından yönlendirilmektedir. OECD ortalamasının üzerinde bir eğitim sistemine sahip olan İngiltere’de okur yazarlık oranı %99’dur. İngiltere’de eğitim temel olarak dört aşamaya bölünmüştür; bu aşamalar temel düzey (3-5 yaş), ilköğretim (5-11 yaş), ortaöğretim (11-18 yaş) ve yükseköğretim (+18 yaş) olarak sıralanmaktadır. İngiltere’de yükseköğrenim genellikle üç yıllık bir lisans eğitimi ile başlamakta ve ardından eğitimin son basamağı olarak yüksek lisans ve doktora dereceleri, yani lisansüstü dereceler gelmektedir.

İngiltere, University College London (UCL), Imperial College London, Londra Ekonomi Okulu ve King's College London (KCL), Oxford Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi gibi İngiltere okulları dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. QS 2022 Dünya Sıralamasına göre, dünyanın en iyi 10 üniversitesi arasına İngiltere’den 4 okul girmiştir. Oxford Üniversitesi 2. sırada, Cambridge Üniversitesi 3. sırada, Imperial College London 7. sırada ve University College London 8. sırada yer almaktadır.

İngiltere'nin Sağlık Sistemi Nasıldır?

National Health Service adıyla hizmet veren İngiltere Ulusal Sağlık Servisi, 1948’den beri genel vergilerle finanse edilmektedir ve ülkede yaşayanlara ücretsiz ve kapsamlı sağlık hizmetleri sunmaktadır. İngiltere'de Ulusal Sağlık Servisi’nden faydalanan hastalar reçete ücreti ödemek zorunda olsalar da 60 yaş üstü ve devlet yardımı alanlar gibi bazı gruplar reçete ücretinden muaftır.

İşleyiş açısından İngiltere’de sağlık hizmetleri sosyal devlet anlayışıyla faaliyet göstermektedir ve Dünya Sağlık Hizmetleri İnovasyonu Endeksi'nde genel klasmanda 13. sırada yer alarak dünyanın en iyi sağlık sistemlerinden biri konumundadır.

İngiltere Kültürü ve Gelenekleri Nasıldır?

Britanya kültürü, Britanya’yı oluşturan tüm ulusların tarihinden etkilenmiştir ve tarihsel olarak Hıristiyan dini yaşamı, Avrupa kültürleri, İngiltere, Galler, İskoçya ve İrlanda gelenekleri Britanya kültürünü etkilemiştir. İngiliz kültürünü, Britanya kültüründen ayrı olarak değerlendirmek mümkün olmakla birlikte İngiliz kültürünün, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda kültürleri ile yer yer örtüştüğü, yer yer ise farklılaştığı gözlemlenmektedir.

Çay içme kültürü en ünlü İngiliz gelenekleri arasında yer almaktadır. İngilizler, beş çayı olarak bilinen ve yaklaşık olarak ikindi vaktine denk gelen bir zaman diliminde sütlü çay ve bisküvi tüketmeyi sevmektedir. İngilizler, günün yorgunluğunu atmak için ise iş çıkışında bara gidip bira içerek arkadaşlarıyla sosyalleşmekte ve meşhur İngiliz pub kültürünü bu şekilde sürdürmektedir.

İngilizlerin gelenekleri arasında dansın hatırı sayılır bir önemi vardır. Kökeni, 15. yüzyılda köylülerin akşamları ettiği danslara dayanan Morris Dansı, İngiltere’nin geleneksel danslarından biridir. Nesiller boyunca aktarılan 500 yılı aşkın bir gelenekle, Morris Dansçıları genellikle çoğu Yaz Şenliği'nde kalabalıkları etkilemek için dans etmektedir.

İngiliz gelenekleri ve kültürü son dönemlerde ülkedeki göçmen nüfusun artmasıyla birçok farklı kültürden etkilenir hale gelmiş ve bu etkiler özellikle İngiliz mutfağına yansımıştır. Dönerden tavuk tikka masalaya, spagetti bolognese'den çeşitli tatlılara göçmenlerin beraberinde getirdiği yemekler İngiliz mutfağını zenginleştirmiştir.

İngiliz Yemek Kültürü Nasıldır?

İngiliz Yemek Kültürü Nasıldır?
İngiliz Yemek Kültürü Nasıldır?

İngiltere mutfağı, İngiltere’nin kozmopolit bir ülke olmasından dolayı dünya mutfağından büyük esintiler taşımaktadır. İngilizler, yemeklerde genellikle jambon, sütlü çay, kızarmış ekmek ve kızarmış mantar tüketmektedir.

Et çeşitleri, patates ve haşlanmış sebzelerin ağırlıklı olarak kullanıldığı İngiltere’nin meşhur yemekleri, fish and chips, geleneksel İngiliz çayı, kumpir, Yorkshire pudingi ve fırında kuru fasulyedir.

Birleşik Krallık Müzik Kültürü Nasıldır?

Birleşik Krallık Müzik Kültürü Nasıldır?
Birleşik Krallık Müzik Kültürü Nasıldır?

İngiltere müzik kültürü yüzyıllar öncesine dayanmaktadır ve günümüzde de İngiliz müzik endüstrisi dünyanın en büyükleri arasında yer almaktadır. İngiltere müzik endüstrisi, 1960’larda ABD’de “British Invade” olarak anılan bir döneme sahne olmuş ve aslen Amerikan müzik gruplarından etkilenen ancak bu müzik kültürünü kendi dokunuşlarıyla harmanlayan The Beatles, The Rolling Stones, Pink Floyd ve Led Zeppelin gibi grupların yükselişine tanıklık etmiştir.

İngiliz müzik endüstrisine 1970’lerden sonra, 20. yüzyılın son çeyreğinde Bee Gees, Queen, Oasis, David Bowie, Radiohead gibi dünyaca ünlü çok sayıda sanatçı ve grup şekil vermiştir. Dünyaca ünlü İngiliz müzikleri, 2000’li yıllardan sonra da Arctic Monkeys, Coldplay, Adele, Ed Sheeran, Amy Winehouse, Franz Ferdinand gibi ünlü sanatçı ve gruplar tarafından icra edilmektedir.

En Meşhur İngiliz Müzisyenler Kimlerdir?

Dünyaca ünlü müzisyenlere ev sahipliği yapan İngiltere’nin en meşhur müzisyenleri en tanınan eserleriyle aşağıda listelenmiştir.

 • John Lennon - Imagine
 • Freddie Mercury (Queen) - We Are The Champions
 • David Bowie - Space Oddity
 • Paul McCartney (The Beatles) - Yesterday
 • Ed Sheeran - Shape Of You

Birleşik Krallık Sinema Kültürü Nasıldır?

Birleşik Krallık Sinema Kültürü Nasıldır?
Birleşik Krallık Sinema Kültürü Nasıldır?

İngiltere sinemanın teknolojik, ticari ve sanatsal gelişiminde etkili olmuştur ve ABD'den sonra dünya çapında en fazla sayıda film yıldızı üreten ikinci büyük ülkedir. İngiliz sineması, 1940’larda J. Arthur Rank ve Korda'nın stüdyolarında üretilen filmlerle altın çağını yaşamıştır. Modern sinema, Fransız Lumière kardeşlerin 1892'deki çalışmalarından türemiş ve Lumière kardeşlerin gösterileri ilk olarak 1896'da Londra'ya gelmiştir. 1889'da Londra'daki Hyde Park'ta William Friese tarafından selüloit film üzerinde geliştirilen ilk hareketli görüntüler üretilmiştir.

İngiltere kökenli çok sayıda dünyaca ünlü yönetmen ve oyuncu bulunmaktadır. İngiltere’de, henüz filmlerde sesin kullanılmadığı 1920’lerde The Kid, Modern Zamanlar gibi filmler yöneten Charlie Chaplin’den Batman, Yıldızlararası ve Başlangıç gibi en iyi İngiltere yapımı filmler arasında sayılabilecek filmlere imza atan Christopher Nolan’a, sinematografik olarak farklı çekim teknikleri başta olmak üzere dünya sinemasına sayısız katkıda bulunmuş ve Kuşlar, Vertigo gibi filmleri yönetmiş Alfred Hitchcock’dan Jurassic Park, Büyük Firar gibi filmlerin yönetmeni Richard Attenborough’a kadar dünya sinemasını şekillendiren önemli yönetmenler yetişmiştir. Benedict Cumberbatch, Jason Statham, Ian McKellen, Tom Hiddleston ve Jude Law gibi dünyaca ünlü İngiliz aktörler hem İngiltere hem ABD yapımı filmlerde yer almıştır.

En Meşhur İngiliz Oyuncular Kimlerdir?

En meşhur İngiliz oyuncular ve en çok tanınan eserleri aşağıda listelenmiştir.

 • Ian McKellen - Yüzüklerin Efendisi
 • Kate Winslet - Titanic
 • Rowan Atkinson - Mr. Bean
 • Jason Statham - Taşıyıcı
 • Anthony Hopkins - Kuzuların Sessizliği

Zengin bir sinema ve dizi kültürü olan İngiltere’nin yetiştirmiş olduğu ünlü İngiliz oyuncular, dünya çapında çok sayıda eser ile ismini duyurmaktadır

En Meşhur İngiliz Yönetmenler Kimlerdir?

Dünyaca meşhur birçok filme imza atan, İngiltere’nin en ünlü 5 yönetmeni, en çok tanınan eserleriyle aşağıda listelenmiştir.

 • Christopher Nolan - Batman
 • Charlie Chaplin - Modern Zamanlar
 • Alfred Hitchcock - Kuşlar
 • Ridley Scott - Gladyatör
 • Richard Attenborough - Jurassic Park

Birleşik Krallık Edebiyat Kültürü Nasıldır?

Birleşik Krallık Edebiyat Kültürü Nasıldır?
Birleşik Krallık Edebiyat Kültürü Nasıldır?

İngiliz edebiyatının kökeni Anglo-Saksonların Almanya'dan getirdiği edebiyata dayanmaktadır ve ilk örneklerinden biri tarihi hala tartışmalı olan ancak 1000 yılına dayandığı tahmin edilen Beowulf adlı epik şiirdir.

Chaucer, İngiliz edebiyatında Rönesans’a zemin hazırlamış ve Canterbury Hikâyeleri adında ünlü bir eser kaleme almıştır. Rönesans dönemi İngiliz edebiyatının en ünlü ismi William Shakespeare’dir. Shakespeare’in dram ve komedya başta olmak üzere farklı türlerde Romeo ve Juliet, Hamlet, Macbeth, Othello, Kral Lear ve Venedik Taciri gibi İngiliz edebiyatı klasikleri arasında yer alan çok ünlü eserleri bulunmaktadır. Shakespeare’ın yanı sıra Rönesans dönemi İngiliz edebiyatına damga vuran diğer önemli isimler ise şair John Milton ve Francis Bacon’dır.

20.yüzyılın ilk yıllarında İngiliz edebiyatında Virginia Woolf, George Orwell ve Joseph Conrad gibi dünya klasikleri arasında yer alan eserleri kaleme alan yazarlar öne çıkmıştır. İngiliz edebiyatı klasiklerinin yanı sıra polisiye türünde ve fantastik türde de çok önemli eserler üretilmiştir. Polisiye türünde Agatha Christie ve Arthur Conan Doyle öne çıkarken, fantastik edebiyat türünde ise Yüzüklerin Efendisi serisini kaleme alan J. R. R. Tolkien ve Harry Potter serisinin yazarı J. K. Rowling öne çıkan isimlerdir.

En Meşhur İngiliz Yazarlar Kimlerdir?

Çok güçlü bir edebiyat kültürü olan İngiltere’nin en ünlü 5 yazarı, en bilinen eserleriyle birlikte aşağıda listelenmiştir.

 • William Shakespeare - Romeo ve Juliet
 • Agatha Christie - On Küçük Zenci
 • Charles Dickens - Oliver Twist
 • Mark Twain - Tom Sawyer’ın Maceraları
 • George Orwell - 1984

İngiltere'nin Mimari Kültürü Nasıldır?

İngiltere'nin Mimari Kültürü Nasıldır?
İngiltere'nin Mimari Kültürü Nasıldır?

İngiltere mimarisi, Roma mimarisinden 21. yüzyıl çağdaş mimariye kadar uzanan geniş bir yelpazedeki mimari tarzların kombinasyonlarından oluşmaktadır. İngiliz mimarisinin 597’de inşa edilen ilk Anglo-Sakson Hristiyan kiliseleriyle başladığı düşünülmektedir. 1180-1520 yılları arasında Fransa’dan etkilenilerek İngiliz Gotik Mimari tarzı geliştirilen İngiltere’de İngiliz Rönesansı sonrası Tudor stili, İngiliz Barok tarzı, Kraliçe Anne Stili ve Palladian stili gelişmiştir.

İskoç Aydınlanması’ndan sonra Neoklasik mimari ve George mimarisi ile şekillenen İngiltere mimarisi 1930’lardan sonra modern mimari tarzlarıyla tanışmıştır. Günümüzde İngiltere mimarisinin simge örnekleri haline gelmiş London Tower, Howard Kalesi, Westminster Sarayı, Aziz Paul Katedrali ve Belfast Belediye Binası gibi yapılar, ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

İngiltere'de Hangi Dinlere İnanılır?

İngiltere’de en yaygın din Hristiyanlıktır ve ülkede yerleşik kilise Anglikan Kilisesi’dir.

Hristiyanlık, İngiltere dini olarak kabul edilmekle birlikte ülkede diğer inanışlar da varlığını sürdürmektedir. İngiltere’de İslam %4, Hinduizm %1,3, Sihizm %0,7, Yahudilik %0,4 ve Budizm %0,4’lük oranla ülkede Hristiyanlık’tan sonra görülen en yaygın dinlerdir. İngiltere’de bir dini inanca sahip olmayan nüfusun oranı %25,7’dir.

Birleşik Krallık Ulusal Sembolleri Nelerdir?

Birleşik Krallık ulusal sembolleri aşağıda listelenmiştir.

 • Birleşik Krallık Bayrağı: Mavi zemin üstüne beyaz bir çarpı ve artı ve bunun üzerinde kırmızı bir çarpı ve artı bulunan Birleşik Krallık Bayrağı, Union Jack olarak da bilinmektedir.
 • Aslan: Gücü, cesareti, haysiyeti ve gururu temsil eden Aslan, İngiltere’nin ulusal hayvanıdır.
 • Britannia: Elinde trident ve kalkan tutan miğferli bir kadın savaşçı olarak Britanya'nın ulusal kişileştirmesi olarak kabul edilmektedir.
 • Birleşik Krallık Ulusal Marşı: God Save the King veya God Save the Queen olarak bilinen marş, Birleşik Krallık’ın ulusal sembollerinden biridir.

İngiltere Bayrağı Nasıldır?

Union Jack olarak bilinen Birleşik Krallık bayrağı 1:2 oranında olup mavi zemin üzerinde beyaz bir çarpı ve artı ilee bunun üzerine kırmızı bir çarpı ve artı taşımaktadır. Bayrak üzerindeki beyaz çarpı Aziz Andrew haçı, kırmızı çarpı Aziz Patrick haçı ve kırmızı artı ise Aziz George haçı olarak anılmaktadır.

Birleşik Krallık Bayrağı Nasıldır?
Birleşik Krallık Bayrağı Nasıldır?

Birleşik Krallığı bayrağından farklı olan İngiltere bayrağı, 1190 yılında İngiltere tarafından Akdeniz’e giren İngiliz gemilerinin Cenova filosundan korunmasına yönelik kabul edilmiştir. İngiltere bayrağı, 3:5 oranında olup beyaz zemin üzerinde Aziz George haçı, yani kırmızı bir haç taşımaktadır.

İngiltere Bayrağı Nasıldır?
İngiltere Bayrağı Nasıldır?

İngiltere'nin Gezilecek Yerleri Nerelerdir?

İngiltere’nin gezilecek yerleri aşağıda listelenmiştir.

 • Londra Kalesi
 • Tower Bridge
 • Windsor Sarayı
 • Stonehenge
 • British Museum
 • Chester Hayvanat Bahçesi
 • Big Ben
 • Londra Kalesi
 • Ulusal Demiryolu Müzesi
 • Oxford Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi
 • Buckhingham Sarayı

Genel olarak en meşhur İngiltere tarihi yerleri denildiğinde akla çoğunlukla Londra ve çevresindeki yapılar gelmektedir.

İngiltere'nin Neyi Meşhurdur?

İngiltere denince akla gelen, ülkenin öne çıkan karakteristikleri aşağıda listelenmiştir.

 • Kraliyet ailesi ve uzun tarihiyle bağlantılı olarak büyük tarihi şatoları
 • İngiliz kahvaltısı
 • William Shakespeare başta olmak üzere İngiliz Edebiyatının öne çıkan değerleri
 • The Beatles, Queen, Pink Floyd gibi dünyaca ünlü müzik grupları ve şarkıcıları
 • Oxford Üniversitesi, Londra Ekonomi Okulu (LSE) ve Cambridge Üniversitesi gibi çok başarılı eğitim kurumları
 • Çilekleri ve çilek tarlaları
 • İngiliz pubları ve pub kültürü
 • Futbol
 • Fish and chips (balık, patates kızartması ve remoulade sosundan oluşan bir sokak lezzeti)
 • Wimbledon turnuvası

İngiltere'ye Gitmeden Önce Bilinmesi Gereken Pratik Bilgiler

İngiltere'ye seyahat edeceklerin bilmesi gereken faydalı bilgilere aşağıdaki başlıklarda yer verilmiştir.

Türkiye İngiltere Uçakla Kaç Saat Sürer?

İstanbul’dan Londra’ya direkt uçak seferleri 4 saat 5 dakika sürmektedir. Londra haricinde İstanbul’dan direkt uçak seferleri bulunan diğer Birleşik Krallık şehirleri Manchester’a 4 saat 25 dakikada ve Birmingham’a 4 saat 5 dakikada ulaşılabilmektedir. İstanbul’dan İngiltere’nin birçok kentine aktarmalı uçuş bulunmaktadır ve bu doğrultuda Liverpool’a 7 saat 15 dakikada, Bristol’e 6 saat 45 dakikada ve Leeds’e 7 saat 35 dakikada ulaşılabilmektedir.

Ankara’dan İngiltere’ye direkt uçuş alternatifleri bulunmakta ve bu doğrultuda Londra’ya 3 saat 55 dakikada, Manchester’a 4 saat 15 dakikada ve Birmingham’a 4 saat 5 dakikada ulaşılabilmektedir. Aktarmalı uçuş alternatiflerine göre Ankara’dan Liverpool’a 7 saat 30 dakikada, Bristol’e 6 saat 25 dakikada ve Southampton’a 5 saat 55 dakikada ulaşılabilmektedir.

İngiltere Türkiye Saat Farkı Ne Kadardır?

İngiltere yılda iki kez saat ayarlaması yaptığı için İngiltere ile Türkiye arasındaki saat farkı yazın 2 saat, kışın ise 3 saattir.

İngiltere Telefon Kodu Nedir?

İngiltere telefon kodu +44’tür. Türkiye’den İngiltere’yi ararken İngiltere alan kodu olarak öncelikle +44 tuşlanmalıdır.

Londra Telefon Kodu Nedir?

Londra’nın ulusal telefon kodu 020’dir.

İngiltere Posta Kodu Nedir?

İngiltere’de posta kodları alfasayısaldır ve uzunlukları altı ila sekiz karakter arasında değişebilmektedir. Her posta kodu, sırasıyla harici kod ve dahili kod olarak iki bölüme ayrılmaktadır. Harici kod, sırasıyla posta kodu alanını ve posta kodu bölgesini içermekte ve dahili kod ise sırasıyla posta kodu sektörünü ve posta kodu birimini içermektedir. Posta kodlarına örnek olarak "SW1W 0NY", "PO16 7GZ", "GU16 7HF" ve "L1 8JQ" verilebilir.

İngiltere Plaka Kodu Nedir?

Birleşik Krallık’ın 28 Eylül 2021'den önce GB olan uluslararası plaka kodu, vurgulanan tarihten itibaren UK olarak değişmiştir. 1 Eylül 2001’de kabul edilen güncel İngiltere plaka sistemine göre plakalarda sırasıyla ülke kodu (opsiyonel), iki harften oluşan alan kodu, iki haneli yaş tanımlayıcı kod ve son olarak aynı ilk dört karakterli alan ve yaş dizisine sahip olan araçları birbirinden ayırt etmek için rastgele üç harf yer almaktadır.

Londra, Sidcup plaka örneği aşağıda verilmiştir.

İngiltere Plaka Kodu Nedir?
İngiltere Plaka Kodu Nedir?

İngiltere İnternet Uzantısı Nedir?

İngiltere internet uzantısı .uk’dir ve Mart 2022 itibariyle bu uzantıya sahip 17.394.054 internet sitesi bulunmaktadır. Herhangi bir kişi veya kuruluş bir kısıtlama veya belge olmaksızın .uk uzantısına sahip olabilmektedir. İletişim bilgilerinin geçersiz olması ve/veya .uk uzantısının ülke dışından alınması durumunda ek belgeler talep edilebilmektedir.

İngiltere Kısaltması Nedir?

İngiltere’nin üç harfli uluslararası kısaltması ENG, iki harfli uluslararası kısaltması ise EN’dir.

İngiltere Konsolosluğu Nerededir?

İngiltere’nin Türkiye’deki resmi dış temsilcilikleri Ankara, İstanbul, İzmir, Muğla ve Antalya’da bulunmaktadır.

Türkiye’de bulunan İngiltere dış temsilcilikleri ve iletişim bilgileri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

YerAdresİletişim
Ankara İngiltere BüyükelçiliğiŞehit Ersan Caddesi No: 46/ATel: +90 312 455 33 44
İstanbul İngiltere BaşkonsolosluğuMeşrutiyet Caddesi No: 34Tel: +90 212 334 64 00
İzmir İngiltere Konsolosluğu1442. Sokak No: 49Tel: +90 232 463 51 51
Bodrum İngiltere Fahri KonsolosluğuEskiçeşme, Cafer Paşa Cd. No: 7Tel: +90 252 412 64 88
Fethiye İngiltere Fahri KonsolosluğuAtatürk Caddesi Likya İş Merkezi Kat: 2 No: 202, 48300 FethiyeTel: +90 252 614 63 02
Marmaris İngiltere Fahri KonsolosluğuYesil Marmaris Tourism and Yacht Management IncTel: +90 252 412 64 88
Antalya İngiltere Yardımcı KonsolosluğuGürsu Mahallesi 324. Sokak No: 6 Konyaaltı AntalyaTel. +90 242 228 28 11

Ankara’da bulunan İngiltere Büyükelçiliği, İngiltere’nin Türkiye’deki en üst düzey dış temsilciliğidir.

İngiltere Türk Konsolosluğu Nerededir?

İngiltere’de Türk konsoloslukları Londra ve Edinburgh’ta yer almaktadır. Londra’daki Türk Büyükelçiliği 43 Belgrave Square London SW1X 8PA United Kingdom adresinde yer almaktayken, yine aynı kentteki Türk Başkonsolosluğu ise Rutland Lodge Rutland Gardens,

Knightsbridge London SW7 1BW, United Kingdom adresinde yer almaktadır. Edinburgh’taki Türk Başkonsolosluğu 39 Drumsheugh Gardens, Edinburgh, EH3 7SW, United Kingdom adresinde bulunmaktadır.

Türkiye'den Birleşik Krallığa Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Birleşik Krallık’a gidecek kişilerin vize rejimine bağlı olarak öncelikle vize almaları gerekebilmektedir. Birleşik Krallık, umuma mahsus pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaport sahibi T. C. vatandaşlarından vize istemekte; ancak diplomatik pasaport sahibi T. C. vatandaşlarını 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, İngiltere’ye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaf tutmaktadır.

Vize başvurusu online olarak Gov.Uk adresinde doğrudan Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresine yapılmaktadır. Online başvurudan sonra aracı kurumdan randevu alınmalı, TLS Contact web sitesinde ödeme işlemi tamamlandıktan sonra, gerekli evraklar ile birlikte Vize Başvuru Merkezi’nden alınacak olan randevuya gidilmeli ve biyometri işlemleri yapılmalıdır.

Vizem.net İngiltere seyahat vizesi dahil tüm vize başvurularında tüm süreç için danışmanlık hizmeti veren ve %98,3 vize onay oranına sahip akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: