İngiltere Çalışma İzni

2022’de İngiltere Çalışma İzni En Kolay Nasıl Alınır?

İngiltere çalışma iznine sahip olmak için bireylerin İngiltere çalışma vizesi türlerinden biri kapsamında İngiltere’de ikamet etmesi gerekmektedir. Her İngiltere vizesi kişilere çalışma hakkı tanımamaktadır. “İngiltere’ye çalışmaya nasıl gidilir?” sorusunun cevabı öncelikle bir İngiltere çalışma vizesine sahip olmaktan geçmektedir.

Ayrıca uzun dönemli İngiltere öğrenci vizeleri için de haftalık belirlenen saatler çerçevesinde çalışmak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin yasal çalışma izni bulunmaktadır.

İngiltere’de Çalışmak için Başvurulacak Yollar Nelerdir?

2022’de İngiltere’de çalışmak için başvurulacak öncelikli yol çalışma vizesidir. İngiltere çalışma vizeleri çok çeşitli ve farklı kategorilere ayrılmaktadır. İngiltere’ye çalışma vizesi alma aşamalarından önce hangi çalışma vizesi türüne yönelmek gerektiği bilinmelidir. Başvuru yapacak bireyin iş alanına, niteliklerine ve İngiltere’de ikamet edeceği süreye göre İngiltere’de çalışmak için izleyeceği süreç farklılık gösterir.

İngiltere’de geçici çalışmak için
Tier 5 Hayır Kurumu İşçi, Tier 5 Sanatçı ve Sporcu, Tier 5 Devlet Yetkilisi Değişim, Tier 5 Uluslarası Sözleşmeli İşçi, Tier 5 Din İşçisi, Tier 5 Mevsimlik İşçi ve Tier 5 Gençlik Hareketlilik Programı vizeleridir.

İngiltere uzun süreli çalışmak için
Daha önce ismi Tier 2 genel vizesi olan ve güncellenen Nitelikli İşçi Vizesi, Tier 2 Din Adamı Vizesi, Tier 2 Sporcu Vizesi, Sağlık ve Bakım Çalışanı Vizesi ve Tier 2 Şirket İçi Transfer vizesi olarak bilinmektedir.

Tüm bu vizelerin yanında İngiltere’ye çalışmaya gitmek için Ankara Anlaşması vizesi, Tier 1 Yatırımcı ve Girişimci vizeleri, Türk İş Adamı Vizesi ve Türk İşçi vizeleri de bulunmaktadır.

Vizem.net İngiltere’ye çalışmaya gitmek isteyen T.C vatandaşlarının kalifikasyon ve kişisel durumuna göre tüm başvuru süreci için danışmanlık hizmeti vermektedir. Son 3 yıl için (2017-2020) Türkiye’den başvurulmuş İngiltere çalıma izni başvurularında onay oranı en yüksek akredite acentedir.

İngilterede Çalışmak

İngiltere Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Çalışma izni için bireylerin kendilerine en uygun çalışma vizesi türüne başvuru yapmaları gerekmektedir. 2022 yılında çalışma vizesine başvuru yapmanın iki farklı yolu vardır:

 1. Aracı kurumlara şahsen başvuru yapmak
 2. Akredite acentelerden hizmet almak

Bireysel başvuru yapmak isteyen bireylerin öncelikle online başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Online başvuru formu İngilizce karakterler kullanılarak doğru bilgiler ile eksiksiz doldurulmalıdır.

Online başvuru esnasında ayrıca vize başvuru harcının da ödenmesi gerekir. Ardından başvuru sayfası bireyleri İngiltere Konsolosluğu’nun belirlediği aracı kuruma yönlendirmektedir. Online başvuru sırasında en yakın vize başvuru merkezinden randevu alınarak randevu günü ve saatinde talep edilen evrakların teslimi gerçekleştirilir. Bireyler başvuru sürecinde talep edilen vize evraklarını eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlamalıdır. En ufak bir belge eksikliği ve yanlışlığı İngiltere çalışma vizesi reddine sebep olabilmektedir.

Aracı kurum bireylerin vize dokümanlarını İngiltere Konsolosluğu’na bildirmekle görevlidir. Vize başvurusu ve belgeler Konsolosluk tarafından değerlendirilir ve ardından karar başvuru merkezine bildirilmektedir.

Bireyler pasaportlarını başvuru merkezinden teslim almaya geldikleri zaman vize sonucunu öğrenmektedir.

Karışık evrak hazırlama süreci ve birden fazla çalışma vizesi olduğundan İngiltere vizesi başvurularında akredite acenteler üzerinden başvuru yapılması sürecin akışını hızlandırmakta ve kolaylaştırmaktadır. Aşağıda Vizem.net ile İngiltere çalışma izni süreci detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Vizem.net Üzerinden İngiltere Çalışma Vizesi ve Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Vizem.net üzerinden vize uzmanlarımızla yapılan İngiltere vizesi başvuruları başvuru sahiplerine büyük kolaylık sağlamaktadır.

 1. Öncelikle kişisel duruma uygun çalışma vizesi uzman danışmanlar tarafından belirlenmektedir.
 2. Bireylerin başvuru süreçlerinde ihtiyaç duyulacak her türlü bilgi ve evrak Vizem.net İstanbul merkez şubesine elden teslim edilir veya posta yolu ile ulaştırılır.
 3. İlgili danışman gerekli evrak kontrollerini yapar ve doldurulması gereken evraklar ile belgeleri başvuru sahibi adına eksiksiz bir şekilde doldurur.
 4. Evrakların merkez ofise ulaşmasının ardından TLS Contact üzerinden başvuru sahibi adına evrakların teslimi için gerekli randevu oluşturulmaktadır. Vize harçları başvuru sahibi adına saha danışmanları tarafından yatırılır.
 5. Başvuru dosyasındaki belgeler arasında yanlış ya da eksik evrak bulunuyorsa danışmanlar tarafından gerekli düzenlemeler yapılır. İngiltere vizelerinde parmak izi bilgileri alındığı için randevu günü ve saatinde başvuru sahiplerinin bizzat başvuru merkezinde bulunması gerekmektedir. Vizem.net ekibinden bir saha personeli başvuru sahibine eşlik ederek işlemlerin hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlar.
 6. İngiltere vize sürecinin değerlendirilmesi ve tamamlanması sonucunda pasaport başvuru merkezinden teslim alınır ve başvuran kişinin adresine kargolanır.

Vizem.net başvuru süresince başvurunun hangi aşamada olduğunu 5 aşamalı SMS bilgilendirmesi ile sağlanmakta ve online olarak sorgulanabilmektedir.

İngiltere’de Çalışmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İngiltere’de çalışmak için gerekli belgeler çalışma vizesinin türüne ve kişinin durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Aşağıda bazı çalışma vize türleri ve başvuru için gerekli evrakları listelenmiştir:

Tier 2 Çalışma İzni ile İngiltere’de Çalışmak için Gerekli Belgeler

 • COS referans numarası
 • B1 seviyesinde dil yeterliliğine sahip olunduğunun kanıtı
 • 945 sterlinlik bir birikime sahip olunduğunu gösteren banka dokümanları
 • Geçerli bir pasaport
 • Nüfus kayıt örneği
 • Maddi yeterliliği kanıtlayacak her türlü finansal doküman
 • Seyahat geçmişi bulunuyorsa geçmiş seyahat belgeleri ve pasaportlar
 • Sabıka ve sicil kayıtları

Tier 1 Çalışma İzni ile İngiltere’de Çalışmak için Gerekli Belgeler

 • Her iki yüzü boş olan bir sayfası bulunan geçerli bir pasaport
 • Mevcut yatırım fonlarının kanıtlı dokümanları ( nerede tutulduğu, nereden geldiği ve sterline dönüştürülebilecek miktarda olduğu)
 • Banka hesap dökümü
 • Nüfus kayıt örneği
 • Finansal yeterliliği kanıtlayacak her türlü belge
 • Adli sicil belgesi
 • B1 İngilizce IELTS belgesi olması gerekmektedir
 • Vize başvurusu ücreti dekontu

Ankara Anlaşması İzni ile İngiltere’de Çalışmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Geçerli bir pasaport
 • İşletmeden kazanç sağlayana kadar başvuru sahibinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin geçimini sağlayabileceğini kanıtlayan belgeler ( son altı aylık banka hesap dökümü, maaş bordrosu vb.)
 • Yaşam giderlerine dair belgeler (ipotek sözleşmesi, kira sözleşmesi, vergi beyannameleri, banka dekontları, yurtdışındaki akrabalarınıza aktarılan paralar gibi)
 • İşletmeye dair kanıtlar
 • Nüfus kayıt örneği
 • Adli sicil kaydı

İngiltere çalışma vizeleri hakkında detaylı bilgi için Vizem.net ile iletişime geçebilirsiniz.

İngiltere Çalışma İzni Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yazının bu bölümünde İngiltere çalışma izni hakkında sık sorulan sorulara yer verilmiştir. İngiltere çalışma izni almak hakkında daha fazla bilgi için 0850 241 1868

İngiltere’de Freelance Çalışmak Mümkün Müdür?

İngiltere’de Freelance çalışmak mümkündür ancak birçok şirket freelance çalışanının ödemesini Birleşik Krallık’ta açılmış banka hesabı üzerinden yapar.

Bu durum Türkiye’den İngiltere’deki bir şirket için freelance çalışanının karşılaştığı en temel sorundur.

İngilterede Staj

İngiltere’de Staj Yapabilir Miyim?

İngiltere’de staj yapmak için geçici çalışma vizesi olan İngiltere Tier 5 türü vize başvurusunda bulunmak gerekmektedir. Aslında bir staj vizesi olarak bilinen Tier 5 vizesi için işverenden bir davet mektubu alınması gerekir. Bu belgeye COS belgesi adı verilir. COS belgesi ve COS belgesinde bulunan referans numarasının vize başvuru dosyasında yer alması şarttır.

Herhangi bir COS belgesine sahip olmadan İngiltere’de staj yapmak mümkün değildir. COS belgesinde staj türü, süresi gibi işin detaylarına içeren bilgiler bulunmalıdır. Bu kapsamda Tier 5 vizesi, staj süresi için geçerli olacak şekilde verilir.

İngiltere’de Part Time İş için Çalışabilir Miyim?

Uzun dönem (lisans ve yüksek lisans) öğrenci vizeleri ile haftalık verilen saat sınırını aşmadan İngiltere’de part time iş için çalışmak mümkündür. Uzun dönem vize sahibi olan kişilere haftada 20 saat çalışma hakkı verilmektedir. Turistik vize sahipleri yasal olarak part time çalışamaz.

İngiltere’de Çalışmaya Nasıl Gidilir?

Aşağıda İngiltere’ye en kolay nasıl çalışmaya gidileceği aşama aşama verilmiştir. Kişisel durumunuza uygun vize türünü öğrenmek için 0850 241 1868’i arayın

 1. İlgili danışmanın belirleyeceği evrak listesini hazırlayıp vizem.net merkez ofisine gönderin
 2. Randevu tarihinde parmak izi vermek üzere aracı kuruma gelin
 3. Pasaportunuzu aldıktan sonra İngiltere’de çalışmaya gidebilirsiniz.

İngiltere Dil Okulu Çalışma İzni Var Mıdır?

İngiltere dil okulu çalışma izni uygulaması bulunmamaktadır. Dil eğitimi için verilen vizeler kısa süreli öğrenci vizesi ya da ziyaretçi öğrenci vizesi olarak tanımlanmaktadır. Ziyaretçi öğrenci vizesi İngiltere’de maksimum 6 ay ikamet etmeye olanak tanır. Kısa süreli öğrenci vizeleri için herhangi bir çalışma izni bulunmamaktadır.

İngiltere Öğrenci Çalışma İzni Var Mıdır?

İngiltere öğrenci vizeleri uzun dönem ve kısa dönem olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Uzun dönemli öğrenci vizeleri için haftada 20 saati aşmayacak süre ile çalışma izni verilmektedir. Ancak kısa dönemli öğrenci vizeleri için çalışma izni bulunmamaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: