İngiltere Çalışma İzni

İngiltere Çalışma İzni: 2023’de İngiltere'ye Çalışmak İçin Nasıl Gidilir?

İngiltere, Avrupa’da yer alan bir ülke olması ve yaşam standartlarının yüksek olması sebebiyle günümüzde yaşam ve çalışma için sıklıkla tercih edilen bir ülkedir. İngiltere çalışma izni, İngiltere’de çalışmak isteyen kişilerin İngiltere’de yaşamak için almaları gereken vize çeşididir.

İngiltere’de çalışma hakkı veren İngiltere çalışma vizesinde, kişiler ücretli istihdam edilmektedir. İngiltere çalışma vizesinin farklı türleri bulunmaktadır ve İngiltere çalışma vizesi türlerinin hepsinde genel ortak gereklilik İngiltere’de sponsorluk lisansı bulunan bir işveren tarafından iş teklifi alınmasıdır.

Vizem.net İngiltere'de faaliyet gösteren bir firma tarafından iş teklifi alan TC vatandaşlarının İngiltere vizesi ve çalışma izni başvurularında danışmanlık hizmeti sağlayan akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İngiltere’de Çalışmak için Başvurulacak Yollar Nelerdir?

İngiltere’de çalışmak için başvurulabilecek vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • İngiltere nitelikli işçi vizesi: Daha önceden Tier 2 genel çalışma vizesi olarak adlandırılan vize türü, İngiltere’de ihtiyaç duyulan alanlarda nitelikli işçileri almaktadır. İngiltere nitelikli işçi vizesi ile İngiltere’de 5 yıl çalışma hakkı bulunmaktadır.
 • İngiltere geçici çalışma vizesi: Kişilerin başvuracağı vize türüne göre İngiltere’de kalma süresi açısından değişkenlik göstermektedir. İngiltere geçici çalışma vizesi türleri içinde İngiltere gönüllü çalışma vizesi, İngiltere uluslararası anlaşma vizesi, İngiltere dini görevli vizesi, İngiltere mevsimlik işçi vizesi gibi vize türleri yer almaktadır.
 • İngiltere startup vizesi: İngiltere pazarında yer almayan bir alanda iş kurmak isteyen kişiler İngiltere startup vizesine başvurmalıdır. İngiltere startup vizesi, İngiltere’de iş kurma amaçlı olarak alınmaktadır ve hamiline 2 yıl boyunca İngiltere’de ikamet hakkı ve çalışma izni tanımaktadır.
 • İngiltere innovator vizesi: Daha önceden Tier 1 vizesi olarak adlandırılan İngiltere innovator vizesi, inovatif bir alanda iş kurmak isteyen kişilerin başvurması gereken bir vize türüdür ve kişiye 3 yıl boyunca İngiltere’de bulunma hakkı ile çalışma izni sağlamaktadır.
 • İngiltere global talent vizesi: İngiltere küresel yetenek vizesi (global talent visa); akademik, araştırma, sanat, dijital teknoloji alanlarındaki liderlerin ya da potansiyel liderlerin başvurabileceği bir vize türüdür ve hamiline 5 yıl boyunca İngiltere’de ikamet etme hakkı ve çalışma izni tanımaktadır.

İngiltere’de yaşamak isteyen kişiler için İngiltere’ye gitme yolları arasında çalışma amaçlı ziyaret bulunmaktadır. İngiltere’de çalışmak için başvuru yapmak isteyen kişilerin çalıştıkları alan ve karşıladıkları gereksinimlere göre başvurabilecekleri vize türleri değişiklik göstermektedir.

Birleşik Krallık Çalışma İzni Şartları Nelerdir?

Birleşik Krallık çalışma izni şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Birleşik Krallık’ta çalışmak için İngiltere’de bulunan ve sonrasında başvuran kişinin sponsoru olarak görünecek bir işverenden iş teklifi alınması gerekmektedir.
 • Sponsor işveren şirketin ya da firmanın sağlamış olduğu sertifika, İngiltere’de çalışma izni şartları arasında yer almaktadır.
 • İngiltere’de çalışmak için başvuran kişinin gerekli puan değerlendirmesini geçmesi gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin adli sicilinin temiz olması gerekmektedir.
 • İşveren sponsor herhangi bir maddi yardım sağlamıyorsa başvuru sahibinin maddi yeterliliğe sahip olması gerekmektedir.

İngiltere'de Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İngiltere’de çalışma izni almak için öncelikle başvuru sahibinin durumuna göre uygun vize türünü bulması gerekmektedir. İngiltere çalışma vizesi için başvurular akredite acenteler aracılığıyla ya da aracı kurum başvuru merkezleri ile şahsen yapılabilmektedir. İngiltere çalışma iznine aile olarak başvuran kişilerin aile üyelerinin başvuruları ayrı olarak yapması gerekmektedir.

İngiltere çalışma izni başvurusu, İngiltere’de sponsorluk lisansı bulunan bir işverenden geçerli iş teklifi alındıktan sonra sponsorluk sertifikasının kişinin eline geçmesiyle başlamaktadır. İngiltere çalışma vizesi için kişinin gerekli vize evraklarını hazırlaması ve İngiltere Hükümeti’nin web sitesi üzerinden online başvuru yapması gerekmektedir. İngiltere Hükümeti’nin web sitesi üzerinden İngiltere çalışma izni için başvuru yapan kişiler, aracı kurum vize başvuru merkezinde biyometrik veri kaydı işlemlerini tamamlamalı ve gerekli evrakları ya randevu öncesinde online olarak ya da randevu esnasında sağlamalıdır.

İngiltere çalışma izni türüne göre başvuru sahiplerinin İngiltere Hükümeti’nin web sitesi üzerinden online başvuru yapması ve sonrasında aracı kurum vize başvuru merkezinde biyometrik veri kaydı işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.

İngiltere çalışma izni için başvuru ekran görseli aşağıda verilmiştir.

İngiltere'de Çalışma İzni Nasıl Alınır?
İngiltere'de Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Vizem.net danışmanlığında yapılan İngiltere çalışma vizesi başvuruları için gerekli vize evrakları ve destekleyici belgeler uzman ülke danışmanları tarafından incelenir, başvurunun uygun bulunması halinde online belge yükleme ve vize randevu işlemleri ile süreç başlatılır.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

İngiltere’de Çalışma İzni Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İngiltere’de çalışma izni almak için gerekli belgeler, başvuru yapılacak çalışma vizesinin türüne ve kişinin durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

İngiltere Tier 2 genel çalışma vizesi için gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • İngiltere COS belgesi: Başvuru sahibinin İngiltere’deki işveren tarafından verilmiş sponsorluk belgesine sahip olması gerekmektedir. İngiltere COS belgesinin kopyası işveren tarafından başvuru sahibine verilmeli ve sponsorluk belgesinin referans numarası başvuru formu doldurulurken ibraz edilmelidir.
 • İngiltere çalışma vizesi başvuru formu: İngiltere çalışma izni başvurusu için başvuru formunun online olarak eksiksiz bir biçimde ve İngilizce dilinde doldurulması gerekmektedir.
 • Pasaport: İçinde en az 1 boş sayfa bulunan, fotoğraflı ve seyahat bitiminden sonra en az 3 ay geçerli pasaportun teslim edilmesi gerekmektedir. Pasaportun fotoğraflı sayfasının fotokopisi ve geçmiş vize fotokopileri, İngiltere çalışma vizesi başvurusunda istenmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 35x45mm ölçülerinde ve başvuru sahibinin son 6 ay içinde çektirmiş olduğu 2 adet biyometrik fotoğraf İngiltere çalışma vizesi başvurularında gerekmektedir.
 • Finansal yeterliliği kanıtlayan belgeler: Başvuru sahiplerinin, İngiltere’de geçirecekleri zaman için maddi yeterliliğe sahip olduklarını gösteren banka hesap özeti gibi kanıtlayıcı belgeleri başvuru esnasında yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Sponsor işveren, İngiltere’deki ikamet süreci boyunca başvuru sahibini maddi olarak destekleyecek ise kişinin maddi yeterliliği gösteren belgeleri sağlaması istenmemektedir.
 • İngilizce dil yeterlilik belgesi: Akademik eğitim belgeleri veya dil sınav sonuçları gibi başvuru sahibinin en az B1 seviyesinde İngilizce bilgisine sahip olduğunu gösteren belgeler, İngiltere çalışma vizesi için istenen belgeler arasındadır.
 • Adli sicil kaydı: İngiltere çalışma izni için çeşitli meslek gruplarında adli sicil kaydı istenmektedir. Adli sicil kaydının e-devlet üzerinden ya da Ankara Adli Sicil Genel Müdürlüğünden temin edilmesi gerekmektedir.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: İngiltere çalışma iznine başvuran kişilerin, e devlet üzerinden barkodlu olarak almış oldukları ve tüm aile üyelerinin bilgilerini içeren tam vukuatlı nüfus kayıt örneğini başvuru esnasında sağlamaları gerekmektedir.
 • İngiltere çalışma vizesi başvuru ücreti: İngiltere vize başvuru ücretleri online başvuru esnasında ödenmektedir.

İngiltere çalışma izni başvuruları esnasında, başvuru sahibinin İngiltere’de çalışacağı işe ve İngiltere’ye aile üyeleri ile gidip gitmemesine bağlı olarak ek belge istenebilmektedir. İngiltere çalışma izni başvurusunun geçerli olması için başvuru sahiplerinin mutlaka COS belgesinin olması, tüm belgelerin doğru ve güncel bilgiler içermesi ve İngilizce olması gerekmektedir.

İngiltere Çalışma İzni Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere çalışma izni ücreti başvuru yapılan vize türüne göre değişiklik göstermektedir. İngiltere uzun süreli nitelikli işçi vizesi (Tier 2) için ücret, en fazla 3 yıllık süre için kişi başı 625 sterlin, 3 yıldan daha uzun süreli ziyaretler için kişi başı 1.235 sterlindir.

İngiltere geçici çalışma vizelerinin (Tier 5) ücretleri kişi başı 259 sterlindir. İngiltere çalışma izni için gereken tüm ücretlerin ödemesi online başvuru esnasında kredi kartı ile gerçekleşmektedir.

İngiltere'de Çalışma İzni Kaç Yıllık Verilir?

İngiltere’de çalışma izninin geçerlilik süresi vize türüne göre değişiklik göstermektedir. İngiltere geçici çalışma vizesi, aksine bir bilgi belirtilmediği sürece 12 aylık bir süreyi kapsamaktadır. İngiltere çalışma vizesinin süresi dolan kişiler, vize sürelerini uzatabilmektedir ve aynı sponsor işveren için en fazla 24 aya kadar İngiltere’de çalışabilmektedir.

İngiltere nitelikli işçi vizesine sahip kişiler 5 yıla kadar İngiltere’de çalışabilmektedir. İngiltere’de çalışmak için başvurulabilecek vize türleri arasında yer alan İngiltere nitelikli işçi vizesi, hamilinin uzun süre İngiltere’de ikamet etmesine izin vermektedir ve isteyen kişilerin, vize süreleri dolduğunda ya da iş/işveren değiştirdiklerinde vizelerini güncelleme hakkı bulunmaktadır.

İngiltere'de Çalışma Koşulları ve Maaşlar Nasıldır?

İngiltere, Türkiye’den birçok insanın göç ettiği ülkelerin başında gelmektedir. Çalışma koşullarının birçok ülkeye göre daha yüksek olması, ırkçılığın Avrupa ülkelerine göre daha az olması ve eğitim imkanları, İngiltere’yi çalışmak için cazip bir ülke kılmaktadır. İngiltere, çalışanlarının hakkını koruyan ve uygun çalışma saatlerine sahip bir ülke olmasıyla bilinmektedir. İngiltere haftalık çalışma saatleri, ortalama 40 saattir. İngiltere çalışma ortamı, mobbing gibi stresli ortamları içermemesi ve böyle bir durumda kişinin şikayet hakkının doğması sebebiyle tercih edilmektedir.

İngiltere’de yıllık ücretli izin, çalışma süresine göre hesaplanmaktadır. İngiltere’de haftalık çalışma saati en fazla 48 saat olmaktadır. İngiltere’de maaşlar, yıllık ortalama 38.500 sterlin olarak ve aylık ise ortalama 2.000 sterlin olarak hesaplanmaktadır.

İngiltere’de en çok kazanan meslek grupları arasında 2022 yılındaki verilere göre başlangıç seviyesinde ortalama 31.500 sterlin ile doktorlar yer almaktadır. 2022 yılındaki verilere göre İngiltere’de öğretmenler ortalama 23.720- 35.008 sterlin arasında kazanmaktadır. İngiltere’de başlangıç olarak mühendis maaşları yılda 27.000 sterlin, hemşire maaşları yılda 24,000 sterlin olmaktadır. İngiltere garson maaşları 2022 yılındaki verilere göre ortalama 21.300 sterlindir.

İngiltere Çalışma İzni Hakkında Sık Sorulan Sorular

İngiltere’de çalışmak ve çalışma izni ile ilgili uzmanlarımıza en sık iletilen sorular aşağıda yanıtlanmıştır.

Ankara Anlaşması İzni ile İngiltere’de Çalışmak için Gerekenler Nelerdir?

Ankara Anlaşması izni ile İngiltere’de çalışmak mümkün olmamaktadır. İngiltere’nin Avrupa Birliği üyeliğinden ayrılması sebebiyle 1 Ocak 2021’de yürürlükten kaldırılan Ankara Anlaşması kapsamında yeni İngiltere vize başvuruları alınmamaktadır.

AB Vatandaşları İngiltere Çalışma İzni Alabilir Mi?

Avrupa Birliği vatandaşları, başvuran kişinin durumuna uygun geçerli bir İngiltere çalışma vizesi bulunması durumunda İngiltere çalışma izni alabilmektedir.

İngiltere’de Freelance Çalışmak Mümkün Müdür?

İngiltere’de freelance çalışmak mümkündür ancak birçok şirket freelance çalışanının ödemesini Birleşik Krallık’ta açılmış banka hesabı üzerinden yapar, bu durum Türkiye’den İngiltere’deki bir şirket için freelance çalışanlarının karşılaştığı en temel sorundur.

İngiltere’de Part Time İş için Çalışabilir Miyim?

Uzun dönem (lisans ve yüksek lisans) öğrenci vizeleri ile haftalık verilen saat sınırını aşmadan İngiltere’de part time iş için çalışmak mümkündür. Uzun dönem vize sahibi olan kişilere haftada 20 saat çalışma hakkı verilmektedir. Turistik vize sahipleri yasal olarak part time çalışamaz.

İngiltere’de Staj Yapabilir Miyim?

İngiltere’de staj yapabilmek için İngiltere staj vizesine başvurulması gerekmektedir. Eski adı Tier 5 vizesi olan Hükümet Onaylı Değişim Programı vizesi, uluslararası öğrencilere ve mezunlara İngiltere’de staj yapabilmeleri için olanak sağlamaktadır. İngiltere’de kısa süreli iş tecrübesi yaşamak isteyen öğrenciler, İngiltere Hükümet Onaylı Değişim Programı vizesine başvurabilmektedir.

İngiltere Hükümet Onaylı Değişim Programı vizesi için başvuru yapmak isteyen kişilerin bir sponsorunun bulunması, uygunluk kriterlerini karşılaması, COS belgesi edinmesi ve İngiltere menşeli bir şirketten staj teklifi almış olması gerekmektedir. COS belgesi ve COS belgesinde bulunan referans numarasının vize başvuru dosyasında yer alması şarttır. Herhangi bir COS belgesine sahip olmadan İngiltere’de staj yapmak mümkün değildir. COS belgesinde staj türü, süresi gibi işin detaylarına içeren bilgiler bulunmalıdır. İngiltere staj vizesi, birçok öğrencinin farklı bir staj deneyimi yaşaması için iyi bir seçenek olmaktadır.

İngiltere'de Okumak ve Çalışmak Mümkün Müdür?

Evet, İngiltere’de okumak ve çalışmak mümkündür. 11 aydan uzun süreli eğitimler için verilen uzun dönemli vize türü olan uzun dönemli öğrenci vizesi (Tier 4), hamiline çoğu durumda haftalık 20 saat çalışma imkanı sağlamaktadır.

İngiltere uzun dönemli öğrenci vizesine sahip kişiler eğitimlerini sürdürürken aynı zamanda programlarına uygun bir işte çalışarak geçimlerini sağlayabilmektedir. İngiltere öğrenci çalışma izni, öğrencilere okurken part-time çalışabilme fırsatı tanımaktadır.

İngiltere Dil Okulu Çalışma İzni Var Mıdır?

İngiltere dil okulu çalışma izni uygulaması bulunmamaktadır. İngiltere’de dil eğitimi alırken çalışma koşulu, kişinin aldığı eğitim süresine bağlıdır. İngiltere’de kısa süreli (6-11 ay) dil eğitimi alan öğrencilere çalışma hakkı tanınmamaktadır.

Geçerli bir İngiltere öğrenci vizesine sahip ve devlet üniversitelerinde kayıtlı lisans ve yüksek lisans eğitimi bulunan kişiler İngiltere’de çalışma hakkında sahiptir. İngiltere’de dil okuluna gidip çalışmak, mümkün olmasa da lisans veya yüksek lisans eğitimi alan üniversite öğrencilerine haftada 20 saat çalışma izni tanınmaktadır.

İngiltere Futbolcu Çalışma İzni Nedir?

İngiltere futbolcu çalışma izni, futbolcuların İngiltere’de kariyerlerini sürdürebilmeleri ve liglere katılabilmeleri için almaları gereken vize türüdür. 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren İngiliz pasaportu bulunmayan futbolcuların çalışma izni için başvurması gerekliliği yürürlüğe girmiştir.

Vizem.net Üzerinden İngiltere Çalışma Vizesi ve Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Vizem.net üzerinden yapılan İngiltere çalışma vizesi başvurularında, Birleşik Krallık yeni göçmenlik uygulamaları doğrultusunda izlenen adımlar aşağıda paylaşılmıştır.

 • Öncelikle kişisel duruma uygun çalışma vizesi Birleşik Krallık vize uzmanları tarafından belirlenmektedir.
 • Kişilerin başvuru süreçlerinde ihtiyaç duyulacak her türlü bilgi ve evrak Vizem.net İstanbul merkez şubesine elden teslim edilir veya posta yolu ile ulaştırılır.
 • İlgili danışman gerekli evrak kontrollerini yapar ve tamamlanması gereken evraklar ile belgeleri başvuru sahibi adına eksiksiz bir şekilde doldurur.
 • Evrakların merkez ofise ulaşmasının ardından TLS Contact üzerinden başvuru sahibi adına evrakların teslimi için gerekli randevu oluşturulmaktadır. Vize harçları başvuru sahibi adına saha danışmanları tarafından yatırılır.
 • Başvuru dosyasındaki belgeler arasında yanlış ya da eksik evrak bulunuyorsa danışmanlar tarafından gerekli düzenlemeler yapılır. İngiltere vizelerinde parmak izi bilgileri alındığı için randevu günü ve saatinde başvuru sahiplerinin bizzat başvuru merkezinde bulunması gerekmektedir. Vizem.net ekibinden bir saha personeli başvuru sahibine eşlik ederek işlemlerin hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlar.
 • Vize değerlendirme süresince başvurunun hangi aşamada olduğu bilgisi, 5 aşamalı SMS bilgilendirmesi ile sağlanmakta ve online olarak sorgulanabilmektedir.
 • İngiltere vize sürecinin değerlendirilmesi ve tamamlanması sonucunda pasaport başvuru merkezinden teslim alınır ve başvuran kişinin adresine kargolanır.

Vizem.net İngiltere’ye çalışmaya gitmek isteyen T.C vatandaşlarının kalifikasyonu ve kişisel durumuna göre tüm başvuru süreci için danışmanlık hizmeti vermektedir ve son 4 yıl için (2017-2021) Türkiye’den başvurulmuş İngiltere Tier 2 vizesi başvurularında onay oranı en yüksek akredite acentedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: