İngiltere'de Çalışmak İster Misiniz

2023’de İngiltere'de Çalışmak İster Misiniz?

2019 yılında mavi yaka çalışan T.C vatandaşları arsında yapılan ankete göre İngiltere’de çalışmak ister misiniz? sorusuna 10 kişiden 7,6’sı evet cevabını vermiştir.

İngiltere’de çalışma hayalinin kurulmasının sebeplerinden en önemlisi ülke için refah ve ekonomideki dengedir. İngiltere’ye yurt dışından işçi ve nitelikli göçmen statüsünde çalışmak için başvuranların sayısı günden güne artmaktadır.

İş olanakları açısından İngiltere ve diğer Birleşik Krallık ülkeleri dünya ortalamasının üstünde yer almaktadır.

İngiltere yurt dışından işçi alımı konusunda seçici bir ülke olarak bilinmektedir.

Türkiye, Suudi Arabistan, Avrupa ve daha bir çok dünya ülkesinden iş başvurusu ve çalışma izni talebi alan İngiltere bu konuda seçici bir prosedür izlemektedir. İngiltere’de iş arayanlar için en cezbedici konu ise asgari ücret tutarı ile rahatlık ve refah içinde bir hayat geçirme olarak gözlemlenmiştir.

Vizem.net COS belgesi onaylanmış uygun adaylar için Türkiye’de hizmet sunan akredite İngiltere vize danışmanlık kuruluşudur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İngiltere İşçi Alımı

İngiltere işçi alımı dönem dönem Türkiye’de faaliyet gösteren inşaat, enerji, üretim sektörlerindeki firmalar tarafından İngiltere’ye kurulan operasyon merkezlerinde çalışmak üzere gerçekleştirilmektedir. Ustalık gerektiren bu meslek gurupları için Türk firmalar çalışacak işçileri genelde Türkiye’den götürmektedir.

İngiltere Amerika Birleşik Devletlerinden sonra en çok yabancıya istihdam sağlayan ülkedir. Günümüz itibariyle İngiltere’de 500 bin iş yapan Türk bulunmaktadır. İngiltere’de iş imkanları oldukça yüksektir.

Bir çok sektörde işçi açığı bulunduğu için iş arayanlar İngiltere iş ilanları ile yakından ilgilenmektedir. Vizem.net İngiltere’ye işçi olarak gitmek isteyen ve kalifiye işçiler için danışmanlık hizmeti vermektedir.

İngiltere’de İş İmkanları

İngiltere’deki Türk Şirketleri ve İş İlanları

Yurtdışında iş yapan Türk inşaat ve yapı firmalarının yanı sıra Türk sanayi, endüstri, beyaz eşya, mobilya ve gıda firmaları da bulunmaktadır.

Liverpool, Sheffield, Bristol, North East ve Londra gibi İngiltere kentlerinde yatırım yapan ve proje gerçekleştiren bir çok Türk firması bulunmaktadır. İngiltere bulunan Türk şirketlerinin iş ilanlarına başvurmak içinse şirketlerin internet sayfalarını ziyaret edilebilir veya insan kaynakları departmanı ile iletişime geçilebilir. Son yıllarda işçi alımını gerçekleştiren İngiltere’deki Türk şirketlerine örnek olarak;

 • Ant Yapı
 • Şölen Çikolata
 • Sandalyei A.Ş
 • Aytac Foods LTD şirketleri verilebilir.

Şirketlerin yanı sıra İngiltere’de bir çok Türk restoranı ve kafeteryaları da bulunmaktadır. Türk inşaat ve yapı firmaları sık sık personel alımı, gerçekleştirmektedir. Türklerin en çok çalışmak ve iş yapmak için gittikleri ülkelerin başında İngiltere gelmektedir.

İngiltere’de Çalışmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İngiltere’de çalışma izni alabilmek için çalışma izni gereklidir. İngiltere’de çalışma izni alabilmek için vizem.net ile iletişime geçebilir ve gerekli bilgileri alanında uzman personeller tarafından alabilirsiniz. Aşağıda İngiltere’de çalışmak için gerekli belgeler verilmiştir;

 • Başvuru sahibinin doldurduğu müracaat formunun çıktısı,
 • Başvuru sahibine ait 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Başvuru sahibine ait en az 6 ay süresi bulunan pasaport,
 • Vize randevusu belgesi
 • Başvuru sahibinin vize ücretini yatırdığına dair banka dekontu,
 • Başvuru sahibinin gelir durumunu bildiren banka dökümü,
 • Başvuru sahibi öğrenci ise kayıt olmayı planladığı okuldan gelen davetiye belgesi,
 • Başvuru sahibi 18 yaşından küçükse muvafakatname,
 • Başvuru sahibinin kimlik fotokopisi,
 • Başvuru sahibi çalışmak için gidiyorsa, çalışacağı yerden gelen davetiye mektubu,
 • Başvuru sahibi maaşlı çalışan ise SGK giriş belgesi, maaş bordrosu ve SGK hizmet dökümü,
 • Başvuru sahibinin kendine ait işyeri var ise, iş yerine ait vergi levhası, çalışma belgesi, ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri ve şirketin faaliyet belgesidir.

İngiltere’de Diş Hekimi Olarak Çalışmak

İngiltere’de Diş Hekimi Olarak Çalışmak

İngiltere’de diş hekimi olarak çalışmak için uluslararası diş hekimliği fakültesi mezunları, öncelikle ORE sınavını General Dental Council’e kaydolabilmek için geçmek zorundadırlar.

ORE sınavı İngiltere’nin klinik yeterliliği ve bilgiyi ölçmek için uyguladığı bir sınavdır. Sınav, test yazılı sınav ve klinik sınav olarak yapılmaktadır.

Bu sınavı geçenler NHS’de (National Health Service) çalışmak istiyor ise mesleki eğitim görmek zorundadırlar.

İngiltere’de Hemşire Olarak Çalışmak

2019 yılı itibariyle İngiltere Türkiye’den hemşire alımı yapmaya başlamış ve T.C vatandaşları için İngiltere’de hemşire olarak çalışmak mümkün hale gelmiştir. Sağlık sektörünün önemli görevlilerinden hemşirelik İngiltere’de aranan bir meslek olmuştur. Açık pozisyon bakımından en yoğun meslek gurubu arasında olduğu için İngiltere hemşire iş ilanları diğer meslek guruplarına göre sayıca fazladır.

Türkiye’yle kıyasla İngiltere hemşire maaşları oldukça yüksektir. Aranan koşulları sağlayan kişiler İngiltere’de kolayca iş bulup yaşamaya başlayabilirler. Öncelikle deneyimi bulunan, hemşireler bu haktan faydalanabilmektedir.

Ancak İngiltere’de hemşire olarak çalışmak için bu koşullar yeterli değildir. Başvuru sahibinin aşağıdaki koşulları da karşılıyor olması gerekir.

 1. 2 sene içerisinde girilmiş IELTS sınavı puanının okumada 6.5 puanın, dinleme ve konuşma da ise en az 7 puan olmalıdır.
 2. Occupational English Test olarak bilinen mesleki İngilizce testinden en az B almak gerekmektedir. IELTS sınavında olduğu gibi bu sınavın sonuçları da 2 sene geçerli olmaktadır.
 3. Hemşirelik diploması bulunmalıdır
 4. 4.İş tecrübesi. Minimum bir iş tecrübesi yoktur. İş tecrübesi olmayan hemşireler yeni hemşire statüsünden yararlanıp başvurabilmektedir.
 5. 5.Geçerli bir pasaporta sahip olunması gerekmektedir.

Vizem.net İngiltere’de çalışmak üzere başvuru yapacak hemşire adayları için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İngiltere’de Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak

İngiltere’de öğrenciler bir çok iş alanında part-time veya full-time çalışabilmektedir. İngiltere’de yüksek lisans yaparken çalışmak öğrenim masraflarının karşılanması bakımından faydalıdır. Part-time olarak yapılan yaygın meslekler; garsonluk, tanıtım işleri, kütüphane birim görevlisi, satış elemanı olarak sıralanabilir.

Ayrıca eğitim alınan okulun aracılığı ile eğitimi alınan bölümle ilgili şirketlerde yarı zamanlı veya tam zamanlı işlerde çalışmak mümkün olmaktadır.

Haftada 20 saat çalışma süresi ile 600 ile 700 sterlin arası ek kazanç sağlanmaktadır. Aylık kazancın 900 sterlinin altında ise vergi verilmeyen limit içinde olduğu için bu miktardan vergi düşüşü yapılmamaktadır. Tatil dönemlerinde full-time çalışma iznine sahip olunacağı için kazanç iki katına çıkabilmektedir.

İngiltere’de yüksek lisans yaparken çalışılabileccek bazı işler ve ortalama kazançları aşağıda verilmiştir;

Garsonluk( Restoran-kafe)Saatlik 8.20-12 SterlinAylık 656-960 Sterlin
Satış Elemanı-TezgahtarSaatlik 8.20-11 SterlinAylık 656-940 Sterlin
Garsonluk (Bar)Saatlik 8.20 SterlinAylık 486 Sterlin

Sık Sorulan Sorular

Vizem.net danışmanlarına İngiltere’de çalışmak ile ilgili sıklıkla gelen soruların cevaplarına aşağıda yer verilmiştir.

İngiltere’de Kaçak Olarak Çalışmak

İngiltere’de Kaçak Olarak Çalışmak Mümkün Müdür?

İngiltere’de çalışma izni olmadan çalışmak yasa dışı bir eylemdir. İngiltere’de çalışma izni sahibi olmadıkları halde çalışmakta olan kişilere ve bu kişilere işveren işletmelere cezai yaptırımlar uygulanmaktadır.

Bu yaptırımlardan en önemlisi İngiltere vizesine başvuru yasağıdır. İngiltere vize ihlali veya sahip olunan vizenin verdiği hakların dışına çıkan kişilere 1-5-10 yıl süreyle İngiltere vize başvuru yasağı verilmektedir.

Başvuru yasağı bulunan kişiler İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi veya insan hakları başvuruları gibi istisnai başvurular dışında hiçbir İngiltere vizesine başvuru yapamazlar.

Vizem.net İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi başvurularında danışmanlık hizmeti vermektedir.

İngiltere’de Mühendis / Mimar Olarak Çalışmak Mümkün Müdür?

Evet. Öncesinde iş teklifi sonrasında çalışma vizesi ve izni aldıktan sonra İngiltere’de mühendis veya mimar olarak çalışmak mümkündür.

Türkiye’den İngiltere’ye her sene mühendis ve mimarlık alanında çalışmak için öncelikle ilgili iş ilanına başvurmak ya da Ankara Antlaşması üzerinden şirket kurarak başvuru yapmak gerekir.

İngiltere’de staj yapmış olmak kariyerine burada devam etmek isteyen kişiler için avantaj sağlayacaktır.

İngiltere’de Psikolog Olarak Çalışmak

İngiltere’de Psikolog Olarak Çalışmak Mümkün Müdür?

İngiltere’de psikolog olarak çalışmak başvuran kişinin gerekli şartları yerine getirdiği ölçüde mümkündür.

İngiltere’de yeminli psikolog olarak için, önce akredite bir derece veya dönüşüm kursunu tamamlamak gerekmektedir. Lisansüstü üyelik denkliği (GBC) kazanılması ve ardından çalışmak istenilen belirli psikoloji alanında daha fazla eğitim alınması gerekmektedir.

İngiltere İş İmkanları Nelerdir?

İngiltere iş imkanları ve istihdam açısından dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir. Birçok sektörde, birçok kolda iş imkanı bulmak mümkündür. Bu sebeple İngiltere göçmen işçi çalıştırma konusunda Amerika Birleşik Devletlerinin ardından ikinci sırada yer almaktadır.

Birçok sektör de işçi açığı bulunan İngiltere’de günden güne yurtdışından gelen işçi sayısı artmaktadır. TL bazında yüksek ve alınan maaşın tatmin edici olması T.C vatandaşları için İngiltere’yi iş imkanları açısından diğer birçok ülkenin önüne geçirmektedir.

Vizem.net İngiltere’de çalışmak isteyen işçi ve nitelikli göçmen statüsündeki T.C vatandaşları için danışmanlık hizmeti vermektedir. Vize başvuru sürecinden başlayarak tüm prosedür ilgili danışman tarafından kontrol edilmekte ve sonuçlandırılmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: