İngiltere Evlilik Vizesi Danışmanlık Merkezi

İngiltere Evlilik Vizesi Danışmanlık Merkezi

İngiltere evlilik vizesi olarak bilinen eş vizesi, Birleşik Krallık’ta ikamet eden bireylerin İngiltere dışındaki partnerleri ile birleşimini sağlayan bir vize türüdür. İngiltere Evlilik Vizesi, en temelde evliliğin gerçek olduğunu kanıtlamaya dayanmaktadır. Bu yüzden de evlilik vizesi başvuru süreci detaylı belgeleri bir araya getirmeyi gerektiren zorlu bir süreçtir. Bu tür bir vize başvurusunda bulunacak bireylerin kabul alabilmek için Birleşik Krallık Göçmenlik sistemini ve kurallarını iyi biliyor olmaları gerekmektedir.

Vize başvurusu esnasında danışmanlık alınması vize onaylanma ihtimaline olumlu katkıda bulunacaktır. Vizem.net İngiltere yerleşim vizesi başvurularında Türkiye’deki en iyi hizmeti sunan ve 2018 ve 2020 yıllarında en fazla başvuruyu gerçekleştiren akredite acentedir.

İngiltere Evlilik Vizesi Şartları

İngiltere Evlilik Vizesi için başvuru yapan bireyler bir İngiltere vatandaşı ile veya İngiltere’de sınırsız oturum hakkına sahip olarak ikamet eden herhangi bir ülkenin vatandaşı ile aralarında evlilik bağı bulunduğunu kanıtlamalıdır. Eğer aralarında bir evlilik bağı bulunmuyorsa, ilişkinin en az 2 yıldır devam ettiğinin belgeleri sunulmalıdır. Ayrıca evli olmayan partnerlerin vize başvurularının olumlu sonuçlanabilmesi için en fazla 6 aylık bir süre içerisinde evleneceklerine dair kanıtları olmalıdır.

Bu vize türüne başvuru yapabilmek için her iki taraf da en az 18 yaşında olmalıdır. İngiltere evlilik vizesi şartları arasında bulunan bir diğer koşul da İngiltere’de bulunan bireyin, vize ile ülkeye giriş yapacak Türkiye’deki partnerin maddi yükümlülüğünü karşılayabilecek olduğunu kanıtlamasıdır. Eğer İngiltere’de ikamet eden birey ülkeye iltica ettiyse karşılaması gereken herhangi bir maddi yükümlülüğü bulunmamaktadır. Ancak bu şekilde bir birleşimi sağlayabilmek için Aile Birleşimi Vizesi için başvuru yapılmalıdır.

Evlilik Yoluyla İngiltere’ye Gitmek

Evlilik Yoluyla İngiltere’ye Gitmek

Partnerlerin sağlamak zorunda oldukları şartlar karşılanıyorsa İngiliz vatandaşı ile evli olan T.C vatandaşı evlilik yoluyla İngiltere’ye gitmek için vize başvurusu sürecini başlatmalıdır.

İngiltere Evlilik Vizesinde, İngiltere’de ikamet eden taraf Türkiye’den başvuru yapan partnerin sponsoru sayılmaktadır. Aile birleşiminin gerçekleştiği taktirde, sponsor olan tarafın vize başvurusunda bulunan partnerin bütün finansal ihtiyaçlarını karşılayabileceğini kanıtlamasını gerektirmektedir. Bunun için sponsorun yılda en az 18.600£ maddi gelire sahip olması gerekir. Eğer başvuru yapan partnerin çocukları varsa maddi gelir seviyesinin daha fazla olması beklenmektedir.

Başvuru şartlarından bir diğeri de yeterli bir İngilizce dil seviyesine sahip olmaktır. Bu seviye IELTS dil sınavından en az A1 düzeyinde bir puan elde edilmesini gerektirmektedir. Ayrıca partnerlerden herhangi biri daha önce başka bir evlilik gerçekleştirdiyse bu evliliğin resmi olarak bittiğine dair kanıtlar da sunulmalıdır.

İngiltere evlenme vizesi başvurusu olumlu sonuçlandığı taktirde başvuru sahibine İngiltere’de 2 yıl 9 ay kalma hakkı tanınmaktadır. Daha sonra bu süreyi uzatmak isteyen bireyler vize uzatma başvurusunda bulunmalıdır.

Vize uzatma başvurusu ile 2 yıl 6 ay daha İngiltere Evlilik Vizesi uzatılır. İngiltere’de 5 yılı dolduran bireyler süresiz oturum izni için başvuru hakkı kazanır. İngiltere’de ikamet eden eş durumundan İngiltere vizesi için başvuru yapmak isteyen kişiler istenen koşullara uymalıdır.

Not: Covid-19 salgını sebebiyle 2020 yılı içerisinde oturum izni bitmiş olan kişinin vize uzatma başvurusu online olarak gerçekleşmiştir.

İngiltere Evlilik Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere Evlilik Vizesi başvurusunda bulunacak bireyler öncelikle Evlilik Vizesi İngiltere başvuru formu doldurmalıdır. Online başvuru formunun ardından oluşturulan randevu tarihinde en yakın vize başvuru merkezine giderek talep edilen evrakların teslimi gerçekleştirilir. İngiltere evlilik vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir:

  • Evlilik vizesi başvuru formu çıktısı
  • En az 6 ay geçerliliği bulunan bir pasaport
  • Evliliği kanıtlayacak her türlü belge (Nüfus kayıt örneği, evlilik cüzdanı vb.)
  • Evlilik bağı bulunmuyorsa ilişkinin en az 2 yıl sürdüğünü kanıtlayan her türlü belge
  • İngiltere’deki eşin finansal düzeyini gösteren belgeler
  • İngiltere’de ikamet edilecek süre boyunca konaklama bilgileri
  • A1 seviyesinde dil yeterlilik belgesi

Özellikle kamu fonlarına başvurma ihtiyacı duymadan İngiltere’de ikamet edilebileceğine dair detaylı finansal dokümanlar sağlanmalıdır. Evliliğin gerçekliğinden emin olunması vize reddi ile karşılaşılmaması adına büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden başvuru yapacak bireylerin özellikle ilişkileri adına sağlam kanıtlar sunmaları gerekmektedir. Evlilik vizesi İngiltere için gerekli evraklar toparlandıktan sonra randevu alınan vize başvuru merkezine teslim edilmelidir.

Vizem.net danışmanlığında yapılacak başvurular için öncelikle merkez ofiste ön görüşme yapılmaktadır. Çiftin durumu ilgili danışman tarafından analiz edildikten sonra gerekli evrakların listesi çıkarılmakta ve başvuru formu danışman tarafından doldurularak başvuru çift adına gerçekleştirilmektedir. Bu sayede eksik ya da yanlış belge ile başvuru yapılmasının önüne geçilmekte ve vize reddi olasılığı ortadan kaldırılmaktadır.

İngiltere Evlilik Vizesi Başvuru Formu

İngiltere Evlilik Vizesi Başvuru Formu

İngiltere evlilik vizesi başvuru formu vize sürecinin ilk adımı olarak bilinmektedir. İngiltere evlilik vizesi başvuru formu buradan indirilebilir. Başvuru formu İngilizce karakterler kullanarak doldurulmalıdır.

Başvuru formu mavi ya da siyah pilot kalem ile doldurulmalıdır. Başvuru formunda istenen bilgiler eksiksiz ve doğru şekilde yazılmalıdır.

İngiltere Evlilik Vizesi Ücreti

İngiltere evlilik vizesi ücreti 2021 yılı için 2139 USD olarak belirlenmiştir. Bu ilgili İngiltere dış temsilciliğine ödenen tutardır. Diğer ücretler alınan hizmete bağlı olarak değişmektedir. İngiltere vize başvuru ücretleri için gov.uk resmi web adresini ziyaret edebilirsiniz.

İngiltere Evlilik Vizesi ile Yerleştikten Sonra Boşanma

İngiltere Evlilik Vizesi ile Yerleştikten Sonra Boşanma Gerçekleşirse Ne Olur?

İngiltere Evlilik vizesi ile İngiltere’de ikamet edilen süre çerçevesinde bir boşanma durumu gerçekleşirse bireyler vize türlerini değiştirmek için başvuru yapma hakkına sahiptir. Vize değişikliği için çeşitli imkanlar bulunmaktadır. Örneğin Türkiye’den giden partner İngiltere’de ikamet ettiği süre boyunca 2 yıl içerisinde en az 12 ay aynı işte çalıştığını kanıtlarsa Ankara Antlaşması vizesine geçiş yapabilmektedir. Veya partner eşinden şiddet görerek boşanma kararı aldıysa, gerekli raporlar ve belgeler ile bu durumu kanıtlayarak aile içi şiddet sebebiyle İngiliz Hükümeti’nin tanıdığı sınırsız oturma iznine sahip olabilirler.

Kişinin durumuna uygun vize başvuruları için vizem.net üzerinden danışmanlık alınabilir.

İngiltere Evlilik Vizesi Red Nedenleri

İngiltere Evlilik Vizesi için başvuru yapan bireyler çeşitli sebeplerden dolayı ret kararı ile karşılaşabilmektedir. İngiltere vizesi red nedenleri arasında gösterilebilecek en önemli sebep; ilişkinin gerçekliğine inanılmamasıdır. Eğer evliliği veya uzun süreli birlikteliği kanıtlayacak yeterli belge sunulmadıysa karar mutlaka ret olacaktır.

Ayrıca İngiltere’de olan eşin, partneri için gerekli finansal desteği sağlayamayacağı düşünülürse de vize kararı olumlu sonuçlanmayacaktır. Bunun yanında yanlış, sahte evrak teslimi de vize kararlarını olumsuz etkileyen sebepler arasında gösterilmektedir.

SIK SORULAN SORULAR

İngiltere Evlilik Vizesi ile merkezimize sık sorulan soruların yanıtları aşağıda verilmiştir.

İngiltere Evlilik Vizesi A1 Sınavı Nedir?

İngiltere evlilik vizesi başvuru sahibinin IELTS sınavından en az A1 düzeyinde İngilizce dil seviyesi puanını almış olması gerekmektedir. Bu sınav genel olarak İngilizce konuşma ve dinleme becerilerini ölçen bir sınav olarak bilinmektedir.

İngiltere Evlilik Vizesi Ne Kadar Sürer?

Evli çiftler için aslında bir İngiltere aile birleşimi vizesi olan evlilik vizesi, ilk etapta 33 aylık bir süre için geçerlidir. Ancak bu sürenin bitimine doğru bireyler vize uzatma başvurusunda bulunma hakkına sahiptir.

Evli olmayan çiftler için ise başvuru yapılan vize 6 ay geçerlidir. Bu çiftler de 6 ay içerisinde evlilik birliğini gerçekleştirdikleri taktirde vize uzatma başvurusunda bulunma hakkına sahiptir. Evli olmayan çiftler vize başvurusunda son 2 yıl içerisinde 3 aydan fazla ayrı kalmadıklarını da kanıtlamalılardır.

İngiltere Evlilik Vizesi Ne Kadar Zamanda Çıkar?

İngiltere evlilik vizesi 2-12 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Covid salgını sebebiyle 2020 yılında bu süre 18 haftaya kadar uzayabilmiştir. 2021 yılı itibariyle süre normale dönmüştür.

İngiltere Evlilik Vizesi Sınavı Soruları Nelerdir?

İngiltere evlilik vizesi için direkt olarak bir sınav bulunmamaktadır. Ancak başvuru sahibinin IELTS dil sınavına girerek en az A1 düzeyinde İngilizce seviyesine sahip olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Vize başvuru sürecinde bu belge istenen, önemli bir belgedir. IELTS sınavı dinleme ve konuşma becerilerini ölçer.

İngiltere Evlilik Vizesi Uzatma Başvurusunda Bulunabilir Miyim?

İlk etapta bireylere tanınan 33 aylık vize süresinin ardından İngiltere’de ikamet etmeye devam etmek isteyen partnerler vize uzatma başvurusunda bulunabilirler. Uzatma başvurusu kabul ile sonuçlandığı taktirde, 2 yıl 6 ay daha İngiltere’de yaşama hakkına sahip olurlar. İngiltere Evlilik Vizesi ile 5 yılı dolduran bireyler sınırsız oturum hakkı başvurusunda bulunabilirler.
Bilgi ve Başvuru için 0850 241 1868

Paylaş: