İngiltere Öğrenci Vizesi

İngiltere Öğrenci Vizesi İnformasyon Merkezi

İngiltere Öğrenci Vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İngiltere’de eğitim almak için başvurmaları gereken vize türüdür. Öğrenci vizesi ile dil eğitimi, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri yapılabilmektedir. İngiltere öğrenci vizesinin en temelde 2 farklı türü vardır:

İngiltere Öğrenci Vizesi Türleri

İngiltere öğrenci vize türleri öğrenci adayının Birleşik Krallık’ta göreceği eğitim süresine bağlı olarak ziyaretçi öğrenci vizesi ya da tier 4 genel öğrenci vizesi olarak belirlenir.

 1. Kısa Dönem Öğrenci Vizesi:
  Kısa dönem öğrenci vizesi, ziyaretçi öğrenci vizesi ya da İngiltere turist öğrenci vizesi olarak da bilinmektedir. İngiltere Student Visitor Visa, yani İngiltere ziyaretçi öğrenci vizesi; dil eğitimi almak için İngiltere’ye gitmek isteyen öğrencilerin başvuru yapabileceği kısa süreli öğrenci vize tipidir.
  Bu öğrenci vizesi türü için herhangi bir İngilizce dil yeterliliği şartı aranmamaktadır. İngiltere ziyaretçi öğrenci vizesi 6 ve 11 aylık vizeler olarak düzenlenmektedir. Kısa süreli dil kursları, ve sertifika programları için turist öğrenci vizesi başvurusunda bulunulması gerekmektedir.
  Ziyaretçi Öğrenci Vizesi ile İngiltere’de Çalışabilir Miyim?
  Bu vize türüne başvuran bireyler İngiltere’de çalışma hakkı elde etmezler. Ayrıca İngiltere Ziyaretçi Öğrenci Vizesi için vize süresinin dolmasıyla İngiltere’den herhangi bir vize uzatma hakkı söz konusu değildir. İngiltere Ziyaretçi Öğrenci Vizesi başvurusu yapacak bireyler 186 £ olan vize ücretini ödemelidir. Ayrıca kabul alan öğrencilerin 570 Sterlin olan sağlık hizmetleri ek ücretini de ödemesi gerekmektedir.
 2. Uzun Dönem Öğrenci Vizesi: Tier 4 Genel Öğrenci Vizesi
  Uzun dönem öğrenci vizesi olan İngiltere Tier 4 Genel Öğrenci Vizesi; İngiltere’de 6 aydan uzun süreli dil, lisans eğitimi, yüksek lisans eğitimi ve doktora eğitimlerine katılmak isteyen bireylerin başvuru yapabileceği vize türüdür.
  Bu vizeye başvuru yapan bireylerde B1 seviyesinde İngilizce dil yeterliliği aranmaktadır. Bu yeterliliğin uluslararası geçerliliği olan IELTS dil sınavı sonuç belgeleri ile kanıtlanması gerekmektedir. Tier 4 Genel Öğrenci Vizesi İngiltere’de ikamet edilen süre içerisinde eğitim hayatının devam ettiği sürece uzatılabilir.

Vize başvuru harcı olan 348 £ ve sağlık ek hizmetleri ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca İngiltere’deyken vize süresini uzatmak isteyen bireylerin uzatma başvurusu için 475 £ ödeme yapması gerekir. Tier 4 Öğrenci Vizesi hamiline İngiltere’de çalışma izni hakkı sağlamaktadır.

İngiltere Vizesi Öğrenci Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vizem.net danışmanlığında yapılan İngiltere öğrenci vize başvurusu için aşağıdaki prosedür izlenir.

 1. Eğitim süresine göre ilgili vize belirlenir.
 2. Gerekli evraklar İstanbul merkez ofise elden ya da posta yolu ile gönderilir
 3. Evraklar kontrol edildikten sonra ilgili danışman başvuru formunu doldurarak vize randevu günü atar
 4. Randevu tarihinde saha personelinden bir danışman öğrenci adayına vize işlemleri ve parmak izi konularında refakat eder.

Bu aşama ile vize başvurusu tamamlanmış olur. Başvuru onayını takip eden iş günü pasaport ilgili aracı kurumdan tekrar alınarak başvuru sahibine postalanır.

Başvuru danışmanlık hizmeti almadan şahsen gerçekleştirilecekse. İngiltere vizesi öğrenci başvurusu için öncelikle aracı kurum online başvuru formu doldurulmalıdır. Bireyin alacağı eğitimin süresine göre başvuru yapılacak öğrenci vizesi türü seçilmelidir.

Öğrenci adayının vize reddi ile karşılaşmaması için online başvuru esnasında bilgilerin eksiksiz ve doğru girilmesi gerekmektedir.

Online başvuru formu İngilizce karakter kullanılarak doldurulmalıdır. Formu doldurarak vize başvurularını başlatan bireyler, oluşturulan randevu gününde en yakın vize başvuru merkezine giderek talep edilen evrakların teslimini gerçekleştirebilirler.

Vizem.net ayrıca İngiltere’deki 6 dil kursu ve 4 üniversite için öğrenci için başvuru ve kayıt danışmanlığı vermektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi için Gerekli Belgeler

İngiltere Öğrenci Vizesi için Gerekli Belgeler

İngiltere Öğrenci Vizesi için gerekli belgeler başvuru yapılacak öğrenci vizesi türüne göre değişiklik göstermektedir. Aşağıda her iki öğrenci vizesi için de talep edilen evraklar listelenmiştir:

 1. Vize başvuru formu
 2. Pasaport
 3. 2 adet İngiltere vizesi fotoğrafı (35x45mm)
 4. Vize başvuru ücretinin ödendiğine dair dekont
 5. Eğitim alınacak kuruluştan gönderilen kabul mektubu (CAS Belgesi)
 6. Bireyin eğitim alacağı kursun başlangıç ve bitiş tarihleri
 7. Detaylı konaklama bilgileri
 8. Kurs ücretinin ödendiğine dair dekontlar
 9. Sponsor varsa imzalı sponsorluk belgesi
 10. Mezuniyet belgesi, diploma, öğrenci belgesi
 11. Evli bireyler için evlilik cüzdanı
 12. Nüfus kayıt örneği
 13. Sabıka kaydı
 14. İngiltere’deki eğitim masraflarını karşılayacak finansal yeterliliğe sahip olunduğunun kanıtları (banka hesap dökümleri).

İngiltere vizesi koşulları gereğince Londra’da eğitime gidecek bir öğrencinin 9 aya kadar aylık minimum gideri 1,334 £, Londra dışındaki şehirler için 1.023 £ olarak belirlenmiştir. Başvuru yapacak öğrenci adaylarının bu konuda finansal yeterliliğe sahip olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir. Banka hesabında gösterilen miktarın en az 28 gün boyunca hesapta bulunuyor olması gerekmektedir.

İngiltere öğrenci vizesi için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra vizem.net İstanbul merkez ofisine gönderilmelidir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yazının bu bölümünde İngiltere Öğrenci Vizesi hakkında Vizem.net danışmanlarına sıklıkla sorulan soruların yanıtları bulunmaktadır. Diğer sorular ve bilgi için 0850 241 1868

İngiltere’de Öğrenci Çalışma İzni

İngiltere’de Öğrenci Çalışma İzni Var Mıdır?

İngiltere’de öğrenci çalışma izni, alınan öğrenci vizesi türüne göre değişiklik gösterir. Kısa dönemli olan Ziyaretçi Öğrenci Vizesi için herhangi bir çalışma izni bulunmamaktadır. Ancak uzun dönemli öğrenci vizesi olan İngiltere Tier 4 Genel Öğrenci Vizesi sahibi bireylere, haftalık belirli saatler çerçevesinde çalışma izni verilmektedir.

Lisans yada yüksek lisans düzeyindeki öğrenciler yasal olarak haftada en fazla 20 saat çalışabilir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

İngiltere Ziyaretçi Öğrenci Vizesi 3 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. İngiltere Tier 4 Genel Öğrenci Vizesi ise en geç 8 haftalık bir süre içerisinde sonuçlanır.

İngiltere Öğrenci Vizesi Başvuru Ücretleri Ne Kadar?

Kısa dönemli öğrenci vizesi başvuru ücreti 186 £ olarak belirlenmiştir. İngiltere uzun dönem öğrenci vizesi başvuru ücreti ise 348 £’dir.

Alınan danışmanlık hizmetine göre öğrenci vizesi başvuru ücreti değişiklik gösterebilmektedir.

Kısa Dönem Öğrenci Vizesi ile İngiltere’de Ne Kadar İkamet Edilir?

Öğrenci ziyaretçi vizesi İngiltere içerisinde 6 ay ikamet etmeye izin vermektedir. Bu vize multi vize özellikli olup Birleşik Krallık’ta serbest dolaşım imkanı sağlar. 6 aylık periyod içerisinde vize sahibi kişi Türkiye’ye gelip tekrar İngiltere’ye dönebilir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Başvuru Formu

İngiltere Öğrenci Vizesi başvuru formu aracı kurum web sitesinden online olarak doldurulur. Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda başvuru formu başvuru sahibi adına ilgili danışman tarafından doldurulur. Gerekli evraklar taranarak sisteme yüklenir.

İngiltere Turist Vizesi Öğrenci Vizesi Olarak Kullanılabilir Mi?

Birleşik Krallık vize başvurularında İngiltere’yi ziyaret amacının belirtilmesini şart koşmaktadır. Ancak henüz dil okulu kaydı yaptırmamış kişiler turist vizesi ile İngiltere’ye girip burada kayıt işlemlerini tamamlayabilirler.

Bu bağlamda İngiltere turist vizesinin öğrenci vizesi olarak kısa dönemli eğitimler için kullanılmasında bir engel bulunmamaktadır.

İngiltere Öğrenci Ziyaretçi Vizesi

İngiltere Öğrenci Ziyaretçi Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İngiltere öğrenci ziyaretçi vizesi için gerekli belgelerin listesi verilmiştir.

 1. Pasaport
 2. 2 adet biyometrik fotoğraf
 3. CAS Belgesi (CAS Belgesi yok ise vizem.net’e danışınız)
 4. Bireyin eğitim alacağı kursun başlangıç ve bitiş tarihleri
 5. Konaklama adresi
 6. Eğitim kurumuna yapılan ödemenin belgeleri
 7. Sponsor varsa imzalı sponsorluk belgesi
 8. Mezuniyet belgesi, diploma, öğrenci belgesi
 9. Evli bireyler için evlilik cüzdanı
 10. Nüfus kayıt örneği
 11. Sabıka kaydı
 12. İngiltere’deki eğitim masraflarını karşılayacak finansal yeterliliğe sahip olunduğunun kanıtları (banka hesap dökümleri).

Bu evraklar aynı zamanda İngiltere öğrenci turist vizesi için gerekli evraklar olarak kullanılabilir. Gerekli evrakların İstanbul merkez ofisine gönderilmesini takip eden iş günü eğer evraklarda eksik yoksa başvuru tamamlanır.

İngiltere Öğrenci Vizesi Reddi Aldım Ne Yapmalıyım?

İngiltere öğrenci vizesi reddi alan kişilerin bu karara itiraz etme hakkı bulunmaktadır. İtiraz dilekçesi ret kararının hangi sebeple alındığına bağlı olarak ve kısa sürede hazırlanıp İngiltere Konsolosluğuna iletilmelidir.

Uzun süreli öğrenci vizesi ret oranı Türkiye genelinde yapılan başvurular için %17 iken vizem.net aracılığı ile yapılan başvurularda bu oran %3’ün altındadır. İlk başvurusunda öğrenci vize reddi alan başvuru sahipleri için danışmanlık hizmeti de verilmektedir.
Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: