Çalışmayanlar için İngiltere Vizesi

Çalışmayanlar ve Ev Hanımları için İngiltere Vizesi

İngiltere vizesi başvuru şartları arasında çalışıyor olma durumu yer almamaktadır ancak çalışmayan kişiler, İngiltere vize şartları arasında yer alan maddi yeterliliğin karşılanması ve planlanan seyahat bitiminde ülkeye geri dönüleceğine dair yeterli kanıtı sunulması konusunda dezavantajlı olmaktadır; başvuru sahibinin ilgili konularda vize başvurusunu değerlendiren makamı ikna edecek gerekli belgeleri sunması gerekmektedir.

Son 5 yıl içerisinde düzenli gelir sahibi olmayan kişilerin İngiltere vize başvurularında Türkiye’nin en yüksek onay oranlı akredite acentesi Vizem.net, tüm başvuru süreci için danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Çalışmayan Kişiler İngiltere Vizesi Alabilir Mi?

Evet, çalışmayan kişiler İngiltere vizesi alabilmektedir. İngiltere’nin işsiz kişilerin vize başvurularının onaylanmamasına dair bir düzenlemesi bulunmamaktadır ancak çalışmayan kişilerin vize başvurularının onaylanması çalışan kişilere göre daha zordur; bu sebeple çalışmayan kişilerin İngiltere vize başvurularının doğru yürütülen güçlü ve eksiksiz başvurular olması gerekmektedir.

Çalışmayan Kişiler için İngiltere Vizesi Almak Zor Mudur?

Çalışmayan kişiler için İngiltere vizesi almak düzenli geliri olan çalışan kişilere göre daha zordur ancak çalışmayan kişilerin İngiltere vize başvuru evraklarına planlanan seyahat bitiminde Birleşik Krallığı terk edeceğini kanıtlayan belgeler eklemesi durumunda vize almak daha kolaydır.

İşsizler ve Ev Hanımları için İngiltere Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsiz ve ev hanımları için İngiltere vize başvurusu sponsor eşliğinde yapılmaktadır.

İşsiz ve ev hanımları için İngiltere vize başvurusu başvurulacak vize türünün belirlenmesinin ardından gov.uk internet sitesi üzerinden vize başvuru formu doldurma, vize ücretini ödeme, vize randevusu alma ve gerekli evrakların listelenmesi adımlarından oluşmaktadır. İngiltere vize başvurusu için başvuru portalından gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından ev hanımları veya çalışmayan başvuru sahiplerinin biyometri kaydı ve evrak teslimi için vize başvuru merkezine randevu günü şahsen gitmesi gerekmektedir.

Çalışmayanlar için İngiltere Vize Evrakları Nelerdir?

Çalışmayanlar için İngiltere vize başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Başvuru sahibine ait 10 yıldan eski olmayan pasaportun, planlanan İngiltere seyahat bitiminden sonra 3 ay geçerliliği olması ve en az 1 adet boş sayfası bulunması gerekmektedir.
 • İngiltere vize başvuru formu: Gov.Uk internet sitesi üzerinden vize başvuru formunun online ve İngilizce olarak doldurulması, çıktısı alınarak şahsen imzalanması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibine ait 6 aydan eski olmayan iki adet biyometrik fotoğrafın başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Sponsor mektubu: İngiltere’ye seyahat edecek kişinin birinci dereceden aile üyesi tarafından yazılmış sponsor mektubunun, gidiş dönüş tarihlerini ve seyahatin finansal olarak destekleneceğinin garanti edildiğine dair bilgileri içermesi ve ıslak imzalı olması gerekmektedir. Sponsor mektubunun yanında sponsor olacak kişinin tüm gelir belgeleri eksiksiz olarak ibraz edilmelidir.
 • Finansal yeterliliği kanıtlayan belgeler: Başvuru sahibinin son altı ayı gösteren imzalı ve kaşeli hesap döküm belgesi ile varsa ek gelir evrakları başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Ulaşım rezervasyonları: Planlanan İngiltere seyahati için ulaşıma ilişkin rezervasyon belgelerinin başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Konaklama rezervasyonları: Planlanan İngiltere seyahati boyunca kalınacak otel vb. konaklama için rezervasyon belgeleri; davetiye ile seyahat edilmesi durumunda davetiye gönderen kişinin pasaport ve adres bilgilerinin başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Muvafakatname: 18 yaşından küçük başvuru sahipleri için, başvuru sahibinin yalnız seyahat etmesi halinde gerekli olan bir izin belgesidir.
 • Vize harcı dekontu: Online işlemler sırasında ödenen vize ücretinin dekontu gerekmektedir.
 • Vize talep dilekçesi: Vize talep dilekçesi vize başvurularında opsiyonel bir evraktır ancak çalışmayan kişilerin İngiltere vize başvurularının onaylanması daha zor olduğu için vize talep dilekçesinin sunulması başvurunun seyrini olumlu yönde etkileyebilmektedir.

İngiltere vizesi için yukarıda verilen standart evraklara ek olarak başvuru sahibinin başvurduğu vize türüne göre gerekli belgelerde değişiklik olabilmektedir.

İngiltere Vize Başvurularında Çalışmayan Kişilerin Vize Sponsoru Kimler Olabilir?

İngiltere vize başvurusunda bulunacak çalışmayan kişilerin vize sponsoru, başvuru sahibinin birinci dereceden aile üyeleri, ikamet edilen ülkedeki işveren ya da İngiltere’deki şirket veya eğitim kurumu olabilmektedir.

Çalışmayanlar için İngiltere Vize Sponsor Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Çalışmayanlar için İngiltere vize sponsor mektubu başvurulan İngiltere vizesi türüne göre farklılık göstermektedir.

Vizem.net danışmanlığında yürütülen başvurularda İngiltere vize sponsor mektubu başvuru sahibinin kişisel durumuna göre deneyimli danışmanlar tarafından İngilizce olarak hazırlanmaktadır.

Kısa Süreli İngiltere Vizesi için Sponsor Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Kısa süreli İngiltere vizesi için sponsor mektubu, sponsor olacak kişi tarafından başvuru sahibinin kısa süreli İngiltere seyahat masraflarının karşılanacağını taahhüt etmeli ve başvuru sahibinin seyahat tarihlerini açıkça belirtmelidir.

Kısa süreli İngiltere vize sponsor dilekçesinin sponsorun kimlik bilgilerini, sponsorun karşılayacağı masrafları ve sponsor ile başvuru sahibinin akrabalık durumu ile ilgili gerekli tüm bilgileri eksiksiz olarak içermesi gerekmektedir.

Uzun Süreli İngiltere Vizesi için Sponsor Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Uzun süreli İngiltere vizesi için sponsor mektubu, form halinde düzenlenir ve sponsor mektubu formu, başvuru sahibine sponsor olacak kişi tarafından doldurulmalıdır ve formda başvuru sahibinin ve sponsor olacak kişinin kişisel bilgilerinin, sponsorun adresinin, sponsorun çalıştığı şirketin adının ve adresinin yazılması gerekmektedir.

Uzun süreli İngiltere vizesi için sponsor mektubu formunda, sponsor olacak kişinin İngiltere’deki daimi veya sınırlı ikamet iznine göre gerekli taahhüt yazısı hazırlanmıştır ve sponsorun yalnızca ilgili metnin altına tarih ve imza atması gerekmektedir.

Uzun süreli İngiltere vizesine başvuran kişinin sponsoru sponsorluk mektubu dışında, kimlik veya pasaportunu, ikamet kartını, maaş bordrosunu, banka hesap döküm belgesini, maddi durumu gösteren diğer evraklarını ve ilişkiye dair kanıt belgelerini sunması gerekmektedir.

Uzun süreli İngiltere vizesi için sponsor mektubu formu görseli aşağıda verilmiştir.

Uzun Süreli İngiltere Vizesi için Sponsor Mektubu Nasıl Olmalıdır?
Uzun Süreli İngiltere Vizesi için Sponsor Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Çalışmayanlar için İngiltere Vize Talep Dilekçesi Nasıl Olmalıdır?

Çalışmayanlar için İngiltere vize talep dilekçesi ilgili İngiltere dış temsilciliğine hitaben başvuru sahibi tarafından okunaklı ve açık bir dille yazılmalıdır. İngiltere vize talep dilekçesinin mektupla birlikte sunulan destekleyici belgelerin listesini, seyahat amacını, seyahat bitiminde İngiltere’nin terk edileceğinin nedenlerini, planlanan Birleşik Krallık seyahati sırasında yeterli finansal kaynağın olduğunu ve sponsor olan kişi ile ilgili gerekli bilgileri içermesi gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan İngiltere vize başvurularında İngiltere vize talep dilekçesi başvuru sahibinin kişisel durumuna göre uzman ülke danışmanları tarafından yazılmaktadır.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Ev Hanımı ve Çalışmayanların Birleşik Krallık Vize Başvurusu için 5 Öneri

Ev hanımı ve çalışmayanların Birleşik Krallık vize başvurusu için 5 öneri aşağıda listelenmiştir.

 • Ev hanımı ve çalışmayan kişilerin İngiltere vize başvurusu için ev hanımı olduğunu, yeni istifa ettiğini veya iş sözleşmesinin yeni bittiğinden dolayı gelirinin olmadığını kapak mektubunda açıklaması önerilmektedir.
 • İngiltere vize başvurusu yapacak kişinin işi olmadığı durumda seyahat etmek için yeterli finansal kaynağın olduğunun gösterilmesi ve mali kaynağın nereden geldiğinin kanıtlanması önerilmektedir.
 • İşsiz başvuru sahiplerine İngiltere vizesi için başvuru dosyasına, vize bitiminde Birleşik Krallığı terk edeceğini kanıtlayan belgeler ve bilgiler eklemesi önerilmektedir.
 • İngiltere vize başvurusu için gerekli belgelerin eksiksiz ibraz edilmesi önerilmektedir ancak gerekli bir belgenin temin edilememesi durumunda belgenin alternatifinin başvuru dosyasına eklenmesi ve kapak mektubunda neden ilgili belgeye sahip olunmadığının açıklanması gerekmektedir.
 • İşsiz ve ev hanımları için İngiltere vize başvurusunda İngiltere’ye seyahat ettikten sonra faaliyetlerde bulunduğunu göstermek için ayrıntılı bir seyahat programı, otel rezervasyonları ve turistik yer rezervasyonlarının eklenmesi önerilmektedir.
Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: