İngiltere'de Yaşam

İngiltere'de Yaşam: İngiltere Yaşam Şartları ve 2023 Maliyetleri

İngiltere’de yaşam şartları iyi, hayat standardı yüksek ve istihdam fırsatları çoktur. İngiltere ekonomisi, dünyanın en iyi ekonomilerinden biridir. Ülkenin çeşitli ve hoşgörülü kültürü, ülkeye gelenlere hoş karşılandığını hissettirmektedir.

Hayat standartlarının yüksek olması, İngiltere’yi diğer Avrupa ülkelerinden daha pahalı bir konuma getirmektedir. Türkiye ile karşılaştırıldığında İngiltere güçlü ekonomisi ve yüksek refahı ile öne çıkmaktadır.

İş imkanları, yüksek eğitim oranı, yüksek yaşam kalitesi gibi sahip olduğu avantajlardan dolayı İngiltere’de yaşamak çok sayıda yabancı tarafından talep görmektedir.

Vizem.net, İngiltere'de yaşamak isteyen kişilere çalışma, eğitim, aile birleşimi amaçlı göçmenlik başvurularında vize danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Detaylı bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İngiltere Yaşam Standartları Nasıldır?

İngiltere hayat standartları OECD verilerine göre diğer ülkelere kıyasla birçok alanda ortalamanın üzerindedir.

İngiltere’de yaşam koşulları bakımından önemli bir kriter olan barınma, kişilerin özel alanlarının bulunduğu, güvenli hissettiği ve aile kurabildiği alanları ifade etmektedir. İngiltere evlerinde ortalama olarak kişi başına iki oda düşmektedir ve aileler gelirlerinin yaklaşık %23’ünü barınma giderlerine harcamaktadır. Sağlık bakımından değerlendirme yapıldığında, İngiltere halkının %73’ünün sağlık durumunun iyi olduğu bilinmektedir. Birleşik Krallık’ta kadınlar ortalama 83, erkekler ise 79 yıl yaşamaktadır.

İngiltere’de yetişkinlerin %82’si lise mezunudur ve 5 ile 39 yaş arasındaki kişiler ortalama 16,8 yıl süreyle eğitim görmektedir. Ülkede iyi gelirli bir işe sahip olmak için iyi eğitim ve becerilere sahip olmak gerekmektedir. İngiltere’de 15-65 yaş arası kişilerin yaklaşık %75’i ücretli bir işe sahiptir ve yıllık ortalama 47.147 dolar seviyesinde gelir elde edilmektedir; İngiltere’de çalışanların ortalama kazançları, OECD ortalamasının biraz altında kalmaktadır. İngiltere’deki çalışanların %11’i kazanç elde ettikleri işlerde uzun mesailer boyunca çalışmaktadır ve kişiler günün ortalama 14,9 saatini iş dışındaki kişisel yaşamlarına ve dinlenmelerine ayırmaktadır.

Çevre bakımından değerlendirme yapıldığında, İngiltere’de hava kirliliği OECD ortalamasının altındadır; ancak hava kirliliğinin giderek arttığı tespit edilmektedir. Nüfusun %82’si ise İngiltere su kalitesinden memnun olduğunu belirtmektedir. Güvenlik yönünden, İngiltere'de yaşayan kişilerin %78’i gece sokakta yürürken güvenli hissettiğini belirtmektedir ve cinayet oranı her 100.000 kişide 0,2’dir. İngiltere’de nüfusun %67,6’sı seçimlerde oy kullanmaktadır.

İngiltere'nin Refah Seviyesi Nasıldır?

İngiltere refah seviyesi OECD değerlendirmesine göre, OECD ülkeleri ortalamasının üstündedir. İngiltere halkı genel memnuniyetini 0’dan 10’a kadar puanladığında sonuç 6,8’dir; OECD ortalaması ise 6,7’dir.

İngiltere Yaşamak için Güvenli Bir Ülke Midir?

İngiltere yaşamak için güvenli bir ülkedir. OECD’ye göre İngiltere halkının kendini güvende hissetme oranı %93’tür, OECD ortalaması ise %91’dir. 2022 yılı Global Barış Endeksi’ne göre, 163 ülke arasında Birleşik Krallık güvenlik bakımından 34. sıradadır.

İngiltere'de Suç Oranları Nasıldır?

İngiltere’de suç oranları değerlendirildiğinde, Crimerate verilerine göre 2021 yılında, her 1000 kişi başına 75 suç düştüğü belirlenmiştir. İngiltere’de en çok işlenen suçlar ise şiddet ve cinsel suçlardır.

İngiltere'de Günlük Yaşam Nasıldır?

İngiltere'de Günlük Yaşam Nasıldır?
İngiltere'de Günlük Yaşam Nasıldır?

İngiltere’de günlük yaşam hafta içi günlerde genellikle iş ile başlamakta ve iş sonrası yapılan etkinliklerden oluşmaktadır. Hafta sonları ise ülkenin sunduğu çok sayıda farklı aktivite değerlendirilebilmektedir.

İngilizler genellikle kısa apartmanlarda veya müstakil evlerde yaşamaktadır ve çoğu evin küçük de olsa bahçesi bulunmaktadır. Kahvaltılar genellikle mısır gevreği, tereyağlı reçelli kızarmış ekmek veya meyve suyu gibi gıdalar ile geçirilse de, özel günler ve tatil günlerinde yumurta ve pastırmalı kahvaltılar servis edilmektedir. Öğlen yemekleri hafif olarak geçirilmekte, öğleden sonraları ise çay saatleri yapılmaktadır. Akşam yemeklerinde daha ağır ve birden fazla yemekten oluşan öğünler tercih edilmektedir.

İngiltere’de sosyalleşmek için ülkenin her yerinde bulunan parklarda vakit geçirmek, kültürel etkinliklere katılmak, spor müsabakaları izlemek veya spor yapmak ve publarda aile ve arkadaşlarla vakit geçirmek sıklıkla tercih edilir. İngilizlerin pub kültürü oldukça ünlüdür ve kişiler publarda daha çok bira içerek vakit geçirmektedir. Evcil hayvan sahipleri ve çocuklu aileler ise daha çok boş zamanlarını park ve bahçelerde geçirmektedir; ancak İngiltere genel olarak çok yağış alan bir ülke olduğundan, hava durumu açık hava aktiviteleri için her zaman uygun olmamaktadır. İngiltere kültürel aktiviteler ile ilgilenenler için oldukça fazla seçeneğe sahip bir ülkedir. Başta Natural History Museum ve British Museum olmak üzere çok sayıda müze, Buckingham Sarayı gibi tarihi mekanlarda kültürel aktivitelerin yapılması mümkündür; ayrıca İngiltere’de çok sayıda tiyatronun, müzikalin ve konserin de izlenmesi mümkündür. Spor İngilizler için önemlidir; spor yapamayanlar dahi fanatik olarak Premier Lig veya Wimbledon gibi spor müsabakalarını takip etmektedir.

İngiltere'de Çalışma Koşulları Nasıldır?

İngiltere’de haftalık en fazla 48 saat çalışılmaktadır. 23 yaşından büyük kişiler için belirlenen asgari ücret Nisan 2022’den itibaren saatlik 9,50 İngiliz sterlinidir ve yaş aralığı düştükçe asgari ücret miktarı da düşmektedir.

İngiltere’de çalışanların sahip olduğu haklar; minimum asgari ücret oranında kazanç elde etmek, yasadışı ücret kesintilerinden korunmak, ücretli izin hakkından ve günlük mola saatlerinden yararlanmak, işyerinden ayrımcılığa karşı korunmak gibi sayılabilmektedir. Hastalık, ölüm, doğum gibi hallerde çalışanlara verilen ek izin ve ücret hakları da mevcuttur. Çalışanların sahip olduğu haklar İngiltere’de çalışmak için önemli bir avantajdır.

İngiltere'de Asgari Maaşlar Ne Kadardır?

İngiltere'de asgari maaş, 23 yaş ve üstü çalışanlar için saatlik 9,50 İngiliz sterlinidir. Asgari ücret; 21-22 yaş arası çalışanlar için saatlik 9,18, 18-20 yaş arası çalışanlar için saatlik 6,83 ve 16-17 yaş arası çalışanlar için saatlik 4,81 İngiliz sterlinidir.

İngiltere’de asgari maaşlar İngiliz hükümeti tarafından 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde açıklanmıştır ve İngiltere asgari ücret, saatlik olarak hesaplanmaktadır.

İngiltere'de İş Fırsatları Nasıldır?

İngiltere’de iş fırsatları oldukça çeşitlidir ve en çok istihdam olanağı finans, eğitim, mühendislik, sağlık hizmeti, pazarlama, satış ve insan kaynakları alanlarında mevcuttur. Londra, Manchester, Edinburgh, Cambridge iş bulma imkanı en fazla olan şehirlerdendir.

İngiltere Yaşam Maliyetleri Nasıldır?

İngiltere’de yaşam maliyetlerini incelersek Londra’da tek odalı bir daire için 1.250 İngiliz sterlini civarında, Londra dışındaki şehirlerde ise 600 ile 1.000 İngiliz sterlini arasında bir kira ödemek gerekmektedir.

İngiltere yaşam giderleri arasında barınma haricinde faturalar, mutfak masrafları ve ulaşım harcamaları da bulunmaktadır. Fatura giderleri yaşanılan şehre göre farklılık gösterse de ortalama olarak değerlendirilirse elektrik, su, ısıtma ve çöp için aylık ortalama 170 İngiliz sterlini ödenmesi gerekmektedir, bir aylık ortalama internet ücreti ise 30 İngiliz sterlinidir. Ulaşım için şehir içinde tek yön bilet ücretleri 2,50 İngiliz sterlini civarında iken, 65 İngiliz sterlinine aylık ulaşım bileti alınabilmektedir.

İngiltere yaşam masrafları içerisinde önemli bir yer tutan mutfak masrafları da, bir kişi için aylık 175 İngiliz sterlini civarında tutmaktadır.

İngiltere'de Ev Fiyatları Nasıldır?

İngiltere'de Ev Fiyatları Nasıldır?
İngiltere'de Ev Fiyatları Nasıldır?

İngiltere ev fiyatları incelendiğinde aylık İngiltere ev kiraları; şehir merkezinde üç yatak odalı bir ev için 2.500-6.000 İngiliz sterlini, şehir merkezinden uzak üç yatak odalı bir daire için 1.700-2.800 İngiliz sterlini, şehir merkezinde tek yatak odalı daire için 1.300-2.100 İngiliz sterlini ve şehir merkezinden uzak tek yatak odalı bir daire için 1.100-1.500 İngiliz sterlini arasında değişmektedir.

Pandemi ve global ekonomik değişimlerin İngiltere ev fiyatları için bir artış yarattığı bilinmektedir. İngiltere’de en pahalı evler Londra ve güneydoğu bölgelerinde, en uygun evler ise İngiltere’nin kuzeyinde yer almaktadır. Şehir merkezinde bulunan bir evin satılık fiyatı metrekare başına 4.000 İngiliz sterlini, şehir merkezinden uzak bir evin ise satış ücreti metrekare başına 3.000 İngiliz sterlini ortalamasındadır.

İngiltere'de Market Masrafları Nasıldır?

İngiltere’de 2022 yılı için market masrafları aşağıda listelenmektedir.

 • 1 lt süt: 0,95 £
 • 500 gr beyaz ekmek: 1 £
 • 1 kg beyaz pirinç: 1.35 £
 • 12 adet yumurta: 1.99 £
 • 1 kg yerel peynir: 5,70 £
 • 1 kg derisiz ve kemiksiz tavuk göğsü: 5,50 £
 • 1 kg biftek: 8,40 £
 • 1 kg elma: 1,90 £
 • 1 kg muz: 1,10 £
 • 1 kg portakal: 1,75 £
 • 1 kg domates: 1,95 £
 • 1 kg patates: 1,10 £
 • 1 kg soğan: 1,00 £
 • 1 adet marul: 0,70 £
 • 1,5 lt şişe su: 1,00 £
 • 1 şişe şarap: 7,00 £
 • 0,5 lt yerli bira: 1,80 £
 • 0,33 lt ithal bira: 2,05 £
 • 1 paket Marlboro sigara: 11.90 £

İngiltere market alışverişinin sepet tutarı, alışveriş yapılan markete, ürünlerin üretim süreçlerine ve yaşanan şehre göre değişmektedir. Avrupa’daki bazı ülkelere kıyasla İngiltere market fiyatları yüksek olsa da, ülkedeki ortalama kazanç göz önüne alındığında kişilerin market alışverişinde zorlanmadıkları bilinmektedir.

İngiltere'de Ulaşım Maliyetleri Nasıldır?

İngiltere'de Ulaşım Maliyetleri Nasıldır?
İngiltere'de Ulaşım Maliyetleri Nasıldır?

İngiltere’de ulaşım maliyetleri incelendiğinde, şehir içinde tek yön otobüs ve metro bileti 2,50 £, aylık ulaşım kartı ise 65 £ olarak ücretlendirilmektedir. İngiltere’de taksimetre açılış fiyatı gündüz tarifesinde 3 £, km başına 1,25 £, 1 saat bekleme ücreti ise 17.50 £ ortalamasına sahiptir. İngiltere metro fiyatları uygun ve metro ağı gelişmiş olduğundan, en sık tercih edilen ulaşım aracı metro olmaktadır.

İngiltere akaryakıt fiyatları incelendiğinde, 2022 Mayıs ayı itibariyle İngiltere benzin fiyatı litre başına 1,53 £, İngiltere mazot fiyatı ise litre başına 1,74 £ civarındadır.

İngiltere'de İnternet Fiyatları Nasıldır?

İngiltere internet fiyatları, internet bağlantısı satın alınan firmaya veya internet hızına göre değişebilse de, ortalama bir internet bağlantısı aylık 32 İngiliz sterlini olarak ücretlendirilmektedir.

İngiltere'de Eğitim Masrafları Nasıldır?

İngiltere'de Eğitim Masrafları Nasıldır?
İngiltere'de Eğitim Masrafları Nasıldır?

İngiltere’de eğitim, devlet okullarına gidilmesi halinde ücretsiz olarak verilmektedir; devlet okullarında ebeveynlerin üniforma, kırtasiye ürünler, ulaşım ve yemek ücretleri için ek ücret ödemeleri gerekebilmektedir. İngiltere’de bulunan uluslararası veya özel eğitim kurumları ise genellikle çok sayıda müfredat dışı ders sundukları için, oldukça yüksek eğitim ücretleri istemektedir. Özel okullarda yıllık 1 öğrenci için ilköğretim ücreti 7.000 ile 24.000 İngiliz sterlini arasında değişmektedir.

Üniversiteler için İngiltere eğitim ücretleri ise öğrencinin vatandaşlığına, tercih edilen kuruma, şehre ve bölüme göre değişebilmektedir. İngiltere veya Avrupa birliği vatandaşı bir öğrenci için üniversite eğitimi ücreti yıllık 10.000 İngiliz sterlini civarından başlamaktadır; daha kalifiye eğitim verilen tıp gibi alanlarda eğitim ücretleri yıllık 38.000 İngiliz sterlinine kadar çıkabilmektedir. Bu bağlamda İngiltere'de üniversite okumak için genel olarak Avrupa ülkeleri maliyetlerinde denilebilmektedir.

İngiltere'de Yaşam Pahalı Mıdır?

İngiltere, CEOWORLD 2020 yılı verilerine göre, dünyanın yaşamak için en pahalı 27. ülkesidir. Türkiye ile kıyaslandığında yaşam masrafları İngiltere’de daha yüksektir. Avrupa ülkeleri arasında bir kıyas yapıldığında ise İzlanda, İsviçre ve Norveç gibi ülkelerde yaşam İngiltere’den daha pahalıdır, ancak Almanya, İspanya ve Yunanistan gibi ülkelerde yaşam masrafları İngiltere’den daha düşüktür.

İngiltere'de Yaşamanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

İngiltere’de yaşamanın avantajları ve dezavantajları aşağıda sıralanmaktadır.

 • ingiltere’de NHS katkısı ödendiği sürece herkese ücretsiz sağlık hizmeti sunulmaktadır; ancak İngiltere’de bir uzman doktora muayene olmak için aylarca beklemek gerekebilmektedir.
 • İngiltere’den Avrupa’nın diğer bölgelerine ucuz bir şekilde seyahat edilebilmektedir; ancak Brexit’in ardından seyahat sürelerinin uzaması, seyahat edenler için bir dezavantajdır.
 • İngiltere’nin bol yağışlı havası kimilerine göre bir avantaj, kimilerine göre ise bir dezavantaj olarak değerlendirilmektedir. Havanın genellikle ılıman olması ve 4 mevsimin yaşanması olumlu bir özelliktir.
 • İngiltere’de son zamanlarda konut fiyatlarının yükselmesi ve konut satın alım süreçlerinin karmaşıklığı, İngiltere’de mülk sahibi olmak isteyenler için dezavantaj oluşturmaktadır.
 • Londra gibi büyük şehirler dışında İngiltere’de maaşlar her meslek için yüksek değildir; ancak küçük yerleşim bölgelerinde yaşam masrafları daha düşüktür.
 • İngiltere’nin güzel karakterli evleri ve büyüleyici kulübeleri, ülkeye büyüleyici bir atmosfer katmaktadır. İngiltere’nin birbirinden güzel manzara çeşitliliği, İngiltere’de yaşamayı cazip hale getirmektedir.
 • İş-yaşam dengesinin diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında İngiltere’de daha zor sağlanması, İngiltere’de yaşayıp çalışanlar için olumsuz bir durumdur.
 • İngiltere’de trenle ulaşım konforludur; ancak pahalıdır ve trenler genellikle rötar yapmaktadır.
 • İngiltere’de evcil hayvanlar ile ev kiralamak zor olabilmektedir.
 • İngiltere’de çiftçiler kendi pazar ve marketlerine sahip olduğu için taze gıdalara ulaşmak kolaydır.
 • İngiltere’de pub kültürü yaygın olsa da, yetişkinler ile arkadaşlık kurmak zor olabilmektedir.
 • İngiltere’deki futbol liglerinde seyir zevki üst düzeydedir; ancak futboldan kaynaklı taşkınlıklar meydana gelebilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

İngiltere’de yaşamak hakkında sıklıkla merak edilen konulara aşağıdaki başlıklarda yer verilmiştir.

İngiltere'de Irkçılık Var Mıdır?

İngiltere’de ırkçılığın var olduğu ve buna bağlı olarak suçların meydana geldiği bilinmektedir. İngiltere’de son yıllarda ırkçılık kaynaklı nefret suçlarında artış görülmektedir; Victim Support'a göre ırk ve milliyet kaynaklı nefret suçları 2021 yılında %73 oranında rekor bir artış göstermiş ve bu türlerde 2020-2021 yıllarında toplam 85.268 adet suç kaydedilmiştir.

Yaşamak için ABD Mi İngiltere Mi Daha Ucuzdur?

Yaşamak için ABD, İngiltere’ye göre daha pahalıdır. Emlak noktasında İngiltere daha pahalıyken, ücretsiz sağlık hizmetleri sayesinde İngiltere’de yaşayanlar önemli bir maddi avantaj sağlamaktadır. Mutfak, eğitim, ulaşım gibi yaşam maliyetleri noktalarında İngiltere, yaşam tarzına da bağlı olmakla birlikte, genel olarak daha ucuzdur.

Birleşik Krallık'ta Yaşayan Yabancı Nüfus Oranları Nasıldır?

Birleşik Krallık’ta yaşayan yabancı nüfus, Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi’nden alınan verilere göre aşağıdaki tabloda paylaşılmaktadır.

ŞehirlerYabancı Nüfus Oranı
Londra%55
Slough%69
Leicester%58
Luton%57

İngiltere'de Köy Yaşamı Nasıldır?

İngiltere'de Köy Yaşamı Nasıldır?
İngiltere'de Köy Yaşamı Nasıldır?

İngiltere’de köy yaşamı, büyük şehirlerden kaçmak isteyenler için oldukça konforlu yaşam alanlarıdır. Şehrin gürültüsünden uzakta bir yaşam köy alanlarında mümkün iken, banliyö trenleri ile günlük olarak şehir merkezlerindeki iş yerlerine ulaşmak da kolaydır.

İngiliz hükümetinin websitesi Gov.Uk verilerine göre, 2020 yılında İngiliz nüfusunun %17’si kırsal kesimlerde yaşamaktadır. İngiltere kırsal alanlarındaki yaşlı nüfus oranı, şehirlerden daha yüksektir.

İngiltere'de Yaşamak için Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere’de yaşamak için vize başvurusu dış temsilcilik tarafından yetkilendirilmiş aracı kurumlar ve akredite acenteler üzerinden yapılmaktadır. İngiltere’de yaşamak isteyenlerin evlilik, aile birleşimi, eğitim, çalışma ve iş kurma gibi göçmenlik yollarından biri tercih etmesi ve uygun uzun süreli vize türü için başvuru yapması gereklidir.

İngiltere vizesi başvuru yapmadan önce, başvurulacak vize türü için İngiltere vize şartları sağlanmış olmalıdır. İngiltere vize başvuruları için vize türüne uygun gerekli evrakların hazırlanması, başvuru ücretinin ödenmesi, vize randevusu alınması, randevu gününde ise biyometri işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Vize başvuruları vize başvuru merkezlerinden yapıldıktan sonra, İngiltere’nin İstanbul’daki Başkonsolosluğu tarafından değerlendirmektedir.

Vizem.net Türkiye'den yapılan İngiltere vizesi başvurularında tüm işlemler için Birleşik Krallık yeni vize sistemi doğrultusunda danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: