İngiltere İklimi

İngiltere İklimi ve Bitki Örtüsü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İngiltere, Birleşik Krallığı oluşturan dört ülkeden biri olup, Avrupa’nın kuzeybatı kıyısında yer almaktadır. İngiltere’nin iklimi ılımandır ve büyük ölçüde Atlantik Okyanusu’ndan etkilenmektedir. İngiltere, ılıman iklimin bir sonucu olarak iğne yapraklı ormanlar ve alpin çayırları bitki örtüsüne sahiptir. Kış ve yaz mevsimlerinde sıcaklıklar arasında büyük bir fark olmayan İngiltere havası gün içerisinde ve günden güne değişiklik göstermektedir.

İngiltere, ılıman iklime sahip olmasının yanında, yaz-kış yağış almaktadır. İngiltere coğrafyası, bölge bölge değişiklik göstermektedir; buna bağlı olarak İngiltere’nin kuzeyinde ortalama yıllık yağış 1.600 mm’den fazla ancak orta ve güney İngiltere’de ortalama yıllık yağış 800 mm’den azdır.

İngiltere İklim Tipi Nedir?

İngiltere’nin iklim tipi ılıman ve nemli okyanus iklimidir. İngiltere, bir ada ülkesi olması ve konumundan dolayı Atlantik Okyanusu’ndan etkilenmekte ve yıl boyunca yağış almaktadır.

İngiltere'nin İklim Bölgeleri Nelerdir?

İngiltere’nin iklim bölgeleri aşağıda listelenmiştir.

 • Kuzeybatı İngiltere bölgesel iklimi: Cheshire, Merseyside, Greater Manchester, Lancashire, Cumbria, Kuzey Yorkshire’ın bir bölgesi ve Man Adası’nı kapsamaktadır. Yazları serin, kışları ılıktır ve tüm yıl şiddetli yağış vardır.
 • Kuzeydoğu İngiltere bölgesel iklimi: Northumberland, Tyne ve Wear, Durham, Kuzey, Batı ve Güney Yorkshire ve Cleveland’ın bir kısmını kapsamaktadır. Batı yakasının deniz iklimi görülmektedir. Güneye göre sıcaklıklar daha düşüktür ve yıl boyunca yağış vardır.
 • Midlands İngiltere bölgesel iklimi: Derbyshire, Herefordshire, Leicestershire, Lincolnshire, Northamptonshire, Nottinghamshire, Rutland, Shropshire, Staffordshire, Warwickshire ve Worcestershire’ı kapsamaktadır. Ilıman deniz iklimi görülmektedir. Kışları soğuk, bulutlu ve yağmurlu; yazları ise yağışsız ve güneşlidir.
 • Doğu İngiltere bölgesel iklimi: Bedfordshire, Cambridgeshire, Norfolk, Suffolk, Lincolnshire, East Riding Yorkshire ve Essex ile Hertfordshire’ın bazı kısımlarını kapsamaktadır. Kuru ve ılıman bir iklim görülmektedir ve yıl boyunca az yağış vardır.
 • Güney İngiltere bölgesel iklimi: Doğu İngiltere, Londra, Güneydoğu ve Güneybatıyı kapsamaktadır. Hava yıl boyunca daha az yağışlı, güneşli, ve daha ılıktır.
 • Güneybatı İngiltere bölgesel iklimi: Cornwall, Devon, Somerset ve Bristol ile Sicilya Adalarının etrafındaki dört idari bölgeyi kapsamaktadır. Serin kışların, sıcak yazların ve yıl boyu yağışın olduğu okyanus iklimi görülmektedir.

Birleşik Krallık iklim haritası görseli aşağıda verilmiştir.

İngiltere'nin İklim Bölgeleri Nelerdir?
İngiltere'nin İklim Bölgeleri Nelerdir?

İngiltere İklim Özellikleri Nasıldır?

İngiltere’nin iklimi ılıman ve nemli okyanus iklimidir. İngiltere iklim şartları çoğunlukla serin olup, kışları yağmurlu ve yazları sıcak olmaktadır. İngiltere, okyanusa konumundan dolayı kışları -5°C’nin altına düşmeyen, yazları ise 30°C’nin üstüne çıkmayan sıcaklıklara sahiptir ancak sıcaklıklar, mevsimlere ve enlemlere göre büyük değişiklikler gösterebilmektedir. Aralık, ocak ve şubat aylarında İngiltere’de sıcaklıklar bölgelere göre -20°C’nin altına düşerken, temmuz ve ağustos aylarında 30°C’nin üstüne çıkabilmektedir.

İngiltere'nin En Fazla Yağış Alan Ayları Hangileridir?

İngiltere’nin en fazla yağış alan ayları aşağıda listelenmiştir.

 • Ocak: 100-120 mm
 • Şubat: 60-80 mm
 • Mart: 60-80 mm
 • Nisan: 60-80 mm
 • Mayıs: 60-80 mm
 • Haziran: 60-80 mm
 • Temmuz: 80-100 mm
 • Ağustos: 80-100 mm
 • Eylül: 80-100 mm
 • Ekim: 80-100 mm
 • Kasım: 100-120 mm
 • Aralık: 80-100 mm

İngiltere yağmur grafiği aşağıda verilmiştir.

İngiltere'nin En Fazla Yağış Alan Ayları Hangileridir?
İngiltere'nin En Fazla Yağış Alan Ayları Hangileridir?

İngiltere'ye Kar Yağar Mı?

İngiltere'ye Kar Yağar Mı?
İngiltere'ye Kar Yağar Mı?

İngiltere’de kar yağışı yaygın olup, miktarı bölgelere ve mevsimlere göre değişiklik göstermektedir. İngiltere’de kar yağışı, ekim ayında başlayıp, yoğun olarak aralık ve şubat ayları arasında görülmektedir.

İngiltere'de Kış Hava Durumu Nasıldır?

İngiltere’de kışlar soğuk, çoğunlukla karlı ve yağmurlu geçmektedir. İngiltere’de kışın sıcaklıklar gün içinde 0 °C ve 10 °C arasında değişiklik göstermektedir.

İngiltere'de Yaz Hava Durumu Nasıldır?

İngiltere’de yaz en kuru mevsim olmakla birlikte bazen yağmurlu geçebilmektedir. Haziran ve ağustos ayları arasında İngiltere’de sıcaklıklar gün içinde 30 °C’ye kadar çıkabilmekte, çoğunlukla 17 °C - 20 °C arasında seyretmektedir.

İngiltere Yıllık Sıcaklık Ortalaması Nedir?

İngiltere sıcaklık ortalaması yıllık 13 °C’dir.

İngiltere'nin En Sıcak Bölgesi Hangisidir?

İngiltere’nin en sıcak bölgesi, Güneybatı İngiltere’dir. Güneybatı İngiltere’de yıllık sıcaklık ortalaması 10 °C ve 12 °C arasında değişiklik göstermektedir.

İngiltere'de Görülen En Yüksek Hava Sıcaklığı Nedir?

İngiltere sıcaklık rekoru 2019 yılında Cambridge’de 38.7 °C olarak ölçülmüştür.

İngiltere'de Görülen En Düşük Hava Sıcaklığı Nedir?

İngiltere’nin en düşük hava sıcaklığı 13 aralık 1981 yılında Shawbury’de -25.2 °C olarak ölçülmüştür.

İngiltere'de Deniz Suyu Sıcaklığı Nedir?

İngiltere’de deniz suyu sıcaklığı kışın 6-10°C arasında, yazın ise 15-20°C arasında değişiklik göstermektedir.

İngiltere Soğuk Mudur?

İngiltere hava sıcaklıkları Türkiye’ye kıyasla daha soğuktur. İngiltere’de görülen nemli okyanus ikliminin bir sonucu olarak İngiltere’de hava sıcaklıkları yıl boyunca belli bir derecenin üstüne çıkmamaktadır.

İngiltere Bitki Örtüsü Nasıldır?

İngiltere’nin bitki örtüsünü bozkırlar ve çalılıklar oluşturmaktadır. İngiltere’nin alçak bölgelerinde meşe ve kayın ağacı, tepe ve dağlık bölgelerinde ise çam ve huş ağacına rastlanmaktadır. İngiltere aynı zamanda Robin Hood efsanesinin gerçekleştiği Sherwood Ormanı’na ev sahipliği yapmaktadır.

İngiliz meşesi görseli aşağıda verilmiştir.

İngiltere Bitki Örtüsü Nasıldır?
İngiltere Bitki Örtüsü Nasıldır?

İngiltere'de Görülen Bitki Çeşitleri Nelerdir?

İngiltere’de görülen bitki çeşitleri aşağıda listelenmiştir.

 • İngiliz meşesi
 • Kayın ağacı
 • Çam ağacı
 • Kardelen
 • Nergis
 • Çançiçeği
 • Çuha çiçeği
 • Düğün çiçeği
 • Su nergisi

İngiltere Tarım Ürünleri Nelerdir?

İngiltere Tarım Ürünleri Nelerdir?
İngiltere Tarım Ürünleri Nelerdir?

İngiltere’nin tarım ürünleri buğday, arpa, yulaf, şeker pancarı ve patatestir. İngiltere’de tarım son derece gelişmiş olup günümüze ait modern aletler ile yapılmaktadır.

İngiltere’de tarım, Sanayi Devrimi’nden bu yana oldukça gelişme göstermiştir. Ülke ekonomisine büyük bir katkısı olan İngiltere’de tarım sektörü GSYİH’nin %2’sini oluşturmaktadır.

İngiltere'de Yetişen Meyveler Nelerdir?

İngiltere’de yetişen meyvelerden bazıları çilek, elma, ahududu, frenk üzümü, armut, kiraz ve eriktir.

İngiltere'de Yaşayan Hayvanlar Nelerdir?

İngiltere'de Yaşayan Hayvanlar Nelerdir?
İngiltere'de Yaşayan Hayvanlar Nelerdir?

İngiltere’de yaşayan yaban hayvanlarından bazıları porsuk, kirpi, sincap, köstebek ve tilkidir. Tüm Birleşik Krallık coğrafyasına özgü yaban hayvanlarından bazıları ise çatal kuyruklu balina, küçük kulaklı kirpi, orman sıçanı, kukumav, İskoç yaban kedisi, kervan çulluğu ve Orkney faresidir ve bu hayvanların çoğu ormanda yaşamaktadır. İngiltere’de tehlike altındaki hayvan türleri fındık sıçanı, su faresi ve yaban kedileridir.

İngiltere Coğrafyasının İklim Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

İngiltere, bir ada ülkesi olmasının sonucu olarak nemli okyanus iklimine ev sahipliği yapmaktadır. Görülen nemli okyanus iklimine bağlı olarak İngiltere yıl boyunca yağış almakta ve kışları soğuk, yazları ise sıcak ve yağışlı geçmektedir.

İngiltere’nin büyük bir çoğunluğunu alçak tepeler ve ovalar oluşturmaktadır. İngiltere’nin kuzeyinde ve batısında dağlık bölgeler yoğunluk göstermektedir. İngiltere coğrafyası, İngiltere’nin bölgelerine göre farklılık gösterdiğinden iklim de coğrafyaya bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

İngiltere Seyahati için En Uygun Mevsim Nedir?

İngiltere seyahati için en uygun mevsim ilkbahar veya sonbahardır. Mart ayının sonundan haziran ayının başına kadar, veya eylül ayından kasım ayına kadar İngiltere’de hava az yağışlı ve ılık olmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Birleşik Krallığa seyahat etmeleri için İngiltere tatil vizesi almaları gerekmektedir.

Vizem.net, İngiltere'yi ziyaret etmek isteyen kişilerin vize başvuruları için güncel uzman desteği ve takip hizmeti sağlayan akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: