Karadağ İstanbul Konsolosluğu

Karadağ Konsolosluğu İstanbul İletişim ve Haberleri

Karadağ Konsolosluğu, İstanbul’da başkonsolosluk statüsünde hizmet vermektedir ve genel yetki alanları; Karadağ vatandaşlarının Türkiye içerisindeki hak ve özgürlüklerini korumak, vatandaşlık işlemlerini yürütmek, askerlik ve sosyal güvenlik gibi konularda bilgilendirme yapmak ve Türkiye’den Karadağ’a gidecek ziyaretçilerin vize işlemlerini yürütmektir.

Karadağ Hükümeti’nin, 21 Mart 2019 tarihinde verdiği kararla İstanbul’da Karadağ Başkonsolosluğu açılmıştır. Balıkesir Karadağ Fahri Konsolosluğu 24 Şubat 2021 tarihinde faaliyete başlamıştır ve Mehmet Akkan Suver, Balıkesir Karadağ Fahri Konsolosu olarak göreve getirilmiştir. Karadağ Antalya Fahri Konsolosluğu, 19 Kasım 2020 tarihinde Muratpaşa’da hizmet vermeye başlamıştır ve Karadağ Antalya Fahri Konsolosu Hüseyin Erkan Yılmaz’dır.

Karadağ İstanbul Başkonsolosu Kimdir?

Karadağ İstanbul Başkonsolosu Jelena Grbovic’tir ve Türkiye Karadağ Konsolosluğu’nun açıldığı, 2019 yılında göreve başlamıştır.

Karadağ Konsolosluğu İletişim Bilgileri ve Adresi Nedir?

Karadağ İstanbul Başkonsolosluğu’na fax veya mail yolu ile ulaşılabilmektedir ve Konsolosluğa iletişim kurmak için en hızlı yol maildir.

Karadağ Konsolosluğu İstanbul adresi; Harman Sokak, No: 5, Harmancı Giz Plaza, 10A Katı 20 No’lu bağımsız bölüm, Levent, İstanbul’dur ve çalışma saatleri, hafta içi 09.00- 12.30 ve 14.00- 17.00 saatleri arasındadır. Karadağ İstanbul Başkonsolosluğu’nu ziyaret etmek için önceden randevu alınması gerekmektedir.

Karadağ İstanbul Başkonsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

Karadağ Başkonsolosluğu İstanbul telefon numarası, (+90) 0212 278 00 07 ve (+90) 212 278 00 08’dir.

Karadağ Başkonsolosluğu İstanbul Mail Adresi Nedir?

Karadağ İstanbul Başkonsolosluğu ile iletişim kurulabilecek mail adresi, istanbul@mfa.gov.me’dir.

Karadağ Konsolosluğu İstanbul Resmi Web Sitesi Nedir?

Karadağ İstanbul Başkonsolosluğu’na ait resmi bir web sitesi bulunmamaktadır.

Karadağ Konsolosluğu İstanbul’da Nerededir?

Karadağ İstanbul Başkonsolosluğu, Levent metrosuna 700 metre ve en yakın otobüs durağı olan Bacadibi durağına 230 metre uzaklıktadır. Karadağ Konsolosluğu’na en yakın havalimanı olan İstanbul Havalimanı’na ulaşım, şahsi araç veya taksi ile yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Özdilek Park İstanbul Alışveriş Merkezi, Kanyon Alışveriş Merkezi, Zincirlikuyu mezarlığı ve Beşiktaş 19. Noterliği Karadağ Konsolosluğu etrafında bulunan yerlerdir.

Karadağ Başkonsolosluğu Levent Adresine Nasıl Gidilir?

Karadağ Başkonsolosluğu Levent adresine gitmek için, Taksim metrosuna girdikten sonra Hacıosman durağı yönüne giden metroya binilmekte ve Levent metro istasyonunun Büyükdere Caddesi yönünden çıkılmakta, ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nın tersi yönünde ilerleyerek Ecza sokağına dönülmekte ve iki sokak ilerledikten sonra Harman sokağına dönülmektedir.

Karadağ İstanbul Konsolosluğunda Hangi İşlemler Yapılabilir?

Karadağ İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti’nde hizmet veren Karadağ temsilcilikleri arasındaki en yetkili kurumdur. İstanbul Karadağ Başkonsolosluğu’nda verilen hizmetler; Türkiye’de ikamet eden Karadağ vatandaşlarının pasaport, ölüm, doğum, evlilik, sosyal güvenlik ve askerlik işlemleri ile Türkiye’den Karadağ’a gidecek ziyaretçilerin vize işlemleridir.

İstanbul Karadağ Konsolosluğu’nda Vize Başvurusu Yapılabilir Mi?

İstanbul Karadağ Başkonsolosluğu aracılığıyla vize başvurusu yapılabilmektedir ve başvuru yapmadan önce konsolosluktan randevu alınması gerekmektedir. 90 gün ve daha az süre için Karadağ’ı ziyaret edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize muafiyeti bulunmaktadır.

Karadağ Başkonsolosluğu Vize Evrakları Nelerdir?

Karadağ Başkonsolosluğu’na vize başvurusunda bulunmak için gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: Pasaportun Karadağ ziyaretinin dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği olmalıdır.
  • Karadağ vize başvuru formu: Karadağ vize başvuru formu, online olarak veya el ile doldurulabilmektedir ve başvuru sahibi tarafından, dikkatli ve eksiksiz şekilde doldurulması ve imzalanması gerekmektedir.
  • Vize talep dilekçesi: Vize başvuru sahibi tarafından el ile ve konsolosluğa hitaben yazılması gereken bir dilekçedir ve içeriğinde Karadağ’a gidiş amacı, gidilecek şehir, gidiş ve dönüş tarihleri ve seyahat planının açıkça belirtilmesi gerekmektedir.
  • Banka hesap dökümü: Vize başvuru sahibinin, randevu tarihinden en az 5 gün önce açılmış bir banka hesabında belli bir miktar bakiye göstermesi gerekmektedir.
  • Kimlik fotokopisi: Başvuru sahibine ait kimlik kartının, arkalı önlü ve net bir fotokopisinin başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
  • Karadağ seyahat sağlık sigortası: Karadağ seyahat süresinin tamamını kapsayan seyahat sağlık sigortasının yaptırılması gerekmektedir.
  • Biyometrik fotoğraf: Karadağ vize başvurusu için, 35 mm genişlikte, 45 mm uzunlukta ve beyaz arka planlı, 2 adet biyometrik fotoğrafın beyan edilmesi gerekmektedir.
  • Nüfus kayıt örneği: Nüfus idaresinden veya E- devlet üzerinden ulaşılabilen tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğinin ibraz edilmesi gerekmektedir.
  • Ulaşım rezervasyonu: Karadağ seyahat süresini kapsayan, gidiş ve dönüş uçak rezervasyonunun sunulması gerekmektedir.

Türkiye’deki Diğer Karadağ Dış Temsilcilikleri Hangileridir?

Türkiye’de bulunan Karadağ dış temsilcilikleri aşağıda listelenmiştir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: