Podgorica Havaalanından Ulaşım

Podgorica Havaalimanından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Karadağ’da Podgorica Havaalanı’na indikten sonra şehir merkezlerine ulaşmak için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır.

  • Taksi
  • Tren
  • Otobüs

Podgorica Havaalanı şehir merkezine 11 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Podgorica Havaalanı Karadağ’da bulunan iki uluslararası havaalanından biridir. Podgorica Havaalanı Karadağ’ın Golubovci ilçesindeki Zeta Ovası’nda yer almaktadır. Podgorica Havaalanı ilk olarak 5 Mayıs 1930 yılında tarifeli uçuşlara başlamıştır. Daha sonraki yıllarda NATO saldırıları ve II. Dünya Savaşı gibi nedenlerden dolayı çalışması duraklamıştır. 2006 senesinde Podgorica Havaalanı tüm hasarlardan dolayı büyük bir yenilemeye girmiştir. Bu yenileme ile birlikte Podgorica Havaalanı yeni terminali ile birlikte 14 Mayıs 2006 yılında tekrar hizmet vermeye başlamıştır. 2007 yılında ise 1 milyon yolcunun altında en iyi hizmet veren havaalanı seçilmiştir. Podgorica Havaalanı’nın 8 uçaklık park yeri ve 6 uçaklık servis alanı bulunmaktadır. Podgorica Havaalanı kodu ise TGD olarak belirlenmiştir. Karadağ’a gelen kişilerin Podgorica havaalanından Karadağ’a girebilmeleri için Podgorica vize almaları gerekmektedir.

Karadağ’da Kaç Tane Havalimanı Vardır?

Karadağ’da 2 adet uluslararası havalimanı bulunmaktadır.

  • Podgorica Havaalanı
  • Tivat Havaalanı

Podgorica’da Kaç Tane Havalimanı Vardır?

Podgorica’da sadece Podgorica Havalimanı bulunmaktadır. Podgorica Havaalanı Podgorica bölgesinin 12 kilometre güneyinde bulunmaktadır. Podgorica Havaalanı’nda pasaport kontrolü, Duty Free, ATM, sıhhi kontrol noktası, gümrük, seyahat acenteleri, uçak bilet ofisleri ve restoran hizmetleri bulunmaktadır.

Karadağ Podgorica Uluslararası Havalimanı Şehir Merkezine Ne Kadar Uzaklıktadır?

Karadağ Podgorica Uluslararası Havalimanı şehir merkezine 11 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Podgorica Havalimanı şehrin güneyinde bulunmaktadır.

Karadağ Podgorica Havalimanından Otobüs ile Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Karadağ Podgorica Havaalanı’ndan şehir merkezine otobüs ile ulaşım sağlanabilmektedir. Podgorica Havaalanı’ndan otobüs bulunmamaktadır. Otobüs ile şehir merkezine gitmek için havaalanından yaklaşık olarak 2 kilometre ana yola yürümek gerekmektedir. Ana yoldan geçen L-20 hatlı otobüsler şehir merkezinde yer alan Capitol Podgorica’ya kadar gitmektedir. Son durakları Capitol Podgorica olan L-20 hatlı otobüs Budva, Niksic ve Bar güzergahlarından da geçmektedir. L-20 hatlı otobüsler sabah 7.00’den akşam 21.00’e kadar saat başı merkeze gitmektedirler. Podgorica Havaalanı’ndan otobüs ile Podgorica şehir merkezi yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir. Haftanın her gün otobüsler ile ulaşım sağlanabilmektedir. Podgorica Havaalanı’ndan şehir merkezine tek yön otobüs ücreti 1.5 EUR’dur. Gidiş dönüş ücreti ise 2 Euro olmaktadır. Otobüsler ile Podgorica şehir merkezinin en popüler yerlerine ulaşılabilmektedir.

Karadağ Podgorica Havaalanından Şehir Merkezine Taksi ile Nasıl Ulaşılır?

Karadağ Podgorica Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmanın en hızlı yolu taksi ile gitmektir. Podgorica Havaalanı’nda taksi ile gitmek hem zaman olarak daha hızlı olmakta hem de diğer ulaşım seçeneklerine göre daha konforlu olmaktadır. Podgorica Havaalanı’nın çıkış kapısından çıkıldığında hemen bir taksi bulunabilmektedir. Taksi ile şehir merkezine gitmek yaklaşık olarak 20 dakika sürmektedir. Podgorica Havaalanı’nda taksi ile şehir merkezine gitmenin ücreti gidilecek güzergahlara göre değişkenlik göstermektedir. Podgorica’nın şehir merkezine taksi ile havaalanından yaklaşık olarak 100-150 Euro arasında fiyat tutmaktadır. Özellikle çok eşyası olan kişilerin Podgorica şehir merkezine gitmeleri için en mantıklı ulaşım aracı taksi olmaktadır.

Karadağ Podgorica Havaalanından Şehir Merkezine Tren ile Nasıl Ulaşılır?

Karadağ Podgorica Havaalanı’ndan şehir merkezine tren ile ulaşım bulunmaktadır. Podgorica Havaalanı’ndan trene binmek için yaklaşık olarak 10 dakika yürümek gerekmektedir. 10 dakikalık bir yürüyüş sonunda tren ile şehir merkezine gidilebilir. Aeredom tren istasyonundan trene binerek şehir merkezine kısa bir sürede gidilebilir. Podgorica Havaalanı’ndan şehir merkezine gitmenin en iyi yollarından biri tren olmaktadır. Tren taksiye göre daha uygun fiyatlı olduğu için en çok tercih edilen ulaşım seçeneklerinden biridir. Podgorica Havaalanı’ndan Podgorica şehir merkezine 7 dakikada gidilebilmektedir. Podgorica şehir merkezi haricinde Podgorica Havaalanı’ndan binilen tren ile Bar’a da ulaşım sağlanmaktadır. Tren biletleri birinci sınıf ve ikinci sınıf olarak ayrılmaktadır. Podgorica Havaalanı’ndan şehir merkezine birinci sınıf tren yolculuğu ücreti 2 eurodur. İkinci sınıf yolculuk ücreti ise 1.20 Euro olarak belirlenmiştir.

Karadağ Podgorica Havalimanından Şehir Merkezine Araç Kiralama ile Nasıl Ulaşılır?

Karadağ Podgorica Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmenin diğer bir yolu da araç kiralamaktır. Konforlu ve hızlı bir yolculuk isteyen kişiler araç kiralamaktadır. Podgorica Havalimanı içerisinde Easyterra araba kiralama acentesi bulunmaktadır. Easyterra araba kiralama acentesinden havalimanına varmadan önce rezervasyon ile ya da havalimanına indikten sonra araba kiralama hizmetinden yararlanılabilmektedir. Podgorica Havalimanı’ndan çıkınca hemen kiralık araçlara ulaşılabilir. Araç kiralama ücretleri kiralanacak aracın boyutuna ve modeline göre değişkenlik göstermektedir. Ücretler günlük 5 eurodan başlayarak 20 euroya kadar seçenek bulunmaktadır. Araç ile Podgorica Havalimanı’ndan şehir merkezine 15 dakika da gidilebilmektedir.

Kotor’a Gitmek için Hangi Havaalanı Kullanılmalıdır?

Kotor’a gitmek için Podgorica Havalimanı kullanılmalıdır. Tivat Havalimanı Kotor’a daha yakındır fakat Türkiye’den direkt uçuş olmadığı için Podgorica Havalimanı kullanılmalıdır. Podgorica Havalimanı Kotor’a 89 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Podgorica Havaalimanından Kotor’a Nasıl Gidilir?

Podgorica Havalimanı’ndan Kotor’a taksiyle ya da araba kiralayarak gidilebilir. Podgorica Havalimanı ile Kotor arası 89 kilometre olduğu için havalimanından Kotor’a toplu taşıma ile gitmek mümkün değildir. Araba kiralayarak ya da taksi ile Kotor’a gitmek yaklaşık olarak 1,5 saat sürmektedir. Araba kiralamak taksi ile gitmeye göre fiyat olarak daha uygun olmaktadır.

Budva’ya Gitmek için Hangi Havaalanı Kullanılmalıdır?

Budva’ya gitmek için Podgorica havaalanı kullanılmalıdır. Türkiye’den direkt uçuş bulunan Podgorica Havaalanı’na giderek Budva’ya ulaşım sağlanabilir. Podgorica Havaalanı ve Budva arası 68 kilometredir. Podgorica Havaalanı’ndan taksi ile Budva’ya 1 saatte gidilebilir.

Podgorica Havalimanından Budva’ya Nasıl Gidilir?

Podgorica Havalimanı’ndan Budva’ya gitmek için kiralık araç ya da taksi ile gidilebilir. Podgorica Havalimanı ile Budva arası uzun bir mesafe olduğu için havalimanından direkt olarak Budva’ya otobüs bulunmamaktadır. Otobüs ile Budva’ya gitmek için ilk olarak Podgorica Havalimanı’ndan taksi ile şehir merkezine gidilmeli ve şehir merkezinden otobüse binerek Budva’ya gidilmelidir. Fakat bu seçenek hem zaman olarak hem de fiyat olarak mantıklı olmamaktadır. Araç kiralama ya da taksi ile 1 saatte Budva’ya kolay bir şekilde gidilebilmektedir. Araç kiralayarak hem havalimanından Budva’ya gidilebilir hem de Budva’da gezilecek yerler görülebilir.

Podgorica’da Ulaşım Nasıldır?

Podgorica’da ulaşım kolaydır. Şehir içinde taksiler ya da otobüsler ile ulaşım sağlanabilmektedir. Podgorica büyük bir şehir olmadığı için yürüyerek de birçok yere gidilebilir. Podgorica Karadağ’ın başkentidir. Karadağ’da birçok devlet egemenlik sürdüğü için çok uluslu bir ülkedir. Balkan bir toplum olan Podgorica’nın insanları sıcak kanlıdırlar. Turistlere karşı da Podgorica insanları naziktirler. Podgorica da gezilecek birçok yer bulunmaktadır. Podgorica’da gezilecek başlıca yerler Saat kulesi, Galerija Centar, Milenyum Köprüsü, Nikola Heykeli, Ribnica Kalesi ve Osmanagic Cami’dir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: