Karadağ Ankara Büyükelçiliği

Karadağ Büyükelçiliği Ankara

Karadağ Konsolosluğu, Ankara’da büyükelçilik statüsünde hizmet vermektedir ve Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde, Karadağ Hükümeti’ni temsil eden en yetkili resmi kurumdur. Karadağ Ankara Büyükelçiliği, Türkiye ve Karadağ arasındaki sosyal, siyasal ve askeri ilişkileri güçlendirme görevlerinin yanı sıra, vize işlemlerini yürütmek, oturum ve çalışma izinlerini sağlamak ve Türkiye’de bulunan Karadağ vatandaşlarına konsolosluk himayesi sunmakla yükümlüdür.

Türkiye Cumhuriyeti ve Karadağ arasında, yıllardır süregelen bir diplomatik bağ kurulmuş ve her iki taraf da, imkan olduğu sürece ortak çalışmaları artırma konusunda istekli olduğunu belgelemiştir. Karadağ ve Türkiye arasındaki pozitif ilişkiler, 12 Haziran 2006’da Türkiye’nin Karadağ Hükümeti’nin bağımsızlığını tanıması ile başlamış ve 3 Temmuz 2006 tarihinde Karadağ Türkiye Büyükelçiliği’nin açılmasıyla resmiyete kavuşmuştur. Karadağ Ankara Büyükelçiliği, Çankaya ilçesine bağlı Gaziosmanpaşa Mahallesi’nde bulunmaktadır.

Karadağ Büyükelçisi Kimdir?

Türkiye’de görev yapan Karadağ Büyükelçisi, Periša Kastratović’tir. Periša Kastratović, 25 Ekim 2019 tarihinden bu yana Türkiye Karadağ Büyükelçisi olarak görevini sürdürmektedir.

Karadağ Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri ve Adresi Nedir?

Karadağ Ankara Büyükelçiliği, Gaziosmanpaşa Mahallesi, Çayhane Sokak, No: 41/ 10, Çankaya adresinde bulunmaktadır ve hafta içi her gün 09:00 - 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Karadağ Ankara Büyükelçiliği’nde gerçekleştirilecek işlemler için, önceden randevu alınması gerekmektedir.

Karadağ Büyükelçiliği Telefon Numarası Nedir?

Karadağ Ankara Büyükelçiliği’nin telefon numarası, +90 312 436 4698’dir.

Ankara Karadağ Büyükelçiliği Mail Adres Nedir?

Karadağ Ankara Büyükeçiliği’ne turkey@mfa.gov.me adresinden ulaşılabilmektedir.

Karadağ Başkonsolosluğu Ankara Resmi Web Sitesi Nedir?

Karadağ Ankara Büyükelçiliği’ne ait resmi internet sitesi bulunmamaktadır.

Karadağ Konsolosluğu Ankara’da Nerededir?

Karadağ Ankara Büyükelçiliği, Ankara’da Çankaya ilçe sınırları içerisinde ve Gaziosmanpaşa Mahallesi’nde yer almaktadır. Karadağ Ankara Büyükelçiliği; Uğur Mumcu Parkı, Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV), Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve Quick China Restaurant Gaziosmanpaşa şubesine yakın bir konumda bulunmaktadır.

Karadağ Ankara Büyükelçiliği’ne; Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan ulaşabilmek için 33 kilometrelik bir mesafe kat edilmelidir, Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı’ndan ulaşım yaklaşık 9 kilometrelik bir uzunluğa sahip iken, şehir merkezi sayılan Kızılay ve Karadağ Ankara Büyükelçiliği arasındaki mesafe yaklaşık 6 kilometredir.

Karadağ Elçiliği Gaziosmanpaşa Ankara Adresine Nasıl Gidilir?

Karadağ Ankara Büyükelçiliği’ne, özel araç veya taksiyle Ankara’nın her yerinden ulaşım sağlanabilmektedir ve havalimanı gibi uzak bölgelerden çabuk ulaşım sağlayabilmek için tercih edilebilecek en hızlı ulaşım şekli özel araçlardır.

Karadağ Ankara Büyükelçiliği’ne 114- 7, 304, 307 ve 317- 7 numaralı otobüs hatlarıyla ulaşım sağlanabilmektedir. Karadağ Ankara Büyükelçiliği önünde otobüs durağı bulunmaması nedeniyle, büyükelçiliğe otobüs ile gidilmesi halinde Uğur Mumcu Caddesi üzerindeki duraktan yaklaşık 5 dakikalık bir yürüyüş sonrası, büyükelçilik yerleşkesine ulaşılmaktadır.

Karadağ Ankara Büyükelçiliği’ne ulaşmak için kullanılabilecek dolmuşlar Kızılay’da bulunan Güvenpark minibüs duraklarından kalkış yapmaktadır. Karadağ Ankara Büyükelçiliği’ne gitmek için kullanılabilecek en kolay ulaşım şekli, taksi ve özel araçlar ile ulaşımdır.

Karadağ Büyükelçiliği Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti ve Karadağ Hükümeti arasındaki anlaşmalar gereğince, turizm amacıyla Karadağ’a seyahat eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 90 günden kısa süreli ziyaretlerinde, vize gerekliliğinden muaf tutulmaktadır.

Karadağ’a, 90 günden daha uzun süreli yapılacak ziyaretler için alınması gereken uzun süreli (D tipi) vize başvurularında, Karadağ Ankara Büyükelçiliği’nden mail veya telefon yoluyla randevu alınması gerekmektedir. Randevu tarihinde, Karadağ vizesi başvuru sahibinin, gerekli evraklar ile birlikte Karadağ Ankara Büyükelçiliği’ne giderek şahsen başvuru yapması gerekmektedir.

Ankara Karadağ Büyükelçiliğinden Nasıl Randevu Alınır?

Karadağ Ankara Büyükelçiliği’nde yapılacak işlemler için büyükelçiliğe gitmeden önce telefon veya mail ile randevu alınması gerekmektedir ve büyükelçilik randevu işlemleri online olarak yapılamamaktadır. Karadağ Ankara Büyükelçiliği ile; +90 312 436 46 98 numaralı telefon numarası ya da turkey@mfa.gov.me e-mail adresi üzerinden iletişime geçilerek, randevu alınabilmektedir.

Ankara Karadağ Konsolosluğu Dışındaki Diğer Karadağ Dış Temsilcilikleri Hangileridir?

Karadağ Ankara Büyükelçiliği dışındaki Karadağ dış temsilcilikleri aşağıda listelenmiştir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: