Atina Havalimanından Ulaşım

Atina Havaalimanından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Yunanistan’da Atina Havalimanı’nda inildikten sonra Atina şehir merkezine gidebilmek için 3 farklı ulaşım yöntemi vardır.

Yunanistan Atina havaalanından şehir merkezine gidebilmek için tercih edilebilecek ulaşım yöntemleri aşağıda listelenmiştir.

 • Otobüs
 • Taksi
 • Metro
 • Karşılama Servisi
 • Araç kiralama

Atina Havalimanı; Atina şehir merkezine 35 km uzaklıkta, Spata kasabası yakınlarında bulunmaktadır. 2001 yılında açılan Atina Eleftherios Venizelos Havalimanı (AIA), sivil ve askeri olarak hizmet etmektedir. Kodu ATH olan Atina Havalimanı, Atina Havalimanı a kapısı gibi birçok kapıya sahip olmasıyla 21.737.787 yolcu kapasitesine sahiptir. Atina’ya seyahat gerçekleştirebilmek için Atina vize başvurusu yapmak gerekmektedir.

Atina’da Kaç Tane Havalimanı Vardır?

Atina’da tek bir havalimanı vardır. Yunanistan’ın tek havalimanı olan Eleftherios Venizelos Havalimanı (AIA), Atina’nın 35 km dışında, Sparta kasabasında yakın bir konumda bulunmaktadır. Eleftherios Venizelos Havalimanı, 25 check-in noktası ve birçok gümrüksüz satış mağazasına sahip olmasıyla oldukça modern bir havalimanıdır.

Atina Havalimanı Adı Nedir?

Atina havalimanı, Atina Eleftherios Venizelos Uluslararası Havalimanı (AIA) olarak adlandırılmaktadır.

Yunanistan Atina Uluslararası Havalimanı Şehir Merkezine Ne Kadar Uzaklıktadır?

Yunanistan Atina Uluslararası Havalimanı şehir merkezine 41 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Yunanistan Atina Havalimanından Otobüs ile Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Yunanistan Atina Havalimanından şehir merkezine gitmenin en ucuz ulaşım yöntemi halk otobüsleridir. Atina Havaalanından şehir merkezine giderken tercih edilen halk otobüsleri, tek yön kişi başı bilet 6 € değerindedir.

Atina Havalimanı’ndan şehir merkezine gidebilmek için öncelikle Αεροδρόμιο - Πειραιάς Piraeus halk otobüsüne binilerek 41 dakikalık bir yolculukla ulaşım sağlanabilmektedir. Atina Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşabilmenin bir başka yolu Atina Havaalanı’ndan 3 dakikalık bir yürüme mesafesiyle ΚΤΙΡΙΟ ΑΝΑΧΩΡΗΣΕΩΝ ulaşmak ve buradan X93 numaralı ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ - ΣΤ.ΥΠΕΡ.ΛΕΩΦ.ΚΗΦΙΣΟΥ(EXPRESS) halk otobüsüne binerek yaklaşık 1 saatlik bir yolculukla ΣΤ. ΥΠΕΡ/ΚΩΝ ΛΙΟΣΙΩΝ’e ulaşmak, ardından Praktoreia’ya yürüyerek A11 numaralı ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ - ΙΛΙΟΝ - ΠΛ. ΒΑΘΗ halk otobüsüyle 9 dakikalık bir yolculukla ΠΛ. ΒΑΘΗ’ya ulaşılarak şehir merkezine 8 dakikalık bir yürüme mesafesine kadar ulaşılabilmektedir.

Yunanistan Atina Havaalanından Şehir Merkezine Taksi ile Nasıl Ulaşılır?

Yunanistan Atina Havaalanından şehir merkezine taksiyle gitmek ulaşım seçeneklerinin en hızlı yöntemidir. Yunanistan Atina Havalimanı taksi durağından taksiye binilerek Atina şehir merkezine gündüz vakti 38 €, gece vakti 54 € gibi bir ücret ödenerek ortalama 25 dakikada ulaşılabilmektedir.

Yunanistan Atina Havaalanından Şehir Merkezine Metro ile Nasıl Ulaşılır?

Yunanistan Atina Havaalanından şehir merkezine ulaşabilmenin taksi ya da sadece halk otobüsü dışındaki bir başka yöntemi 30 dakikada bir kalkan tek yön ücreti 10 €, gidiş-dönüş ücreti 18 € olan metro ile ulaşım sağlamaktır.

Yunanistan Atina Havaalanından şehir merkezine ulaşabilmek için öncelikle metro istasyonuna 10-15 dakikalık olan yürüme mesafesi katedilmelidir ve metroya bindikten sonra metro yolculuğu şehir merkezine yaklaşık 50 dakika sürmektedir. 23:35’den sonra metrolar hizmet vermemektedir.

Yunanistan Atina Havaalanından Şehir Merkezine Karşılama Servisi ile Nasıl Ulaşılır?

Yunanistan Atina Havaalanından şehir merkezine ulaşabilmek için tercih edilen karşılama servisi, taksi gibi gündüz 38 €, gece 54 € gibi bir ücrete içerisinde birçok hizmeti barındırmaktadır. Karşılama servisi ile ulaşım sağlayabilmek için öncesinde rezervasyon yaptırmak gerekmektedir ve havaalanından yolcuyu karşılama da dahil birçok hizmeti barındırmaktadır. Karşılama servisinde hoşgeldin hizmeti olarak İngilizce konuşan sürücü, gecikmeler için uçuş izleme gibi seçenekleriyle avantajlı bir ulaşım seçeneğidir. Karşılama servisi ile Atina şehir merkezine giderken çok duraklı şehir turları gibi etkinlik seçenekleriyle ulaşım daha eğlenceli hâle gelmektedir.

Yunanistan Atina Havalimanından Şehir Merkezine Araç Kiralama ile Nasıl Ulaşılır?

Yunanistan Atina Havalimanından şehir merkezine araç kiralama ile ulaşım sağlamak için öncesinde rezervasyon yaptırmak gerekmektedir. Araç kiralayarak Atina Havaalanından şehir merkezine gitmek hem fiyat olarak hem de konfor olarak birçok avantaj sağlamaktadır. Atina’da bir günlük ortalama bir aracı kiralama ücreti yaklaşık 25 € değerindedir ve tüm gün arabayla Atina sokaklarını keşfetme fırsatı sunmaktadır. Atina Havaalanından şehir merkezine gitmek için yaklaşık 45 dakika süren 35 km’lik bir yolu katetmek gerekmektedir.

Atina’da Ulaşım Nasıldır?

Atina’ya gidildiğinde A for Athens’e çıkılarak Atina’nın en güzel manzaralarından birine bakılabilir ve terasında akşam yemeği yenilebilir. Lycabettus Tepesine teleferikle çıkılarak tüm Atina üstten izlenebilir; Akropolis, Plaka, Panathinaiko Stadyumu ve Exarchia sokaklarında gezilerek Atina tarihi ve şehrin dinamiği keşfedilebilir. Little Kook’da kahve ve tatlı yenilebilir, Savvas’da kebap yenilebilir ve akşamları tavernalarda birçok eğlenceye katılınabilmektedir.

Atina birçok uygarlığa ev sahipliği yapmasından dolayı kozmopolit bir yapıya sahiptir ve bunun sonucu olarak Atina toplumu çok farklı insan tiplerine sahiptir. Atina’nın birçok ticaret, finans ve kültürün merkezi olmasından dolayı Atina halkı çağdaş ve demokratik bir halktır. Atina’yı ziyaret eden turistler için Yunanistan’da yaşam oldukça çekici gelmektedir ve Atina tarihi, gezilebilecek birçok yer sunmaktadır.

Yunanistan’da Kaç Tane Havaalanı Vardır?

Yunanistan’da uluslararası 15 havaalanı bulunmaktadır.

Yunanistan’da bulunan uluslararası havalimanları aşağıda listelenmiştir.

 • Atina Havalimanı
 • Kandiye Havalimanı
 • Selanik Havalimanı
 • Rodos Havalimanı
 • Hanya Havaalanı
 • Korfu Havalimanı
 • Kos Havalimanı
 • Santorini (Thira) Havalimanı
 • Zakintos Havalimanı
 • Mikonos Havalimanı
 • Cephalonia Havalimanı
 • Midilli Havalimanı
 • Samos Havalimanı
 • Aktion Havalimanı
 • Skiathos Havalimanı
 • Kavala Havalimanı
 • Karpathos Havalimanı
 • Chios Havalimanı
 • Kalamata Havalimanı
 • Araxos Havalimanı
Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: