Atina Vize İşlemleri

Atina Vize İşlemleri ve Yunan Vizesi

Atina vizesi, Yunanistan’a ve diğer 25 Schengen Bölgesi ülkesine belirli bir süre erişim hakkı veren vize türüdür.

Yunanistan Atina vize başvurusu gerekli evrakların hazırlanmasının ardından Atina dış temsilcilikleri tarafından yetki verilmiş aracı kuruluş olan Kosmos Vize’ye yapılmaktadır. Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nde oturan vatandaşlar başvurularını VFS Global’e yapabilmektedir.

Vizem.net, Atina vize işlemleri için danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Yunanistan vizesi işlemleri kısa süreli vizeler için genellikle 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Atina Seyahatleri için Vize Gerekli Mi?

Evet, Atina’ya gidecek olan umuma mahsus pasaport (bordo) hamillerinin seyahatlerinden önce gerekli mercilere başvurarak vize alması gerekmektedir.

Yunanistan’ın başkenti olan Atina’ya seyahat edecek olan diplomatik (siyah), hizmet (gri) ya da hususi (yeşil) pasaport hamilleri, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde, Yunanistan’a ve diğer Schengen Bölgesi ülkelerine yapacakları seyahatlerinde herhangi bir vizeye ihtiyaç duymamaktadırlar.

Atina Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Atina, yeşil ya da diğer adıyla hususi pasaport hamillerinden 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde yapacakları seyahatleri için vize istememektedir.

Atina Havalimanı Transit Vize İstiyor Mu?

Atina aktarmalı uçuşlarda, Türkiye’deki havaalanlarından kalkış yapanlar için 24 saati aşmamak koşuluyla Yunanistan transit vizesi istenmemektedir.

24 saati aşacak beklemelerde ve Yunanistan’da havaalanındaki transit bölgenin dışına çıkılacağı durumlarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Atina uluslararası havalimanı geçiş vizesine ihtiyaç duymaktadır.

Atina Uluslararası geçiş vize ihtiyacı sadece Afganistan, Suriye ve Filistin gibi ülkelerin vatandaşları için vardır ve ülkeye varıştan itibaren 24 saat geçerlidir.

Atina Aktarmalı İstanbul Dönüş Bileti için Vize Gerekir Mi?

Atina aktarmalı İstanbul dönüş uçuşlarını kullanacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının havaalanında geçirecekleri süre 24 saatin altındaysa ve havaalanı dışına çıkılmayacaksa transit vize almaları gerekmemektedir.

Transit vize Yunanistan topraklarında sadece başka bir ülkeye gitmek için bulunmak isteyenlere verilen sınırlı süreye sahip vize türüdür.

Atina Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Atina vizesi, Schengen vizesi özelliklerini içermektedir.

Atina vizesi; Almanya, Fransa, İtalya, Hollanda ve Belçika gibi ülkelerinin de dahil olduğu Schengen Bölgesi’nde bulunan 26 ülkeye, vize kurallarını ve sürelerini ihlal etmeyecek şekilde ek bir vizeye gerek olmadan seyahat edebilme hakkı sunmaktadır.

Atina Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Atina vize başvurusu yapacaklar ilk olarak gerekli evrakları tamamlayıp vize başvuru formunu doldurmalıdırlar. Belgelerin hazırlanmasını takiben aracı kurum olan Kosmos Vize, VFS Global (Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli için) veya akredite acenteler üzerinden randevu alarak vize başvuru merkezine gidilmeli ve biyometri işlemleri tamamlanmalıdır.

Atina vize başvurusunun sonuçlanma süresi kısa süreli vizeler için genellikle 15 gündür. Başvuru sonuçlandıktan sonra başvuru sahibi, pasaportunu vize başvuru merkezini ziyaret ederek ya da kargoyla alabilmektedir.

Atina Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Atina vize başvurusu için gerekli Atina vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Atina vize başvuru formu: Eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgilerle doldurulmuş olmalıdır.
 • Pasaport: Başvuru yapacak olan kişinin pasaportu planlanan vize tarihinin bitiminden itibaren en az 3 ay geçerli ve son 10 yıl içerisinde alınmış olmalıdır ve en az 2 boş sayfaya sahip olmalıdır. Daha önce yapılmış seyahatlerde işlem görmüş pasaport sayfalarının ve pasaportun kimlik bilgilerini içeren sayfaların kopyaları da başvuruya eklenmelidir.
 • 2 adet fotoğraf: Son 6 ay içinde, 3.5 cm genişlik ve 4.5 cm yüksekliğe sahip beyaz arka planda çekilmiş iki adet vesikalık fotoğraf başvuruya eklenmelidir.
 • Nüfus kayıt örneği: Başvuru yapacak olan kişiye ait tam tekmil vukuatlı aile nüfus kayıt örneği başvuruya eklenmelidir.
 • Atina seyahat sağlık sigortası: Başvuru yapacak olan kişi adına alınmış ilgili seyahat tarihi süresini kapsayan, Schengen ülkelerinde geçerliliğe sahip ve en az 30.000 € değerinde seyahat sağlık sigortası eklenmelidir. İlgili seyahat sağlık sigortası Covid-19 salgını sebebiyle oluşabilecek tüm sağlık sorunlarını karşılamalıdır.
 • Seyahat ve konaklama rezervasyonu: Planlanan seyahate dair eğer varsa gidiş-dönüş uçak ve otobüs biletleri ya da diğer seyahat bilgiler başvuruya eklenmelidir. Konaklanacak mekanlara dair bilgiler, rezervasyonlarla birlikte başvuruya eklenmelidir.
 • Finansal yeterliliği gösterir belgeler: Son 3 aya ait banka hesap hareketlerini ve bakiyeleri gösteren, banka tarafından imzalı ve mühürlü hesap ekstresi eklenmelidir. Eğer başvuran çalışan ya da iş sahibi ise mesleki bilgiler ve maaş bordrosu gibi evraklar başvuruda bulunmalıdır.

Atina Kapıda Vize Uygulaması Bulunuyor Mu?

Hayır, Atina’da kapıda vize uygulaması bulunmamaktadır.

Yunanistan Ege Denizi ve Akdeniz’deki bazı adalar için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına kapıda vize alma imkanı sunmaktadır; fakat bu vize sadece Kos (İstanköy), Midilli, (Lesvos), Meis (Kastellorizo), Sakız (Chios), Sisam, (Samos) adalarına erişebilmek için geçerlidir.

Atina Vizesi Almak Zor Mudur?

Atina vizesi almak; Yunanistan dış temsilciliklerinin vize başvuruları için talep ettiği pasaport, finansal yeterlilik kanıtı, vukuatlı nüfus kayıt örneği, başvuru formu gibi evrakların kurallara uygun, eksiksiz ve gerçeklikle uyumlu olacak şekilde hazırlanması durumunda zor bir süreç değildir.

Atina Vize Ücreti Ne Kadardır?

Atina vizesi almak için gerekli masraflar aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

HizmetÜcret
Atina vize harcı80 EUR
Başvuru formu & dilekçe doldurma40 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti30 EUR
Toplam190 EUR

Atina vize fiyatları ve Yunanistan vize ücreti ile ilgili ayrıntılı bilgiler, vizem.net ile iletişime geçilerek edinilebilmektedir.

Atina Vize İşlemleri için Covid-19 Önlemleri Nelerdir?

Atina vize işlemlerinin ardından Atina’ya giriş esnasında aşağıda listelenmiş belgelerden en az birini Yunan yetkililere ibraz edilmelidir.

 • Ülkeye girişten en fazla 48 saat önce yapılmış hızlı antikor testi
 • 72 saat öncesine kadar yapılmış COVID-19 negatif test sonucu
 • En son dozu 14 gün yapılmış aşı sertifikası
 • En erken 2 ay en geç 9 ay içinde iyileştiğini gösteren antikor testi sertifikası

Yunanistan’a gidecek yolcular, ibraz edilecek belgelere ek olarak travel.gov.gr adresinde bulunan Passenger Location Form isimli belgeyi doldurmak zorundadır. Yunanistan’a gidecek yolculardan pandemi sebebiyle 10 güne kadar izolasyona girmeleri istenebilmektedir.

Yunanistan’ın uluslararası seyahatler için aldığı COVID-19 tedbirlerine dair güncel ve ayrıntılı bilgi almak için vizem.net ile iletişime geçilebilmektedir.

Yunanistan Atina Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkıyor?

Yunanistan Atina vizesi başvuruları kısa süreli C tipi vize türlerinden herhangi biri için başvurulduğu durumlarda vize işlemlerinin sonuçlanması çoğu zaman 15 günü aşmamaktadır; fakat Yunanistan dış temsilciliklerindeki yoğunluk, tatil günleri veya Yunanistan dış temsilciliği tarafından daha fazla belge istenmesi gibi durumlar sebebiyle vize başvurularının işlenmesi nadiren 45 güne kadar uzayabilmektedir.

Yunanistan’a yapılacak uzun süreli D tipi vize başvuruları için sonuçlanma süresi vize türüne ve Yunanistan dış temsilciklerinin yoğunluğuna göre 3 aya kadar çıkabilmektedir.

Yunanistan Vize İşlemleri için Yetkili Kuruluşlar Hangileridir?

Yunanistan vize işlemleri için gerekli biyometri işlemlerinin yapılacağı aracı kurum ikamet edilen ile göre VFS Global Yunanistan vize merkezi ya da Kosmos Vize aracılığıyla alınabilmektedir. VFS Global aracılığıyla Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’de oturan vatandaşlar için biyometri işlemleri yapılabilirken; Kosmos Vize kalan iller için hizmet vermektedir.

Vizem.net Yunanistan C tipi vize başvuruları için Türkiye’nin 81 ilinde hizmet vermektedir.

Yunanistan Atina Vizesi İstanbul’da Nereden Alınır?

Yunanistan Atina vizesi için İstanbul’dan yapılacak başvurular VFS Global Beyoğlu vize merkezi ya da vizem.net aracılığıyla yapılabilmektedir.

 • Vizem.net’in İstanbul merkez ofisi; Barbaros Mah. Halk Cad. No:8/A K:2 Palladium Ofis Binası adresinde bulunmaktadır.
 • Vizem.net İstanbul merkez ofisine ait telefonlar 0212 706 6535 ve 0850 241 1868’dir.

Yunanistan vize işlemleri İstanbul da dahil olmak üzere Türkiye’nin her ilinden vizem.net aracılığı ile yapılabilmektedir.

Yunanistan Atina Vizesi İlle Yunansitan’da Gidilebilecek Diğer Şehirler Nelerdir?

Yunanistan Atina vizesi ile Yunanistan’da gidilebilecek başlıca şehirler aşağıda listelenmiştir.

 • Atina
 • Selanik
 • Patralar
 • Kandiye
 • Yanya
 • Larissa
 • Vololar
 • Rodos
 • Hanya
 • Agrinio

Selanik için vize alma süreci Atina vizesi başvuru süreci ile oldukça benzerdir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: