Yunanistan Eğitim Vizesi

Yunanistan Eğitim Vizesi Başvuru Süreci 2023

Yunanistan eğitim vizesi, Yunanistan’da dil kursu, akademik eğitim veya Erasmus gibi eğitim programlarda öğrenim görmek isteyen öğrencilerin başvurması gereken vize türüdür.

Yunanistan kısa süreli eğitim vizesi Yunanistan’da en fazla 90 gün süreyle dil eğitimi, araştırma görevi ve sertifika programları almak için başvurulan vize türüdür. Yunanistan uzun süreli eğitim vizesi ilgili ülkede 90 günden bir yıla kadar lisans, yüksek lisans, doktora eğitimi almak için başvurulması gereken vize türüdür.

Yunanistan Eğitim Vizesi Türleri Nelerdir?

Yunanistan öğrenci vizesi türleri aşağıda verilmiştir.

 • Yunanistan C tipi eğitim vizesi
 • Yunanistan D tipi eğitim vizesi

Yunanistan C Tipi Eğitim Vizesi Nedir?

Yunanistan kısa süreli öğrenci vizesi, 90 güne kadar süren dil eğitimi, sertifika programı ve araştırma projeleri için alınması gereken C tipi eğitim vizesi türüdür. Yunanistan ve Schengen bölgesinde ikamet etmek için oturum izni almayı gerektirmeyen kısa süreli eğitim vizesi, hamiline Yunanistan’da tek seferde en fazla 90 güne kadar ikamet izni sağlamaktadır.

Yunanistan Uzun Dönem Eğitim Vizesi Nedir?

Yunanistan uzun süreli öğrenci vizesi 90 günden daha uzun sürecek erasmus, lisans, yüksek lisans, doktora gibi programlarda eğitim almayı planlayan öğrencilerin alması gereken Yunanistan D tipi eğitim vizedir.

Yunanistan Eğitim Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yunanistan eğitim vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış ve en az iki adet boş sayfası bulunan, seyahatin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli pasaport gerekmektedir.
 • Yunanistan öğrenci vizesi başvuru formu: Hatasız ve eksiksiz şekilde mavi veya siyah kalemle doldurulup imzalanmış başvuru formu gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içinde çekilmiş, 3,5 cm x 4,5 cm boyutlarında, 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi: Bir adet nüfus cüzdanı fotokopisi alınması gerekmektedir.
 • Muvafakatname: 18 yaşını doldurmayan kişiler için aileleri tarafından noterden onaylı muvafakatname alınması gerekmektedir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği: Tüm aileyi gösterecek şekilde e-devletten veya nüfus müdürlüğünden alınan nüfus kayıt örneğinin sunulması gerekmektedir.
 • Öğrenci belgesi: Mezun olunan okuldan alınan diploma veya devam eden üniversitesi eğitimini gösteren, kişinin e-devletten aldığı barkodlu öğrenci belgesinin sunulması gerekmektedir.
 • Öğrenci izin belgesi: Başvuru sahibinin Türkiye’de eğitimi devam ediyorsa Yunanistan’da okumak için eğitim gördüğü biriminden izin belgesi alınması gerekmektedir.
 • Sponsor dilekçesi: Çalışmayan öğrenciler için, Yunanistan’da yaşam masraflarının kimin tarafından karşılanacağını belirten İngilizce veya Yunanca olan sponsor dilekçesinin sunulması gerekmektedir.
 • SGK tescil ve hizmet döküm belgesi: E-devletten barkodlu şekilde, SGK hizmet döküm belgesi alınması gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik kanıtı: Öğrencinin Yunanistan’da eğitim süresi boyunca mali olarak kendini idame edeceğini gösteren hesap döküm belgeleri alınması gerekmektedir.
 • Yunanistan seyahat sağlık sigortası: Minimum 30.000 Euro tutarında, tüm Schengen ülkelerinde geçerli seyahat sağlık sigortası yapılması gerekmektedir.
 • Davet mektubu: Başvuru yapılmış ve onaylanmış okuldan davet edildiğine dair davet mektubunun sunulması gerekmektedir.

Yunanistan Eğitim Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Yunanistan öğrenci vizesi başvuru formu; kişisel bilgileri, seyahat amacını ve detaylarını içeren, başvuru sahiplerinin mesleksel, finansal durumlarıyla ilgili bilgi sağlamak için hazırlanmış başvuru formudur. Yunanistan eğitim vizesi başvuru formu, eğitim vizesine ayrılmış maddeleri içeren bölüm üzerinden doldurulmaktadırYunanistan öğrenci vizesi başvuru formunda yer alan bilgilerin başvuru dosyasındaki diğer evraklarda beyan edilen bilgilerle tutarlı olarak doldurulması ve imza atılması gerekmektedir. Yunanistan vize başvuru formu Yunanca, İngilizce veya Türkçe olarak doldurulmalıdır.

Yunanistan Vizesi için Okuldan Mektup Nasıl Alınır?

Yunanistan öğrenci vizesi için, başvuru sahibi kabul alındığı okuldan davet mektubu alınmalıdır.

Yunanistan öğrenci vizesi için okuldan alınan mektup, Yunanistan Konsolosluğuna hitaben, başvuru sahibi ve seyahati hakkında detaylı bilgi içermelidir. Yunanistan’daki okul tarafından tarih ve yer ile kaşeli, imzalı gönderilmelidir.

Yunanistan Öğrenci Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Yunanistan öğrenci sağlık sigortası, Yunanistan’daki öğrencilik dönemini boyunca minimum 30.000 Euro tutarında, tüm Schengen ülkelerinde geçerli, acil durumlarda kişiyi teminat altına alan sağlık sigortasıdır.

Yunanistan’da eğitim görecek kişilerin, vize başvurusu yapması için zorunlu Schengen vizesi seyahat sigortası yaptırması gerekmektedir. Seyahat sağlık sigortası, doğrudan sigorta şirketi ile iletişime geçerek veya internet üzerinden online olarak yaptırılmaktadır.

Yunanistan Eğitim Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Yunanistan öğrenci vizesi için, Kosmos web sitesi üzerinden randevu alınması gerekmektedir. Randevu tarihine kadar gerekli belgeler eksiksiz bir şekilde tamamlanarak, randevu tarihi ve saatinde biyometri işlemleri ve evrakların teslimi için Kosmos vize danışmanlık merkezine şahsen gidilmek gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurular için randevular danışmanlar tarafından alınmaktadır.

Yunanistan Eğitim Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yunanistan eğitim vizesi için, almak istenilen eğitim üzerine bir kurs veya okul başvurusu yapması gerekmektedir. Yunanistan eğitim vizesi başvurusu için Yunanistan’da başvurulan eğitim kurumu tarafından kabul mektubu alınmalıdır. Başvuru sahibi ikamet iline göre İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğu, Yunanistan Ankara Büyükelçiliği, İzmir Yunanistan Başkonsolosluğu’ndan veya Yunanistan vize başvuru merkezinden randevu alınması gerekmektedir. Yunanistan öğrenci vize başvurusu için online başvuru seçeneği bulunmayıp fiziki başvuru seçeneği bulunmaktadır.

Randevu alınan merciye, randevu tarihi ve saatinde biyometri işlemleri ve evrak teslimi için şahsen gidilmesi gerekmektedir. Teslim edilen belgelerin eksiksiz ve doğru doldurulmuş olması gerekmektedir. Yetkili merci tarafından sonuçlanan vize başvurusu pasaport teslimi 1 ay içerisinde, başvuru yapılan aracı kurumdan şahsen teslim alınmalıdır.

Yunanistan Eğitim Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Yunanistan öğrenci vizesi ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerKısa süreli eğitim vizesi ücretleriUzun süreli eğitim vizesi ücretleri
Yunanistan öğrenci vize harcı: Euro80 EUR100 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma40 EUR60 EUR
RandevuÜcretsizÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR40 EUR
Danışmanlık hizmeti50 EUR60 EUR
Toplam210 EUR260 EUR

Yunanistan Eğitim Vizesi ile Çalışma İzni Alınabilir Mi?

Yunanistan’da eğitim vizesi ile çalışmak isteyen öğrencilerin D tipi eğitim vizesine sahip olması gerekmektedir. Yunanistan öğrenci vizesi ile giden kişilerin ek bir talepte bulunmadan çalışma izni yoktur. Yunanistan öğrenci vizesi ile giden uluslararası öğrencilerin, Yunanistan’a varış tarihinden itibaren 30 gün içerisinde çalışma izni için Yunanistan Konsolosluğuna gerekli evraklara ekstra olarak eğitim gördüğü okuldan alınmış öğrenci belgesi ile şahsen başvuru yapması gerekmektedir.

Başvuru sahibi öğrenci, Yunanistan çalışma vizesi ile eğitimler sırasında haftada en fazla 20 saat çalışma izin almaktadır

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: