Yunanistan Gönüllülük Vizesi

Yunanistan Gönüllülük Vizesi Başvuru Süreci 2023

Yunanistan gönüllülük vizesi, uygun kuruluşlarda gönüllü olarak çalışmak isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Yunanistan’da bulunan kar amacı gütmeyen kuruluşlar veya hayır kuruluşları gibi kurumlarda gönüllü çalışmak için vize başvurusunda bulunacak kişilerin Yunanistan (C tipi) kısa süreli gönüllülük vizesine başvurmaları gerekmektedir.

Yunanistan (C tipi) kısa süreli vize başvuruları, konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu vize başvuru merkezleri veya akredite seyahat acenteleri aracılığıyla gerçekleşmektedir. Yunanistan’ın vize istediği ülkeler için yapılan vize başvuru işlemleri ve işlemlerin takibi vize başvuru merkezlerinden ve akredite seyahat acenteleri sayesinde yapılmaktadır.

Yunanistan Gönüllülük Vizesine Kimler Başvurmalıdır?

Yunanistan gönüllülük vizesine başvurvuru hakkı olan kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Yunanistan’da bulunan kar amacı gütmeyen kuruluşta çalışacak kişiler
 • Yunanistan’da hayır kuruluşlarında çalışacak kişiler
 • Yunanistan tarafından belirlenen alanlarda gönüllü işler yapan kuruluşlarda çalışacak kişiler

Yunanistan Gönüllülük Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yunanistan gönüllülük vizesine başvurmak için gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Orijinal pasaport: Geçerliliği planlanan dönüş tarihinden 6 ay sonraya kadar süren, 2 adet boş sayfası olan orijinal pasaport gerekmektedir. Ek olarak pasaportta bulunan işlem bulunan sayfaların fotokopisi gerekmektedir.
 • Pasaport fotokopileri: Başvuran kişinin var olan tüm pasaportları, pasaportlarının vizeli ve kaşeli fotokopileriyle birlikte teslim etmesi gerekmektedir.
 • Yunanistan gönüllülük vizesi başvuru formu: Başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış olması gerekmektedir. Reşit olmayan başvuru sahipleri için vasisi olan kişi veya kişilerin imzasının bulunduğu yazının teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Arkasında isim ve soyisim yazan 6 aydan daha eski olmayan 2 adet 35 mm genişlik 45 mm uzunluk ebatında renkli, arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Vize talep dilekçesi: Seyahat ile ilgili bilgileri içeren vize talep dilekçesi sunulmalıdır.
 • Sponsorluk yazısı: Sponsor kuruluştan finansal yeterlilik kanıtlarını, kayıtlı olduğu ofis belgelerini, kurumun ne iş ile uğraştığını ve nereye bağlı bir gönüllü bir organizasyon olduğu açıklayan bir sponsorluk yazısı gereklidir.
 • Nüfus örneği: Yunanistan gönüllülük vize başvurusu için vize başvuru sahibinin detaylı nüfus örneği teslim edilmelidir.
 • Banka hesap beyanı: Başvuru sahibinin masraflarını karşılayacak kişinin son 3 aya dair detaylı banka hesap beyanı sunulmalıdır.
 • Yunanistan seyahat sağlık sigortası: Tüm seyahati kapsayan sağlık, acil bakım, hastane ve ve ölüm gibi durumların tamamında geçerli olan sağlık sigortası gerekmektedir.
 • Vize ücreti makbuzu: Vize ücretinin ödendiğine dair makbuzun sunulması gerekmektedir.

Yunanistan Gönüllülük Vizesi Başvuru Mektubu Nedir?

Yunanistan gönüllülük vize başvuru formu, Yunanistan konsolosluğu tarafından başvuru sahibini tanımaya; seyahat amacını, gönüllü olarak çalışacağı kurumla ilgili detaylı bilgiyi öğrenme amacıyla hazırlanan bir belgedir.

Yunanistan gönüllülük vizesi için doldurulan başvuru mektubu kişisel bilgiler, seyahat amacı, pasaport bilgileri gibi bilgileri içerdiği için dikkatle doldurulması gereken bir belgedir. Aksi durumda herhangi bir hata, konsolosluk tarafından vize başvurusunun reddedilmesine neden olabilmektedir.

Yunanistan Gönüllü Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Yunanistan gönüllü vizesi için randevu alacak kişiler için başvuru merkezleri VFS Global ve Kosmos Vize’dir. Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illerden randevu almak isteyen kişiler VFS Global’in sitesinden; diğer illerden randevu almak isteyenler Kosmos Vize’nin web sitesinden randevu işlemlerini gerçekleştirilmektedir.

Yunanistan Gönüllü Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuracak kişinin ilk olarak Yunanistan’da gönüllü olarak çalıştığı kurumdan Yunanistan Konsolosluğunun istediği koşullara uygun onay belgesinin alınması gerekmektedir. Yunanistan gönüllülük vize başvurusu için gereken belgeler hazırlanmalıdır.

Başvurnun hazırlanması için Yunanistan konsolosluğu veya Yunanistan Konsolosluğunu tarafından yetki verilmiş vize başvuru merkezlerinden randevu alınmalıdır. Randevular Yunanistan vize randevu telefonu veya internet sayfaları aracılığıyla oluşturulabilmektedir.

Randevu tarihinde gerekli belgeler başvuran kişinin şahsen randevu adresinde bulunmasıyla vize başvuru merkezine teslim edilmelidir. Yunanistan gönüllülük vizesi için başvuran kişilerin randevuya şahsen bulunmaları gerekmektedir.

Yunanistan Konsolosluğu tarafından belirlenmiş olan vize ücretinin ödenmesi yapılmalıdır. Biyometri işlemlerinin tamamlanmasının ardından başvuru tamamlanmaktadır.

Yunanistan Gönüllülük Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Yunanistan gönüllülük vizesi için ödenmesi gereken ücret ve detayları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Yunanistan Gönüllülük Vizesi Harcı80 EUR
Başvuru Formu & Dilekçe Doldurma40 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmetleri30 EUR
Toplam190 EUR

Yunanistan Gönüllülük Vizesi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Yunanistan gönüllülük vizesi C tipi vize kategorisindedir. Yunanistan C tipi kısa süreli vize başvuruları konsolosluklar tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Yunanistan gönüllülük vizesi başvuru öncesi başvuru sahibi gerekli belgeleri VFS Global vize başvuru merkezine ulaştırması gerekmektedir. Yunanistan gönüllülük vizesinin sonuçlanma süresi Yunanistan Konsolosluğu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda 7 ila 15 gün içinde sonuçlanmaktadır.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: