İşverenler için Yunanistan Vizesi

İşverenler için Yunanistan Vizesi Başvuru Süreci 2023

Yunanistan’a seyahat edecek umuma mahsus pasaport hamili iş yeri sahibi Türk vatandaşlarının vize alması gerekmektedir. Yunanistan vizesi için başvuru yapacak iş yeri sahiplerinin diğer başvuruculardan farklı olarak vergi levhası, ticaret sicil gazetesi kaydı, faaliyet belgesi gibi birtakım belgeler sunması gerekmekte olup Yunanistan’a gerçekleştirecekleri seyahatlerinin fuara katılım amaçlı olması durumunda ayrıca fuar katılım belgesi ile giriş kartı veya bilet sunmaları da gerekmektedir.

Yunanistan’a seyahat edecek iş yeri sahiplerinin planlanan seyahatten en az 15 gün önce ve planlanan seyahatin başlangıcından üç ay öncesinden erken olmayacak şekilde vize başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Yunanistan’a seyahat edecek iş yeri sahipleri, vize başvurusu için gerekli belgeleri ve vize başvuru formunu eksiksiz ve kurallara uygun şekilde hazırlamalı ve vize başvuru merkezinden randevu almalıdırlar. Yunanistan vizesine başvuracak işverenin Tekirdağ, Edirne ya da Kırklareli’nde ikamet etmesi durumunda VFS Global ofislerinden, diğer illerde ikamet etmesi durumunda ise Kosmos Vize ofislerinden randevu alması gerekmektedir. Parmak izi ve fotoğraf çekimi için (biyometrik işlemler) belirlenen gün ve saatte randevularında bizzat hazır bulunan başvuru sahiplerinin başvuruları tamamlanarak inceleme için yetkili makamlara gönderilmektedir. Yunanistan vize başvuruları tamamlandıktan sonra genellikle 15 gün içerisinde değerlendirilmektedir.

İş Yeri Sahipleri Yunanistan Vizesi Alabilir Mi?

Yunanistan, iş yeri sahiplerine vize vermektedir. Yunanistan vizesi için başvuru yapacak iş yeri sahiplerinin gerekli evraklarını eksiksiz ve kurallara uygun şekilde hazırlamaları durumunda başvuruları yetkili makamlarca kabul edilmektedir.

Yunanistan’a gerçekleştirecekleri seyahatlerinde umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşı işyeri sahiplerinin vize alması gerekmekle birlikte hizmet, diplomatik ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları seyahatlerinde vizeden muaf tutulmaktadırlar.

İşverenler için Yunanistan Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Yunanistan vizesine başvuracak işverenlerin hazırlaması gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • İşverenler için Yunanistan Vize Başvuru Formu: Doğru bilgilerle eksiksiz olarak doldurulmalıdır.
 • Pasaport: Geçerlilik süresi en az 1 yıl olmalı ve ilk veriliş tarihi 10 yıldan eski olmamalıdır.
 • Biyometrik Fotoğraf: 35 mm genişliğinde 45 mm uzunluğunda olmalıdır.
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Nüfus cüzdanı ya da kimlik kartı fotokopisi sunulmalıdır.
 • Pasaport Fotokopisi: Mevcut pasaportun işlenmiş tüm sayfalarının fotokopileri ve var ise eski pasaportun işlenmiş tüm sayfalarının fotokopileri sunulmalıdır. Eski pasaportun kaybedilmiş olması durumunda e-devlet sisteminden temin edilmiş yurt dışı giriş ve çıkış belgeleri ile Nüfus Müdürlüğünden alınan pasaport protokolünün başvuruya eklenmesi gerekmektedir. Yunanistan vizesine başvuran işverenin ailesi ile seyahat edecek olması durumunda aile bireylerine ait pasaportların fotokopileri ile var ise son Schengen vizelerinin fotokopilerini de sunması gerekmektedir.
 • Nüfus Kayıt Örneği: Tam vukuatlı, e-devlet üzerinden alınmış ve barkodlu olması gerekmektedir.
 • Yunanistan Seyahat Sağlık Sigortası: Schengen Bölgesi içinde geçerli, en az 1 aylık seyahat süresini kapsayan ve teminat limiti en az 30.000 € olan seyahat sağlık sigortası sunulmalıdır. Seyahat sağlık sigortasında, vefat halinde cenazenin defni veya yurt dışından nakil giderlerinin poliçede belirtilen şekilde karşılanacağına ilişkin açıklama olmalıdır.
 • Muvafakatname: Yunanistan vizesine başvuracak işveren 18 yaşından küçük çocuğu ile seyahat edecek ise noter onaylı, güncel, tarihli 6 ay içinde alınmış muvafakatname sunulmalıdır. Çocuk, her iki ebeveyni ile birlikte seyahat edecek olsa dahi muvafakatname sunulması gerekmektedir.
 • Taahhütname: Reşit olmayan çocuk, ebeveyni dışında bir refakatçi ile seyahat edecek ise refakatçi reşit olmayan çocuğu seyahat bitiminde geri getireceğine dair noter onaylı taahhütname sunmalıdır.
 • Mal Varlığı Beyanı: Başvuru sahibinin banka hesap dökümü ve bulunması durumunda gayrimenkul fotokopileri sunulmalıdır. Sunulacak gayrimenkul fotokopisi sayısı üçten fazla olmamalıdır. Banka hesap dökümü 7 günden eski olmamalı, kişi başı en az 5.000 TL teminat bulunmalı ve talep edilen vize süresi kadar günlük 50 € bakiye bulunması gerekmektedir.
 • Vize Dilekçesi: Başvuran işverenin firmasına ait antetli kağıda hazırlanmış seyahat amacını belirten yazı sunmalıdır.
 • Vergi Levhası: Kuruluş tarihi 4 aydan eski olan firmaya ait son vergi levhası fotokopisi sunulmalıdır.
 • Faaliyet Belgesi: Orijinal, güncel ve yeni tarihli olmalıdır.
 • Ticaret Sicil Gazetesi: Başvuran işverenin firmasına ait kaydı içeren ticaret sicil gazetesi fotokopisi sunulmalıdır.
 • İmza Sirküleri: Bulunması durumunda imza sirküsü sunulmalıdır.

Şirket Sahipleri Çalışanlarına Yunanistan Vizesi için Sponsor Olabilir Mi?

Yunanistan vizesi için şirket sahiplerinin salt işveren sıfatı ile çalışanlarına sponsor olmaları mümkün değildir. Yunanistan seyahati için vize başvurusu yapan kişilere yalnızca birinci derece kan bağı olan akrabalar, eğitim kurumları ve Yunanistan’da faaliyet gösteren şirketler sponsor olabilmektedir. Yunanistan vizesi için başvuran çalışanı ile birinci derece kan bağı bulunması durumunda işverenin sponsor olması mümkündür.

Yunanistan İşveren Vize Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Yunanistan vizesi için başvuru yapacak işverenlerin, şirket ya da firmalarına ait antetli kağıda hazırlanmış seyahat amacını belirten dilekçe sunmaları gerekmektedir. Yunanistan’a seyahat edecek işverenler dilekçelerini Yunanistan vize başvurularını değerlendirmek ile yetkili tek makam olan Yunanistan Konsolosluğuna hitaben Türkçe, Yunanca veya İngilizce olarak tercihen bilgisayardan yazmalıdırlar. Yunanistan vize başvuru dilekçelerinin resmi bir dille yazılması gerekmekte olup, genel dilekçe kuralları ile yazım ve noktalama kurallarına dikkat edilmelidir. Yunanistan’a seyahat edecek işverenler, dilekçelerinde planlanan seyahatin amacını ve tarihlerini net bir şekilde ifade etmenin yanı sıra şirket ya da firmalarının işe başlangıç tarihi, sektörü ve geçmişi hakkında detaylı ve kesin bilgiler vermelidirler.

Yunanistan’a seyahat edecek işverenin seyahat masrafları şirket hesaplarından karşılanacak ise şirket hesap dökümleri dilekçe ekinde sunulmalıdır. İşverenler de dahil olmak üzere Yunanistan vizesine başvuran tüm kişilerin planlanan seyahatten sonra Yunanistan’da kalmayacaklarına ilişkin taahhüt vermeleri ve bu durumu somut sebepler ile kanıtlamaları gerekmektedir. Yunanistan vizesi için başvuru yapacak işverenin seyahat masrafları 3. bir kişi tarafından karşılanıyor ise sponsorun akrabalık ilişkisi belirtilmeli ve seyahat masraflarını karşılayabilecek maddi yeterlilikte olduğuna dair kanıt sunulmalıdır. Yunanistan vize başvuru dilekçesinin yazıldığı tarih ve Yunanistan temsilciliğinin bulunduğu şehir dilekçede mutlaka belirtilmelidir.

Yunanistan’a seyahat etmek için vize başvurusunda bulunan işverenler de dahil tüm başvuru adaylarının başvuru dilekçesi hazırlamaları gerekmektedir. Yunanistan’a seyahat edecek kişinin şirket çalışanı olması durumunda Vize başvurusu işveren mektubu sunularak gerçekleştirilmelidir. Yunanistan vize başvurularında maaşlı çalışanların sunması gereken işveren mektubunun, başvuru sahibinin seyahat amacının yanı sıra işe giriş tarihini, izinli olduğu tarihleri belirtir ve seyahat bitimine işine geri döneceğini taahhüt eder şekilde antetli kağıda hazırlanmalı ve şirket yetkili tarafından imzalanmalıdır.

İşverenler (Bağkurlular) için Yunanistan Vizesi Almak Zor Mudur?

Hayır, işverenlerin Yunanistan vizesi alması zor değildir. Yunanistan vizesi için başvuru yapacak işverenlerin başvuru için gerekli evrakları eksiksiz ve usulüne uygun şekilde hazırlamaları durumunda başvuruları kabul edilmektedir.

İşverenler Yunanistan Vize Başvurusu Nereye Yapmalıdır?

Yunanistan’a seyahat edecek işyeri sahipleri vize başvurusu için gerekli belgeleri ve vize başvuru formunu eksiksiz ve kurallara uygun şekilde hazırladıktan sonra ikamet ettikleri ildeki vize başvuru merkezinden randevu almalıdırlar. Yunanistan vizesine başvuracak işverenler Tekirdağ, Edirne ya da Kırklareli’nde ikamet ediyorlar ise VFS Global ofislerinden, belirtilen iller dışında ikamet ediyorlar ise Kosmos Vize ofislerinden randevu almalıdırlar.

Vizem.net, Yunanistan vizesine başvurmak isteyen işverenlere tüm illerde danışmanlık hizmeti vermektedir. Son beş yılda vizem.net danışmanlığında Schengen ülkeleri için vize başvurusu yapan işverenlerin başvuruları %99,4 oranında onay almıştır.

İşverenler için Yunanistan Vize Başvurusu için Şirketin Aktif Olması Şart Mıdır?

Yunanistan vize başvuru yapacak işverenler için şirketin aktif olması gerekmemektedir. Yunanistan’a seyahat edecek işverenlerin şirketlerinin aktif olarak faaliyette olması gerekmek ile birlikte başvuru için gerekli olan şirket belgelerinin güncel olması gerekmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: