Memurlar için Yunanistan Vizesi

Memurlar için Yunanistan Vizesi Başvuru Süreci 2023

Memurlar için Yunanistan vizesi alabilmek için memur olunduğuna dair gerekli belgelerin beyan edilmesi gerekmektedir.

Schengen ülkeleri vize başvurularında Vizem.net %97,6 ille en yüksek onay oranına sahip akredite acentedir.

Kamu Çalışanı Yunanistan Vizesi Alabilir Mi?

Kamu çalışanları Yunanistan vizesi alabilmektedir.

Yeşil Pasaport Sahibi Kamu Çalışanları için Yunanistan Vizesi Gerekir Mi?

Yeşil pasaport, devlet kurumlarında çalışan memurlara ve belirli şartlar altında bu memurların aile üyelerine 5 yıl geçerliliği olan pasaport türüne denmektedir. Yeşil pasaport birçok ülkeye belirli bir gün sayısı ile sınırlı olmak şartıyla vizesiz giriş sağlayabilmektedir.

Yeşil pasaport sahibi kamu çalışanlarının Yunanistan’a seyahat etmek için Yunanistan vizesine ihtiyaçları yoktur.

Memurlar için Yunanistan Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Memurlar için Yunanistan vize başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Yunanistan memurlar için başvuru formu: Doğru ve eksiksiz şekilde doldurulup Yunanistan vizesi başvuru sahibi tarafından imzalanmış memurlar için Yunanistan vize başvuru formu, aracı kurumun web sayfası üzerinden doldurulmalı, imzalanmalı ve ardından bir adet nüshası alınmalıdır.
 • Geçerli pasaport: Pasaport, son 10 yıl içerisinde çıkarılmış ve en az iki adet karşılıklı boş vize sayfasına sahip olmalıdır. Pasaportun geçerlilik süresi, Yunanistan seyahatinin bitiminden en az 3 ay daha geçerliliğe sahip olmalıdır. Mevcut eski pasaportların işlem görmüş fotokopileri de memurlar için Yunanistan vizesi belgeleri arasına eklenmelidir.
 • Vize ücreti dekontu: Memurlar için Yunanistan vizesi için ödenecek ücretler başvurunun yapıldığı esnada nakit ve Euro olacak şekilde ödenmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Memurlar için Yunanistan vizesi başvuru sahibinin biyometrik fotoğrafı arka fonu beyaz olan, 3,5 cm genişlik 4,5 cm yükseklik ölçülerine sahip 2 adet olmalıdır. Fotoğrafın yetişkinler için son 6 ay, çocuklar için ise son 3 ay içerisinde çekilmiş olması ve gözlüksüz şekilde olmasına dikkat edilmelidir.
 • Yunanistan seyahat sağlık sigortası belgesi: Seyahat sağlık sigortasının tüm seyahat süresini kapsayan ve Schengen ülkelerinde geçerli olan, en az 30.000 Euro değerinde olması gerekmektedir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Pasaport fotokopisi: Pasaportun kimlik bilgilerinin göründüğü ve işlenmiş sayfalarının fotokopileri gerekmektedir, aynı zamanda yeşil pasaport sahiplerinin pasaportlarının ön bilgi sayfasının da fotokopisi gerekmektedir. Memurlar için Yunanistan vizesi başvuru sahibi önceden herhangi bir vizeye sahipse eski vize sayfalarının fotokopilerini de belgeler arasına eklemelidir.
 • Uçak bilet rezervasyonu: Uçak rezervasyonu ile memurlar için Yunanistan vizesinin izin verdiği süre içerisinde Yunanistan’a gidilip geri dönüleceği kanıtlanmalıdır, talep edilirse uçak biletinin orijinali iletilmelidir.
 • Konaklama kanıtı: Yunanistan’da kalınacak süre boyunca kalınacak yerin kira kontratı, otel rezervasyonu ya da bir yakının yanında kalınılacaksa adres bilgisiyle konaklama kanıtı sunulmalıdır. Konaklama kanıtının ulaşım biletleriyle uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.
 • Mali kaynakların kanıt: Yunanistan seyahati süresince masrafların nasıl karşılanacağı ve sponsor olan kişinin desteği kanıtlanmalıdır. Geçimi sağlayan aile üyesinin son üç aya ait maaş bordrosu, mal varlıkları gibi belgeler ya da sponsor kişinin sponsorluk dilekçesi ve kimlik fotokopisi ile mali kaynaklar kanıtlanabilmektedir.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Yunanistan memurlar için vize başvuru sahibinin doğum yeri ve tarihine ek olarak annesi, babası, kardeş, eş ve çocuklarının da doğum yerleri ve tarihleri liste şeklinde gerekmektedir. Vukuatlı nüfus kayıt örneğine e-devletten ulaşılabilmektedir.
 • Seyahat amacını belirten dilekçe: Yunanistan seyahatinin amacını, seyahat edilecek tarihleri belirten dilekçe yazılmalıdır ve ıslak imzalanmalıdır.
 • Kurum görev yazısı: Çalışılan devlet kurumu tarafından yazılmış, Yunanistan vize başvuru sahibinin görevini tanımlayan yazı eklenmelidir ve elektronik imzalı olması gerekmektedir.
 • Resmi kimlik fotokopisi: Yunanistan vize başvurusunda bulunan memurun resmi kimliği mevcut ise fotokopisi evraklar arasına eklenmelidir.
 • Maaş bordrosu: Başvuru sahibi olan devlet memurunun e-devlet üzerinden karekodlu, karekodu yok ise ıslak imzalı ve kaşeli son 3 aya ait maaş bordrosu eklenmelidir. Sözleşmeli devlet memurları; işe giriş bildirgesi ve ayrıntılı, barkodlu 4A Hizmet dökümü de sunmalıdırlar.

Devlet Memurları için Vize Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Devlet memurları için vize başvuru dilekçesi Yunanistan Konsolosluğuna hitaben yazılmalıdır. Vize başvuru dilekçesi genel anlamda seyahat amacını ve tarihlerini net bir şekilde ifade etmelidir. İyi bir vize başvuru dilekçesi, başvurunun kabul edilmesinde oldukça önemlidir. İyi bir vize başvuru dilekçesi yazabilmek için resmi bir dille okunaklı şekilde yazılmış vize başvuru dilekçesine ıslak imza atılmalıdır. Yunanistan vize başvuru dilekçesinin Yunanca ya da İngilizce yazılmış olması gerekmektedir. Vize başvuru dilekçesi hitaben yazılan Yunanistan Konsolosluğunun vize bölümü ve vize şefinin dikkatine sunulmalıdır. Vize talep dilekçesinde verilen tüm bilgiler sunulan evraklarla uyumlu olmalıdır. Türkiye’ye tekrar dönüleceğinin gerekçeleri sunulmalıdır ve seyahat masraflarının kim tarafından ve nasıl karşılanacağı belirtilmelidir. Yunanistan seyahatinin amacı, seyahat sırasında katılınacak etkinlikler, tur ile seyahat edilecekse tura ait ayrıntılar ya da bir yakının yanında konaklanacaksa davet eden kişiye ait bilgilere devlet memurları için vize başvuru dilekçesinde yer verilmelidir.

Vizem.net Yunanistan’a devlet memurları için vize başvurusunda bulunuluyorsa vize başvuru dilekçesi , başvuru sahibinin çalışma durumuna uygun olarak Vizem.net danışmanları tarafından yazılmaktadır.

Devlet Memurları için Diğer Finansal Gelir Kaynakları Nelerdir?

Devlet memurları için diğer finansal gelir kaynakları aşağıda listelenmiştir.

 • Vize başvurusu için tapu fotokopisi
 • Vize başvurusu için araç ruhsat fotokopisi
 • Sahibi olunan taşınmaz için kira sözleşmesi
 • Hisse senedi
 • Nafaka kararı

Memurlar için Yunanistan Vizesi Almak Zor Mudur?

Memurlar için Yunanistan vizesi almak, uygun belgeler sunulduğunda ve seyahat amacı net bir şekilde ifade edildiği sürece zor değildir.

Kamu Çalışanları Vize Başvurusu Nereye Yapılmalıdır?

Kamu çalışanları için vize başvurusu ikamet edilen şehre göre uygun büro seçilerek VFS Global (Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli) ya da Kosmos vize web siteleri üzerinden yapılabilmektedir.

Vizem.net 81 ilde ikamet eden tüm T.C. vatandaşları için vize danışmanlık hizmeti vermektedir. Tüm Schengen ülkelerine seyahat etmek amacıyla kamu çalışanları için yapılan vize başvurularında Vizem.net son 5 yıl çerisinde ortalama %99,1 onay oranına sahiptir.

Çalışma Durumuna Göre Diğer Yunanistan Vize Çeşitleri Nelerdir?

Çalışma durumuna göre diğer Yunanistan vize çeşitleri aşağıda listelenmiştir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: