Yunanistan Öğrenim Vizesi

Yunanistan Öğrenim Vizesi Başvuru Süreci 2023

Yunanistan öğrenim vizesi, Yunanistan’da 6 ay süre içerisinde en fazla 90 gün konaklamaya ve Yunanistan’da eğitim görmeye olanak sağlayan Schengen vize çeşitlerinden kısa süreli Yunanistan eğitim vizesidir. Yunanistan öğrenim vizesi ile dil kurslarına, mesleki eğitim kurslarına katılım sağlamak ya da staj gibi birçok eğitim, öğretim ve araştırma amaçlı tercih edilebilmektedir.

Yunanistan’da davet alınan eğitim kurumunda daha uzun süre eğitim görebilmek için ve dil eğitimi, mesleki yeterlilik eğitimi gibi birçok eğitimi almak için Yunanistan öğrenci vizesi tercih edilebilmektedir.

Yunanistan Öğrenim Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yunanistan öğrenim vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru formu: Doğru ve eksiksiz şekilde doldurulmuş, başvuru sahibi tarafından imzalanmış Yunanistan öğrenim vizesi başvuru formu aracı kurumun web sayfasından çevrimiçi olarak doldurulmalı ve bir nüshası alınmalıdır.
 • Geçerli pasaport: Son 10 yıl içerisinde çıkarılmış ve en az iki adet karşılıklı boş vize sayfasına sahip pasaportun geçerlilik süresi, seyahat bitiminden en az 3 ay daha geçerli olmalıdır. Mevcut eski pasaportların işlem görmüş fotokopileri de Yunanistan öğrenim vizesi evrakları arasına eklenmelidir.
 • Vize ücreti dekontu: Yunanistan öğrenim vizesi için gerekli ücretler başvurunun yapıldığı esnada nakit ve Euro olacak şekilde ödenmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Arka fonu beyaz olan, 3,5 cm genişlik 4,5 cm yükseklik ölçülerine sahip 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Fotoğrafın yetişkinler için son 6 ay, çocuklar için son 3 ay içerisinde gözlüksüz çekilmiş olması gerekmektedir.
 • Yunanistan seyahat sağlık sigortası belgesi: Seyahat sağlık sigortasının en az 30.000 Euro değerinde, tüm seyahat süresini kapsayan ve Schengen ülkelerinde geçerli olması gerekmektedir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Pasaport fotokopisi: Pasaportun kimlik bilgilerinin ve işlenmiş sayfaların fotokopileri, önceden herhangi bir vize alındıysa vize sayfalarının fotokopileri gerekmektedir. Yeşil pasaportu olan kişilerin pasaportun ön bilgi sayfasının da fotokopisi gerekmektedir.
 • Davet mektubu: Eğitim alınacak kurumun gönderdiği davet mektubunun orijinali gerekmektedir.
 • Uçak bilet rezervasyonu: Uçak rezervasyonu ile Yunanistan öğrenim vizesinin geçerli olduğu süre içerisinde Yunanistan’a gidilip geri dönüleceği kanıtlanmalıdır.
 • Konaklama kanıtı: Yunanistan’da eğitim görülecek süre boyunca kalınacak yerin kira kontratı, otel rezervasyonu ya da bir yakının yanında kalınılacaksa adres bilgisiyle kanıtlanmalıdır.
 • Mali kaynakların kanıt: Eğitim süresince masrafların nasıl karşılanacağı kanıtlanmalıdır. Geçimi sağlayan aile üyesinin son üç aya ait maaş bordrosu, mal varlıkları gibi belgeler kullanılarak kanıtlanabilmektedir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği: Yunanistan öğrenim vizesi başvuru sahibi ve aile üyelerinin doğum yeri ve doğum tarihlerinin olduğu vukuatlı nüfus kayıt örnekleri eklenmelidir.

Yunanistan Öğrenim Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Yunanistan öğrenim vizesi randevusu Kosmos Yunanistan ve VFS Global web siteleri üzerinden alınabilmektedir. Kosmos Yunanistan ya da VFS Global web siteleri üzerinden Yunanistan öğrenim vize başvuru formu doldurulduktan sonra bir sonraki adım olarak yine web sitesi üzerinden uygun tarihlerde randevu ayarlanmalıdır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Yunanistan eğitim vizesi başvurularında randevular, vizem.net danışmanları tarafından alınmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Yunanistan Eğitim Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yunanistan eğitim vizesine başvuru yapılırken öncelikle başvuru formu doldurulmalıdır. Yunanistan öğrenim vizesi başvuru formu Kosmos Vize veya VFS Global (Edirne, Tekirdağ, Kırklareli) web sayfasından çevrimiçi olarak doldurulmalı ve bir nüshası alınıp imzalanmalıdır. Başvuru formunun samimiyetle doldurulması ve diğer belgelerle uyumlu olması, Yunanistan öğrenim vizesi talebinin onaylanmasında oldukça önem taşımaktadır. Sonraki aşama olarak Yunanistan öğrenim vizesi için gerekli tüm belgeler eksiksiz bir şekilde toplanmalıdır. Belgelerin Yunanca tercüme edilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Yunanistan’daki bir eğitim kurumundan davet almış olmak gerekmektedir ve davetin orijinali belgeler arasına eklenmelidir. Daha sonra belgeleri teslim etmek üzere randevu ayarlanmalıdır. Yunanistan öğrenim vizesi randevusu Kosmos Vize veya VFS Global web siteleri üzerinden alınabilmektedir. Toplanan Yunanistan öğrenim vizesi belgeleri randevu gününde teslim edilmelidir. Başvuru merkezinde talep edilirse görüşmeye katılım gerçekleştirilmelidir ve görüşmede sorulan soruların dürüstlükle cevaplanması önemlidir. Daha sonra başvuru merkezinde gerekli bulunursa biyometrik bilgiler verilmeli ve Yunanistan eğitim vizesi başvuru ücreti ödenmelidir. Eğitim vizesi ücreti ödendiğine dair makbuz alınmalıdır, daha sonra teslim edilen belgelerin geri teslimi için bu makbuz kullanılmaktadır.

Yunanistan eğitim vizesi başvuru sonuçları takibi VFS Global web sayfası üzerinden yapılabilmektedir. Vize başvurusunun reddi söz konusu olduğunda, ret gerekçeleri Yunanistan Konsolosluğu tarafından başvuru sahibine bildirilmektedir.

Yunanistan Öğrenim Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Yunanistan öğrenim vize başvuru ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Yunanistan öğrenci vize harcı80 EUR
Başvuru Formu ve Dilekçe Doldurma50 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri40 EUR
Danışmanlık Hizmeti60 EUR
Toplam230 EUR

Yunanistan Öğrenim Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan öğrenim vizesi başvurusu ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. İstisnai durumlarda vize başvuru sonucunun öğrenilmesi 60 güne kadar sürebilmektedir.

Yunanistan öğrenim vize başvurusunun yapıldığı konsolosluğa göre işlem süreleri değişiklik gösterebilmektedir. Daha kısa sürede Yunanistan vizesine ihtiyaç duyulduğu durumlarda Hızlı Yunanistan vizesi gibi vize türleri tercih edilebilmektedir.

Yunanistan Öğrenci Vize Danışmanlık Ücreti Ne Kadardır?

Yunanistan öğrenci vize danışmanlık ücreti, alınan hizmete göre 40 eurodan 600 euroya kadar değişiklik göstermektedir.

Danışmanlık hizmetleri arasında Yunanistan’daki uygun eğitim kurumunun bulunmasından itibaren tüm işlemleri kapsayan tek akredite acente olan vizem.net tarafından yürütülmektedir. Ayrıca isteğe bağlı olarak Yunanistan vip vize uygulaması seçeneği ile başvuru yapmak da mümkündür.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: