Yunanistan Vize Şartları

2023 Yunanistan Vize Şartları

2022’de Yunanistan vize şartları gerekli belgeler yanında temiz bir adli sicil kaydı gibi gereksinimleri de içermektedir. Yunanistan’a gidilmeden önce karşılanması gereken şartlar, vize alımlarını etkilemektedir.

Yunanistan vize başvuru şartları; Yunanistan seyahatinin amacı ve zaman çerçevesinin gerekçesi, geçerli pasaport, sağlık sigortası, mali kaynakların kanıtı, konaklama kanıtı gibi kriterleri içermektedir.

Yunanistan Vize Şartları Nelerdir?

Yunanistan vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Yunanistan seyahatinin amacı ve zaman çerçevesi gerekçelerle sunulmalıdır.
 • Yunanistan vize başvuru tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli olan ve son 10 yıla ait pasaport sunulmalıdır.
 • En az 30.000 Euro teminata sahip sağlık sigortası poliçesi sunulmalıdır.
 • Başvuru sahibinin son 3 aya ait banka hesap dökümü sunmak 2019-2020 ve sonraki yıllarda Yunanistan için vize şartları için gerekmektedir.
 • Konaklama kanıtı; otel rezervasyonu ya da bir yakının yanında kalınacaksa ikametgah adresi sunularak kanıtlanabilmektedir.
 • İş amacıyla Yunanistan’a seyahat ediliyorsa çalışılan şirketin tüzel kişiliğine dair kanıt ve işverenden alınan referans mektubu sunulmalıdır.

Yunanistan’a Giriş Şartları Nelerdir?

Yunanistan’a giriş şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Temiz adli sicil kaydına sahip olmak gerekmektedir.
 • Daha önceden herhangi bir vize ihlalinde bulunmamış olmak Yunanistan gidiş şartları içerisindedir.
 • Hiçbir Schengen üye ülkesinde herhangi bir suça karışmamış olmak gerekmektedir.
 • Yunanistan seyahatinin tüm masraflarını karşılayabilecek yeterli finansal kaynağa ya da sponsora sahip olmak gerekmektedir.
 • Son 10 yıla ait ve Yunanistan vize başvuru tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği olan pasaporta sahip olmak gerekmektedir.

Schengen üye ülkeleri genel olarak aynı giriş koşullarını beklemektedir. Yunanistan vize başvurularının kabul edilmesinde Yunanistan’a giriş şartlarının sağlanması oldukça önemlidir.

Daha Önce Hüküm Giymiş Birisi Yunanistan Vizesi Alabilir Mi?

Daha önce hüküm giymiş birisinin Yunanistan vizesi alabilmesi, hüküm giydiği suçun türü ve cezasının süresine göre değişiklik gösterebilmektedir. Kamu düzeni ihlalinden 3 yıldan fazla hapis cezasına çarptırılmış kişiler, 2 yıldan fazla hapis cezası olan uyuşturucu suçluları, her türlü insan ticareti suçundan hüküm giymiş kişilerin ve sınır güvenliğine yalan söyleyen kişilerin Yunanistan vize başvuruları reddedilmektedir. Yunanistan ve diğer AB ülkeleri sınırları içerisinde işlenmiş suçlar Yunanistan vizesi başvurularında daha fazla önemsenmektedir.

Hangi Suçları İşlemiş Kişiler Yunanistan Vizesi Alamaz?

Hangi suçları işlemiş kişilerin Yunanistan vizesi alamayacağı aşağıda listelenmiştir.

 • 3 yıldan fazla hapis cezasına mahkum edilmiş kamu düzeni ihlaline sebep olmuş kişiler
 • Uyuşturucu ile ilgili 2 yıldan fazla hapis cezasına sahip kişiler
 • İnsan ticareti ile ilgili herhangi bir suç işlemiş kişiler

ETİAS, (Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi) Schengen bölgesine girmek için vizeye ihtiyaç durmayan ülkelerden ziyaretçilere izin veren ve onları takip eden tamamen elektronik bir sistemdir. ETIAS sisteminde kişilerin bilgileri kaydedildiğinden, suç geçmişleri daha sonraki vize başvurularında görülmektedir.

ETIAS Sistemi Nedir?

ETİAS, Schengen bölgesine girmek için vizeye ihtiyaç duymayan Amerika, Avustralya ve Japonya gibi ülkelerin vatandaşlarının vizesiz şekilde seyahat etmesini sağlayan, başvuru sahiplerinin suç geçmişlerini analiz eden elektronik sistemdir. Yunanistan’a vizesiz girmek için ETIAS sistemine önceden çevrimiçi başvuru yapılması gerekmektedir. ETIAS sistemi ile Yunanistan’ın sınır güvenlik kontrolü arttırılarak Yunanistan’a seyahat edecek ve vize kontrolüne tabi tutulmayan kişilerin suç geçmişi hakkında inceleme yapılmaktadır. Aynı zamanda suç işleme kapasitesi olan kişilerin uzun bir inceleme sürecine gerek duyulmadan elektronik bir sistem üzerinden kolaylıkla seçilmesini sağlamaktadır. ETIAS sistemi üzerinden adımlar takip edilerek Yunanistan’a gidecek kişiler; kişisel bilgiler, pasaport bilgileri ve eğer varsa suç geçmişi bilgilerini içeren bir formu doldurmaktadırlar ve formun doğruluğu sistem tarafından kontrol edilmektedir. ETIAS üzerinden onay alınırsa Schengen bölgesinde seyahat edebilmek için 3 yıl geçerliliğe sahip onay alınmış olmaktadır ve bu 3 yıl içerisinde herhangi bir suç işlenirse ETIAS onayı iptal olmaktadır. Yunanistan’a girmek için ETIAS onayı, garanti vermemekle birlikte kolaylık sağladığı söylenebilmektedir, Yunanistan’a girişin kesin kararı sınır güvenliği tarafından sağlanmaktadır.

Daha Önce Schengen Vize İhlalinde Bulunan Birisi Yunanistan Vizesi Alabilir Mi?

Evet, daha önce Schengen vize ihlalinde bulunan birisi Yunanistan vizesi alabilmektedir ancak vize alma olasılığı daha düşüktür. Yunanistan vize başvurusunda bulunurken daha önceki vize ihlalinin gerekçeleri bildirilmelidir.

Vizem.net danışmanlığına yapılan Yunanistan vize başvurularında uygun dilekçe Yunanistan vize danışmanları tarafından yazılmaktadır.

Daha Önceden Vize Reddi Alan Birisi Yunanistan Vizesi Alabilir Mi?

Evet, daha önce vize reddi alan birisi Yunanistan vizesi alabilmektedir. Vizem.net danışmanlığında yapılan ve ilk başvurudan ret almış başvuruların onay oranı %83,1’dir.

Yunanistan Kimlere Vize Vermiyor?

Yunanistan vize başvurularında; 3 yıldan fazla hapis cezasına sahip kamu düzeni mahkumiyetine sahip kişilere, uyuşturucu ile ilgili 2 yıldan fazla hapis cezası olan kişilere ve insan ticaretinden her türlü suça sahip kişilere Yunanistan vizesi vermemektedir.

Yunanistan Vize Başvurusu Reddedilen Başvuru Sahibi Tekrar Vize Başvurusunda Bulunabilir Mi?

Evet, Yunanistan vize başvurusu reddedilen başvuru sahibi tekrar vize başvurusunda bulunabilmektedir.

Yunanistan vize başvurusu reddedilen kişinin ret aldığı maddenin ortadan kaldırıldığına dair gerekli belgelerin sunulmasıyla tekrar Yunanistan vize başvurusunda bulunulabilmektedir. Yunanistan vize talep dilekçesinde ret alınan maddelerin ortadan kaldırıldığına dair belgelere atıfta bulunulmalıdır. Yunanistan vize başvurusunun haksız yere reddedildiği düşünülüyorsa Yunanistan vize reddi itiraz dilekçesi ile itiraz yolu açıktır.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: