Yunanistan Tatil Vizesi

2023'te Yunanistan Tatil Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yunanistan tatil vizesi, Yunanistan’da yasal olarak 90 güne kadar konaklama, mal ve hizmet satın alma gibi hakları sağlayan kısa süreli bir Yunanistan vizesidir. Yunanistan tatil vizesi tüm Schengen Bölgesi’nde altı ay içinde en fazla 90 güne kadar seyahat etme hakkını vize hamillerine tanımaktadır.

Yunanistan Schengen üyesi ülkeler arasında yer aldığı için Yunanistan tatil vizesi 90 gün içerisinde tüm Schengen ülkelerine giriş çıkışlarda geçerli olmaktadır. Schengen üyesi ülkeler arasında yer alan Yunanistan’a seyahat etmek için alınması gereken Yunanistan turist vizesi bir C tipi Schengen vizesidir.

Yunanistan Tatil Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan tatil vizesi almak için izlenmesi gereken adımlar aşağıda listelenmiştir.

 1. Yunanistan tatil vizesi başvuru formu doldurulur: Vize başvuru merkezinin sitesinde yer alan Yunanistan Schengen C tipi vize başvuru formu, vize başvurusu yapacak olan kişiye ait tutarlı ve gerçek bilgiler ile doldurulmalıdır.
 2. Yunanistan vize randevusu alınır: Yunanistan dış temsilcilikleri tarafından yetkilendirilen aracı kurumlardan randevu alınmalıdır.
 3. Gerekli evraklar hazırlanılır: Yunanistan tatil vizesi başvurusunda istenen evraklar uluslararası formata uygun bir şekilde randevuda eksiksiz teslim edilmek üzere hazırlanmalıdır.
 4. Belgeler ve vize başvuru formu teslim edilir: Gerekli belgeler bir araya getirildikten sonra ayarlanan randevu saatinde Yunanistan vize başvuru merkezine şahsen gidilerek doldurulmuş olan vize başvuru formu ve vize başvuru belgeleri teslim edilmelidir.
 5. Vize başvuru ücreti ödemesi yapılır: Yunanistan tatil vizesi için gerekli başvuru ücreti randevu alınan vize başvuru merkezi kuruma Euro kurunda ve nakit olarak ödenmelidir.
 6. Biyometri işlemleri yapılır: Biyometri işlemleri vize başvuru merkezine şahsen gidilerek yapılmalıdır.

Yunanistan Tatil Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yunanistan tatil vizesi için gerekli evraklar ve belgeler aşağıdaki listede verilmiştir. Geçerli bir pasaport: Başvuru sahibinin pasaportu 10 yıldan eski olmayan ve en az 2 adet boş sayfaya sahip olan geçerli bir pasaport olmalıdır.

 • Yunanistan vizesi başvuru formu: Yunanistan tatil vizesi başvuru sahibi tarafından eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulmuş ve imzalanmış olmalıdır. 18 yaş altındaki Yunanistan tatil vizesi başvuru sahipleri için vize başvuru formu ebeveynleri tarafından doldurulmalı ve imzalanmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm en 45 mm boy ölçülerine sahip, beyaz arka fonlu, 3 aydan eski olmayan 2 adet biyometrik fotoğraf eklenmelidir.
 • Vize ücreti makbuzu: Yunanistan turist vizesi başvuru ücreti nakit olarak vize başvuru merkezinde ödenmelidir.
 • Uçak bileti: Yunanistan tatil vizesi başvuru sahibinin seyahat tarihleri, gidiş-dönüş uçuş bilgilerini içeren uçak bileti rezervasyon belgeleri vize başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Oturma izni: Türk vatandaşı olmayanların oturma izni sunması gerekmektedir.
 • Konaklama kanıtı belge: Yunanistan’a düzenlenecek turistik gezi süresini kapsayan otel, AirBnB, kamp alanı veya kiralık ev rezervasyonu belgesi sunulmalıdır.
 • Finansal durumu kanıtlayan belgeler: Son 3 aylık banka hesap dökümleri başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Maaş bordrosu: Çalışan başvuru sahiplerinin maaş bordrosu Islak imzalı ve kaşeli, son 3 ay içerisinde alınmış olmalıdır.
 • Nüfus kayıt örneği: E-devletten alınmış tak tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği sunulmalıdır.

Yunanistan Gezi Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Yunanistan tatil vizesi başvuruları için doldurulan başvuru formunda kişisel bilgiler, pasaport bilgileri, adres bilgileri, mesleki bilgiler ve seyahat amacını belirten bilgiler istenmektedir. Yunanistan tatil vizesi başvuruları için doldurulan forma yazılan bilgilerin pasaport, nüfus cüzdanı ve teslim edilen diğer resmi belgelerde yer alan bilgilerle bire bir eşleşmesi ve tutarlı olması büyük önem teşkil etmektedir. Yunanistan turist vizesi başvurularında gerekli belgelerin eksiksiz olarak teslim edilmesi gerekmektedir ve eksik veya yanlış beyanların tespiti durumunda başvuru, başvuru ücreti iade edilmeden reddedilebilmektedir.

Yunanistan Tatil Vizesi Sponsor Dilekçe Örneği Nasıldır?

Yunanistan’a seyahat edecek olan bireyler; öğrenci, 18 yaş altı, ev hanımı veya çalışmayan bireyler ise birinci dereceden aile bireylerinden bir kişinin kendisine sponsor olması gerekmektedir. Sponsorluk yapacak kişi gelir evrakları ile birlikte sponsorluk dilekçesi yazarak sunmalıdır.

Yunanistan tatil vizesi sponsorluk dilekçesinde sponsor olan kişi tarafından sponsor olunan kişinin seyahat amacını açıklayan ve ilgili kişiye finansal olarak finansal olunacağını beyan eden ifadeler kullanılmalıdır. Sponsorluk dilekçesi sponsor tarafından yazılmalı ve imzalanmalıdır.

Yunanistan Tatil Vize Ücreti Ne Kadardır?

Yunanistan tatil vizesi ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcret
Yunanistan tatil vizesi harcı80 EUR
Başvuru Formu & Dilekçe Doldurma40 EUR
Randevu ÜcretiÜcretsiz
Biyometri İşlemleri40 EUR
Danışmanlık Hizmeti30 EUR
Toplam190 EUR

Yunanistan Schengen vizesi ücretleri nakit olarak ödenmektedir ve geri ödemesiz olmaktadır.

Yunanistan Tatil Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan tatil vizesi ortalama olarak 7 ila 15 gün arasında sonuçlandırılmaktadır. Yunanistan tatil vizesi başvurusu esnasında eksik ya da yanlış bilgilerin verilmesi veya geçersiz evrakların teslim edilmesi, vize başvuru sürecinin uzamasına ya da iptal edilmesine neden olabilmektedir.

Yunanistan Adalarında Tatil Yapmak için Alınması Gereken Vizeler Hangileridir?

Yunanistan adalarında tatil yapmak için alınması gereken vizeler aşağıda listelenmiştir.

Yunanistan Tatil Vizesi ile Gidilebilecek Yunanistan’ın Tatil Yerleri Nerelerdir?

Yunanistan’ın Yunanistan tatil vizesi ile gidilebilecek Turistik bölgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Atina Akropolisi
 • Delfi
 • Meteora
 • Rodos
 • Mistra
 • Selanik
 • Knossos Sarayı
 • Korfu Adası
 • Sakız Adası
 • Kos Adası
 • Delos
 • Nafplion
 • Santorini

Çoğunlukla adalardan ve kıyı şehirlerinden oluşan Yunanistan’da gezilecek yerler deniz ulaşımı ile kolaylıkla gezilebilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: