Hollanda'da Yaşam

Hollanda'da Yaşam ve 2023 Yılı Masrafları

Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Hollanda’da yaşam standartları yüksek ve yaşam masrafları ortalamanın üzerindedir. Hollanda hayat şartları açısından refah bir ülke olmasına karşın başta Amsterdam şehri olmak üzere Hollanda, çoğu Avrupa ülkesinden ve Türkiye’den daha pahalı bir ülkedir. Hollanda’da kişi başı milli gelirin yüksek olmasına karşın zengin ve fakir arasındaki uçurum yüksektir.

Hollanda yabancı uyruklu kişiler tarafından yaşamak için tercih edilen bir ülkedir. Hollanda’nın yüksek yaşam standartları, sosyal hayatı, birçok Avrupa ülkesine kolay ulaşım imkanı sağlayan bir lokasyonda olması Hollanda’yı yaşamak için avantajlı bir ülke yaparken; konut azlığı ve yüksek konut fiyatları, öğrenmesi zor Felemenkçe dili ve trafiği Hollanda’da yaşayacak kişileri bekleyen zorluklardır.

Vizem.net, Türkiye'den Hollanda'ya çalışma, aile birleşimi, evlilik ve eğitim gibi amaçlarla yerleşmek için gidecek kişilere ilgili Hollanda vizesi başvurularında danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Hollanda'da Yaşam Şartları Nasıldır?

Hollanda yaşam şartları açısından dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biridir. U.S. News & World Report’un 2021 raporlarında yaşam kalitesi en yüksek 7. ülke olarak belirtilen Hollanda, Birleşmiş Milletler’in insani gelişme endeksi listesinde 9. sırada, CEO World’ün yaşam kalitesi sıralamasında 7. sıradadır.

OECD 2019 verilerine göre dünyada en iyi iş-yaşam dengesine sahip olan Hollanda; sağlık, iş ve gelir, barınma, ve genel iyilik hali açısından Avrupa’da ortalamanın üzerinde skor almıştır.

Hollanda, cbs.nl 2019 verilerine göre diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında yaşam memnuniyeti sıralamasında 1. sırada, ortalama net gelir sıralamasında 4. sırada yer almaktadır. Hollanda, erkeklerde ortalama yaşam süresi sıralamasında 16. sırada, kadınlarda ortalama yaşam süresi sıralamasında 22. sıradadır.

Hollanda Yaşamak için Güvenli Bir Ülke Midir?

Hollanda, Ekonomi ve Barış Enstitüsü'nün 2022 yılında yayınladığı Dünya Barış Endeksi raporuna göre dünyanın en güvenli 21. ülkesidir.

Hollanda’da en çok işlenen suç hırsızlıktır. Hollanda’da her yıl yaklaşık 750.000 bisiklet çalınmaktadır ve bisikleti; araba, ev, mağaza hırsızlığı ve yan kesicilik takip etmektedir.

2022 numbeo.com verilerine göre 27.24’lük skor ile düşük suç oranına sahip Hollanda’nın yaşamak için en güvenli şehirleri, 70’in üzerinde güvenlik skoru ile Utrecht, Eindhoven, Groningen ve Den Haag’tır. Amsterdam ve Rotterdam Hollanda’nın suç oranı en yüksek Hollanda şehirleridir.

Hollandalıların Yaşam Tarzı Nasıldır?

Hollanda en iyi iş ve yaşam dengesine sahip ülkelerden biridir. Hollanda’da bisiklet sürmek hayatın bir parçasıdır. Hollandalılar toplanıp bir şeyler içmeleri, havadan sudan konuşmaları ve direkt bir şekilde iletişim kurmaları ile bilinmektedirler. Planlı olma, spor yapma ve biraz cimri olma Hollandalıların karakteristik özelliklerindendir.

Hollanda'da Türk Olarak Yaşamak Nasıldır?

Hollanda’da Türkler, Hollandalılardan sonraki en yüksek nüfusa sahip etnik gruptur. Modern Türkiye’den Hollanda’ya ilk göçler 1960’lı yıllardaki işçi göçleri ile olmuştur ve Hollanda’ya göç eden Türkler çoğunlukla eğitimsiz işçi Türklerdir. Hollanda’ya ilk geldiklerinde toplumun sosyo-ekonomik olarak alt tabakasında yer alan Türkler zamanla Hollanda toplumunun önemli bir parçası olarak kendilerini konumlandırmayı başarabilmiş olsalar bile günümüzde Türkler bazı önyargılarla karşılaşabilmektedir.

Hollanda'da Yaşam Pahalı Mıdır?

Hollanda’da yaşam pahalıdır. Hollanda, numbeo.com’un 2022 yılı verilerine göre dünyanın en pahalı 20. ülkesidir ve aynı listede Türkiye 121. sıradadır.

2022'de Hollanda Yaşam Maliyeti Ne Kadardır?

2022’de Hollanda yaşam maliyeti numbeo.com verilerine göre tek kişi için aylık kira hariç 912 euro; 4 kişilik bir aile için aylık kira hariç 3.218 eurodur.

Hollanda şehir merkezinde ortalama 1+1 ev kirası 1.212 euro, 3+1 ev kirası 1,904 euro; şehir dışında ortalama 1+1 ev kirası 967 euro, 3+1 ev kirası 1.516 eurodur.

Hollanda’da 85 m2’lik bir apartmanın aylık ortalama toplam fatura tutarı 208 euro, ulaşım masrafları toplu ulaşım araçlarında tek bilet için ortalama 3,20 euro tutmaktadır.

Hollanda'da Market Fiyatları Nasıldır?

Hollanda'da Market Fiyatları Nasıldır?
Hollanda'da Market Fiyatları Nasıldır?

Hollanda’da temel gıdalar için market fiyatları aşağıda verilmiştir.

ÜrünFiyat
Süt (1 litre)1 euro
Ekmek (500 gram)1,88 euro
Pirinç (1 kilo)1,90 euro
Yumurta (12’li)1,96 euro
Kırmızı et (1 kilo)26,14 euro
Beyaz et (1 kilo)8 euro
Elma (1 kilo)2,63 euro
Domates (1 kilo)2,54 euro

Yukarıdaki tabloda verilen ürünler 2022 yılı ağustos ayı itibari ile ortalama fiyatlardır. Hollanda market fiyatları bir aylık alışveriş için 160 euro civarıdır.

Hollanda'da Ev Kiraları Nasıldır?

Hollanda'da Ev Kiraları Nasıldır?
Hollanda'da Ev Kiraları Nasıldır?

Hollanda’da ev kiraları yüksektir. Hollanda’da yeterince ev bulunmaması kiraların yüksek olmasının başlıca nedenidir. Hollanda ev kiraları, şehre, evin metrekare büyüklüğüne, oda sayısına ve şehirdeki lokasyonuna göre artış gösterebilmektedir. Hollanda şehir merkezinde 1+1 ev kiraları ortalama 1.212 euro ve şehir dışında 1+1 ev kiraları ortalama 967 eurodur.

Numbeo.com verilerine göre Hollanda kiralık ev fiyatları, Amsterdam şehrinde en yüksek, Groningen şehrinde en düşüktür.

Hollanda'da Eğitim Masrafları Nasıldır?

Hollanda'da Eğitim Masrafları Nasıldır?
Hollanda'da Eğitim Masrafları Nasıldır?

Hollanda’da eğitim masrafları düşüktür. Hollanda’da ilköğretim, ortaöğretim ve lise eğitimi ücretsiz, üniversite eğitimi ücretlidir.

Hollanda’da üniversite maliyetleri yıllık 700 ila 2.100 euro arasında değişmektedir. Hollanda eğitim sistemi devlet tarafından sübvanse edildiğinden eğitim masrafları görece düşüktür.

Hollanda'da Dil Eğitimi Masrafları Ne Kadardır?

Hollanda’da dil eğitimi masrafları derslerin süresi ve yoğunluğuna göre değişebilmektedir. Kayıt ücreti, yurt masrafları da dahil toplamda ortalama 950 euro fiyatı olan dil okullarında Felemenkçe, İngilizce ve diğer yabancı diller öğrenilebilmektedir.

Hollanda'da Ulaşım Maliyetleri Nasıldır?

Hollanda'da Ulaşım Maliyetleri Nasıldır?
Hollanda'da Ulaşım Maliyetleri Nasıldır?

Hollanda’da ulaşım maliyetleri toplu taşıma kullanan bir kişi için aylık 73 euro civarındadır. Hollanda’da ortalama bir toplu taşıma aracı bileti 3,20 eurodur. Hollanda’da 1 litre benzin fiyatı 2022 yılı ağustos ayı itibari ile 2,06 eurodur.

Hollanda’da en çok kullanılan ulaşım aracı bisiklettir. Yaygın Hollanda bisiklet kültürü sayesinde ulaşım masrafları en aza indirgenmektedir.

Hollanda'da Sağlık Harcamaları Nasıldır?

Hollanda'da Sağlık Harcamaları Nasıldır?
Hollanda'da Sağlık Harcamaları Nasıldır?

Hollanda’da sağlık harcamaları Avrupa’ya oranla yüksektir. Hollanda’da ortalama sağlık harcama tutarı 3.954 euro iken Avrupa’da bu fiyat 2.797 eurodur.

Hollanda’da evrensel sağlık hizmeti uygulaması vardır ancak sağlık sigortası tüm çalışan yetişkinler için zorunlu tutulmuştur. Hollanda’da kişilerin bütçelerine göre tercih edebilecekleri budgetpolis, naturapolis ve restitutiepolis adında 3 adet sağlık sigortası türü ve bunlara ek olarak devlet tarafından gerektiğinde sağlık masraflarını %100’e kadar karşılayan zorgtoeslag adı verilen sağlık sigortası paketi bulunmaktadır. Hollanda sağlık sistemi sigortayı zorunlu kılmaktadır ve sigortası olmayan kişilere maddi yaptırım uygulanmaktadır.

Hollanda'da Yaşamanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Hollanda yaşamak için birçok kişi tarafından tercih edilebilecek bir ülkedir. Hollanda yaşam kalitesi açısından dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir. Hollanda; dünyada güvenlik, sağlık, eğitim gibi birçok endekste yıllardır ortalamanın üzerinde skor elde etmektedir. Hollanda’da birçok sosyal aktiviteye katılmak mümkündür. Hollanda ayrıca birçok gelişmiş Avrupa ülkesine yakın olması sebebiyle kişilere rahat bir şekilde seyahat etme imkanı sunmaktadır.

Hollanda’da yaşamanın en büyük dezavantajı yüksek ev fiyatlarıdır. Hollanda’da yeterince ev bulunmaması konut sıkıntısına ve kiraların yüksek olmasına sebep olmaktadır. Görece öğrenmesi zor Felemenkçe ve trafik sorunu, Hollanda’da kişilerin karşılaştıkları zorluklardandır.

Yaşamak için En İyi Hollanda Şehri Hangisidir?

Yaşamak için en iyi Hollanda şehri Amsterdam’dır. Amsterdam yaşam şartları açısından yaşamak için en iyi Hollanda şehridir.

Amsterdam yaşam giderleri açısından en pahalı şehir olmasına karşın iş, eğitim ve sosyal olanaklar açısından en gelişmiş Hollanda şehridir. Amsterdam aynı zamanda Hollanda’nın suç oranı en yüksek şehridir. Amsterdam’da yaşamak pahalı ve görece daha tehlikeli olsa da Amsterdam, nüfusu en yüksek Hollanda şehridir.

Rotterdam'da Yaşamak Nasıldır?

Rotterdam'da Yaşamak Nasıldır?
Rotterdam'da Yaşamak Nasıldır?

Hollanda’nın ikinci en büyük şehri olan Rotterdam, birçok Hollanda şehri gibi yaşam standartları açısından gelişmiş bir ülkedir. Rotterdam, numbeo.com verilerine göre Amsterdam’ın ardından Hollanda’nın suç oranı yüksek ikinci şehri olsa da dünya ile karşılaştırıldığında Rotterdam’da yaşam daha güvenlidir.

Numbeo.com verilerine göre Rotterdam şehri yüksek refah seviyesi ve gelişmiş sağlık hizmetleri sayesinde en az diğer Hollanda şehirleri kadar gelişmiş olsa da yaşam maliyeti açısından Hollanda’nın en pahalı 8. şehridir.

Hollanda'da Yaşamak için Gerekenler Nelerdir?

Hollanda’da yaşamak için gerekenler aşağıda listelenmiştir.

  • Uzun süreli Hollanda vizesi
  • Hollanda oturma izni
  • Geçerli bir pasaport
  • Hollanda’da geçinmek için yeterli finansal kaynaklara sahip olmak
  • Kişinin sicil kaydında bir suç bulunmaması ve Hollanda toplumuna herhangi bir tehdit oluşturmaması
  • Konaklanacak bir yerin olması
  • Geçerli bir sağlık sigortasına sahip olmak

Yukarıda verilen şartlar sağlandığı takdirde yabancı kişiler Hollanda göçmenlik başvurusunda bulunarak Hollanda’ya yerleşebilmektedirler.

Hollanda'ya Yerleşmek için Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda’ya yerleşmek için uzun süreli vize başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Uzun süreli Hollanda vizesi için İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu’na ya da Ankara Hollanda Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Hollanda’ya yerleşmek için yapacakları vize başvurusuna ek olarak Hollanda geçici oturma izni (MVV) başvurusunda bulunması gerekmektedir. MVV başvurusu İstanbul ve Ankara’daki Hollanda konsolosluklarından yapılabilmektedir. Başvurulacak uzun süreli Hollanda göçmenlik vizesi türüne bağlı olarak vize ve MVV başvuruları Hollanda’daki bir sponsor tarafından veya şahsen de yapılabilmektedir.

Hollanda'da Kaçak Yaşamanın Cezası Nedir?

Hollanda kaçak yaşamak cezası, sınır dışı edilmek ve bazı durumlarda 5 yıla kadar Schengen ülkelerine giriş yasağı almaktır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: