Hollanda Bayrağı

Hollanda Bayrağı, Milli Marşı, Arması ve Anlamları

Hollanda’nın sembolleri, Hollanda için sembolik anlamı olan ve Hollanda’yı temsil eden bayrak, arma, posta pulu ve para birimi gibi ögelerdir. Hollanda’nın ulusal bayrağı üç renkli bir bayraktır. Yatay şeritler yukarıdan aşağıya kırmızı, beyaz ve mavi renklerde ve eşit büyüklüktedir ve bayrak boyutu 2:3’tür. Bayrağın rengi ilk başlarda turuncu, beyaz ve mavi olsa da, 1937 yılında Hollanda Kraliçesi, Hollanda’nın ulusal bayrağının bugün hala kullanılmakta olan üç yatay kırmızı, beyaz ve mavi şerit olmasına karar vermiştir.

Hollanda'nın Bayrağı Nasıldır?

Hollanda bayrağı renkleri kırmızı, beyaz mavidir ve bayrak, eşit boyutlara sahip yatay şeritlerden oluşmaktadır. Bayrağın oranı 2:3’tür. Üç renkten oluşan bayrağın üzerinde herhangi bir sembol ya da amblem bulunmamaktadır.

Hollanda bayrağına ait görsel aşağıda verilmiştir.

Hollanda'nın Bayrağı Nasıldır?
Hollanda'nın Bayrağı Nasıldır?

Hollanda Bayrak Ölçüleri Nedir?

Hollanda bayrak ölçüleri incelendiğinde, bayrak oranı 2:3’tür ve yatay şeritlerin tümü eşit boyuttadır.

Hollanda Bayrağının Anlamı Nedir?

Hollanda bayrağı anlamı değerlendirildiğinde kırmızı renk; cesareti, gücü yiğitliği ve dayanıklılığı simgelemektedir. Beyaz renk, barış ve dürüstlüğü ifade ederken; mavi renk gerçeği, sadakati, azmi ve adaleti temsil etmektedir. Hollanda bayrağı renklerin anlamı farklı şekillerde yorumlanabilmektedir; kırmızı rengin insanları, beyaz rengin kiliseyi ve mavi rengin asaleti sembolize ettiğini kabul eden görüşler mevcuttur.

Hollanda Krallığı Bayrağı Ortaya Nasıl Çıkmıştır?

Hollanda Krallığı bayrağı ilk olarak Orange Prensi I. William tarafından, Seksen Yıl Savaşları esnasında 1568 yılında, Orange Prensliği armasının renklerinden esinlenerek tasarlanmış ve kullanılmaya başlanmıştır. Turuncu, beyaz ve mavi renklerden oluşan bayrak daha sonra, Hollanda resmi bayrağı olarak kırmızı, beyaz ve mavi renklerinde kabul edilmiştir.

Hollanda Bayrağını Kim Tasarlamıştır?

Hollanda Bayrağı Orange Prensi I. William tarafından tasarlanmıştır.

Hollanda Bayrağı Resmi Olarak Ne Zaman Kabul Edilmiştir?

Hollanda Bayrağı resmi olarak 19 Şubat 1937’de kabul edilmiştir

Tarih Boyunca Kullanılan Hollanda Bayrakları Nasıldır?

Tarih boyunca kullanılan Hollanda bayraklarından biri, 15. yüzyılın sonunda ve 16. yüzyılda, Hollanda eyaletlerinde kullanılan beyaz üstüne kırmızı bir haç şeklinde olan Burgonya bayrağıdır. 16. yüzyılın sonlarında, ilk olarak Hollanda İsyanı’nda kullanılan, turuncu, beyaz ve mavi renklerden oluşan Prens’in Bayrağı (Prinsenvlag) kullanılmıştır. Prens Bayrağı’ndaki rengin 1652 yılında yasaklanmasıyla, yerine kırmızı, beyaz ve mavi renklerinde olan Devlet Bayrağı (Statenvlag) getirilmiştir. 1796’da bayrağın kırmızı bölümü, sol üst köşede ayaklarının altında aslan olan Hollandalı bir kız ile süslenmiştir.

Orta Çağ’dan günümüze Hollanda tarihi boyunca çeşitli bayraklar kullanılmıştır. 1937’de günümüzde resmi olarak kullanılan kırmızı, beyaz ve mavi Hollanda bayrağı kabul edilmiştir.

Geçmişte kullanılan Hollanda bayraklarına ait görsel aşağıda verilmiştir.

Tarih Boyunca Kullanılan Hollanda Bayrakları Nasıldır?
Tarih Boyunca Kullanılan Hollanda Bayrakları Nasıldır?

Hollanda Bayrağına Benzeyen Diğer Ülke Bayrakları Hangileridir?

Hollanda bayrağına benzeyen bayraklar, Lüksemburg ve Fransız bayraklarıdır. Hollanda ve Fransa bayrağı tamamen aynı renklere sahiptir. Fransızlar, devrimden sonra mevcut Fransa bayrağını yaratırken Hollanda bayrağından ilham almışlardır. Fransa bayrağı ve Hollanda bayrağı ile benzerlikleri sebebiyle sürekli karıştırılmaktadır. Fransa ve Hollanda bayrakları şeritlerin yatay veya dikey olmasına bakılarak ayırt edilebilir.

Fransa bayrağına ait görsel aşağıda verilmiştir.

Hollanda Bayrağına Benzeyen Diğer Ülke Bayrakları Hangileridir?
Hollanda Bayrağına Benzeyen Diğer Ülke Bayrakları Hangileridir?

Lüksemburg bayrağı, yatay olarak kullandığı kırmızı, beyaz ve mavi renkli şeritleriyle Hollanda bayrağına benzemektedir. Lüksemburg bayrağı ve Hollanda bayrağında sadece son şeritteki mavi renk tonu ile farklıdır.

Lüksemburg bayrağına ait görsel aşağıda verilmiştir.

Lüksemburg Bayrağı
Lüksemburg Bayrağı

Hollanda Milli Marşı Nasıldır?

Hollanda milli marşı, diğer adıyla Wilhelmus, aşağıda verilmiştir.

Ben Nassaulu William

Soyum Hollanda soyundandır,

Ölünceye dek,

Ana vatanıma sadık kalacağım.

Özgür ve korkusuz,

Orange’lardan bir prensim.

İspanya Kralı’na,

Ömür boyu sadık kalacağım.

Kalkanım ve güvenim sensin,

Ey efendi Tanrım,

Senin rehberliğine güveneceğim,

beni asla yalnız bırakma.

Seniz hizmetkarın olabilmek için,

dindar kalacağım.

Bizi yoran zulmü ve

belaları kov.

Hollanda Krallığı Milli Marşı Ne Zaman Yazılmıştır?

Hollanda milli marşının 1568 ile 1572 yılları arasında yazıldığı düşünülmektedir ve 1932 yılında Hollanda milli marşı olarak kabul edilmiştir.

Hollanda Milli Marşının Yazarı ve Bestecisi Kimdir?

Hollanda milli marşının yazarı, şair ve diplomat Philip van Marnix van Sint-Aldegonde’dir. Hollanda milli marşının orijinal bestecisi bilinmemektedir; bestenin Fransız askerleri tarafından 1560’lı yıllarda söylendiğine inanılan bir şarkının ezgisinden doğduğu düşünülür. Beste ayrıca, Adriaen Valerius tarafından güncellenmiştir.

Hollanda Krallığı'nın Arması Nasıldır?

Hollanda Krallığı’nın arması ilk olarak 1815’te kabul edilmiş ve daha sonra 1907’de değiştirilmiştir. Arma, eski Hollanda Cumhuriyeti’nin arması ile Nassau Hanedanı’nın armalarının karışımından oluşmaktadır. Damalı kalkan üzerindeki aslan, bir elinde kılıç diğer elinde ok demeti tutmaktadır. Aslan, hükümdarın ve hanedanlığın bir sembolüdür.

Hollanda Krallığı’nın armasına ait görsel aşağıda verilmiştir.

Hollanda Krallığı'nın Arması Nasıldır?
Hollanda Krallığı'nın Arması Nasıldır?
Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: