Hollanda Ev Fiyatları

Hollanda Ev Fiyatları: 2023'te Satılık ve Kiralık Evler

Emlak piyasası içerisinde sınırlı arz ve yüksek talebin olduğu Hollanda’da 2022 yılında ev fiyatları artmaya devam etmektedir. Hollanda konut fiyatlarının 2022’de yıllık ortalama %16,1 ve 2023’te yıllık %4,5 artması beklenmektedir. Konut azlığı sebebiyle fiyatların yüksek olduğu Hollanda’da, satılık ev sayısı %42 oranında artarak konut kıtlığını hafifletmiştir.

En yüksek Hollanda ev kiraları Amsterdam’da görülmektedir, eşyalı stüdyo daire fiyatları aylık ortalama 1.100 euro iken eşyasız daha büyük dairelerin fiyatı aylık ortalama 1.50 eurodur. Hollanda kiralık ev fiyatları büyük şehirlerde tek yatak odalı daire için aylık ortalama 900 ile 1.100 euro arasında değişmektedir. Hollanda’da satılık konut için ortalama fiyat yaklaşık 390.000 eurodur.

Hollanda Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Hollanda satılık ev fiyatları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

KonumTek Odalı Evlerin Ortalama Fiyatları2 veya 3 Odalı Evlerin Ortalama Fiyatları
Şehir merkezi300.000-350.000 euro550.000-750.000 euro
Şehir merkezinden uzak250.000-300.000 euro300.000-400.000 euro

Hollanda’da satılık ev fiyatları; evin bulunduğu şehre, konumuna ve oda sayısına göre değişiklik göstermektedir. En pahalı evler talebin yoğun olduğu Amsterdam ve Rotterdam şehirlerinde, en ucuz fiyatlı satılık evler Tilburg ve Lahey şehirlerinde bulunmaktadır.

Amsterdam’da Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Amsterdam’da Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?
Amsterdam’da Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Amsterdam satılık ev fiyatları ortalama 600.000 euro civarındadır. Amsterdam satılık daire fiyatları mülkün büyüklüğüne ve konumuna göre değişiklik göstermektedir. Amsterdam’ın merkezindeki ortalama dairelerin fiyatı 1 milyon euroyu bulmaktadır; müstakil evler ise 2 milyon ile 12 milyon euro arasında değişiklik göstermektedir.

Hollanda Amsterdam ev fiyatları, arzın fazla olması ve talebi karşılayacak kadar çok konut bulunmaması nedeniyle yüksektir. Amsterdam ev fiyatları, Temmuz 2022’de geçen yıla göre %13,5 artış göstermiştir. Amstelveen, Haarlem, Utrecht şehirlerinde, Amsterdam’a kıyasla daha büyük ve uygun fiyatlı ev bulmak mümkündür.

Rotterdam’da Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Rotterdam’da Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?
Rotterdam’da Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Rotterdam ev fiyatları genel olarak ortalama 350.000 euro civarındadır. Rotterdam merkezde evler 300.000 eurodan başlarken, merkeze uzak bölgelerde 200.000 eurodan başlamaktadır. Rotterdam’daki müstakil evler, evin büyüklüğüne ve konumuna bağlı olarak 500.000 eurodan başlayıp 1 milyon euro fiyata kadar ulaşmaktadır. Hollanda Rotterdam satılık evler, Amsterdam’a kıyasla daha ucuzdur; ancak Tilburg ve Apeldoorn şehirlerinin fiyat olarak üzerinde yer almaktadır.

Hollanda Eindhoven Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Hollanda Eindhoven Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?
Hollanda Eindhoven Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Eindhoven, yaklaşık 230.000 nüfusu ile Hollanda’nın en büyük beşinci şehridir; bölgede büyüyen teknoloji ve bilim endüstrileri nedeniyle fiyatlar artış göstermektedir. Eindhoven satılık ev fiyatları; aile dostu bir sokakta, bahçeli, tuğla teraslı bir ev için ortalama 450.000 eurodur.

Merkeze uzak olan yerlerde Eindhoven satılık ev fiyatları ortalama 300.000 eurodur. Eindhoven emlak piyasası, Amsterdam ve Rotterdam şehirlerine kıyasla daya uygundur.

Hollanda Den Haag Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Hollanda Den Haag Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?
Hollanda Den Haag Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Hollanda Den Haag satılık evler ortalama 400.000 eurodur. Bölgedeki evlerin fiyatları %15,7 oranında bir artış göstermiştir. Hollanda Lahey’de satılık daire fiyatları semtler arasında değişiklik göstermektedir. Transvaalkwartier semtinde ortalama ev fiyatı 250.000 euro, şehrin diğer ucundaki Westbroekpark ve Duttendel semtlerinde bir evin maliyeti ise ortalama 800.000 eurodur. Ucuz semtlerde ev fiyatları Hollanda’nın büyük şehirlerinin altında kalırken, pahalı semtlerde hemen hemen Amsterdam ev fiyatlarıyla aynıdır.

Utrecht Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Utrecht Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?
Utrecht Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Utrecht’te ortalama satılık ev fiyatları ortalama 400.000 eurodur. Evlere olan talep nedeniyle fiyatlar 2022 senesinde %13,3 oranında artış göstermiştir. Utrecht kırsal bölgesinde bulunan müstakil ev fiyatları 1 milyon eurodan başlayarak evin konumuna, metrekaresine ve evin özelliklerine bağlı olarak artış göstermektedir. Utrecht’te ortalama satılık ev fiyatları Den Haag ve Eindhoven bölgeleri ile hemen hemen aynıdır.

Hollanda Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Hollanda kiralık ev fiyatları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

KonumTek Odalı Evlerin Ortalama Kira Fiyatları2 veya 3 Odalı Evlerin Ortalama Kira Fiyatları
Şehir merkezi1.000-1.300 euro1.400-2.000 euro
Şehir merkezinden uzak750-1.000 euro1.200-1.750 euro

Hollanda kira fiyatları evlere talebin çok olduğu şehirlerde daha yüksektir. Kira fiyatları evin merkeze yakınlığına ve oda sayısına göre değişiklik göstermektedir. Amsterdam merkezinde ev kiraları ortalama 2.000 euro iken, kira fiyatları en ucuz Hollanda şehirleri arasında Den Haag, Eindhoven ve Tilburg bulunur.

Amsterdam'da Ev Kiraları Nasıldır?

Amsterdam'da Ev Kiraları Nasıldır?
Amsterdam'da Ev Kiraları Nasıldır?

Amsterdam kiralık ev fiyatları yaklaşık olarak Hollanda ortalamasından %40 daha yüksektir. Şehirdeki turizm ve göç sebebiyle Amsterdam ev kiraları 2022 yılında yükselmeye başlamıştır. Ortalama olarak Amsterdam kiralık daire fiyatları 2.000 euro civarındadır.

Amsterdam kiralık ev fiyatlarıyla Hollanda’nın en pahalı şehridir. Amstelveen, Haarlem ve Leiden şehirleri ise en pahalı kiralık evler ile Amsterdam’ı takip eder. Yoğun talep nedeniyle kiraların yüksek olduğu Hollanda başkenti Amsterdam canlı, yaratıcı ve kalabalık bir şehir olduğu için de sıklıkla yaşamak için tercih edilir.

Rotterdam Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Rotterdam Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?
Rotterdam Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Rotterdam ev kiraları ortalama 1.200 eurodur. Rotterdam’daki ortalama kira fiyatları Amsterdam ve Utrecht şehirlerine kıyasla daha düşüktür. Kira fiyatları bölgeye, oda sayısına ve evin konumuna göre değişiklik göstermektedir. Şehir merkezinde ev kiraları ortalama olarak 1.500 euro civarındadır.

Hollanda Den Haag'da Kiralık Evler Ne Kadardır?

Hollanda Den Haag'da Kiralık Evler Ne Kadardır?
Hollanda Den Haag'da Kiralık Evler Ne Kadardır?

Hollanda Den Haag kiralık evlerin fiyatları ortalama 1.200 euro civarındadır. Lahey kiralık daire fiyatları şehir merkezindeki bir daire için ortalama 1.100 eurodur. Amsterdam ve Rotterdam şehirlerine kıyasla Den Haag kira fiyatları daha uygundur. Şehirdeki kiralık ev fiyatları evin bulunduğu bölgeye ve oda sayısına göre değişmektedir.

Einhoven'de Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Einhoven'de Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?
Einhoven'de Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Eindhoven ev kiraları ortalama 1.000 eurodur. Amsterdam ve Rotterdam şehirlerine göre kira fiyatları Eindhoven’da oldukça uygundur. Merkezi bölgelerde ve eşyalı evlerde kira fiyatları artarken, şehir merkezinden uzak ve eşyasız evlerde tek odalı dairelerin fiyatları 1.000 euronun altındadır.

Hollanda Evleri Nasıldır?

Hollanda Evleri Nasıldır?
Hollanda Evleri Nasıldır?

Hollanda’da evler çoğunlukla standart bir şekilde inşa edilmiştir. Evlerin dış yüzeyi kırmızı tuğlalardan yapılmaktadır. Hollanda’da 20. yüzyılın başından itibaren inşa edilen evler betondan yapılmaktadır ve zeminler ahşap yerine betondur.

Hollanda’da müstakil, yarı müstakil, şehir evi, apartman ve ev teknesi olmak üzere beş ana konut türü bulunmaktadır. En yaygın konut türü şehir evidir; şehir evleri iki, üç veya daha fazla aynı bitişik evden meydana gelen, ön ve arka bahçeli, iki veya üç katlı evlerdir.

Hollanda köy evleri, eski bir kır konutu biçimi olarak Orta Çağ’ın sonlarında askeri veya savunma işlevlerini yitiren taş evlerdir. Kırsaldaki evler genellikle 7-8 odalı, geniş ve doğayla iç içedir. Bahçeleri oldukça geniş olan Hollanda köy evlerinde hayvan çiftlikleri kurmak mümkündür.

Hollanda Müstakil Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Hollanda villa fiyatları, müstakil evlerin bulunduğu şehre, şehir içi konuma ve oda sayısına göre değişmektedir. Tilburg ve Apeldoorn gibi şehirlerde 3 odalı villalar için aylık kiralar ortalama olarak 900 eurodur. Amsterdam ve Den Haag gibi şehirlerde 5-8 odalı ve 170 metrekare kiralık müstakil evlerin ortalama kira fiyatları aylık 3.500 eurodur.

Hollanda satılık villa fiyatları büyük şehirlerde ortalama 300 metrekare 8 odalı bir ev için 1.750.000 eurodur. Tilburg gibi daha ucuz şehirlerde 100 metrekare 4 odalı müstakil bir evin satış fiyatı ortalama 350.000 eurodur.

Hollanda’da Daire Fiyatları Ne Kadardır?

Hollanda satılık daire fiyatları Amsterdam, Rotterdam ve Den Haag gibi şehirlerde ortalama 120 metrekare 4 odalı bir daire için 900.000 eurodan başlamaktadır.

Amsterdam ve Den Haag şehirlerinde 50 metrekare 1 veya 2 odalı satılık daire fiyatları ortalama 300.000 eurodur. Tilburg gibi daha ucuz şehirlerde 90 metrekare 3 odalı bir dairenin fiyatı ortalama 260,000 eurodur. Amsterdam’da 4 odalı 200 metrekare evlerin kirası ortalama 5.000 euro iken, 45 metrekare 1 veya 2 odalı dairelerin fiyatı aylık ortalama 1.500 eurodur.

Hollanda Emlak Siteleri Nelerdir?

En sık kullanılan Hollanda ev kiralama siteleri aşağıda verilmiştir.

  • Funda
  • Kamernet
  • Jaap
  • Pararius
  • Huislijn
  • Huizen trovit

Hollanda'da Ev Satın Alma Süreci Nasıldır?

Hollanda vatandaşı olmayan kişiler, ülkede yerleşik olarak kalarak veya uzaktan Hollanda’da mülk satın alabilmektedir. Hollanda’da ev satın almak ve sonraki tüm hukuki süreçler, bireysel olarak yürütülebildiği gibi, emlakçılar aracılığıyla da yapılabilmektedir.

Hollanda’da satın alınacak mülk bulunduktan sonra emlakçı aracılığıyla ya da bireysel olarak bir fiyat teklifi sunulmalıdır. Teklifin kabul edilmesinin ardından bir avukat tarafından hazırlanan ön satış sözleşmesi (koopakte) hem alıcı hem de satıcı tarafından imzalanmalıdır.

Hollanda’da emlak fiyatları yüksekliği sebebi ile krediye başvurmak mümkündür; satın alma fiyatının tamamı için dahi kredi alınabilmektedir. Bir apartman dairesi yerine müstakil bir ev alınıyorsa, bir bina araştırması yapılması tavsiye edilmektedir.

Evi almak için gerekli para hazırlandığında, noterde gerekli işlemler yapılarak ev satın alınmaktadır. Noter, Felemenkçe bilmeyen kişilerin sözleşme şartlarını anlayabilmesi için tercüman talep edebilmektedir.

Yabancı Ülke Vatandaşları Hollanda'dan Ev Alabilir Mi?

Evet, Hollanda’da yerleşik veya yerleşik olmayan yabancılar mülk satın alabilmektedir; ancak ev satın almak üzere kredi alabilmek için Hollanda’da oturmak ve kayıtlı olmak gerekmektedir.

Hollanda'da Ev Satın Alanlara Vatandaşlık Verilir Mi?

Hayır, Hollanda’da ev satın alarak vatandaşlık alınamamaktadır.

Hollanda vatandaşlığının alınabilmesi için Hollanda’da kalıcı oturma izni ile en az 5 yıl ikamet edilmeli ve gerekli Hollanda vatandaşlık şartları sağlanmalıdır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: