Hollanda İklimi

Hollanda İklimi ve Bitki Örtüsü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hollanda’da hakim rüzgar yönünün güneybatı olması sebebiyle ılıman iklim görülmektedir. Ilıman deniz iklimi Hollanda’da ılık yazlara, serin kışlara ve yüksek neme sebep olmaktadır. Hollanda’da 4 mevsim görülmektedir.

Hollanda’da sıcaklık aralık ve şubat aylarında 0°C’nin altına düşerken iken nisan ve ekim aylarında 20°C’nin üzerinde çıkmaktadır. Hollanda’da yaz ve sonbahar ayları, yağış yoğunluğu nedeniyle diğer aylara göre daha fazla yağış toplamaktadır.

Hollanda'nın İklim Özellikleri Nasıldır?

Hollanda'nın İklim Özellikleri Nasıldır?
Hollanda'nın İklim Özellikleri Nasıldır?

Hollanda ılıman bir okyanusal iklime sahiptir. Ilıman iklimde kışlar ılıman, yazlar serin geçmekte ve yağışlar yıl boyunca sürmektedir.

Hollanda'da İklim Şartları Nasıldır?

Hollanda'da İklim Şartları Nasıldır?
Hollanda'da İklim Şartları Nasıldır?

Hollanda ılıman okyanus iklimine sahiptir. Hollanda’da güney batı rüzgarlarının hakim olması sebebiyle yazları hafif sıcaklıklar görülürken kışlar ılıman şekilde geçmektedir.

Hollanda'da kış mevsimi aralık ayından şubat ayına kadar sürmekte olup günlük ortalama sıcaklık kuzeyde 2.5 derece ile güneybatı kıyısında 4 derece arasındadır. Hollanda'da ilkbahar mevsimi, marttan mayısa kadar sürmekte ve mayıs başında maksimum sıcaklık 10- 18 derece arasında olmaktadır.

Hollanda'da yaz mevsimi, hazirandan ağustosa kadar sürmektedir. Hollanda’da yaz aylarında maksimum sıcaklıklar 20 derecenin altındadır. Hollanda'da sonbahar mevsimi eylülden kasıma kadar sürmektedir. Hollanda'da eylül ayı sık rüzgarlarla birlikte giderek daha soğuk, bulutlu ve yağmurlu hale gelmektedir.

Hollanda'da Görülen Mevsimler Nelerdir?

Hollanda’da 4 mevsim görülmektedir. Hollanda'da yaz haziranda başlayıp eylüle kadar sürmekte ve hava sıcaklığı çok yüksek olmamaktadır. Hollanda’da bahar marttan hazirana kadar sürer. Hollanda'da sonbahar eylülde başlayıp ve aralıkta sona ermektedir. Hollanda'da kış aralıkta başlar ve martta sona erer; kışlar yağışlı geçmektedir.

Hollanda'da Yaz Mevsimi Nasıl Geçer?

Hollanda’da yaz mevsimi haziran, temmuz ve ağustos aylarında yaşanmaktadır. Hollanda’da yazlar ılık geçmektedir ve en yüksek sıcaklık temmuz ayında görülmektedir. Yaz mevsiminde Hollanda hava durumu ortalama 17 derece olmaktadır.

Hollanda'da Kış Mevsimi Nasıl Geçer?

Hollanda’da kış mevsimi aralık, ocak ve şubat aylarını kapsamaktadır. Hollanda'da kış aylarında ortalama sıcaklık 3,4 derecedir. Hollanda’da kış ayları en az güneş ışığı görüldüğü zamanlardır.

Hollanda'ya Kar Yağar Mı?

Hollanda'ya Kar Yağar Mı?
Hollanda'ya Kar Yağar Mı?

Hollanda’da kış aylarında kar yağmaktadır. Hollanda’da kışlar çok sert geçmemekle beraber yer yer don olayları ile karşılaşılmaktadır. Hollanda’ya kar en fazla ocak ayında yakmakta olup karlı gün sayısı 25 gün olarak bilinmektedir. Hollanda’nın en çok kar yağan şehirleri; Limburg, Rotterdam, Amsterdam ve Lahey olarak sıralanmaktadır.

Hollanda Kurak Bir Ülke Midir?

Hollanda’nın ılıman okyanus iklimine sahip olması sebebiyle kışlar ılık, yazlar ise serin geçmektedir. Hollanda’da yağışlar yıl boyu devam etmekte bu sebeple kurak bir dönem yaşanmamaktadır. Hollanda'da yıllık ortalama yağış miktarı 736,6 mm ile 838.2 mm arasında değişmektedir.

Hollanda'da En Fazla Yağış Alan Aylar Hangileridir?

Hollanda'da En Fazla Yağış Alan Aylar Hangileridir?
Hollanda'da En Fazla Yağış Alan Aylar Hangileridir?

Hollanda’da en fazla yağış temmuz ayında görülmekte olup ortalama 21 günü yağışlı geçmektedir.

Hollanda'da Yıllık Ortalama Hava Sıcaklığı Ne Kadardır?

Hollanda’da yıllık ortalama hava sıcaklığı 10 derecedir. Hollanda’da bir yıllık ortalama yağış miktarı 700 milimetredir.

Hollanda'da Görülen En Yüksek Hava Sıcaklığı Nedir?

Hollanda'da görülen en yüksek hava sıcaklığı 38,6 derece ile 23 Ağustos 1944'te Warnsveld'de ölçülmüştür.

Hollanda'da Görülen En Düşük Hava Sıcaklığı Nedir?

Hollanda'da görülen en düşük hava sıcaklığı -27,4 derece ile 27 ocak 1942’de Winterswijk'te ölçülmüştür.

Hollanda'nın Bitki Örtüsü Nasıldır?

Hollanda'nın Bitki Örtüsü Nasıldır?
Hollanda'nın Bitki Örtüsü Nasıldır?

Hollanda bitki örtüsü çayır ve meralardan oluşmaktadır. Hollanda Ilıman iklime sahip olup bu iklim türüne bağlı olarak gelişen en yaygın ağaçlar; meşe, karaağaç, çam, ıhlamur ve kayın olarak sıralanmaktadır. Hollanda’da en çok görülen çiçek türleri; lale, kır çiçekleri, mor funda ve papatya olarak sıralanmaktadır.

Hollanda'da Yetişen Çiçekler Hangileridir?

Hollanda'da Yetişen Çiçekler Hangileridir?
Hollanda'da Yetişen Çiçekler Hangileridir?

Hollanda’da yetişen çiçekler aşağıda listelenmiştir.

 • Lale
 • Nergis
 • Sümbül
 • Krizantem
 • Frezya
 • Gerbera
 • Zambak
 • Menekşe
 • Karanfil
 • Orkide
 • Gül
 • Ren Geyiği Likeni
 • Glayöl

Hollanda’daki çiftliklerde lale hem çiçek hem de soğan olarak üretilmektedir. Hollanda, dünyanın en büyük lale üreticisi konumunda bulunmaktadır. Hollanda lale zamanı nisan ve mayıs aylarıdır.

Hollanda’nın Tarım Ürünleri Nelerdir?

Hollanda’nın Tarım Ürünleri Nelerdir?
Hollanda’nın Tarım Ürünleri Nelerdir?

Hollanda tarım ürünleri aşağıda listelenmiştir.

 • Tahıl
 • Şeker pancarı
 • Patates
 • Domates
 • Biber

Hollanda modern tarım genellikle sera sebzesi, çiçek, özellikle de lale üretimi üzerine yapılmakta olup tarım ülke ekonomisinde büyük paya sahiptir. Hollanda, dünya çiçek üretiminin yarıdan fazlasını gerçekleştirmekte ve sera sebzesi üretiminde birinciliğini korumaktadır.

Hollanda tarım ihracatının büyük bir kısmını süs bitkileri oluşturmaktadır. 2021'de Hollanda süs bitkileri ve çiçek soğanı ihracatında 13.5 milyar dolar kara ulaşmıştır. Dünya ihracatında Hollanda tarım sektörü ikinci sırada yer almaktadır. Hollanda tarım politikası; 7 yıllık tarım bütçe planı, akılcı münavebe uygulaması, kooperatifleşmeyi destekleme ve tarımda uzmanlaşma uygulamaları olarak sıralanmaktadır.

Hollanda Coğrafi Özelliklerinin Ülke İklimi Üzerindeki Etkisi Nasıldır?

Hollanda coğrafyası sebebiyle ılıman iklime sahip ve deniz konumundan etkilenen bir ülkedir.

Kuzeyinde ve batısında Kuzey Denizi, doğuda Almanya, güneyinde Belçika ile çevrili olan Hollanda coğrafyası, Avrupa'nın en alçak ülkesi olmakla birlikte topraklarının %40'ı deniz seviyesinin altındadır.

Hollanda'ya Turistik Seyahat için En İdeal Aylar Hangileridir?

Hollanda'ya turistik seyahat için en ideal aylar, festival mevsimi olan haziran, temmuz, ağustos ve eylül ayları olup bu zamanlarda sıcaklıklar 9 ile 19°C arasında değişiklik göstermektedir.

Yaz tatili yapmak için en ideal aylar haziran, temmuz ve ağustostur. Yaz aylarında Hollanda’da yapılacak aktiviteler Amsterdam’da botla kanal turu ve Keukenhof Bahçeleri ziyareti olarak sıralanmaktadır. Hollanda’da kış tatili yapmak için en ideal aylar aralık, ocak ve şubattır. Kış aylarında Hollanda’da yapılacak aktiviteler buz pateni yapmak ve Groningen'de bulunan WinterWel Vaart'ı ziyaret etmek olarak sıralanmaktadır.

Hollanda'ya turistik amaçlarla seyahat edecek kişiler pasaport türlerine bağlı olarak Hollanda turist vizesi almalıdır. Umuma mahsus pasaport sahiplerinin Hollanda seyahati için vize alması gerekmektedir. Hizmet, diplomatik ve hususi pasaport sahipleri 90 günlük seyahatlerinde Hollanda vizesinden muaftır.

Vizem.net, Türkiye'den Hollanda'ya turist olarak gitmek isteyen kişilere Hollanda turist vizesi başvurularında gerekli evrakların hazırlanmasından vize takip işlemlerine kadar olan tüm süreç için danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: