Hollanda Sağlık Sistemi

Hollanda Sağlık Sistemi ve Hizmetleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hollanda sağlık sistemi hükümet tarafından yönetilerek özel sigorta şirketleri tarafından desteklenmektedir. Hollanda’da yaşayan kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanmak için Hollanda'da sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir. Hollanda'da ikamet edenler ve ziyaretçiler, sağlık sigortasına sahip oldukları sürece sağlık hizmetine erişebilmektedir. Hollanda'da ikamet edenler için temel kamu sağlık sigortası zorunludur.

Sağlık, Refah ve Spor Bakanlığı, Hollanda'daki tüm insanların sağlığını ve yaşam kalitesini iyileştirmek, sağlıklı beslenmeyi teşvik etmek, düzenli egzersiz, sigara içmeme veya ölçülü içme konularında sağlık hizmetleri hedeflemektedir. Hollanda’da halk sağlığından sorumlu devlet dairesi Sağlık, Refah ve Spor Bakanlığı olup Hollanda sağlık bakanı Ernst Kuipers’dir.

Hollanda, AB/EFTA ülkeleri arasında en yüksek 8. sırada olup sağlık için kişi başına 4.000 eurodan fazla harcama yapan 10 AB/EFTA ülkesinden biridir. Hollanda’nın sağlık harcamalarına ayırdığı bütçe %12,9 oranında olup hizmetlere ulaşılabilirlik, sağlık göstergeleri, kalite standartları, koruyucu hizmetler, evde bakım sistemi ve işlevsel aile hekimliği ile uzun yıllardır dünyanın ilk 10 sağlık sistemi içerisinde yer almaktadır.

Hollanda hastaneleri Avrupa’da birinci sınıf bir sağlık seyahat noktası olarak Hollanda’ya tıbbi gezgin çekmektedir. Yüksek bakım kalitesi, sıkı etik standartları ve uzmanlara hızlı erişimi Hollanda'yı tıbbi bakım için tercih edilen bir ülke profiline dönüştürmüştür. Hollanda’da sağlık turizminde kalp cerrahisi, ortopedik cerrahi ve onkoloji tıbbi turistler tarafından en çok yaptırılan tedavilerdir.

Yukarıda verilen bilgiler ışığında bu makalede Hollanda’da sağlık sistemi hakkında bilinmesi gerekenlere yer verilecektir.

Hollanda Krallığı'nın Sağlık Politikası Nasıldır?

Hollanda Krallığı sağlık politikası hükümet tarafından yönetilmektedir. Hollanda Krallığı, Hollanda'da yaşayanlara sağlık sigortasına sahip olması koşuluyla sağlık hizmetine erişim hakkı tanımaktadır.

Hollanda çift seviyeli bir sağlık sisteme sahip olarak tüm birincil ve tedavi edici bakım (aile hekimliği hizmeti ve hastaneler ve klinikler), özel zorunlu sigortadan finanse edilmekte olup uzun süreli tedaviler sosyal sigorta kapsamındadır.

Hollanda sağlık sistemi, Euro Sağlık Tüketici Endeksi'ne göre Avrupa'da (İsviçre'nin arkasında) en iyi ikinci sırada yer almaktadır. Hollanda hükümeti, Hollanda'daki tüm insanların sağlığını ve yaşam kalitesini iyileştirmeyi hedefleyerek uygun fiyatlı ve sürdürülebilir sağlık politikaları geliştirmiştir.

Hollanda Sağlık Bakanı Kimdir?

Hollanda’da sağlık bakanlığı görevine 10 Ocak 2022 tarihinde Ernst Kuipers gelmiştir.

Hollanda'nın Sağlık Sistemi Modeli Nasıldır?

Hollanda'nın Sağlık Sistemi Modeli Nasıldır?
Hollanda'nın Sağlık Sistemi Modeli Nasıldır?

Hollanda sağlık sistemi, kronik hastalıklar ve uzun süreli tedaviler, kısa süreli tedaviler ve destek tedavileri (diş, fizyoterapi) olmak üzere kategorilere ayrılmıştır.

Devlet destekli sağlık sektörü kronik hastalıklar ve uzun süreli tedavileri kapsarken özel sağlık sektörü diş estetiği ve fizyoterapi gibi uygulamaları içerir.

Hollanda’da Sağlık, Yardım ve Spor Bakanlığı’na bağlı Farmatec kurumu, ürün ve paketleme lisansı ile tıbbi ürünlerin onayından sorumlu olmakla birlikte ilaçlar için ödenecek katkı paylarını belirleme yetkisine de sahiptir.

Hollanda’da Sağlık Hizmeti Kurumları Nelerdir?

Hollanda sağlık hizmeti kurumları aşağıda listelenmiştir.

 • Devlet hastaneleri
 • Üniversite hastaneleri
 • Eğitim hastaneleri
 • Özel hastaneler
 • Klinikler
 • Bakım evleri
 • Laboratuvarlar
 • Dişçi klinikleri
 • Ortodonti klinikleri
 • Fizyoterapi merkezleri

Hollanda'da Devlet Hastanesi Sayısı Kaçtır?

2020 yılında Hollanda’da bulunan devlet hastanesi sayısı 618’dir.

Hollanda'da Özel Hastane Sayısı Kaçtır?

2018 yılında özel hastane sayısı 71’dir.

En İyi Hollanda Hastaneleri Hangileridir?

En İyi Hollanda Hastaneleri Hangileridir?
En İyi Hollanda Hastaneleri Hangileridir?

Hollanda’da bulunan en iyi hastaneler aşağıda listelenmiştir.

 • UMC Utrecht
 • Academic Medical Center
 • Radboud University Medical Center
 • Leiden University Medical Center
 • Erasmus Medical Center
 • VU Medical Center
 • Academic Ziekenhuis Maastricht
 • Jeroen Bosch Ziekenhuis
 • Catharina Ziekenhuis
 • Isala Klinieken
 • Nij Smellinghe
 • Rode Kruis Ziekenhuis
 • St. Jans Gasthuis
 • General Diakonessenhuis
 • Haga Ziekenhuis

Hollanda Tıp Fakülteleri Nelerdir?

Hollanda tıp fakülteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Rotterdam Erasmus Üniversitesi
 • Groningen Üniversitesi
 • VU Amsterdam Üniversitesi
 • Utrecht Üniversitesi
 • Maastricht Üniversitesi
 • Leiden Üniversitesi
 • Radboud Nijmegen Üniversitesi

Hollandalıların Sağlık Hizmetlerine Erişimi Nasıldır?

Hollandalıların Sağlık Hizmetlerine Erişimi Nasıldır?
Hollandalıların Sağlık Hizmetlerine Erişimi Nasıldır?

Hollanda’da halkın sağlık hizmetlerine erişimi zor olmamaktadır ve ülkede hastane ve yatak sayısı yeterlidir. Hollanda’da şehir merkezleri dışından sağlık kuruluşlarına erişim mümkün olup Hollanda sağlık hizmetleri için tedavi masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır.

Hollanda'da Ortalama Tedavi Masrafları Ne Kadardır?

2019 yılında, Hollanda Sağlık Sigortası Yasası kapsamında tedavi ücretleri Hollandalı kadınlar için kişi başı 1.393 euro iken erkekler için kişi başı ortalama 1.333 euro olmaktadır.

Göz tedavisi ameliyatı için göz başına ödenmesi gereken ücret 1.000 ila 2.100 euro arasındadır.

Hollanda Sağlık Sigortası Nedir?

Hollanda'da genel bakım ve uzun süreli bakım olmak üzere iki tür sağlık sigortası vardır.

Hollanda'da ikamet edenler ve çalışanlar, uzun süreli bakım için hükümet tarafından otomatik olarak sigortalı olsa da birkaç durum dışında herkes kendi temel sağlık sigortasını yaptırmakla yükümlüdür. Hollanda seyahat sağlık sigortası kapsamı, tüm genel tedavi masraflarını karşılıyor olmalıdır.

Hollanda'ya gidecek kişiler sağlık sigortalarını en uygun fiyatlara akredite acente Vizem.net'in sigorta birimi aracılığıyla yaptırabilmektedir.

Güncel fiyat bilgisi için: 0850 241 1868

Yabancı Kişiler Hollanda'da Tedavi Olabilir Mi?

Yabancı kişiler Hollanda’da tedavi olabilmektedir. Hollanda’da bulunan yabancı vatandaşlar Hollanda'daki sağlık sistemine kayıt olarak yerel belediye ofislerinden vatandaş hizmet numarası almalıdır.

Hollanda’da bulunan yabancı kişilerin kayıt işlemleri için evrak dosyasında bulundurması gereken belgeler pasaport veya kimlik, yakın tarihli bir Hollanda elektrik faturası, Hollanda ulusal kimlik numarası olmakla birlikte Hollanda’da çalışılması durumunda işveren tarafından verilecek istihdam mektubu da gereklidir.

Hollanda’da bulunan yabancı kişiler tedavi için kayıt işlemlerini bitirdikten sonra sağlık hizmetlerinden yararlanmak için sağlık sigortası çip kartı almalıdır.

Acil Durumlarda Hollanda'da Nasıl Tedavi Olunur?

Hollanda’da tıbbi acil durumlar ve ilk yardım için ‘’spoedeisende hulp or eerste hulp bij ongelukken (EHBO)’’ bölümüne gidilmelidir.

Hollanda’da acil tıbbi yardımlar için 112 hatlı numara ücretsiz olarak aranabilmektedir. Konuşma veya işitme sorunu bulunan vatandaşlar 0800 8112’ye acil çağrı numarasına konum bilgisi gönderip yardıma ihtiyaç duyduğu konuyu mesaj atabilmektedir.

Hollanda’da normal çalışma saatleri dışında açık olan eczane bilgisi 020 694 8709 hatlı numaradan öğrenilebileceği gibi 020 592 3434’den acil tıbbi tavsiye alınmaktadır.

Hollanda Sağlık Turizmi Sektörü Nasıldır?

Hollanda Sağlık Turizmi Sektörü Nasıldır?
Hollanda Sağlık Turizmi Sektörü Nasıldır?

Hollanda hastaneleri Avrupa’da birinci sınıf kalitesi ile birçok yabancı vatandaşı Hollanda’ya sağlık turizmi kapsamında çekmektedir.

Hollanda hastanelerinin yüksek bakım kalitesi, etik kuralları ve uzmanlara hızlı erişimi Hollanda'yı tıbbi bakım için tercih edilen ülkeler arasına taşımıştır. Hollanda’da sağlık turizminde kalp cerrahisi, ortopedik cerrahi ve onkoloji turistler tarafından en çok tercih edilen bölümlerdir.

Hollanda Sağlıkçı Alımı Yapıyor Mu?

Hollanda, Covid salgını ile birlikte ortaya çıkan sağlık personeli açığını, Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden karşılamak istemektedir. Hollanda Hemşireler Birliği, AB dışından gelecekler için Flemenkçeye hakimiyet ve sağlık personeli kalitesi konusunda hiçbir taviz verilmemesi gerektiğini savunarak Hollanda için herhangi bir zarara yol açmayacak sağlıkçı alınmasına dikkat etmektedir.

Conny Helder, sağlık kurumlarının Avrupa Birliği dışından gelecek personellerin nitelikli olmaları ve yeterli derecede Hollandaca konuşmaları gerektiğini savunmaktadır. Hollanda dışından gelecek sağlıkçıların Hollanda çalışma vizesi türleri kapsamında oturma izni alınması gerekmektedir.

Hollanda Sağlık Çalışanı Maaşları Nasıldır?

Hollanda sağlık çalışanı maaşları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

MeslekAylık ortalama maaş
Diş hekimi11.300 euro
Hemşire4.401 euro
Ebe4.406 euro
Doktor11.700 euro

Sağlık çalışanlarının kıdem seviyesi ve deneyimine göre Hollanda’da maaşlar farklılaşmaktadır.

Hollanda Türkiye Sağlık Sistemi Karşılaştırması Nasıldır?

Hollanda’da tedavi ve sağlık hizmeti ücretleri yüksek olup 2016 yılı itibariyle ev doktorlarının muayene ücreti ortalama 27 eurodur. Hollanda’da hastaneye havale durumunda ise DBC adı verilen kodlama sistemine göre ilk muayene ücreti ve tedavinin devamı durumunda muayene ücreti değişmektedir. Türkiye’de tedavi ve sağlık hizmetleri hastalık türüne ve bakım niteliğine göre değişmekte olup Hollanda’ya kıyasla uygundur.

SAĞLIK-SEN 2021 raporuna göre Türkiye’de toplam 1 milyon 119 bin 886 sağlık çalışanı varken 2021 yılındaki Statista verilerine göre Hollanda’da 632 sağlık çalışanı vardır. 2020 yılındaki Statista verilerine göre Türkiye’de 1.534 hastane bulunurken Hollanda’da 618 tane hastane bulunmaktadır.

2022 yılı doktor maaşları Hollanda’da 11.700 euro, diş hekimi maaşları 11.300 euro ve hemşire maaşları 4.401 euro iken Türkiye’de doktor maaşları 13.214 Türk lirası ve hemşire maaşları 8.341 Türk lirasıdır.

Hollanda’da 2022 yılı sağlık sigortası ücreti 385 euro iken Türkiye’de sağlık sigortası fiyatları sigorta şirketlerine göre değişmekle birlikte ortalama fiyat yıllık 600-700 lira aralığında iken özel sağlık sigortasının fiyatı en düşük yıllık 3.500 liradır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: