Amsterdam Schiphol Havaalanından Ulaşım

Amsterdam Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Ulaşılır?

Hollanda’da Amsterdam Havaalanı’na indikten sonra şehir merkezine ulaşmak için birden fazla yöntem bulunmaktadır.

  • Amsterdam Havaalanı’ndan taksi ile şehir merkezine ulaşım
  • Amsterdam Havaalanı’ndan şehir merkezine araç kiralayarak ulaşım
  • Amsterdam Havaalanı’ndan şehir merkezine transfer hizmeti sağlayan firmalarla aracılığıyla ulaşım
  • Amsterdam Havaalanı’ndan tren ile şehir merkezine ulaşım
  • Amsterdam Havaalanı’ndan otobüs ile şehir merkezine ulaşım

Amsterdam Havaalanından şehre ulaşım için en hızlı yolu havaalanından taksi ile gitmektir. Taksi ile şehir merkezine gitmek yaklaşık olarak 39 Euro tutmaktadır ve ortalama olarak 15-20 dakika sürmektedir. En hızlı olan toplu taşıma yöntemi ise tren ile seyahattir. Tren biletleri yaklaşık olarak 5.40 Euro tutmaktadır ve şehir merkezine ulaşmak 20 dakika civarında sürmektedir. Alternatif olarak ucuz bir seçenek ise otobüs ile şehir merkezine ulaşmaktır. Otobüs biletleri 5 Euro civarındadır ve şehir merkezine yolculuk yaklaşık 35 dakika sürmektedir.

Amsterdam Schiphol Havaalanı, Hollanda’nın ana uluslararası havalimanıdır. Amsterdam’ın 9 kilometre güneybatısında, Kuzey Hollanda eyaletindeki Haarlemmermeer belediyesinde yer almaktadır. 2019 yılında yaklaşık 72 milyon yolcu ile yolcu hacmi açısından Avrupa’nın en yoğun üçüncü, uçak hareketleri açısından ise Avrupa’nın en yoğun havalimanı olmuştur. Yıllık 1.74 milyon kargo tonajı ile Avrupa’nın en yoğun 4. havalimanıdır.

Amsterdam Schiphol Havaalanı, toplam 6.887 dönüm araziyi kapsamaktadır. Havaalanı, tek terminal konsepti üzerine inşa edilmiştir ve üç büyük kalkış salonuna bölünmüş büyük bir terminale sahiptir.

Amsterdam Schiphol Havaalanı, 16 Eylül 1916 tarihinde ilk olarak askeri bir hava üssü olarak açılmıştır. Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesi, Schiphol Havalimanı’nın sivil kullanımının başlangıcına sebep olmuştur ve havalimanı askeri rolünü tamamen kaybetmiştir. Hollanda Vizesi ile Hollanda’ya gidecek kişilerin ilk durakları Amsterdam Schiphol Havaalanı olmaktadır.

Amsterdam’da Kaç Adet Havalimanı Vardır?

Amsterdam’da yalnızca bir tane havalimanı bulunmaktadır.

Amsterdam’da bulunan tek havalimanı Schiphol Havalimanı’dır. Amsterdam Schiphol Havalimanı, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’a 17.5 km uzaklıkta bulunan ve dünyanın en büyük havalimanlarından biridir.

Schiphol havalimanının yapımı 3 yıl sürmüş olup 320 milyon Euro harcanmıştır. Amsterdam Schiphol Havalimanı, Hollanda’da turistler ve yerli halk tarafından en çok kullanılan havalimanıdır. Amsterdam Schiphol Havalimanı, Avrupa genelinde trafiğin en yoğun olduğu havalimanlarından biridir.

Amsterdam Havaalanı Şehir Merkezine Ne Kadar Uzaklıktadır?

Amsterdam Schiphol Havaalanı şehir merkezine 17.5 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Amsterdam Havaalanından Tren ile Şehre Nasıl Ulaşılır?

Amsterdam Havaalanından şehir merkezine ulaşım yöntemlerinden biri tren ile ulaşımdır. Tren ile şehir merkezine ulaşım konforlu ve uygun bir seçenektir. Amsterdam Havaalanı’ndan şehir merkezine yapılan tren seferleri NS Hollanda Demiryolu Taşımacılığı tarafından düzenlenmektedir.

Tren seferlerinden yararlanmak için Amsterdam Schiphol Havaalanı’nın hemen altında bulunan Schiphol Tren İstasyonu kullanılmalıdır. Havaalanından tren istasyonuna yaklaşık 6 dakikada ulaşılmaktadır. Schiphol Tren İstasyonu’ndan kalkan trenler Amsterdam şehir merkezine yaklaşık 15- 20 dakikada ulaşmaktadır. Şehre gelen ziyaretçiler, 24 saat boyunca kesintisiz olarak bu hizmeti kullanabilmektedir.

Trenler 06.00-00.00 saatleri arasında 10 dakikada bir olmak üzere Platform 1 ve Platform 2 üzerinden hareket etmektedir. 00.00’dan sabah saat 06.00’a kadar seferler her saat başı düzenlenmektedir. Tren sefer aralıkları, önemli bir durum ya da bakım çalışması olmadığı sürece aynı kalmaktadır.

Amsterdam’a ulaşıldığında tren seferleri www.ns.nl/en adresinden kontrol edilebilmektedir. Amsterdam Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşımda tek yön bilet 4.60 Euro iken gidiş dönüş bilet ücreti 9 Eurodur. Bu bilet ile 2. sınıf vagonunda bir seyahat sunmaktadır. 1. sınıf vagondaki bilet ücreti ise 7.43 Eurodur. Tren biletleri, havaalanındaki bilet ofislerinden ya da sarı makinelerden temin edilebilmektedir.

Biletleme makinelerinden kredi kartı ile işlem yapılması durumunda 0.50 Euro kart işlem ücreti alınmaktadır. 4 yaşından küçük çocuklar, ücretsiz bir şekilde tren yolculuğu yapabilmektedir. 4-11 yaş arası yolcular için ise 2.50 Euro bilet ücreti ödenmesi gerekmektedir. Amsterdam ulaşım ücretleri Avrupa ortalamasının üzerindedir.

Hollanda Ulaşım Kartları Nereden Alınır?

NS (Nederlandse Spoorwegen) tarafından Amsterdam’ın tüm toplu taşıma sistemlerinde kullanılabilen daha kapsamlı ve ekonomik uygulamalar sunulmaktadır. Hollanda’nın tüm şehirlerinde tren, otobüs, tramvay ve metro seferlerinde kullanılabilen OV-chipkaart kartlı geçiş sistemi bulunmaktadır.

Amsterdam’da ulaşım kartları kullanabilmek için, karta ihtiyaç duyulan miktarda para yüklenmelidir. Hollanda ulaşım kartları direkt olarak NS’den alınması önerilmektedir. Amsterdam Travel Ticket ise şehir içinde limitsiz seyahat hakkı tanımaktadır. Amsterdam Travel Ticket, 1, 2 ve 3 günlük seçenekler halinde satılmaktadır. 1 günlük bilet için 16 Euro, 2 günlük bilet için 21 Euro, 3 günlük bilet için ise 26 Euro ödenmesi gerekmektedir. Tüm biletler 2. sınıfta geçerli olacak şekilde kullanıcıya sunulmaktadır. Bileti 1. sınıfa çevirmek için ekstra ücret ödenmesi gerekmektedir.

Amsterdam Havaalanından Şehir Merkezine Taksi ile Nasıl Ulaşılır?

Amsterdam Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmanın en hızlı yollarından biri havaalanından taksi ile gitmektir. Taksiler, genellikle Amsterdam Havaalanı önünde beklemektedir. Taksilerin, paylaşımlı taksi ve özel taksi olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Taksi ile şehir merkezine ulaşım bedeli ise 39 ila 50 Euro arasında tutmaktadır. Paylaşımlı olan taksilerde aynı güzergaha gitmek isteyen yolcular ile seyahat edilebilmektedir. Tek başına ya da sadece tanıdık grupla seyahat için özel taksiler önerilmektedir.

Paylaşımlı taksilere 5-8 arası yolcu alınırken özel taksilere maksimum 4 yolcu alınabilmektedir. Paylaşımlı taksiler kullanılacaksa bunun için www.schipholtraveltaxi.nl/en web sitesi üzerinden rezervasyon yapılması gerekmektedir.

Özel taksilerin açılış ücreti 5 Eurodur. Bu ücrete her kilometrede 2.35 Euro ve her dakikada 0.39 Euro eklenmektedir. Amsterdam Schiphol Havaalanı’ndan şehir merkezine yolculuk trafik durumuna bağlı olarak 15-45 dakika arası sürmektedir. Taksi ücretleri nakit ya da kredi kartı ile ödenmektedir. Araç ve şoför seçimi yapılabilmekte olup önceden rezervasyon yapılması halinde taksi ücretinde bir miktar indirim elde edilebilmektedir.

Amsterdam Havaalanından Şehir Merkezine Halk Otobüsleri ile Nasıl Ulaşılır?

Amsterdam Schiphol Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlamak için kullanılabilecek gündüz ve gece sefer yapan ikişer tane otobüs hattı bulunmaktadır. Platform B9’dan gün içerisinde 197 ve 370 numaralı otobüs hatları ile ulaşım sağlanmaktadır. Bu otobüsler ile şehir merkezindeki Museumplein, Rijksmuseum, Leidseplein’e ve Oud Zuid’e yolculuk edilebilmektedir. 00.30-05.00 saatleri arasında bu duraklara gitmek için 97 ve 358 numaralı otobüs hatları kullanılmaktadır.

Otobüs seferleri gündüz 15 dakika ara ile düzenlenirken gece saat başı düzenlenmektedir. Trafiğin durumuna bağlı olarak şehir merkezine 30 ila 40 dakika içerisinde ulaşılmaktadır. GVB (Gemeente Vervoerbedrijf) tarafından işletilen otobüslerin gündüz saatlerinde 1 saate kadar olan yolculuklar için tek kişilik bilet ücreti 3.20 Eurodur. Gece saatlerinde 1,5 saate kadar yolculuklar için ise 4.50 Euro bilet ücreti ödenmektedir. OV-chipkaart ve Amsterdam Travel Ticket temin edilmesi durumunda sınırsız bir şekilde yolculuk edilebilmektedir.

Amsterdam’a Giderek Dil Eğitimi Alınabilir mi?

Amsterdam’a giderek dil okullarında dil eğitimi alınabilmektedir.

Hollanda’nın en iyi ve köklü dil okulları Amsterdam’da bulunmaktadır. Amsterdam dil okulları ağırlıklı Felemenkçe’nin Hollanda’da konuşulan lehçesi olan Hollandaca ve İngilizce eğitim vermektedir.

Amsterdam’da dil eğitimi alınabilecek dil okulları aşağıda listelenmiştir.

  • Berlitz Schools of Language Amsterdam
  • Language Corner
  • The Netherlands Education Group
  • Amsterdam Language Experience
  • Volksuniversiteit Amsterdam
Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: