18 Yaş Altı İngiltere Vizesi

18 Yaş Altı İngiltere Vizesi: Bebekler, Çocuklar ve Öğrenciler

18 yaş altındaki çocuklar için İngiltere vizesi almak ziyaretçi vizesi ile aynı süreci kapsamaktadır; fakat normal prosedürden farklı olarak 18 yaş altındaki çocukların İngiltere’ye giriş yaparken ebeveynlerinden ya da yasal vasisinden almış olduğu muvafakatnameyi beyan etmeleri gerekmektedir.

Çocuklar ve Bebekler İçin İngiltere Vizesi Gerekir Mi?

Evet, yaştan bağımsız olarak tüm Türkiye Cumhuriyeti bordo, yeşil ve gri pasaport sahiplerinin İngiltere’ye giriş yapabilmeleri için İngiltere vizesi almaları gerekmektedir.

18 Yaş Altındaki Kişiler İngiltere Vize Başvurularını Kendi Yapabilir Mi?

Hayır, 18 yaş altındaki kişiler İngiltere vize başvurularını kendileri yapamamaktadır. 18 yaşını doldurmamış çocukların İngiltere vizesi için ebeveynlerinden en az biri ya da yasal vasisi tarafından imzalı bir vekaletname sunması gerekmektedir. İngiltere vize başvurusunda 18 yaşın altındaki kişilerin yanında ebeveyni ya da yasal vasisi bulunmayacak ve başvuru vekil olarak tayin edilecek kişi ile yapılacaksa, vekaletname ve başvuru ebeveynlerden en az biri tarafından imzalanarak başvuruya eklenmelidir.

Vize randevusunda 18 yaş altındaki başvuru sahibinin yanında ebeveynlerden birinin ya da yasal vasisinin olması gerekmektedir. 18 yaş altındaki başvuru sahibinin biyometri işlemleri sırasında da ebeveynlerinden birinin ya da yasal vasisinin bulunması şarttır.

İngiltere Vize ve Göç Dairesi vize başvuru sahibinden bir görüşme, ek bilgi veya evrak talep edebilmektedir; bu hallerde başvuru sahibi detaylı yönergeler ile mail aracılığıyla bilgilendirilmektedir.

18 Yaş Altı İngiltere Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

18 yaş altı İngiltere vize işlemleri ilk olarak Gov.Uk üzerinden online vize başvurusu yaparak başlamaktadır. Vize başvurusu yapıldıktan sonra aracı kurumdan vize randevusu alınmalı ve randevu gününe kadar gerekli tüm evraklar hazırlanmalıdır. Randevu gününde başvuru sahibi vize merkezine giderek, sisteme online olarak yüklenmediyse gerekli evrakları teslim etmeli ve biyometri işlemlerini yapmalıdır.

18 yaşın altındaki başvurularda başvuru sahibine, vize randevu gününde bir yetişkin eşlik etmelidir. Çocuklar için vize başvurusu yaparken çocuğa eşlik eden yetişkin, vize için gerekli destekleyici evrakların arasında kendi resmi kimlik kartı ile fotokopisini ve ebeveynlerden izin belgesini eklemelidir.

İngiltere 18 Yaş Altı Vize Evrakları Nelerdir?

İngiltere 18 yaş altı vize evraklarına ek olarak beyan edilmesi gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Doğum sertifikası: Başvuru sahibinin İngilizceye çevrilmiş doğum sertifikası beyan edilmelidir.
  • Çocuk ziyaretçi formu: Çocuk ziyaretçi formu İngilizce dilinde doldurulmalıdır.
  • İzin belgesi: Başvuru sahibinin ebeveyninden ya da yasal vasisinden İngiltere seyahatine izin verdiğini belirten, İngilizceye çevrilmiş bir muvafakatname gerekmektedir.

İngiltere Çocuk Ziyaretçi Formu Nedir?

İngiltere çocuk ziyaretçi formu, 18 yaşın altındaki çocukların İngiltere vize başvurusunda sunmaları gereken bir formdur. İngiltere çocuk ziyaretçi vizesi için istenilen formda başvuru sahibinin adı, doğum tarihi, seyahatte yalnız olup olmadığı, yanında bir eşlik eden kişi varsa onun adı, pasaport numarası, doğum tarihi ve başvuru sahibi ile ilişkisi hakkında bilgiler bulunmaktadır.

İngiltere çocuk ziyaretçi formu aşağıda verilmiştir.

İngiltere Çocuk Ziyaretçi Formu Nedir?
İngiltere Çocuk Ziyaretçi Formu Nedir?

İngiltere Vize Muvafakatname Örneği Nedir?

İngiltere vize muvafakatnamesi, 18 yaşın altındaki çocukların İngiltere vize başvurularında istenen bir evraktır. İngiltere seyahati yapacak çocuk ziyaretçilerin anne ve babaları veya yasal vasisi tarafından çocuğun seyahatinin ve seyahat boyunca bakımının onaylandığını gösteren muvafakatname belgesinin İngilizce olarak hazırlanması gerekmektedir.

Anne ve babanın boşanmış olması durumlarında rıza, yasal velayet sahibinden alınmalıdır. Anne ve babadan birinin ölmüş olması durumunda ise ölüm belgesinin bir kopyasının sunulması gerekmektedir.

Vizem.net İngiltere vizesi danışmanlık hizmetleri muvafakatname dahil olmak üzere tüm gerekli vize evrakları için yeminli tercüme ve noter onayı işlemlerini kapsamaktadır.

İngiltere Vizesi İçin Çocukların Parmak İzi Vermesi Gerekir Mi?

İngiltere vizesi için 5 yaşın altındaki çocukların parmak izi vermesine gerek yoktur; ancak 5 yaş altındaki çocukların yüzlerinin gözüktüğü biyometrik fotoğrafının olması gerekmektedir.

18 Yaş Altı Kişilerin İngiltere'de Okumak için Hangi Vizeyi Alması Gerekir?

18 yaş altı kişilerin İngiltere’de okumak için çocuk öğrenci vizesi almaları gerekmektedir. İngiltere’de bağımsız bir okulda okumak isteyen ve 4 ile 17 yaş arasında olan çocuklar, çocuk öğrenci vizesine başvuru yapabilmektedir.

Çocuk öğrenci vizesi olanların İngiltere’de kalabilecekleri süre, yaşlarına göre belirlenmektedir. 16 yaş altında olan İngiltere çocuk öğrenci vizesi olanlar 6 yıla kadar, 16 ile 17 yaşında olanlar ise 4 yıla kadar İngiltere’de kalabilmektedir.

18 Yaşından Küçükler için İngiltere Dependant Vizesi Nedir?

18 yaşından küçükler için İngiltere dependant vizesi, ebeveynlerden birinin İngiltere’de oturum izninin olması ya da İngiliz vatandaşı olması durumunda çocuğuna verilen vize türüdür. İngiltere dependant vizesine sahip olan çocuklara ebeveynleri gibi İngiltere’ye sınırsız giriş hakkı verilmektedir. Ancak 18 yaşından küçüklerin bu vizeyi alabilmeleri için ebeveynin çocuktan sorumlu olduğunu kanıtlaması gerekmektedir.

İngiltere’de oturumu olan ya da İngiliz vatandaşı olan kişilerin çocuklarına verilen İngiltere dependant vize alabilmek için çocuğun 18 yaşından küçük olması, ebeveynin finansal olarak kendini kanıtlaması, çocuğun evli olmaması ya da bir partner ile birlikte yaşamaması ve çocuğun ebeveyn ile bağımlı bir hayat yaşaması gibi şartları sağlamak gerekmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: