İngiltere Aile Ziyareti Vizesi

İngiltere'ye Aile Ziyareti Vizesi ile Gitmek

İngiltere’de oturumu bulunan ya da İngiliz vatandaşlığı olan bir aile üyesini ziyaret etmek için İngiltere’ye yapılacak seyahat için alınan vizeye aile ziyareti vizesi denilmektedir. Aile ziyareti vizesi İngiltere seyahati için 6 aydan kısa süreli olarak verilen bir standart ziyaretçi vizesi türüdür.

Vizem.net İngiltere’de ikamet eden yakınlarını ziyaret etmek isteyen kişiler için vize başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti İçin İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

Aile, akraba ve arkadaş ziyareti için İngiltere vizesi başvurusu Gov.Uk adresinde bir hesap oluşturulması ve vize başvuru formunun doldurulması ile yapılabilmektedir. Gov.Uk adresinden online başvuru yaparken vize başvuru ücreti ödenerek vize görüşmesi için randevu alınmaktadır.

Başvuru sahibi vize randevu gününe kadar vize için istenilen tüm evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlayarak randevuda görevliye teslim edebilmekte ya da vize randevu gününden önce sisteme kendisi yükleyebilmektedir. Vize randevu gününde vize evraklarının teslimi, biyometri işlemleri, parmak izi alımı ve vize fotoğrafı çekimi yapılarak başvuru tamamlanmaktadır.

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İngiltere ziyaretçi vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • İngiltere ziyaretçi vizesi başvuru formu: Vize başvuru formunun İngilizce dilinde, online olarak, eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulması gerekmektedir.
  • Pasaport: İngiltere seyahati dönüşünden sonra 3 ay daha geçerliliği olan, en az 1 sayfası boş bir pasaport ve varsa önceki pasaportların kopyaları gerekmektedir.
  • Biyometrik fotoğraf: 35 mm genişliğinde, 45 mm uzunluğunda, arka fonu beyaz olan, son 6 ayda çekilmiş, 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
  • İngiltere vize davet mektubu: İngiltere seyahati sırasında aile ya da arkadaş evinde kalınacak ise davet eden kişi başvuru sahibine davet mektubu yazmalıdır.
  • Ziyaret edilen kişiye ait evraklar: İngiltere’de ziyaret edilecek kişinin İngiltere vizesi veya oturma izni ile pasaportunun kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfaların fotokopileri sunulmalıdır.
  • Konaklama belgeleri: İngiltere seyahati süresince otelde kalınacak ise otel rezervasyon bilgileri, aile ya da arkadaş evinde kalma durumunda ise kira kontratı ya da ev sahibi onay yazısı ibraz edilmelidir.
  • Maddi duruma ilişkin kanıt: Başvuru sahibinin İngiltere seyahatini karşılayabileceğini gösteren son 6 aya ait banka hesap dökümü ya da maaş bordrosu sunulmalı, seyahat bir sponsor tarafından karşılanacak ise de vize sponsor mektubu hazırlanmalıdır.
  • İngiltere seyahat planı: İngiltere seyahati süresince gezilecek yerleri ve tarihleri belirten detaylı bir seyahat planı hazırlanmalıdır.
  • Vize başvuru ücreti: Online vize başvurusu yapılırken kredi kartı ile vize başvuru ücreti ödenmelidir.

Vize başvuru sahibinin çalışma durumuna göre beyan edilmesi gereken ek evraklar değişebilmektedir; online vize başvuru işlemi sonunda başvuru portalında istenilen ek evraklar belirtilmektedir.

İngiltere Aile Ziyareti Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İngiltere aile ziyareti vize başvuru formu online olarak başvuru portalında doldurulmaktadır. Vize başvuru formunda başvuru sahibinin adı, soyadı, doğum tarihi, doğum yeri, medeni hali, mesleği, milliyeti, ebeveynlerinin adı ve soyadı, pasaport numarası, pasaportun veriliş ve bitiş tarihi, adresi, e-mail adresi, telefon numarası, başvurduğu vize türü ve aile ile ilgili bilgileri yer almaktadır.

İngiltere aile ziyareti vize başvuru formu İngilizce dilinde, güncel, doğru bilgilerle ve seyahat ile ilgili tüm detayları vererek doldurulmalıdır. Vize başvuru formu doldurulurken hiçbir bölüm atlanmamalı ve tüm istenilen bilgiler verilmelidir.

İngiltere Akraba Ziyareti Vizesi için Davetiye Nasıl Yazılır?

İngiltere akraba ziyareti vizesi için davetiye İngiltere’de ziyaret edilecek kişi tarafından yazılmaktadır. Vize davetiyesinde seyahat tarihleri, davet eden kişinin pasaport ve vize bilgileri, İngiltere’deki adresi, başvuru sahibi ile arasındaki ilişki ve seyahat amacı ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Vize davetiyesi yazılırken davet eden kişinin finansal durumunu kanıtlayan ek evrakların davetiyeye eklenmesi vize için olumlu olmaktadır. Davet eden kişi İngiltere vize davetiyesi yazarken maaş bordrosunu ve son 28 günlük banka hesap dökümünü de davetiyeye ekleyebilmektedir.

İngiltere akraba ziyareti için örnek vize davet mektubu görseli aşağıda verilmiştir.

İngiltere Akraba Ziyareti Vizesi için Davetiye Nasıl Yazılır?
İngiltere Akraba Ziyareti Vizesi için Davetiye Nasıl Yazılır?

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere aile ziyareti vizesi ücreti başvuru sahibinin yaşından bağımsız olarak 100 İngiliz sterlinidir ve online vize başvurusu sırasında kredi kartı ile ödenmektedir.

2022 yılı için İngiltere aile ziyareti vize başvuru masrafları; vize harcı, dilekçe yazımı, yeminli tercüme hizmeti, seyahat sağlık sigortası, online evrak yükleme ve danışmanlık ücreti dahil ortalama 210 euro tutmaktadır.

İngiltere Aile Ziyareti Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İngiltere aile ziyareti vize başvurusu İngiltere hükümetinin websitesi üzerinden Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi’ne doğrudan ve online olarak yapılmaktadır. Online vize başvurusu yapıldıktan sonra biyometri işlemleri için aracı kurumun vize başvuru merkezinden randevu alarak, randevu gününde vize başvuru merkezine gitmek gerekmektedir.

İngiltere ziyaretçi vizelerinin biyometri işlemleri TLS Contact başvuru merkezlerinde tamamlanmaktadır. TLS Contact’in İstanbul ve Ankara illerinde başvuru merkezleri bulunmakta ve başvuru sahibine en yakın başvuru merkezlerinden birinde İngiltere ziyaretçi vizesi için biyometri işlemleri yapılabilmektedir.

Vizem.net İngiltere’ye aile, akraba ve arkadaş ziyareti için yapılan vize başvurularında 81 ilde ikamet eden T.C. vatandaşları için danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Birleşik Krallık vize bilgi hattı: 0850 241 1868

İngiltere Akraba Ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere akraba ziyareti vizesi, vize randevusundan sonra ortalama 3 hafta içerisinde çıkmaktadır. Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi, Nisan 2022 tarihi itibariyle geçici olarak kısa süreli vize başvurularının işlem süresinin ortalama 6 hafta sürdüğünü duyurmuştur.

İngiltere Aile Arkadaş Ziyareti Vize Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

İngiltere aile arkadaş ziyareti vize geçerlilik süresi 6 ay, 2 yıl, 5 yıl ve 10 yıl olarak düzenlenmektedir.

2, 5 ve 10 yıl geçerlilik süresi ile düzenlenen vizeler İngiltere uzun dönemli ziyaretçi vizesi olarak tanımlanmakta ve İngiltere’ye düzenli olarak seyahat edeceğini belgeleyen kişilere verilmektedir; uzun dönemli ziyaretçi vizesi hamiline tek girişte İngiltere’de en fazla 6 ay kalma hakkı vermektedir.

İngiltere kısa süreli ziyaretçi vizeleri hamiline İngiltere’de en fazla 6 ay kalma hakkını vermektedir. 6 aydan daha kısa verilen İngiltere ziyaretçi vizeleri için en fazla 6 aya kadar İngiltere vize süresi uzatılabilmektedir.

Aile Ziyareti Vizesi ile İngiltere'de Ne Kadar Kalınabilir?

Aile ziyareti vizesi ile İngiltere’de en fazla 6 ay kalınabilmektedir.

İngiltere Akraba Ziyareti Vizesi Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

İngiltere akraba ziyareti vizesi uzatmak için, sahip olunan vizenin süresi bitmeden önce, İngiltere’den başvuru yapmak gerekmektedir. Vize uzatma işlemi yapan kişiler İngiltere’de en fazla 6 ay kalabilmektedir ve vizenin 6 aydan kısa süreyle verilmesi halinde vize süresi en fazla 6 ay olacak şekilde uzatılabilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: