Rusya Ankara Konsolosluğu

Ankara Rusya Konsolosluğu Hakkında

Rusya Konsolosluğun faaliyetleri arasında Türkiye’de geçici veya kalıcı olarak ikamet eden vatandaşlarının çıkarlarının korunması, pasaport verilmesi, yabancılara vize verilmesi ve kamu diplomasisi gibi konularda görevlidir. Rusya Konsolosluğu Ankara’da Büyükelçilik statüsünde hizmet vermektedir.

Ankara’daki Rusya Büyükelçiliği, Çankaya ilçesinde bulunmaktadır. Ankara Rusya Büyükelçiliğinin bulunduğu arazı, 1957 yılında SSCB Hükümeti tarafından satın alınmıştır. İdare ve temsilcilik binasının inşaatı, 30 Haziran 1960’da başlamış ve resmi kabul tutanağı imzalanarak 27 Mart 1962’de tamamlanmıştır.

Ankara Rusya Konsolosluğu’nda büyükelçilik görevi, 2017 yılından beri Aleksei V. Erkhov tarafından yürütülmektedir.

Rusya Konsolosluğu Ankara İletişim ve Adres Bilgileri Nedir?

Rusya Konsolosluğu Ankara adresi; Andrey Karlov sokağı, No 5, 06692, Çankaya (P.K. 35 Kavaklıdere), Ankara’dır.

Rusya Ankara Konsolosluğunun çalışma süreleri ise; pazartesi, çarşamba ve cuma günleri 9.00 ile 12.00 arasıdır.

Ankara Rusya Konsolosluğu randevusuz başvuruları kabul etmemektedir.

Online randevu sistemi, bir veya birden fazla konsolosluk hizmeti için randevu alınmasına, randevu saatinin değiştirilmesine veya randevunun iptal edilmesi gibi konulara olanak sağlamaktadır.

Ankara Rusya Konsolosluğu Telefon Bilgileri Nedir?

Ankara Rusya Konsolosluğu telefon bilgileri aşağıda verilmiştir.

  • Telefon numaraları: +90 312 439 21 83
  • Acil Telefon numarası: +90 312 440 94 85

Ankara Rus Konsolosluğunda Hangi Hizmetler Alınabilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Ankara Rusya Konsolosluğunda yapabileceği işlemler aşağıda listelenmiştir.

  • Rusya vize başvurusu: Randevu alınarak ve online form doldurularak Ankara Rusya Konsolosluğundan hizmet alınabilir.
  • Evlilik işlemleri: Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki Rus ve Türk vatandaşların Türkçe yazılmış olan, evli olmadığını ve evlenmesine hiçbir engel bulunmadığını belirten belge Ankara Rusya Konsolosluğundan alınabilir.
  • Apostil işlemleri: Bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan belge onay sistemi olan apostil işlemleri Ankara Rusya Konsolosluğunda yapılabilir.
  • Pasaport yenileme işlemleri: Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan Rus vatandaşlarının süresi dolan, hasarlı, kayıp veya çalıntı pasaportları için gerekli olan pasaport yenileme işlemleri Ankara Rusya Konsolosluğu’nda gerçekleştirebilir.

Ankara Rus Konsolosluğu Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Ankara Rus Konsolosluğu vize işlemleri gidiş amacına uygun seçildikten sonra vize işlemlerine başlanmalıdır. Rusya vizesi için bireysel başvuru sahiplerinin Rusya vize başvurularını direkt olarak Rusya Federasyonu Konsolosluklarına yapma hakları vardır. Bu işlem için Rusya Konsolosluk sitesinden randevu alınması gerekmektedir.

Rusya Başkonsolosluğa vize müracaatında Rusya Federasyonu Dış İşleri Bakanlığının konsolosluk bölümünün internet adresinden elektronik vize anketi doldurulması gerekmektedir ve anket doldurulduktan sonra çıktısı alınmalıdır.

Rusya Başkonsoloslukta sadece internet adresinden doldurulmuş anketler kabul edilmektedir. Ankara Rus Konsolosluğu randevu başvuru sahibinin anketi üzerinde yapıştırılmış fotoğrafı ve bizzat kendisine ait imzasının bulunması zorunludur. Ankara Rusya Konsolosluğu evrak teslimatı ise 09.00 ile 11.00 saatleri arasında yapılmaktadır.

Rusya vize başvurusu için davet eden tarafından düzenlenmiş davetiye veya Rusya İçişleri Bakanlığı veya Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından verilmiş davetiye ibraz edilmelidir. Rusya Federasyonu sınırları içerisinde geçerli ve vize süresini kapsayan sağlık sigortası poliçesi harcı ödenmelidir.

Rusya Konsolosluğu Ankara’dan Nasıl Randevu Alınır?

Rusya Konsolosluğu Ankara’dan online olarak randevu alınmaktadır. Rusya Konsolosluğu vize randevusu için Rusya Konsolosluğu resmi internet adresine girerek istenen kişisel bilgiler ile güvenlik kodu girilerek şifre alınmalıdır. Rusya Konsolosluğu Ankara’dan online randevu almak için Rus Konsolosluğu internet adresi üzerinden konsolosluk hizmetleri bölümü seçilerek randevu günü belirlenmelidir.

Rus Konsolosluğu Ankara randevusu için istenen kişisel bilgiler girildikten sonra rezervasyon onayı yazdırılmalı veya onay kodu kaydedilmelidir. Rusya Konsolosluğu Vize Randevusu için online randevu aldıktan sonra randevu gününde Rusya Konsolosluk Ankara binasında elektronik sıra sisteminde randevu seçeneği seçilmeli ve onay kodu girilerek veya QR kodunu taratılarak bir bilet düzenlenmelidir.

Rusya Konsolosluk Ankara randevusu için resepsiyondan çağrı beklenmelidir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: