Rusya Konsolosluğu

Rusya Konsolosluğu Bilgi ve Haberleri

Türkiye ve Rusya arasındaki diplomatik ilişkiler Soğuk Savaş’ın sona ermesi ve iki ülkenin de katılım gösterdiği ekonomik işbirlik sonucu 1990’lı yıllarda daha da gelişmeye başlamıştır. Başarılı bir şekilde ilerleyen iki ülke arasındaki ilişkiler, Türkiye ve Rusya’nın dahil olduğu Suriye krizi sürecinde askeri faaliyetlere geçilecek şekilde ciddi bir sürece girmiştir. 2016’nın ikinci yarısında, iki ülkenin de karşılıklı barışçıl adımları sonucu Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkiler tekrar kurulmuştur.

Türkiye ve Rusya enerji kaynakları, turizm, ekonomik ve ticari ilişkiler bakımından birbirini destekleyen komşu ülkelerdir. 2019 yılındaki verilere göre, iki ülke arasındaki ticaret hacmi 26.309 milyar dolara ulaşmıştır. Enerji sektöründe iki ülkenin işbirliğinde yürütülen Akkuyu Nükleer Santrali ve Türk Akım önemli projeler arasında yer almaktadır.

Kurulan büyükelçilikler ve konsoloslukları sayıları ülkeler arasındaki ilişkinin göstergesidir. Türkiye’nin; Rusya’nın başkenti Moskova’da büyükelçiliği, Kazan, Novorossisk ve St. Petersburg’da başkonsoloslukları, Yekaterinburg’da ise fahri konsolosluğu bulunmaktadır.

Rusya’nın; İstanbul’da ve Antalya’da başkonsolosluğu, Ankara’da büyükelçiliği, Trabzon’da konsolosluğu ve İzmir’de ise fahri konsolosluğu bulunmaktadır. Rusya’nın Ankara’daki büyükelçiliği 7 Ekim 1920’de kurulmuştur ve halen hizmet vermektedir.

Rusya Dış Temsilciliklerinin Görevleri ve Yetkileri Nelerdir?

Konsolosluk, ülkeler arasındaki diplomatik ilişkileri yürüten, bir ülkede birden fazla yerde açılabilen ve büyükelçiliklere bağlı olan aracı temsilciliktir. Büyükelçiden sonra gelen başkonsolos, tüm konsolosluklardaki temsilcilerden daha üst bir rütbeye sahiptir. Konsoloslukların görevleri; geçici ya da daimi olarak bulundukları ülkede yaşayan vatandaşlarının çıkarlarını korumak, yabancılara ve kamu görevlilerine pasaport ve vize onayı vermek, iki ülke arasında ticaretin devamlılığı ve artışını sağlamak, şirketlerin yatırım yapmasını artırarak ithalat, ihracat ve diğer hizmetlerin iki ülkenin çıkarına olacak şekilde düzenlenmesine yardımcı olmaktır.

Büyükelçilikler; ülkelerin başkanları tarafından atanan, başkanları temsil etmek ve diplomatik işleri yerine getirmek ile görevli büyükelçilerin bulunduğu kurumlardır. Büyükelçilikler, kendi devlet binalarının ve topraklarına sahiptir. Büyükelçilikler genel olarak ülkelerin başkentinde açılır. Büyükelçilikler, iki ülke arasındaki ilişkilerin korunmasını ve arttırılmasını, önemli bilgilerin öğrenilmesi ve menşe ülkeye aktarılması, kendi ülke vatandaşlarını bilgilendirmek ve korumak gibi görevlere sahiptir.

Fahri konsolosluklar, temsil ettikleri ülkelerin dışişleri bakanlığında görevli olmamasına rağmen; büyükelçiliklerinin bulunmadığı küçük, uzak ya da diplomatik ilişkilerin bulunmadığı şehirlerde açılan ve fahri konsolosların görev aldığı temsilciliklerdir. Fahri konsoloslar, temsil ettikleri ülkeler tarafından maddi olarak desteklenmemektedir. Bazı durumlarda diplomatik pasaport ve plaka alabilmekte, bulundukları ülkenin vatandaşlarına vize verip resmi evrakları imzalayabilmektedir.

Rusya Konsolosluğu Türkiye’de Hangi İllerde Var

Rusya Konsolosluğu Türkiye’de aşağıda sıralanan illerde bulunmaktadır.

 • Rusya Başkonsolosluğu İstanbul
 • Rusya Büyükelçiliği Ankara
 • Rusya Başkonsolosluğu Antalya
 • Rusya Konsolosluğu Trabzon
 • Rusya Fahri Konsolosluğu İzmir

Rusya Büyükelçiliği Ankara

Rusya Büyükelçiliği, Sovyet Rusya devleti yönetiminde 7 Ekim 1920 tarihinde Ankara’da kurulmuştur ve halen dış ilişkilerin yürütülmesini sağlamaktadır.

Güncel olarak görevde bulunan büyükelçi 2017’de göreve gelen Aleksei V. Erkhov’dur.

Rusya Büyükelçiliği; iki ülke arasındaki dış ilişkilerin ortak çıkarlar doğrultusunda ilerlemesini sağlamak, konsoloslukların yanında vize işlemlerini yürütmek, Rus vatandaşlarını korumak ve bilgilendirmek için yetkilendirilmiştir.

Rusya Başkonsolosluğu İstanbul

İstanbul’da yer alan Rusya Başkonsolosluğu, Çarlık Rusyası döneminde daimi elçilik olarak 1702 yılında açılmıştır. İstanbul Rusya Başkonsolosluğu, Çarlık Rusyası’nın yurt dışındaki ilk daimi elçiliği olma özelliğindedir.

Başkonsolosluk görevinde güncel olarak 3 Ağustos 2019 tarihinde göreve gelen Andrey Buravov bulunmaktadır.

Rusya Başkonsolosluğu İstanbul; Türkiye’de yaşayan Rus vatandaşlarının çıkarlarını korumak, göç kartı işlemleriyle ilgilenmek, yabancıların ve kamu görevlilerinin pasaport ve vize başvurularını alarak onay veya reddine karar vermek, iki ülke arasında ticaretin sürekliliği ve gelişmesini sağlamak, Türk şirketlerinin Rusya’da yatırım yapmasını sağlayarak ithalat, ihracat ve diğer hizmetlerin iki ülkenin çıkarına olacak şekilde düzenlenmesine yardımcı olmaktır.

Rusya Fahri Konsolosluğu İzmir

Rusya Fahri Konsolosluğu İzmir’de yer almaktadır. Fahri Konsolos Rıza Erbay Güler İzmir Fahri Konsolosu olarak görev yapmaktadır.

Rusya Başkonsolosluğu Antalya

Rusya Başkonsolosluğu Antalya’da bulunmaktadır. Vize işlemleri, evlenme işleri, belge tasdik etme gibi hizmetlerin yanında Rus vatandaşların haklarının ve çıkarlarının korunmasından sorumludur.

Antalya Rus Konsolosluğu internet sitesinden elektronik başvuru sistemine ulaşılabilmektedir.

Rusya Konsolosluğu Trabzon

Rusya Konsolosluğu Trabzon’da Rus ve Türk vatandaşlarına hizmet verilmektedir. Vize işlemleri ve göç kartı alma işlemleri hakkında bilgi alma gibi hizmetleri mevcuttur.

Rusya Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

Rusya dış temsilcilikleri yoğunluk sebebiyle genellikle telefonlara cevap verememektedir. En hızlı iletişim mail aracılığıyla sağlanabilmektedir. Aşağıda Rusya Konsolosluklarının iletişim bilgileri verilmiştir.

Rusya Konsolosluğu Telefon Numarası Kaçtır?

İllere göre Rusya Konsolosluklarının telefon numaraları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Rusya KonsolosluklarıTelefon Numaraları
Rus Büyükelçiliği Ankara(0312) 440 94 85/ (0312) 439 21 83
Rusya Başkonsolosluğu İstanbul(0212) 292 51 01/02
Rusya Başkonsolosluğu Antalya(0242) 248 32 02
Rusya Konsolosluğu Trabzon(0462) 326 26 00 / (0462) 326 27 28
Rusya Fahri Konsolosluğu İzmir(0232) 484 33 92/ 93

Rusya Konsolosluğu Tatil Günleri Hangileridir?

Rusya Konsoloslukları tatil günleri aşağıda listelenmiştir.

 • Yılbaşı Tatili: 1 Ocak 2022
 • Noel: 7 Ocak 2022
 • Vatan Muhafızları Bayramı: 23 Şubat 2022
 • Kadınlar Günü: 8 Mayıs 2022
 • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: 23 Nisan 2022
 • İşçi Bayramı: 1 Mayıs 2022
 • Ramazan Bayramı: 2-4 Mayıs 2022
 • Zafer Bayramı: 9 Mayıs 2022
 • Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı: 19 Mayıs 2022
 • Rusya Ulusal Günü: 12 Haziran 2022
 • Kurban Bayramı: 9-12 Temmuz 2022
 • Demokrasi ve Milli Birlik Günü: 15 Temmuz 2022
 • Zafer Bayramı: 30 Ağustos 2022
 • Ulusal Birlik Bayramı: 4 Kasım 2022
 • Yılbaşı Tatili: 31 Aralık 2022

Rusya Konsolosluğu Çalışma Saatleri Kaçtır?

Rusya Konsolosluklarının çalışma saatleri aşağıda verilmiştir.

 • Rusya Ankara Büyükelçiliği: Pazartesi, Çarşamba, Cuma günleri 09.00-12.00
 • Rusya İstanbul Başkonsolosluğu: Pazartesi-Cuma arası 08.30-13.00/14.30-18.00
 • Rusya Antalya Başkonsolosluğu: Pazartesi- Cuma arası 9:00-13:00
 • Rusya Trabzon Konsolosluğu: Pazartesi- Cuma arası 10:00-12:00/15.00-17.00
 • Rusya İzmir Fahri Konsolosluğu: Pazartesi-Cuma arası 09.00-17.30

Rusya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi Nedir?

Rusya Konsolosluğunun resmi internet sitesi https://istanbul.mid.ru/tr/’dir.

Rusya Konsolosluğu Mail Adresi Nedir?

İllere göre Rusya Konsolosluklarının mail adresleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Rusya KonsolosluklarıMail Adresleri
Rus Büyükelçiliği Ankaraankarakons@yandex.ru
Rusya Başkonsolosluğu İstanbulstambul@mid.ru
Rusya Başkonsolosluğu Antalyaruskonsant@yandex.ru
Rusya Konsolosluğu Trabzontrabzon@mid.ru / trabzon@yandex.ru
Rusya Fahri Konsolosluğu İzmirruskonsizmir@mail.ru

Rusya Konsolosluğunda Hangi İşlemler Yapılabilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya Konsolosluğunda yapabileceği işlemler aşağıda listelenmiştir.

 • Rusya vize başvurusu: Rusya vize başvuruları yetkilendirilmiş aracı kurum üzerinden yapılmaktadır.
 • Evlilik için gerekli işlemlerin yapılması: Türkiye ve Rusya vatandaşları arasında gerçekleştirilecek olan evlilik işlemlerinde Rusya Başkonsolosluğu Antalya’dan gerekli evrakların alınması, apostil işleminin yapılması ve onaylatılması gibi işlemler yapılabilmektedir.
 • Danışma: İki ülke vatandaşları da resmi olarak Rusya konsolosluklarından bilgi alabilmektedir.

Rusya Konsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya Konsolosluğu vize başvurusu, Rus Konsoloslukları üzerinden değil, VFS aracı kurumu ve akredite acenteler üzerinden, online olarak yapılabilmektedir. Rusya vize başvurusu, ilgili aracı kurumlarca alındıktan sonra Rusya dış temsilciliklerine iletilmektedir. Rusya Başkonsolosluğu ve Rusya Büyükelçiliği, Rusya vizesi başvurularını karara bağlayan tek yetkili kuruluştur.

İnternet üzerinden online Rusya vizesi elektronik randevu alınabilmektedir.

Rusya Konsolosluğu Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Rusya Konsolosluğundan vize randevusu mail aracılığıyla ya da konsoloslukların internet sayfalarından online olarak alınabilmektedir. Konsoloslukların internet sitelerinden erişilebilen sistemden randevu almanın yanında randevu tarihi değiştirme, alınan vize randevusunun durumunu kontrol etme ve randevu iptali yapılabilmektedir.

Rusya Konsolosluklarından alınacak olan randevular için bir ücret talep edilmemektedir.

Rusya Konsolosluğu Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Rusya Konsolosluğu vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir pasaport: Rusya vizesi için kullanılacak olan pasaportun; 10 yıldan eski olmaması, Rusya’dan planlanan çıkış tarihinden itibaren 6 ay daha geçerli olması, vize başvurusu için en az 2 adet boş sayfası bulunması gerekmektedir.
 • Rusya vize başvuru formu: İnternet üzerinden eksiksiz ve doğru şekilde doldurulan vize formunun çıktısı alınmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf: 6 aydan eski olmayan, renkli, arka fonu beyaz olacak şekilde 35 mm genişliğinde ve 45 mm uzunluğunda, biyometrik özelliklere uygun 2 adet fotoğraf Rusya vize başvuru formuna eklenmelidir.
 • Rusya turist vizesi için Rus tur operatörü tarafından misafir edilme belgesi: Tur operatörleri birliğine kayıtlı olan bir Rus operatörünün vize başvuru sahibini misafir edeceğini kanıtlayan belge temin edilmelidir. Voucher olarak adlandırılan bu kanıt belgesi, Rusya’da kalınacak otelden kargo ile ya da Türkiye’de yetkilendirilmiş turizm acentaları tarafından temin edilebilmektedir. Voucher belgesinin aslı ıslak imzalı ve ıslak kaşeli olarak teslim edilmelidir. Voucher belgesinde ziyaret edilecek şehirler belirtilmelidir.
 • Otel ve uçak rezervasyon belgesi: Rusya turist vizesi başvuru sahibi, voucher belgesindeki tarihler ile tutarlı olan otel ve uçak rezervasyonlarını gösteren belgeyi temin etmelidir.
 • Türk vatandaşlarına zorunlu olmayan seyahat sağlık sigortası: Hastalık, spor sırasındaki yaralanma ya da kazalar dahil olmak üzere bu durumlarda tıbbi yardım, çevrimiçi tıbbi konsültasyonlar, COVID-19 tanı ve tedavisi, kaza ödemeleri ve bagaj kaybı gibi masrafları karşılayan sağlık sigortası gerekmektedir. Bu belge Türk vatandaşlarına şart koşulmamıştır.

Rusya Konsolosluğu, vize tesliminden önce başvuru sahibinden ek belge isteyebilmektedir ve başvuru sahibini mülakata çağırabilmektedir. Bu durumlarda vize teslimat süresi uzayabilmektedir. Rus Konsolosluğu ve aracı kurum servis ücretlerinin ödemesi vize merkezinde nakit ve Dolar olarak yapılmaktadır.

Rusya Konsolosluğu Vize Formu Nasıl Doldurulur?

Rusya Konsolosluğu vize formu, resmi konsolosluk sitelerinden online olarak Rusça ya da İngilizce olarak doldurabilmektedir. İngilizce olarak doldurulacak olan vize başvuru formu Türkçe karakter kullanılmadan eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır.

Rusya vize başvuru formu doldurulurken, başvuru sahibine atanan başvuru numarası sonradan gerekli olacağı için not edilmelidir. Başvuru formunda istenilen kişisel bilgiler doldurulduktan sonra gidiş-dönüş tarihleri, ziyaret amacı ve ziyaret edilecek şehirlerin tümü gibi bilgiler eksiksiz bir şekilde tamamlanmalıdır. Vize başvuru formu doldurulduktan sonra çıktısı alınarak başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı olacak şekilde imzalanmalıdır. Başvuru formunun kabul edilebilmesi için hiçbir şekilde lekeli, ıslak ya da kırışmış olmaması gerekmektedir.

Rusya Konsolosluğuna Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Rusya Konsolosluğuna dilekçe örneğinde kişisel bilgiler yazılmalı, Rusya’ya seyahat tarihleri ile birlikte seyahat nedeni açıkça belirtilmeli ve Rusya’da bulunulacak süre boyunca masrafların nasıl karşılanacağı açıklanmalıdır.

Ticari amaçlarla gidecek olan kişilerin vize dilekçelerinde, şirket bilgileri, varsa sponsor bilgileri ve şirket yetkilisinin imzası bulunmalıdır. Rusya Konsolosluğuna yazılacak dilekçeler; resmi dilekçe formatına uygun hitap edilen kurumlar en üste yazılmış ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış olarak teslim edilmelidir.

Rusya Konsolosluğu Vize Ücreti Nedir?

Tek ve çoklu vize türlerine göre belirlenen Rusya Konsolosluğu vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Vize TürüVize Ücretleri
Tek giriş 1-3 gün195 $ + 49 TL
Tek giriş 4-20 gün115 $ + 49 TL
Çoklu giriş 1-3 gün291 $ + 49 TL
Çoklu giriş 4-20 gün163 $ + 49 TL

Hızlı vize teslimatı için 45 TL ve mesaj bildirimi almak için 4 TL tutarında isteğe bağlı ek hizmetler de bulunmaktadır.

Rusya Konsolosluğu Üzerinden Vize Sorgulama Yapılabilir Mi?

Rusya Konsolosluğu üzerinden vize sorgulama işlemi online olarak yapılamamaktadır. Rusya vize takip işlemleri başvurulan aracı kurumun internet sitesi üzerinden yapılabilmekte ve başvuru sonucuna pasaportun tekrar alındığı zaman ulaşılabilmektedir. Vizem.net üzerinden yapılan başvurularda, Rusya vize sorgulama işlemleri online olarak başvuru takip sayfasından yapılabilmektedir.

Rusya Konsolosluğunda Evlenmek Mümkün Müdür?

Rusya ve Türkiye vatandaşları arasında evlenme işlemleri yerel evlendirme dairelerinde gerçekleştirilebilmektedir. Evlenme başvurusunda bulunan Rusya vatandaşlarının, evliliğinin yapılması için Rusya Konsolosluğunda Türkçe olarak düzenlenen evlenmeye bir sakınca olmadığına dair belge olan bekarlık belgesini temin etmesi gerekmektedir. Bekarlık belgesi sadece başvurulan konsolosluğuna bulunduğu ildeki makamlar tarafından kabul edilmektedir.

1 Temmuz 2015 tarihinden itibaren Bekarlık Belgesi, evlilik yapacak vatandaşın Rusya’da aranan şartlar açısından Türkiye Cumhuriyeti ya da başka ülkenin vatandaşı olan bir kişiyle evlenmesi için bir sakınca bulunmadığı ibaresini içeren yazılı beyanı kapsamaktadır. Rusya Konsolosluğuna verilen bekarlık belgesi başvuru sahibi tarafından imzalanarak, konsolosluk görevlileri tarafından onaylatılmalıdır. Bekarlık belgesi ve diğer istenen belgeler Türkçe tercümesi hazırlanıp tercümenin doğruluğu apostil işlemiyle tasdik ettirilmelidir.

Bekarlık belgesi almak için Rusya vatandaşının, yazılı dilekçe formu, pasaportun aslı ile fotoğraf kimlik bilgileri içeren pasaport sayfalarının kopyası ile evlenilecek kişinin nüfus cüzdanının aslı ve kopyasını konsolosluğa teslim etmesi gerekmektedir. Bekarlık belgesi ve tasdik ettirme harcı 180 TL tutarında konsolosluğa ödenerek aynı gün içerisinde alınabilmektedir. Rus Konsolosluğun verdiği bekarlık belgesinin, valilik veya ilçe kaymakamlıklarında imza onay şerhi ile tasdik edilmesi gerekmektedir. Onay işlemleri yapıldıktan sonra belge, ilgili evlendirme dairesine sunulmalıdır.

Evlenme sonrası soyadını değiştiren Rusya vatandaşları, kimlik belgeleri ve pasaportunun değiştirilmesi konusunda Rusya Federal Göç Servisinin ilgili yerel şubesine başvurması gerekmektedir. Soyadı değişikliği durumunda pasaportun değiştirilmesi için Türk makamları tarafından verilen aile cüzdanı ya da Formül B evlilik belgesinin apostilli aslı ve noter onaylı Rusça tercümesi temin edilmelidir. Tercüme Türkiye’de yapıldığı takdirde konsolosluk tarafından onaylanması gerekmektedir. Evlilik başvuru işlemleri için randevu, konsolosluklar aranarak alınabilmektedir.

Rusya Konsolosluğu Apostil İşlemleri Nasıl Yapılır?

Apostil, hazırlanan belgelerin doğruluğunun resmi kurumlar tarafından Lahey konferansına katılan ülkeler nezdinde kabul edilecek şekilde tasdik ettirilmesi işlemini kapsamaktadır.

Teslim edilecek evrakların tercümelerinin doğruluğunun onaylanması için noter onaylı tercüme, pasaportun aslı ve kopyası Rus Konsolosluklarına sunulmalıdır. İşlem gerçekleştirilmeden önce, Apostil için gereken tüm belgeler hazırlanarak Rus Konsolosluklarının resmi sitesinden randevu alınması gerekmektedir.

Rusya Konsolosluğu İş İlanları Nerede Yayınlanır?

Rusya Konsolosluğun için aranan pozisyonlar için iş ilanları, konsolosluğun iş ilanları sayfası ve kariyer sayfalarında yayınlanmaktadır. İş başvurusu yapmak isteyen kişilerin düzenli olarak belirtilen siteleri takip etmesi gerekmektedir.

Paylaş: