Rusya Konsolosluğu

Rusya Konsolosluğu | Consulate of the Russian Federation

Türkiye’de, Rusya Federasyonu’nun Rus vatandaşları için pasaport, doğum, ölüm ve vatandaşlık işlemleri ile yabancı uyruklu vatandaşlar için Rusya vizesi başvuru işlemleri gibi görevleri olan konsoloslukları bulunmaktadır. Rusya konsolosluklarına yapılan vize başvurularını karara bağlama yetkisi, başvuru yapılan ilgili konsoloslukta bulunmaktadır.

Türkiye ve Rusya arasındaki diplomatik ilişkiler Soğuk Savaş’ın sona ermesi ve iki ülkenin de katılım gösterdiği ekonomik işbirlik sonucu 1990’lı yıllarda daha da gelişmeye başlamıştır. Başarılı bir şekilde ilerleyen iki ülke arasındaki ilişkiler, Türkiye ve Rusya’nın dahil olduğu Suriye krizi sürecinde askeri faaliyetlere geçilecek şekilde ciddi bir sürece girmiştir. 2016’nın ikinci yarısında, iki ülkenin de karşılıklı barışçıl adımları sonucu Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkiler tekrar kurulmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu arasında 2010 yılında kurulan Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin son toplantısı 2019 yılında Moskova’da gerçekleşmiştir. Türkiye ve Rusya arasında enerji, gıda, turizm ve ticaret açısından güçlü bağlar bulunduğu için siyasi yönden olumlu ilişkiler devam etmektedir. 2019 yılındaki verilere göre, iki ülke arasındaki ticaret hacmi 26.309 milyar dolara ulaşmıştır. Enerji sektöründe iki ülkenin işbirliğinde yürütülen Akkuyu Nükleer Santrali ve Türk Akım önemli projeler arasında yer almaktadır.

Türkiye’nin Rusya’da bulunan dış temsilcilikleri Moskova’da büyükelçilik; Kazan, Novorossisk ve St. Petersburg’da muvazzaf başkonsolosluk; Yekaterinburg’da fahri konsolosluk statüsündedir. Rusya Federasyonu’nun Türkiye’de bulunan dış temsilcilikleri Ankara’da büyükelçilik; Antalya, İstanbul ve Trabzon’da muvazzaf başkonsolosluk; İzmir’de fahri konsolosluktur. Rusya’nın Ankara’daki büyükelçiliği 7 Ekim 1920’de kurulmuştur ve halen hizmet vermektedir.

Rusya vize alma işlemi için Türk vatandaşlarının Türkiye’de bulunan Rusya konsolosluklarına başvuru yapması gerekmektedir. Rusya vizesi konsolosluk nezdinde karara bağlanmaktadır. Rusya’yı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize başvurularını değerlendiren konsolosluk Rusya vizesi düzenlemektedir.

Rus Konsolosluğu Nerededir?

Rus Konsolosluğu, Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Trabzon şehirlerinde bulunmaktadır.

İstanbul Rusya Federasyonu Başkonsolosluğu

İstanbul’da bulunan Rusya dış temsilciliği başkonsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. İstanbul Rusya Federasyonu Başkonsolosluğu’nda yabancı uyruklu kişiler için vize işlemleri, Rus vatandaşları için doğum, ölüm, evlilik ve pasaport işlemleri yürütülmektedir.

İstanbul Rusya Başkonsolosluğu; pazartesi, salı, çarşamba, perşembe ve cuma günleri 08:30 ile 11:30 saatleri arasında ziyaretçi kabul etmektedir. Rus Başkonsolosluğu evrak teslim saatleri ise hafta içi her gün 09:00- 11:30 saatleri arasında olmaktadır.

Ankara Rus Elçiliği

Ankara’da hizmet veren Rusya dış temsilciliği büyükelçilik statüsünde hizmet vermektedir ve görev ve yetkileri arasında yabancı uyruklu kişiler için vize işlemleri, Rus vatandaşlar için vatandaşlık işlemleri, noter işlemleri ve adli sicil kayıt işlemleri bulunmaktadır.

Rusya Büyükelçiliği vize başvurularını randevu ile kabul etmektedir. Ankara’da bulunan Rus Elçiliği pazartesi, çarşamba ve cuma günleri 09:30- 12:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Ankara Rusya Büyükelçiliği, salı, perşembe, cumartesi ve pazar günleri ziyaretçi kabul etmemektedir.

Antalya Rus Konsolosluğu

Antalya şehrinde yer alan Rusya dış temsilciliği başkonsolosluk statüsünde hizmet vermektedir.

Antalya Rus Konsolosluğu, vize işlemleri, evlilik işlemleri, belge tasdik işlemleri ve Rus vatandaşları için vatandaşlık hizmetleri sunmaktadır. Rusya Konsolosluğu Antalya çalışma saatleri 09:00- 18:00 arasıdır.

Trabzon Rusya Federasyonu Konsolosluğu

Trabzon’da hizmet veren Rusya dış temsilciliği başkonsolosluk statüsünde faaliyet göstermektedir.

Trabzon Rusya Federasyonu Konsolosluğu’nda vize işlemleri yürütülmektedir. Trabzon Rus Konsolosluğu pazartesi, salı, çarşamba, perşembe ve cuma günleri 10:00- 12:00 ile 15:00- 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

İzmir Rusya Konsolosluğu

İzmir’de bulunan Rusya dış temsilciliği fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir.

Rusya İzmir Fahri Konsolosluğu’nun vize başvurularını kabul etme konusunda yetkisi bulunmamaktadır. Rusya Konsolosluğu İzmir ancak vize başvurusunda bulunmak isteyen yabancı uyruklu başvuru sahiplere rehberlik yapmaktadır.

Türkiye Rusya Konsolosluğu Adresi Nedir?

Türkiye Rusya konsolosluğu adresleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Rusya konsolosluğuAdres
Ankara Rusya BüyükelçiliğiAndrey Karlov Sok., No.5, 06692, Çankaya, Ankara
İstanbul Rusya Başkonsolosluğuİstiklal Cad., No: 219- 225A, Beyoğlu, İstanbul
Antalya Rus KonsolosluğuPark Sok., No: 30, 07100, Yenikapı, Antalya
Trabzon Rusya KonsolosluğuRefik Cesur Cad., No: 6, Trabzon
İzmir Rusya Fahri KonsolosluğuGaziosmanpaşa Bulvarı, No: 9 Kat: 3 Daire: 303 Esen İşhanı, Çankaya, İzmir

Rus Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

Türkiye’de bulunan Rusya dış temsilcilikleri yoğunluk sebebiyle telefonlara genellikle cevap verememektedir. En hızlı iletişim mail aracılığıyla sağlanabilmektedir.

Aşağıdaki başlıklarda Rusya konsolosluklarının iletişim bilgileri verilmiştir.

Rusya Konsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

Bulundukları illere göre Rusya konsolosluklarının telefon numaraları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Rusya konsolosluğuTelefon numarası
Ankara Rusya Büyükelçiliği+90 (312) 439 2183
İstanbul Rusya Başkonsolosluğu+90 (212) 292 5101
Antalya Rus Konsolosluğu+90 (242) 248 3202
Trabzon Rusya Konsolosluğu+90 (462) 326 2600
İzmir Rusya Fahri Konsolosluğu+90 (232) 461 5186

Rusya Konsolosluğu Mail Adresi Nedir?

İllere göre Rusya konsolosluklarının mail adresleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Rusya konsolosluğuMail adresi
Ankara Rusya Büyükelçiliğirus-ankara@yandex.ru
İstanbul Rusya Başkonsolosluğustambul@mid.ru
Antalya Rus Konsolosluğuantalyakons@yandex.ru
Trabzon Rusya Konsolosluğutrabzon@yandex.ru
İzmir Rusya Fahri KonsolosluğuruskonIzmir@mail.ru

Rusya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi Nedir?

İllere göre Rusya konsolosluğu web sitesi bilgileri aşağıda verilmiştir.

 • Ankara Rusya Büyükelçiliği web sitesihttps://turkey.mid.ru/en’dir.
 • İstanbul Rusya Başkonsolosluğu web sitesihttps://istanbul.mid.ru/tr/’dir.
 • Antalya Rus Konsolosluğu web sitesi https://antalya.mid.ru/tr/’dir.
 • Trabzon Rusya Konsolosluğu web sitesi https://trabzon.mid.ru/tr/’dir.

Rus Konsolosluğu Çalışma Saatleri Nasıldır?

Rus Konsolosluğu çalışma saatleri bulunulan illere göre değişiklik göstermektedir.

Ankara Rusya Büyükelçiliği pazartesi, çarşamba ve cuma günleri 09:30- 12:00 saatleri arasında; İstanbul Rusya Başkonsolosluğu pazartesi, salı, çarşamba, perşembe ve cuma günleri 08:30 ile 11:30 saatleri arasında ziyaretçi kabul etmektedir.

Antalya Rusya Konsolosluğu’nun ziyaretçi kabul saatleri hafta içi her gün 09:00- 13:00 arasıdır. Trabzon Rusya Konsolosluğu pazartesi, salı, çarşamba, perşembe ve cuma günleri 10:00- 12:00 ile 15:00- 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Rusya Konsolosluğu Tatil Günleri Hangileridir?

Rusya Konsolosluğu tatil günleri aşağıda listelenmiştir.

 • Yılbaşı Tatili: 1 Ocak 2022
 • Noel: 7 Ocak 2022
 • Vatan Muhafızları Bayramı : 23 Şubat 2022
 • Kadınlar Günü: 8 Mayıs 2022
 • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: 23 Nisan 2022
 • İşçi Bayramı : 1 Mayıs 2022
 • Ramazan Bayramı: 2-4 Mayıs 2022
 • Zafer Bayramı: 9 Mayıs 2022
 • Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı: 19 Mayıs 2022
 • Rusya Ulusal Günü: 12 Haziran 2022
 • Kurban Bayramı: 9-12 Temmuz 2022
 • Demokrasi ve Milli Birlik Günü: 15 Temmuz 2022
 • Zafer Bayramı: 30 Ağustos 2022
 • Ulusal Birlik Bayramı: 4 Kasım 2022
 • Yılbaşı Tatili: 31 Aralık 2022

Türkiye Rusya Federasyonu Konsolosluğu'nun Verdiği Hizmetler Nelerdir?

Türkiye Rusya Federasyonu Konsolosluğu’nun verdiği hizmetler arasında Türk vatandaşlar için Rusya vize işlemleri ve Rusya vize randevu işlemleri bulunmaktadır. Rusya konsolosluğu vize başvurularını alan ve değerlendiren yetkili merci Rusya konsolosluğu vize servisi olmaktadır.

Türkiye’de bulunan Rus vatandaşlar için Rusya konsolosluğu pasaport yenileme, evlilik hizmetleri, cenaze işlemleri gibi vatandaşlık hizmetleri vermektedir.

Rusya Konsolosluğuna Vize Başvurusu Yapılabilir Mi?

Evet, Rusya Konsolosluğu’na vize başvurusu yapılabilmektedir. Türkiye’de Rusya vize başvuruları Rusya Büyükelçiliği’ne ve Rusya başkonsolosluklarına yapılabilmektedir.

Konsolosluklar üzerinden yapılan Rusya vizesi başvuruları için başvurudan önce online vize randevusu alma şartı bulunmaktadır.

Rus Konsolosluğu Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Rus Konsolosluğu vize işlemleri; başvurulacak vize türüne göre ilgili başvuru evraklarının hazırlanması, ilgili Rusya dış temsilciliğinden vize başvuru randevusu alınması, vize başvuru ücretinin konsolosluk ile anlaşmalı olan bankaya yatırılması ve hazırlanmış olan evrakların ilgili randevu tarihi geldiğinde konsolosluğa teslim edilmesi ve gerekli görülmesi halinde vize mülakatının yapılması ile tamamlanmaktadır.

Rus Konsolosluğu Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Rus konsolosluğu randevu alma işlemi, vize başvurusu yapılacak ilgili konsolosluğun resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Konsolosluğun web sitesinde yer alan randevu alma seçeneğinin seçilmesi ve başvuru sahibine ait bilgilerin girilerek ilgili tarihe randevu alma işleminin tamamlanması gerekmektedir. Rusya konsolosluğu vize randevu işlemi vize başvuru sahibi adına gerçekleştirilmelidir.

Rus konsolosluğu randevu alma işlemine yönelik örnek görsel aşağıda paylaşılmıştır.

Rus Konsolosluğu Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?
Rus Konsolosluğu Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Rusya Vize Başvuru Formu Konsolosluklardan Alınabilir Mi?

Hayır, Rusya konsolosluğunda vize başvuru formu bulunmamaktadır. Rusya vize başvuru formu online olarak https://visa.kdmid.ru/ adresinden doldurulmaktadır.

Rusya vize başvuru formu doğru ve tam bir şekilde online olarak doldurulduktan sonra kaydedilerek çıktısı alınmalı, başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır ve hazırlanan Rusya vize formu ilgili konsolosluğa veya vize merkezine teslim edilmelidir.

Rusya Konsolosluğu Vize Ücretleri Ne Kadardır?

Rusya Konsolosluğu vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

İşlemVize ücreti
Tek girişli Rusya vizesi (4- 10 gün işlem süresi)80 USD
Tek girişli Rusya vizesi (1- 3 gün işlem süresi)160 USD
Çift girişli Rusya vizesi (4- 10 gün işlem süresi)128 USD
Çift girişli Rusya vizesi (1- 3 gün işlem süresi)256 USD
Çok girişli Rusya vizesi (4- 10 gün işlem süresi)240 USD
Çok girişli Rusya vizesi (1- 3 gün işlem süresi)480 USD

Rusya Vize Başvuru Ücreti Konsoloslukta Mı Ödenir?

Hayır, Rusya vize başvuru ücreti konsoloslukta ödenmemektedir. Vize başvurusu yapılacak ilgili Rusya dış temsilciliğinin anlaşmalı olduğu banka aracılığıyla vize randevusundan önce vize ücreti ödenmektedir. Rusya konsolosluğu vize ücretleri USD cinsinden ödenmektedir.

Rusya Konsolosluğu Üzerinden Vize Sorgulama Yapılabilir Mi?

Rusya Konsolosluğu üzerinden vize sorgulama işlemi online olarak yapılamamaktadır. Rusya vize takip işlemleri başvurulan aracı kurumun internet sitesi üzerinden yapılabilmekte ve başvuru sonucuna pasaportun tekrar alındığı zaman ulaşılabilmektedir.

Vizem.net üzerinden yapılan başvurularda, Rusya vize sorgulama işlemleri online olarak başvuru takip sayfasından yapılabilmektedir.

Rusya Konsolosluğunda Evlenmek Mümkün Müdür?

Rusya ve Türkiye vatandaşları arasında evlenme işlemleri yerel evlendirme dairelerinde gerçekleştirilebilmektedir. Evlenme başvurusunda bulunan Rusya vatandaşlarının, evliliğinin yapılması için Rusya Konsolosluğunda Türkçe olarak düzenlenen evlenmeye bir sakınca olmadığına dair belge olan bekarlık belgesini temin etmesi gerekmektedir. Bekarlık belgesi sadece başvurulan konsolosluğuna bulunduğu ildeki makamlar tarafından kabul edilmektedir.

1 Temmuz 2015 tarihinden itibaren Bekarlık Belgesi, evlilik yapacak vatandaşın Rusya’da aranan şartlar açısından Türkiye Cumhuriyeti ya da başka ülkenin vatandaşı olan bir kişiyle evlenmesi için bir sakınca bulunmadığı ibaresini içeren yazılı beyanı kapsamaktadır. Rusya Konsolosluğuna verilen bekarlık belgesi başvuru sahibi tarafından imzalanarak, konsolosluk görevlileri tarafından onaylatılmalıdır. Bekarlık belgesi ve diğer istenen belgeler Türkçe tercümesi hazırlanıp tercümenin doğruluğu apostil işlemiyle tasdik ettirilmelidir.

Bekarlık belgesi almak için Rusya vatandaşının, yazılı dilekçe formu, pasaportun aslı ile fotoğraf kimlik bilgileri içeren pasaport sayfalarının kopyası ile evlenilecek kişinin nüfus cüzdanının aslı ve kopyasını konsolosluğa teslim etmesi gerekmektedir. Bekarlık belgesi ve tasdik ettirme harcı 180 TL tutarında konsolosluğa ödenerek aynı gün içerisinde alınabilmektedir. Rus Konsolosluğun verdiği bekarlık belgesinin, valilik veya ilçe kaymakamlıklarında imza onay şerhi ile tasdik edilmesi gerekmektedir. Onay işlemleri yapıldıktan sonra belge, ilgili evlendirme dairesine sunulmalıdır.

Evlenme sonrası soyadını değiştiren Rusya vatandaşları, kimlik belgeleri ve pasaportunun değiştirilmesi konusunda Rusya Federal Göç Servisinin ilgili yerel şubesine başvurması gerekmektedir. Soyadı değişikliği durumunda pasaportun değiştirilmesi için Türk makamları tarafından verilen aile cüzdanı ya da Formül B evlilik belgesinin apostilli aslı ve noter onaylı Rusça tercümesi temin edilmelidir. Tercüme Türkiye’de yapıldığı takdirde konsolosluk tarafından onaylanması gerekmektedir. Evlilik başvuru işlemleri için randevu, konsolosluklar aranarak alınabilmektedir.

Rusya Konsolosluğu Apostil İşlemleri Nasıl Yapılır?

Apostil, hazırlanan belgelerin doğruluğunun resmi kurumlar tarafından Lahey konferansına katılan ülkeler nezdinde kabul edilecek şekilde tasdik ettirilmesi işlemini kapsamaktadır.

Teslim edilecek evrakların tercümelerinin doğruluğunun onaylanması için noter onaylı tercüme, pasaportun aslı ve kopyası Rus Konsolosluklarına sunulmalıdır. İşlem gerçekleştirilmeden önce, Apostil için gereken tüm belgeler hazırlanarak Rus Konsolosluklarının resmi sitesinden randevu alınması gerekmektedir.

Rusya Konsolosluğu İş İlanları Nerede Yayınlanır?

Rusya Konsolosluğu iş ilanları, konsolosluğun iş ilanları sayfası ve kariyer sayfalarında yayınlanmaktadır. İş başvurusu yapmak isteyen kişilerin düzenli olarak belirtilen siteleri takip etmesi gerekmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: