Rusya İstanbul Başkonsolosluğu

Rusya Federasyonu Başkonsolosluğu İstanbul Bilgileri

Rusya Konsolosluğu İstanbul’da Başkonsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. Rusya Federasyonu Başkonsolosluğu İstanbul ofisi, İstanbul ve Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Sakarya, Tekirdağ, Yalova gibi çevre illerde ikamet eden Türk vatandaşlarının yürüteceği Rusya vize işlemleri için yetkili konumdadır.

Türkiye’de bulunan Rusya vatandaşlarının pasaport, evlilik, doğum ya da ölüm gibi konsolosluk işlemleri de Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu tarafından sağlanmaktadır.

Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu görevine 3 Ağustos 2019 tarihinde Andrey Buravov getirilmiştir.

Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu, Rusya ve Türkiye arasındaki ekonomik, kültürel ve diplomatik ilişkiler hakkında önemli vazifeler yürütmektedir. Rusya Federasyonu Başkonsolosluğu İstanbul yetkili aracı kuruluşlar ile başvurular almaktadır. Rusya Vize Başvurusu yapmak için Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu’ndan randevu alınabilmektedir.

Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu’nun çalışma saatleri hafta içi her gün 08.30-18.00 saatleridir ve saat 13.00-14.30 arasında öğle arası vermektedir. Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu hafta sonlarında ve resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir.

Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu’nda; vize departmanı, göç işleri departmanı, Kaliningrad vize departmanı ve Saint Petersburg vize departmanı bulunmaktadır. Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu’ndaki evrak kabul saati hafta içi 09.00-11.30 saatleri arasıdır.

Rusya Konsolosluğu İstanbul İletişim ve Adres Bilgileri Nedir?

Rusya Konsolosluğu İstanbul iletişim adresi; İstiklal caddesi, 219-225a, 34430, Beyoğlu’dur. Rusya İstanbul Başkonsolosluğunun çalışma saatleri hafta içi, 08.30-13.00 ve 14.30-18.00’dir. Rusya İstanbul Başkonsolosluğunun evrak kabul saatleri hafta içi 09.00-11.30 arasıdır.

Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu’nda yapılacak her türlü bireysel işlemler için http://istanbul.kdmid.ru/queue/ adresi üzerinden randevu alınması gerekmektedir.

İstanbul Rus Konsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

İstanbul Rus Konsolosluğu telefon bilgileri aşağıda listelenmiştir.

  • Telefon numarası: (+90) 212 292 51 01 / 292 51 02
  • Faks numarası: (+90) 212 249 05 07

İstanbul Rusya Konsolosluğu Mail Adres Nedir?

İstanbul Rusya Konsolosluğu mail adresi stambul@mid.ru‘dur.

İstanbul Rusya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi Nedir?

İstanbul Rusya Konsolosluğu resmi web sitesi https://istanbul.mid.ru/tr ‘dir.

Rusya Konsolosluğu İstanbul’da Nerededir?

Rusya Konsolosluğu İstanbul’da; İstiklal Caddesi, 219-225a, 34430, Beyoğlu, İstanbul adresinde yer almaktadır.

Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu, Beyoğlu füniküler istasyonuna 200 metre, Galata Kulesi’ne 600 metre, Galata Köprüsü’ne 1300 metre, Taksim Meydanı’na 1200 metre uzaklıkta yer almaktadır. Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu ile İstanbul Havalimanı arasında 38 km mesafe vardır.

Rus Konsolosluğu Beyoğlu Adresine Nasıl Gidilir?

Rus Konsolosluğu Beyoğlu adresine toplu taşıma araçları kullanılarak gidilebilmektedir. Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu’na 28T, 30D, 38T, 46T, 55T, 66, 72T, 74A numaralı otobüslerle, Marmaray’la, M2 metro hattıyla veya Beyoğlu dolmuşları ile ulaşılabilir.

İstanbul Rusya Başkonsolosluğunda Hangi İşlemler Yapılabilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İstanbul Rusya Başkonsolosluğu’nda aşağıdaki işlemleri yapabilir.

  • Rusya vize başvurusu: Rusya vizesi alacak kişiler, ziyaret amacına göre Rusya vize başvurusu yapabilmektedir.
  • Rusya geçici oturma izni: Rusya’da kullanılan Rusya Göç Kartı ve geçici oturma izni alınabilmektedir.
  • Kaliningrad vize işlemleri: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren Rusya Federasyonu Kaliningrad Bölgesi’ne yapılacak seyahatlerde elektronik vize alınabilmektedir.
  • Saint Petersburg vize işlemleri: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 18 Temmuz 2019 tarihinden itibaren Rusya Federasyonu Saint Petersburg ve Leningrad bölgesine yapılacak seyahatlerde elektronik vize alınabilmektedir..

İstanbul Rusya Konsolosluğu’nda Vize Başvurusu Yapılabilir Mi?

İstanbul Rusya Konsolosluğu’nda vize başvuru yapılabilmektedir. Vize başvuru sahipleri, ziyaret amacına göre turistik vize, ticari vize, kültürel ve sportif faaliyet vizesi, resmi görev vizesi, çalışma vizesi, öğrenci vizesi ve transit vize türüne başvuru yapabilmektedir.

İstanbul Rusya Konsolosluğuna vize başvurusu yapmadan önce randevu alınması gerekmektedir. Rusya vize başvuru sahipleri, http://istanbul.kdmid.ru/queue/ adresi üzerinden randevu almalıdır ve gerekli evrakları randevu tarihinde konsolosluğa götürmelidir.

İstanbul Rusya Konsolosluğundan Nasıl Vize Randevusu Alınır?

İstanbul Rusya Konsolosluğu için online vize randevusu alınabilmektedir. İstanbul Rusya Konsolosluğunun randevu adresi olan http://istanbul.kdmid.ru/queue/ sitesine giriş yaptıktan sonra adresi üzerinden randevu alınması gerekmektedir.

Türkiye’deki Diğer Rusya Dış Temsilcilikleri Hangileridir?

İstanbul dışındaki Rusya dış temsilcilikleri aşağıda listelenmiştir.

  • Rusya Konsolosluğu Ankara
  • Rusya Konsolosluğu İzmir
  • Antalya Rus Konsolosluğu
  • Rusya Konsolosluğu Trabzon
Paylaş: