Rusya Başkenti Moskova

Rusya Başkenti Moskova Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rusya'nın başkenti ve en büyük şehri olan Moskova, Orta Rusya’da yer alan Moskova Nehri üzerinde konumlanmaktadır. Moskova’nın yüzölçümü 2.561 kilometrekare ve nüfusu 12.641.000 kişidir. Moskova nüfus bakımından dünyanın 6. büyük şehri ve Rusya'nın en kalabalık şehridir. Moskova, kilometrekare başına 8.537 kişilik bir nüfus yoğunluğuna sahiptir.

Makalede Rusya Federastonu'nun başkenti Moskova hakkında bilinmesi gereken bilgilere yer verilmektedir.

Moskova Rusya'da Nerededir?

Moskova Rusya'da Nerededir?
Moskova Rusya'da Nerededir?

Moskova, Rusya'nın batısında, St. Petersburg'un yaklaşık 640 kilometre güneydoğusunda ve Beyaz Rusya sınırının 480 kilometre doğusunda bulunmaktadır. Moskova’ya komşu olan şehirler arasında 37 kilometre mesafede Zelenograd, 159 kilometre uzaklıkta Kaluga, 164 kilometre mesafede Tver, 172 kilometre uzaklıkta Tula ve 180 kilometre mesafede Vladimir yer almaktadır.

Moskova'nın Yüzölçümü Nedir?

Moskova 2.561 kilometrekare yüzölçümü ile Rusya'nın en büyük şehridir.

Moskova Nüfusu Ne Kadardır?

Rusya'nın en büyük şehri olan Moskova'nın nüfusu Statista Araştırma Departmanı 2022 yılı verilerine göre yaklaşık 12.7 milyon kişidir. Moskova nüfusu bakımından dünyanın en büyük 6. şehri, Rusya’nın da en kalabalık şehridir.

Moskova'nın İklimi Nasıldır?

Moskova'nın İklimi Nasıldır?
Moskova'nın İklimi Nasıldır?

Moskova uzun, soğuk genellikle kasım ortasından mart sonuna kadar süren kışları ve ılık yazları ile nemli bir karasal iklime sahiptir. Moskova hava durumu, şehirde -25 °C ve banliyölerde -30 °C ile kış mevsiminde 5 °C arasında değişen sıcaklıklarla büyük ölçüde dalgalanmaktadır ve yaz mevsiminde 10 ila 35 °C arasındadır.

Moskova'nın merkezindeki sıcaklıklar, özellikle kış aylarında, genellikle kenar mahallelere ve yakındaki banliyölere göre önemli ölçüde yüksektir. Moskova’da yılda yaklaşık beş ay boyunca mevcut olan kar, genellikle ekim ayının ortalarında düşmeye başlarken, kar örtüsü nisan başına kadar yerde kalmaktadır.

Moskova Tarihi Nasıldır?

Moskova adının, Moskova Nehri'nden geldiği sanılmaktadır. Moskova kuruluş tarihi 1147'dir. Moskova şehri, 14. yüzyıldan başlayarak Moskova Kremlin'in etrafında büyümüştür.

Moskova, 1918'den itibaren Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti'nin başkenti olarak hizmet vermiştir. 1991'den günümüze kadar Moskova, Rusya Federasyonu'nun başkenti olarak gelmiştir.

Moskova'da Yaşam Standartları Nasıldır?

Moskova'da Yaşam Standartları Nasıldır?
Moskova'da Yaşam Standartları Nasıldır?

Moskova yaşama maliyeti açısından dünyada 51. sıradadır. Moskova’da yaşam maliyeti endeksi 50.94 oranıyla düşüktür. Moskova'da ortalama yaşam maliyeti 1.272 dolar olup, dünyanın en pahalı şehirleri arasında ilk % 36'lık dilimde yer almaktadır. Moskova yaşam maliyetleri açısından Rusya'daki 122 şehir arasında 1. sırada yer almaktadır. Kharkov, St. Petersburg, Kazan ve Kiev şehirlerine kıyasla Moskova’da yaşam şartları daha yüksektedir.

Moskova büyüklüğüne rağmen, suç endeksinin düşük olduğu güvenli Rusya şehirlerinden biridir. Moskova’da aralarından seçim yapılabilecek kaliteli eğitim sunan uluslararası kurumlar bulunmaktadır. Moskova’nın giderek daha fazla çocuk ve aile dostu bir şehir olması için çalışmalar sürdürülmektedir. Moskova’da hayatlarını sürdüren gurbetçi topluluklar birbirlerine sıkı sıkıya bağlı olduğu için arkadaş edinme ortamları oldukça geniş yelpazededir. Moskova’da İngilizce konuşabilen ve yüksek standartlara sahip hekimlerin bulunduğu özel tedavi merkezleri bulunmaktadır.

Moskova'da Çalışma İmkanları Nasıldır?

Moskova, Rusya'nın ekonomi, sanayi ve finans merkezidir. Moskova'daki gurbetçilerin büyük kısmı diplomatik personel, yabancı muhabirler ve kültür kurumlarının çalışanlarıdır. Moskova’da hizmet sektörü, şehrin büyüyen turizm ve perakende sektörleri sayesinde birçok Moskovalıyı istihdam etmektedir.

Moskova, makine mühendisliği, gıda işleme, araştırma ve geliştirme en önde gelen sektörler olmak üzere birçok büyük şirketin ulusal genel merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır. Moskova’da inşaat, iş geliştirme, bilişim teknolojileri ve finans alanlarında yabancı uzmanlara yüksek talep bulunmaktadır.

Moskova'da Eğitim İmkanları Nasıldır?

Rusya'nın başkenti Moskova, 250'den fazla yükseköğretim kurumunu barındıran bir mega kenttir. Rusya’nın tüm bölgelerinde yükseköğrenim seviyesi oldukça yüksek olsa da Moskova daha fazla boş zaman ve aktif yaşam tarzı fırsatları sunmaktadır.

Moskova'daki yükseköğrenim kurumları çok sayıda laboratuvar çalışması, akademik araştırma ve binlerce deneyimli öğretmen ve öğretim üyesinin uzmanlığı ile çok çeşitli bilim programlarına ve uygulamalı bilim programlarına erişim imkanına sahiptir. Moskova’daki üniversitelerde ve şehrin her yerinde devasa kütüphaneler olduğu için bol miktarda öğrenme kaynağı bulunmaktadır. Moskova üniversitelerinin Moskova'daki başarılı şirketlerle ortaklıkları vardır ve uluslararası öğrencilere laboratuvar çalışmaları ve staj olanakları sağlamaktadır.

Moskova’da üniversite okumak ve yaşam maliyeti Avrupa'nın çoğu yerine göre ucuzdur.

Rusya'daki Uluslararası Öğrenciler, çok kültürlü bir ortamda eğitim almaktadır. Rusya'daki üniversiteler giriş sınavı olarak IELTS veya TOEFL gerektirmemekte ve kendi ülkesindeki temel gereksinimleri karşılayan öğrenciler kabul edilmektedir.

Günümüzde Rusya'da yabancı dil öğrenimi zorunlu hale gelmiştir. Moskova’da okuyan öğrenciler Almanca, Fransızca ve İspanyolca gibi farklı dillerden birini seçebilmektedir.

Rusya'da öğretilen diğer yabancı diller arasında İngilizce, Rus öğrenciler tarafından en çok tercih edilen dildir. Moskova’daki Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi, her seviyede Rusça dil kurslarının yanı sıra iş amaçlı Rusça öğrenmek isteyen kişiler için özel bireysel kurslar sunmaktadır. CREF Moskova Dil Okulu, Itec Dil Okulu ve Lingua – Seasons dil merkezi Moskova’daki diğer dil öğretim kursları arasındadır.

En Başarılı Moskova Üniversiteleri Hangileridir?

En Başarılı Moskova Üniversiteleri Hangileridir?
En Başarılı Moskova Üniversiteleri Hangileridir?

Rusya'nın başkenti Moskova’da 250’den fazla yüksek öğretim kurumu içerisinde en başarılı olan Moskova Üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi
 • Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü
 • Bauman Moskova Devlet Teknik Üniversitesi
 • Ulusal Araştırma Üniversitesi
 • RUDN Üniversitesi
 • Ulusal Araştırma Tomsk Politeknik Üniversitesi
 • Ulusal Araştırma Nükleer Üniversitesi

Rusya Federasyonu Başkenti Moskova'da Sağlık Hizmetleri Nasıldır?

Rusya Federasyonu Başkenti Moskova'da Sağlık Hizmetleri Nasıldır?
Rusya Federasyonu Başkenti Moskova'da Sağlık Hizmetleri Nasıldır?

Moskova’da sağlık hizmetleri, Moskova Sağlık Departmanı tarafından organize edilmektedir. Moskova’da yaşayan herkese devlet ve zorunlu sağlık sigortası sistemi tarafından ödenen sübvansiyonlu sağlık hizmeti verilmektedir.

Moskova’da acil tıbbi bakım, acil tıbbi tedavi gerektiren hayati tehlike oluşturan durumlarda tüm yabancı uyruklulara ücretsiz olarak bakım sağlanmaktadır. Tüm kamu sağlık kuruluşlarında Rusya sağlık sistemi gerekliliklerine uygun olarak herkese ilk yardım ve acil ameliyat yapılmaktadır. Acil olmayanlar dışında diğer tedaviler yalnızca Zorunlu Sağlık Sigortası olan kişilere ücretsiz sunulmakta veya tıbbi hizmetler için ödeme yapılması gerekmektedir.

Statista Araştırma Departmanı tarafından aktarılan veriler ekseninde Rusya'da 2020 yılından itibaren 5.065 hastane kuruluşu faaliyet göstermektedir. Rusya’da devlet tarafından sağlanan sağlık hizmetleri Rusya vatandaşları için ücretsizdir. Rusya'da özel sağlık sigortasının maliyeti yılda 10.000 ila 45.000 ruble arasında değişmektedir. En popüler tıbbi seyahat destinasyonları ile ilgili en son Visa araştırmasında Rusya, listelenen 41 ülke arasında 34. sırada yer almıştır.

Moskova Pahalı Mıdır?

Mercer'in 2021 Yaşam Maliyeti Anketi'ne göre Moskova, ankete katılan 209 şehir arasında en pahalı 62. şehirdir. Moskova, St. Petersburg, Kazan, Varşova gibi diğer Rusya şehirleri ile kıyaslandığında daha pahalı bir şehirdir.

Moskova Yaşam Masrafları Nasıldır?

Moskova’da dört kişilik ailenin tahmini aylık maliyeti 156.341 ruble, tek kişinin tahmini aylık masrafları 43.547 rubledir. Moskova, İstanbul'dan %62.43 daha pahalıdır ve Moskova'da kira ortalama olarak İstanbul'dan %141.82 daha yüksektir.

Moskova’da Ev Fiyatları Nasıldır?

Moskova şehir merkezinde 1 yatak odalı daire aylık kirası 2022 yılı itibariyle 50.000- 90.000 ruble iken, merkez dışında Moskova kiralık ev fiyatları 35.000- 50.000 ruble dolaylarındadır. Moskova şehir merkezinde 3 yatak odalı daire 100.000-200.000 ruble iken, merkez dışında aylık 60.000-100.000 ruble arasındadır.

Moskova satılık ev fiyatları şehir merkezinde metrekare başına 400.000-800.000 ruble arasında iken, Moskova’da ev fiyatları merkez dışında 220.000-350.000 ruble civarındadır. Moskova’da artan talep ve enflasyon oranlarının etkisi diğer şehirlerdeki Rusya ev fiyatları içerisinde Moskova’yı pahalılık sıralamasında ön sıralara yükseltmektedir. Moskova’da ev fiyatlarının farklılık göstermesinin nedenleri arasında evin büyüklüğü, konumu, merkezi noktalara uzaklığı, manzarası gibi etkenler etkili olmaktadır.

Moskova’da Market Fiyatları Nasıldır?

Moskova’da marketlerden yapılan süt, pirinç, yumurta, et, tavuk gibi temel gıda ürünlerini içeren alışverişin ortalama fiyatı 14.077 rubledir.

Moskova şehrindeki 1 aylık ortalama alışveriş masrafı St. Petersburg ve Kazan gibi şehirlere kıyasla Rusya market fiyatları daha uygundur.

Moskova'da Ulaşım Koşulları Nasıldır?

Moskova'da Ulaşım Koşulları Nasıldır?
Moskova'da Ulaşım Koşulları Nasıldır?

Moskova Metrosu, çoğu yeraltında olmak üzere toplam 203 istasyona sahip on iki hattan oluşan dünyanın en derin metro sistemlerinden biridir. Moskova’da ulaşım, sık sık sıkışık olsa da oldukça verimlidir. Metro sistemi, harika sanat eserleri, duvar resimleri, mozaikler ve süslü avizeler içeren dünyanın en büyük ve en etkili sistemlerinden biridir.

Moskova’dan diğer şehirlere seyahat etmeyi kolaylaştıran birçok havaalanı ve tren istasyonu bulunmaktadır. 05:30 - 01:00 Moskova metrosuna bir seyahatin maliyeti 57 ruble iken otobüsle seyahat 500 rubleye mal olmaktadır. 2022 yılının Haziran ayı itibariyle Moskova mazot ve benzin fiyatları 53.20 rubledir. Moskova’dan St. Petersburg’a ulaşım için tren ve otobüs kullanılması mümkündür.

Moskova'dan St. Petersburg'a Nasıl Gidilir?

Moskova ile St. Petersburg arası mesafe 703.5 kilometredir. Moskova’dan St. Petersburg’a gitmek için uçak, özel araç ve tren seçeneği ile seyahat etmek mümkündür. Moskova St. Petersburg tren yolculuğu 4 saat 7 dakika sürmektedir. Moskova’dan yapılacak seyahat için standart koltuk fiyatları 2.500-3.000 ruble civarında seyretmektedir.

Kısa mesafeye rağmen, Moskova ve St Petersburg arasında seyahat süresi yaklaşık 1,5 saati bulan sık uçuşlar mevcuttur. Moskova St. Petersburg uçak fiyatları, havayoluna ve ne kadar önceden rezervasyon yapıldığına bağlı olarak 4.000- 12.000 ruble arasında değişebilmektedir. Moskova ve St Petersburg arasında araba ile seyahat etmek hangi güzergahın kullanıldığına bağlı olarak şehirler arası toplam mesafe 650- 700 km civarındadır ve yaklaşık 10 saat sürmektedir.

Moskova'da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Moskova’da gezilecek popüler yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Kremlin
 • Bolşoy Tiyatrosu
 • Kızıl Meydan
 • GUM
 • Lenin’in Mozolesi
 • Kozmonot Müzesi
 • Moskova Metrosu
 • Moskova Devlet Entegre Sanat ve Tarihi Mimari ve Doğal Peyzaj Müzesi
 • Tretyakov Galerisi
 • Arbat Caddesi
 • Gorki Parkı

Kremlin Moskova'da Nerededir?

Kremlin Moskova'da Nerededir?
Kremlin Moskova'da Nerededir?

Moskova Kremlin, Moskova'nın kalbinde yer almaktadır ve Rusya'nın en güzel yeri olarak kabul edilmektedir. Moskova Kremlin'in geçmişi 14. yüzyılda Rurikidler tarafından yönetilen hanedana kadar uzanır ve Rus tarihinde önemli bir rol oynamıştır. Rusya Kremlin Sarayı 1482-1495 yılları arasında İtalyan mimarlar tarafından inşa edilmiştir.

Moskova’nın tarihi yerleri içerisinde yer alan Kremlin’de Cephanelik Odası, Çar Cannon, Çar Çanı, topçu parçaları ile Rus ahşap heykel ve oymaları sergilenmektedir. Kremlin Rusya gezilecek yerler kategorisinde halka açık olan bireysel ve grup rehberli turların sunulduğu tarihi bir noktadır. Moskova’daki Büyük Kremlin Sarayı, bir zamanlar Çar ailesinin evi olarak kullanılırken, şimdi Rusya Federasyonu başkanının resmi konutu işlevi görmektedir.

Bolşoy Tiyatrosu Nerededir?

Bolşoy Tiyatrosu Nerededir?
Bolşoy Tiyatrosu Nerededir?

Bolşoy Tiyatrosu Rusya'nın Moskova şehrinde aslen mimar Joseph Bové tarafından tasarlanan, dünyanın en büyük ve en eski bale ve opera düzenleyen topluluklarından birine ev sahipliği yapan tarihi bir tiyatrodur.

Bolşoy Tiyatrosu, neoklasik mimarisiyle ihtişamını hala korumaktadır. Bolşoy Tiyatrosu, birkaç eski versiyonun yanmasından sonra 1824'te yeniden açılmıştır. Tiyatro genellikle Tchaikovsky'nin Mazeppa'sı ve Rachmaninoff'un Francesca da Rimini'si gibi bir dizi klasik performans sunduğu için yerleşik bale ve opera topluluklarından Moskova seyahati esnasında bir gösteri izlemek olasıdır. Bolşoy Tiyatrosu çok sayıda turisti kendine çekmektedir.

Moskova Kızıl Meydan Nerededir?

Moskova Kızıl Meydan Nerededir?
Moskova Kızıl Meydan Nerededir?

Kızıl Meydan, Moskova'nın tarihi merkezinde, Kremlin'in doğu duvarlarında yer almaktadır. Kızıl Meydan Moskova, Aziz Vasil Katedrali, Lenin'in Mozolesi ve GUM gibi ikonik binaları ile Moskova'nın simgesi haline gelmiştir ve buna ek olarak, 1990'dan beri UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak kabul edilmiştir.

Moskova’daki dünyanın en büyük meydanlarından biri olan etkileyici Rusya Kızıl Meydan, 20. yüzyılın tartışmalı liderleri Lenin ve Stalin'in heykelleri gibi görülmesi gereken yapılara ev sahipliği yapmaktadır.

Moskova'da Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

Moskova’da yapılabilecek aktiviteler aşağıda listelenmiştir.

 • Kızıl Meydan’da gezmek
 • GUM'da alışveriş yapmak
 • Kozmonot müzesini ziyaret etmek
 • Bolşoy tiyatrosunda gösteri izlemek
 • Zafer Parkı’nda tur atmak
 • Devlet Tretyakov Galerisi’nde kültür gezisine çıkmak
 • Kremlin’de yürüyüş yapmak

Moskova Gece Hayatı Nasıldır?

Moskova Gece Hayatı Nasıldır?
Moskova Gece Hayatı Nasıldır?

Moskova gece hayatı, Çin, Japon ve İtalyan gibi etnik seçenekleri ve bol miktarda geleneksel Rus yemeği ile çok çeşitli mutfaklar sunmaktadır. Moskova’da gece hayatı Elardji, Art Strelka, Mayak, Kvartira 44 ve Solyanka Club gibi mekanlarda ünlüdür.

Moskova’da barlar ve gece kulüpleri her gün açık olsa da, en çok cumartesi ve cuma günleri hareketlidir. Moskova’da bulunan Kamçatka, eski bir Sovyet havasına sahip uygun fiyatlar sunan bir bira barıdır. Moskova’nın popüler barlarından biri olan Moskova Nehri'ne bakan Strelka'da her zaman öğrenci bulmak mümkündür.

Moskova'da Ne Yenir?

Moskova'da Ne Yenir?
Moskova'da Ne Yenir?

Moskova ve Rusya’ya özgü meşhur yiyecekler aşağıda listelenmiştir.

 • Blini
 • Pelmeni
 • Sığır stroganoff
 • Sirnik
 • Kasha
 • Borş çorbası
 • Okroshka
 • Pirozhki
 • Şaşlık

Moskova'da Dr. Zhivago, sığır stroganoff yemeğiyle ünlüdür. Popüler fast food zinciri olan Teremok’ta Rus yemekleri içerisinde sokak lezzetleri usulü kreplerinden olan blini yemek mümkündür.

En Ünlü Moskova Restoranları Hangileridir?

En ünlü Moskova restoranları aşağıda listelenmiştir.

 • Kafe Puşkin
 • Turandot
 • Buono
 • Piccolino
 • CDL
 • White Rabbit
 • Twin Gardens
 • O2 Lounge
 • Chemodan
 • Gallery Cafe
 • Hachapuri
 • Mari Vanna

Türkiye'den Moskova'ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Moskova’ya her gün ortalama dört direkt uçuş gerçekleştirilmektedir. İstanbul Havalimanı'ndan kalkan uçuşlar, yaklaşık 3 saat 40 dakika içerisinde Vnukovo Uluslararası Havalimanı'na iniş yapmaktadır. İstanbul Moskova uçuş süresi açısından aktarmasız uçuşlar için masraflar 14.000 - 23.000 Türk lirası arasında değişiklik göstermektedir.

Türk Vatandaşlarının Moskova'ya Gitmek için Vize Alması Gerekir Mi?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabi iken, hususi ve hizmet pasaportu sahipleri her 180 günde 90 günden fazla kalmamak kaydıyla 30 gün süreyle vizeden muaftır. Moskova’ya seyahat etmek isteyen diplomatik pasaport sahipleri 90 gün boyunca vizeden muaftır.

Moskova’ya gitmek için Rusya turist vizesi başvuru evraklarının hazırlanmasından sonra, T.C. vatandaşları başvurularını şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla Rusya Büyükelçiliği'ne, Rusya başkonsolosluklarına ya da Rusya vize başvuru merkezlerine yapabilmektedir. T.C. vatandaşları Moskova’ya yapacakları turistik seyahatlerinde Rusya vize işlemleri için e-vize başvurusunda da bulunabilmektedir.

Vizem.net, Türkiye'den Moskova'ya seyahat edecek kişilere Rusya vizesi başvuru işlemlerinde gerekli vize evraklarının hazırlanmasından vize takip işlemlerine kadar olan tüm süreç için danışmanlık hizmeti sunan yüksek onay oranlı akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: