Trabzon Rus Konsolosluğu

Trabzon Rus Konsolosluğu | Consulate General of the Russian Federation

Trabzon’da bulunan Rusya Konsolosluğu başkonsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. Trabzon Rus Konsolosluğu; Rusya’ya seyahat edecek olan kişilerin yaptıkları Rusya vizesi başvurularını kabul etme, değerlendirme ve karar yetkisine sahiptir. Trabzon Rusya Başkonsolosluğu; Türkiye ve Rusya arasındaki ticari ve kültürel bağları korumakla birlikte Türkiye’de yaşayan Rus vatandaşlarının evlilik, ölüm, doğum, noter, pasaport gibi vatandaşlık işlemlerinden sorumludur.

1920 yılının sonlarına doğru geliştirilen dostluk ilişkileri ile birlikte hem Rusya’da hem de Türkiye’de konsolosluklar ve elçilikler açılmaya başlanmıştır. Trabzon’da ilk Sovyet Konsolosluğu 1920 yılında açılmış ve Ali Oruc Bağırov, Aron Samoiloviç gibi isimler Trabzon konsolosları olarak görev almıştır. Trabzon Rus Başkonsolosluğu görevini 2017 yılından itibaren Valery Tikhonov yürütmektedir.

Trabzon Rusya Başkonsolosu Kimdir?

Trabzon Rusya Başkonsolosu Valery Tikhonov’dur. Valery Tikhonov, 2017 yılından beri Trabzon Rusya Başkonsolosu olarak görev almaktadır.

Rusya Konsolosluğu Trabzon'da Nerededir?

Trabzon Rusya Konsolosluğu, Trabzon’un Ortahisar ilçesinde bulunmaktadır. Trabzon Rus Konsolosluğunun etrafında Gürcistan Başkonsolosluğu, Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Trabzon İl Müftülüğü ve Trabzon Tarih Müzesi bulunmaktadır.

Trabzon Rus Başkonsolosluğu Trabzon Havalimanı’na 20 km, Trabzon otogarına 15 km, Trabzon Limanı’na 29 km uzaklıktadır.

Trabzon Rus Başkonsolosluğu Adresi ve İletişim Bilgileri Nedir?

Trabzon Rus Başkonsolosluğu; Refik Cesur Caddesi, No:6, 61030, Ortahisar, Trabzon adresinde bulunmaktadır.

Trabzon Rus Konsolosluğu iletişim bilgileri aşağıdaki başlıklarda verilmiştir.

Trabzon Rus Konsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

Trabzon Rus Konsolosluğu telefon numaraları; +90 418307 326 26 00 ve +90 418307 326 27 28’dir.

Trabzon Rus Konsolosluğu acil durumlarda kullanılabilecek telefon numaraları; +90 533 418305 40 78 ve +90 530 520 18 00’dır.

Rusya Trabzon Başkonsolosluğu Resmi Web Sitesi Nedir?

Rusya Trabzon Başkonsolosluğu resmi web sitesi https://trabzon.mid.ru/tr/‘dır.

Rusya Trabzon Konsolosluğu E-Posta Adresi Nedir?

Rusya Trabzon Konsolosluğu mail adresleri; trabzon@mid.ru ve trabzon@yandex.ru’dur.

Trabzon Rusya Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri Nasıldır?

Trabzon Rusya Başkonsolosluğu hafta içi her gün 10:00 ile 12:00 arasında vatandaş kabulü ve 15:00 ile 17:00 saatleri arasında evrak kabulü hizmeti vermektedir.

Rusya Başkonsolosluğu Trabzon'da Verilen Hizmetler Nelerdir?

Trabzon Rusya Başkonsolosluğu; Türkiye’de yaşayan Rus vatandaşlarının evlenme, boşanma, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, noter, askerlik, vize ve pasaport gibi işlemlerinin yürütülmesiyle ilgilenmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Trabzon Rusya Başkonsolosluğu’nda; Rusya vizesi başvuru işlemleri, çifte vatandaşlık işlemleri, oturum ve çalışma izinleri ile danışma işlemleri gibi hizmetlerden yararlanmaktadır.

Rusya Trabzon Konsolosluğu Vize İşlemleri Nelerdir?

Rusya Trabzon Konsolosluğu vize işlemleri aşağıda verilmiştir.

  • Rusya vizesi için vize randevusu alma
  • Rusya vize başvurularını değerlendirme ve sonuçlandırma
  • Rusya vizesi için gerekli evrakların teslimi
  • Gerekli durumlarda Rusya vize mülakatı düzenleme

Trabzon Rusya Başkonsolosluğu’na Rusya Federasyonu vize başvurusu yapacak kişilerin mutlaka vize randevusu alması gerekmektedir.

Trabzon Rus Başkonsolosluğu Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Trabzon Rus Başkonsolosluğu resmi internet sitesinde vize işlemleri kısmına girildiğinde randevu ile ilgili linke tıklayarak vize randevusu alınabilmektedir. Trabzon Rusya Konsolosluk randevuları, Trabzon’da hizmet veren yetkili aracı kurum başvuru merkezi üzerinden alınmaktadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: