18 Yaş Altındakiler için Avusturya Vizesi

18 Yaş Altındakiler için Avusturya Vize İşlemleri ve Evrakları

Avusturya Cumhuriyeti, vize politikasına göre vizeye tabi tüm yabancı ülke vatandaşlarının seyahat amaçlarına uygun olan Avusturya vizesini almaları gerekmektedir. Avusturya vizesi için kişilerin yaşına bağlı olarak herhangi bir vize muafiyeti tanınmamaktadır.

Bebekler ve çocuklar için yapılan Avusturya vize başvurularında vize evrakları ve başvuru harcı ile ilgili yetişkin başvurularından ayrılan uygulamalar bulunmaktadır.

Bebekler ve Çocuklar İçin Avusturya Vize Başvuru Süreci

18 yaşından küçük kişiler için Avusturya vize başvuruları, başvuru sahibi olan çocuğun ebeveynlerinden biri, yasal vasisi veya vekalet verilmiş üçüncü bir kişi tarafından yapılabilmektedir.

18 yaş altı çocuğunuz için izlemeniz gereken Avusturya vizesi başvuru adımları aşağıda verilmiştir.

  • Avusturya vize başvuru formunu çocuğunuz adına doldurun.
  • Vize türüne göre gerekli başvuru evraklarını ve muvafakatname belgesini hazırlayın.
  • Aracı kurum başvuru merkezinde vize randevusu alın.
  • Randevu gününde çocuğunuzla birlikte vize başvuru merkezine gidin.
  • Randevuda evrakları teslim edin ve başvuru ücretini ödeyin. Evrak teslimi yapılır.
  • Çocuğun yaşına göre gerekmesi halinde parmak izi işlemine refakat edin.

Gerekli evrakların teslimi ve biyometri bilgilerinin verilmesi ile başvuru işlemleri tamamlanır ve dosyanız değerlendirilmek üzere Avusturya dış temsilciliğine iletilir.

Reşit Olmayanlar İçin Gerekli Avusturya Vize Evrakları

Reşit Olmayanlar İçin Gerekli Avusturya Vize Evrakları
Reşit Olmayanlar İçin Gerekli Avusturya Vize Evrakları

Çocuklar için Avusturya vize evrakları; başvuru sahibi çocuğun seyahat etme ve konaklama şekline bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Çocuklar için hazırlanması gereken başlıca vize evrakları seyahat masraflarını karşılayacak sponsora ait dilekçe, finansal evraklar ve yalnız seyahat etmesi durumunda muvafakatname belgesidir.

Çocuklar için istenen açıklamalı evrak listesine, Avusturya vizesi için gerekli evraklar tablosundan başvurulacak vize türü ve 18 yaş altı seçeneklerini işaretleyerek ulaşabilirsiniz.

Avusturya Vizesi İçin Muvafakatname

Avusturya'ya tek başına, sadece bir ebeveyni ile ya da ebeveynleri dışında 3. bir kişiyle seyahat edecek 18 yaş altı çocukların vize almak için noter tasdikli muvafakatname belgesi sunulması zorunludur. Muvafakatname, Avusturya'ya seyahat edecek çocuklar için ebeveynin yurt dışı seyahate onay verdiğinin gösteren bir izin belgesidir.

Avusturya vize başvurusu için muvafakatname belgesinin reşit olmayan çocuğun Avusturya'ya yalnız seyahat etmesi durumunda her iki ebeveynin; annesi ya da babasıyla seyahat etmesi durumunda ise gelmeyen ebeveyn tarafından imzalanması gerekir. Çocuğun anne babası boşanmış ve velayetin tek bir ebeveyne verilmiş olması durumunda, velayetin verildiği ebeveynin muvafakatnameyi imzalaması gerekmektedir. Aynı zamanda velayet kararını kanıtlayan mahkeme kararına ilişkin belge de muvafakatname ile sunulmalıdır.

Avusturya Vize Başvurusu İçin Sponsorluk Mektubu

Avusturya'ya seyahat edecek reşit olmayan çocukların Avusturya seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı göstermek için sponsorluk mektubu beyan edilmelidir.

İstenen kriterlere uygun olarak hazırlanması gereken sponsorluk mektubu hakkında detaylı bilgiyi Avusturya vize sponsor dilekçesi sayfasında bulabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Bebekler ve çocukların Avusturya vize başvuruları konusunda danışmanlarımıza en çok iletilen soruları aşağıda cevapladık.

Avusturya Vize Başvurusu İçin Çocukların Parmak İzi Vermesi Gerekir Mi?

Avusturya vize başvurusu için 0-12 yaş aralığındaki çocuklar parmak izi uygulamasından muaf iken, 12-18 yaş aralığındaki çocuklar Avusturya vizesi almak için parmak izi kaydı vermek zorundadır.

12 ile 18 yaş arasındaki çocukların bir ebeveyninin veya yasal vasisinin biyometrik veri toplanmasına dair onay vermesi ve randevu esnasında çocuğun yanında hazır bulunması gereklidir.

Çocuklar Avusturya Vize Harcından Muaf Mıdır?

Çocuklar, bulundukları yaş aralığına bağlı olarak Avusturya vize harcından muaf tutulabilmekte veya indirimli vize harcı ödeyebilmektedir.

0-5 yaş aralığındaki çocuklar, Avusturya vize başvurularında vize ücretinden muaf tutulmaktadır. Avusturya vize başvurularında 6-11 yaş arasındaki çocuklar için indirimli vize ücreti olarak 40 euro tahsil edilir. 12 yaş ve üzerindeki tüm başvuru sahiplerinden ise standart Avusturya vize ücreti talep edilmektedir.

Avusturya Vize Başvurusunda Bebek İçin Pasaport Almam Şart Mı?

Evet, yaştan bağımsız olarak tüm vize başvuru sahiplerinin kendileri adına çıkarılmış geçerli bir pasaportla vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

18 yaşın altındaki çocuğunuza pasaport almak için TC Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden online pasaport başvuru randevusu alabilirsiniz.

Avusturya Vize Başvurusunda Bebek İçin Pasaport Almam Şart Mı?
Avusturya Vize Başvurusunda Bebek İçin Pasaport Almam Şart Mı?
Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: