Emekliler için Avusturya Vizesi Başvuru Süreci ve Gerekli Evraklar

Avusturya Cumhuriyeti, Avusturya seyahati için vizeye başvuru yapacak kişilerin meslek ve çalışma durumları fark etmeksizin mutlaka sağlanması gereken bazı vize şartları uygulamaktadır.

Avusturya vize başvuru şartları kapsamında; planlanan seyahat boyunca yapılacak masrafları karşılayacak düzeyde maddi birikime sahip olunması gerekmektedir ve vize başvuru sahiplerinin meslek ve çalışma durumlarına göre maddi yeterliliklerini kanıtlamak üzere farklı belgeler sunması gerekmektedir.

Emekliler için Avusturya vize başvuru sürecinde diğer başvuru sahiplerinden farklı olarak, düzenli gelir durumuna kanıt niteliğinde belgeler sunulması gerekmektedir.

Emekliler için Avusturya vize başvurusu: 0850 241 1868

Avusturya Vizesi için Emeklilerin Sunması Gereken Evraklar Nelerdir?

Avusturya vizesi için emeklilerin sunması gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Son 10 yıl içinde verilmiş pasaport
 • Avusturya vize başvuru formu
 • Son 6 ayda çekilmiş biyometrik fotoğraf
 • TC kimlik kartı fotokopisi
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Emekli maaşı yatan banka hesap özeti
 • Ek gelir belgeleri
 • Barkodlu emeklilik belgesi
 • Avusturya vize başvuru dilekçesi
 • Avusturya seyahat sağlık sigorta poliçesi
 • Ulaşım ve konaklama rezervasyonları

Uygun formatta ve dış temsilcilik tarafından belirlenen dillerde hazırlanarak ibraz edilmesi gereken Avusturya vize başvurusu için gerekli evraklar içerisinde yer alan tüm bilgilerin birbiriyle uyumlu olması gerekmektedir.

Avusturya Vize Başvurusu için Emeklilik Belgesi

Avusturya vize başvurusu için emeklilik belgesi, e-devlet hesabına giriş yapılarak alınabilmektedir. Vize başvuru sahipleri, kimlik numaraları ve güncel şifre bilgileri ile e-devlet hesabına giriş yaptıktan sonra arama bölümüne “4A Emeklilik Kaydı” yazarak SGK üzerinden emeklilik belgesi alabilmektedir. Avusturya vize başvurusu için alınan emeklilik belgesinin güncel tarihli ve QR kodlu olması şartı aranmaktadır.

Emeklilik belgesi almak için kullanılan e-devlet sayfasına ait ekran görüntüsü aşağıda verilmiştir.

Avusturya Vize Başvurusu için Emeklilik Belgesi
Avusturya Vize Başvurusu için Emeklilik Belgesi

Emeklilerin Avusturya Vizesi için Emekli Maaşı Hesap Dökümü

Avusturya vizesine başvuru yapan emeklilerin düzenli bir şekilde emekli aylığı aldığına yönelik banka ya da PTT hesap dökümü ibraz etmesi gerekmektedir.

Emekli maaşının alındığı banka ya da PTT hesap özeti haricinde varsa başka banka hesaplarına ait son 3 aylık hesap özetlerinin de başvuruya eklenmesi gerekmektedir.

Emeklilerin ve diğer başvuru sahiplerinin Avusturya devleti tarafından belirlenen miktarda Avusturya vize başvurusu için banka hesap özeti sunması gereklidir.

Emekliler Evden Avusturya Vize Başvurusu Yapabilir Mi?

Evet, emekliler evden Avusturya vize başvurusu yapabilmektedir. Avusturya vize başvuruları için Türkiye’de yetkili vize başvuru merkezi olan VFS Global’in mobil başvuru hizmeti bulunmaktadır ve kişi başı 138 euro ek hizmet bedeli ödenmektedir.

Avusturya vizesi için evden başvuru yapmak isteyen emekliler, başvuru merkezine gitmeden parmak izi kaydı ve başvuru işlemlerini kendi evlerinden veya talep ettiği adreslerden yapabilmektedir.

Emekliler için Avusturya Vize Başvurularında Parmak İzi Muafiyeti Var Mıdır?

Hayır, emekliler için Avusturya vize başvurularında parmak izi muafiyeti yoktur. Son 59 ay içerisinde herhangi bir üye ülkeden Schengen vizesi almış olan kişilerin yapacağı kısa süreli Avusturya vizesi başvurularında, başvuru sahiplerinin parmak izi ve fotoğraftan oluşan biyometri bilgileri geçmişte VIS sistemine kayıtlıdır ve bu bilgilerin tekrar toplanmasına gerek bulunmamaktadır.

Son 59 ay önce Schengen vizesi almış olan emeklilerin Vizem.net danışmanlığında yapacağı kısa süreli Avusturya vizesi başvurularında gerekli evrakları Vizem.net ofisine göndermesi yeterli olmaktadır ve başvuruları Vizem.net uzmanları tarafından kendileri adına yapılmaktadır.

Çalışma Durumuna Göre Diğer Avusturya Vizeleri Nelerdir?

Çalışma durumuna göre diğer Avusturya vizeleri aşağıda listelenmiştir.

 • Çalışmayanlar için Avusturya vizesi
 • 18 yaş altı çocuklar için Avusturya vizesi
 • Öğrenciler için Avusturya vizesi
 • Sigortalı çalışanlar için Avusturya vizesi
 • Çiftçiler için Avusturya vizesi
 • İşverenler için Avusturya vizesi
Paylaş: