Emekliler için Avusturya Vizesi

Emekliler için Avusturya Vizesi Başvuru Süreci ve Gerekli Evraklar

Emekli kişilerin Avusturya vize başvurularında, standart vize evrakları ile birlikte emekli olduklarını gösteren belgeleri ve planladıkları seyahatin tüm masraflarını karşılayabilecek maddi yeterliliğe sahip olduklarını gösteren kanıtları sunmaları gerekmektedir.

Emekliler tarafından yapılacak Avusturya vize başvurularında hazırlanması gereken evrakların neler olduğunu ve nasıl hazırlanmaları gerektiğini aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz.

Emeklilerden Talep Edilen Avusturya Vize Evrakları Nelerdir?

Emekliler için Avusturya vize başvurularında standart vize evraklarına ek olarak sunulması gereken belgeler aşağıda sıralanmıştır.

  • Emeklilik belgesi
  • Emekli maaşı hesap özeti

Avusturya Vizesi İçin Emeklilik Belgesi

Avusturya vize başvurusu için emeklilik belgesi, e-devlet portalı üzerinden alınmalıdır. SGK işlemleri arasından 4A emeklilik kaydı işleminin seçilmesi veya ana sayfadaki arama kısmına emeklilik belgesi yazılması ile açılan sayfada, barkodlu emeklilik belgesi oluşturulabilmektedir.

Emeklilik belgesi almak için kullanılan e-devlet sayfası aşağıdaki gibidir.

Avusturya Vize Başvurusu İçin Emeklilik Belgesi
Avusturya Vize Başvurusu İçin Emeklilik Belgesi

Örnek barkodlu emeklilik belgesi aşağıda verilmiştir.

Barkodlu Emeklilik Belgesi Örneği
Barkodlu Emeklilik Belgesi Örneği

Emekli Maaşı Banka Hesap Dökümü

Avusturya vize başvurusu için emekli maaşı banka hesap dökümü, son 3 aylık hesap hareketlerini gösterir şekilde ve ıslak imzalı, kaşeli olarak alınmalıdır. Banka hesap dökümü ile birlikte bankanın imza sirküleri de beyan edilmelidir. Emekli maaşını PTT üzerinden alan kişiler, vize başvurusunda PTT şubesinden alınmış hesap özeti sunmalıdır.

Emeklilerin, Avusturya vizesi almak için hesapta seyahat masraflarını karşılamaya yetecek kadar bakiye bulundurmaları gerekir.

Emekliler İçin Avusturya Evden Vize Kolaylığı

Emekliler için Avusturya vize başvuru sürecinde bir ayrıcalık öngörülmemiştir ve standart başvuru prosedürünün izlenmesi gerekir. Ancak emekli kişiler tercih etmeleri halinde evden Avusturya vize başvurusu yapabilmektedir.

Emekli kişiler, yetkili aracı kurum VFS Global’in Avusturya evden vize hizmeti ile başvuru merkezine gitmeden, istedikleri bir adresten vize başvurusu yapabilmektedir. Evden vize başvurusu yapılması halinde, vize harcı ve aracı kurum servis bedeli dışında 138 euro ek hizmet bedeli ödenmesi gerekir.

Çalışma Durumuna Göre Diğer Avusturya Vize Türleri Nelerdir?

Çalışma durumuna göre başvuru sahiplerinden ek belge talep edilen diğer Avusturya vize türleri aşağıda sıralanmıştır.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: