Karadağ İklimi

Karadağ İklim Özellikleri ve Bitki Örtüsü Nasıldır?

Karadağ iklimi sıcak ve nemli karasal iklimdir. Farklı iklim tiplerini içinde barındıran Karadağ’ın güney kısmındaki Kotor, Budva, Bar gibi şehirler Akdeniz iklimi etkisinde, kuzey ve orta kısımları (Rožaje, Yabliyak) karasal iklim etkisinde, başkent Podgorica ve çevresi okyanus iklimi etkisindedir. Karadağ’ın iklim özellikleri bölgesel olarak değişmekle beraber ülke genelinde yazlar sıcak, kışlar nemli ve yağmurludur.

Karadağ ülke genelinde yıllık ortalama 1723 mm yağış alır. Akdeniz bölgesinin en yağışlı bölgelerinden biri olan Karadağ’ın dağlık bölgelerinde ve kuzeyinde bu miktar 800 mm’ den 4000mm’e kadar değişiklik gösterir. 2014 yılı verilerine göre Karadağ dünya genelinde metrekareye en fazla yağış alan 162. ülkedir.

Karadağ’da Hangi İklimler Görülür?

Karadağ’da görülen iklimler aşağıda listelenmiştir.

 • Nemli-Tropikal İklim
 • Sıcak Karasal İklim
 • Okyanus İklimi
 • Akdeniz İklimi

Karadağ İkliminin Belirgin Özellikleri Nelerdir?

Karadağ ikliminin belirgin özellikleri bölgesel olarak değişmektedir. Karadağ’da dağlık bölgeler soğuk ve yağışlı, güney ve alçak kesimler ılımandır. Karadağ genelinde yazlar sıcak ve kuru, kışlar nemlidir.

Karadağ’da Hangi Meyveler Yetişir?

Karadağ’da yetişen meyveler aşağıda listelenmiştir.

 • Narenciye
 • Zeytin
 • Erik
 • Üzüm
 • Elma
 • Orman meyveleri
 • Mantar
 • İncir
 • Hünnap
 • Karpuz
 • Kavun

Karadağ’da Hangi Sebzeler Yetişir?

Karadağ’da yetişen sebzeler aşağıda listelenmiştir.

 • Biber
 • Salatalık
 • Domates
 • Patates
 • Mantar

Karadağ’ın En Fazla Yağış Alan Ayları Hangileridir?

Karadağ’ın en fazla yağış alan ayları: Kasım, Aralık ve Ocaktır. Karadağ, Podgorica’da ölçülen verilere göre eylül ayında ortalama 110 mm, ekim ayında 230 mm, kasım ayında 210 mm, aralık ayında 225 mm, ocak ayında 195 mm yağış alır.

Karadağ yağış grafiği aşağıda verilmiştir.

Karadağ'ın Aylara Göre Aldığı Yağış Miktarları
Karadağ'ın Aylara Göre Aldığı Yağış Miktarları

Karadağ’da Kar Yağışı Görülür Mü?

Karadağ’da kar yağışı görülür. Karadağ’ın genelinde dağlık bölgelerine Aralık, Ocak, şubat aylarında kar yağarken ılıman kesimlerinde seyrek ve kısa zamanlı kar yağışı olur. Karadağ’ın dağlık bölgelerine yağan kar kış ayları boyunca yerde kalır.

Karadağ’da Kışın Hava Durumu Nasıldır?

Karadağ’da kışın hava durumu bölgesel olarak değişmektedir. Karadağ’da kış aylarında ortalama sıcaklık 9 derece ile 11 derece arasında değişmektedir. Karadağ ülke genelinde kışın yağmurlu, yüksek bölgelerde soğuk, deniz kıyılarında nemli, yağmurlu ve ılımandır.

Karadağ Soğuk Mudur?

Karadağ Aralık, Ocak, ve Şubat ayında soğuk ve yağışlıdır. Karadağ’da kış ayları Akdeniz ikliminin hâkim olduğu güney kesimlerinde Türkiye’den daha soğuk geçmektedir. Türkiye’de Akdeniz ikliminin görüldüğü şehirlerde Aralık, Ocak ve Şubat ayında sıcaklık ortalaması 8 derece iken Karadağ’da 5 dereceye inmektedir.

Karadağ’da Yağış Dağılımı Nasıldır?

Karadağ’da yağışlar yoğun olarak Karadağ’ın güneyindeki kıyı bölgelerine, ardından güneyindeki kıyı şeridine ve kıyıya yakın iç kesimlere, daha sonra yükseltisi az olan kuzey bölgeleri ve kuzey doğu bölgelerine düşer. Karadağ’da yağış dağılımı konuma, yüksekliğe ve denize uzaklığa bağlıdır. Yüksekliği fazla olan bölgelere yağışların %60’ı kış aylarında düşmektedir. Denize yakın yükseltilere ve deniz kıyılarına nem oranının yüksekliği sebebiyle yıllık daha fazla yağış düşmektedir. Karadağ’ın Çetine şehri ve şehrin bulunduğu bölge Karadağ’ın yıllık en fazla yağış alan şehridir.

Karadağ’ın Bitki Örtüsü Nedir?

Karadağ’ın bitki örtüsü karışık orman şeklinde tanımlanır. Karadağ dağlarının üçte birinde geniş yapraklı orman bulunur. Karadağ genelinde ormanlar ülkenin dörtte birini kaplar. Karadağ nemli bir iklime sahip olduğu için ekosistemi çeşitlidir.

Karadağ’da konumun, yükseltinin ve denize yakınlığın etkisiyle görülen ağaç türleri ve bitkiler çeşitlilik göstermektedir. Karadağ coğrafi özellikleri nedeniyle Avrupa’nın en zengin ekosistemlerinden birine sahiptir. Avrupa’nın en ormanlık bölgelerinden olan Karadağ ormanlarında Orta Avrupa Göknarı, Avrupa Ladini, Dağ çamı gibi ağaç türleri bulunur. Köknar ormanlarına Krstac, Durmitor, Kovač, Hajla, Sinjajevina, Ljubišnja dağlarında rastlanmasının yanı sıra Bjelasica, Maglić, Prokletije dağlarında da köknar ağaçlarına rastlanır.

Durmitor, Komovi, Sinjavina, Prokletije ve Orijen’in yüksek kıyı dağları Karadağ’ın alpleridir. Karadağ’da kuru ve otlak arazilere Ćemovsko Polje’de ve Cijevna nehri kanyonunun alçak kısımlarında rastlanır. Karadağ’da çok sayıda mağara (Lipska ve Đalovica ), kanyon (Morača ve Cijevna nehri kanyonları, Tara nehri kanyonu, Piva ve Komarnica nehri kanyon kalıntısı, Ibarska, Đalovića, Tifranska) ve düden bulunur.

Karadağ’da Hangi Bitkiler Yetişir?

Karadağ’da yetişen bitkiler aşağıda listelenmiştir.

 • Zeytin ağaçları
 • Tatlı su yosunları
 • Ciğer otları ve Likenler
 • Vasküler bitkiler
 • Mantarlar
 • Buğday
 • Mısır
 • Patates
 • Üzüm

Karadağ’da Ölçülen En Yüksek Sıcaklıklar Nedir?

Karadağ’ da ölçülen en yüksek sıcaklıklar ülke genelinde Temmuz ve Ağustos ayındadır. Karadağ’ın Danilovgrad şehrinde 8 ağustos 2012 tarihinde sıcaklık 44.8°C olarak ölçülmüş, ve Karadağ’ da ölçülen en yüksek sıcaklık olmuştur. Karadağ (Podgorica), ortalama yaz sıcaklıkları sıralamasında Güney Avrupa bölgesinde Yunanistan (Atina)’dan sonra en yüksek sıcaklık ortalamasına sahip ikinci ülkedir.

Podgorica’da Ölçülen En Yüksek Sıcaklık Nedir?

Podgorica’da ölçülen en yüksek sıcaklık 44.8°C’ dir. Karadağ’ın başkenti Podgorica’da 2007 yılı yaz ayında ölçülen 44.8°C sıcaklık, 1995- 2021 yılları arasında Karadağ’da ölçülen en yüksek sıcaklık olarak kayıtlara geçmiştir.

Podgorica’da görülen en yüksek sıcaklık ortalaması Ağustos ayında 32°C’ dir. Karadağ’da 2007 yılında 44°C ulaşan hava sıcaklığı mevsim normallerinin 12°C üzerindedir. Podgorica’nın en sıcak ikinci ayı Temmuz ayıdır. Karadağ’ temmuz ayı sıcaklık ortalaması 30°C’ dir. Temmuz ayını 27°C sıcaklık ortalaması ile haziran ayının takip ettiği görülür. Podgorica yaz sıcaklık ortalamaları yaz ayları boyunca bölge içindeki diğer şehirlerle benzerlik göstermektedir. Karadağ Montenegro olarak bilinir ve Montenegro bölgesel olarak incelendiğinde aynı sıcaklık ortalamalarına rastlanılmamaktadır. Nem oranı ve yükseklik sıcaklık ortalamalarını en çok etkileyen faktörlerdir. Montenegro kış aylarında olduğu gibi yaz aylarında da kıyı bölgelerinde nemli bir iklime sahiptir. Karadağ’ın başkenti Podgorica’da en yüksek sıcaklık ortalamasının ölçüldüğü Ağustos ayında nem oranı %57’dir.

Karadağ’da Görülen En Düşük Sıcaklıklar Nedir?

Karadağ’da ölçülen en düşük sıcaklık -8.6°C’ dir. Karadağ’da 2000 yılında ölçülen bu sıcaklık son 66 yıl içerisinde görülen en düşük sıcaklıktır.

Karadağ’da en düşük sıcaklıklar Aralık, Ocak ve Şubat aylarında görülür. Karadağ’da Aralık, Ocak ve Şubat aylarının ortalama sıcaklığı 7.7°C’ dir.

Karadağ Montenegro hava durumu verilerine göre yılın en soğuk zamanı Ocak ayıdır. Karadağ Ocak ayı sıcaklık ortalaması gündüz 8°C gece -3°C’ dir. Karadağ Şubat ayı sıcaklık ortalaması gündüz 10°C gece -1°C, Aralık ayı gündüz 10°C gece -1°C’ dir.

Karadağ’da Deniz Suyu Sıcaklığı Nasıldır?

Karadağ’da deniz suyu sıcaklığı yıl içinde değişiklik göstermektedir. 21 Haziran- 19 Eylül aralığı Karadağ’da denizin en sıcak olduğu aylardır. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında Podgorica’da deniz suyu sıcaklığı ortalama 22.7°C’ dir. Karadağ Podgorica’da Ağustos ayı ortalama deniz suyu sıcaklığı 26°C’ dir ve Ağustos ayı Karadağ’da deniz suyu sıcaklık ortalamasının en yüksek olduğu aydır.

Karadağ Seyahati için En İyi Zaman Nedir?

Karadağ seyahati için en iyi zaman tatil türüne göre değişmektedir. Karadağ, açık hava aktiviteleri seven turistler tarafından Mayıs ayı başından Haziran ayı sonuna kadar yılın en iyi zamanı olarak değerlendirilir.

Karadağ’da Mayıs ve Haziran ayları arasında hava açık ve bulutsuzdur. Mayıs ve Haziran sıcaklık ortalaması 15°C ile 26°C arasında değişir. Mayıs Haziran arası tarihler doğa yürüyüşleri yapmak, kültürel şehir turlarına katılmak ve milli parkları gezmek için en uygun tarihler olarak bilinir.

Karadağ’ın en çok turist ağırladığı tarihler yaz aylarıdır ve Karadağ vize başvurularını en çok yaz döneminde alır. Türk vatandaşları Karadağ ve Türkiye arasında bulunan vize muafiyeti antlaşmasına göre 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla Karadağ vize mecburiyetine tabi değildir. Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları yaz tatili için gelen turistler tarafından tercih edilir. Podgorica’da hava sıcaklığı Haziran sonundan Eylül sonuna kadar 23 °C ile 32 °C arasındadır. Karadağ’da sıcaklığın yüksek olduğu Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları deniz ve sıcak hava tercih eden ziyaretçiler için uygundur.

Karadağ’da Hava Sıcaklıkları Nasıldır?

Karadağ’da hava sıcaklığının en yüksek olduğu ay, gündüz 32°C, gece 13°C sıcaklık ortalaması ile Ağustos ayıdır. Podgorica’da Ağustos ayında hava ortalama %57 oranında nemlidir ve Ağustos nem ortalaması en düşük ay olarak kaydedilmiştir. Karadağ’da hava sıcaklığının en düşük olduğu ay ise gündüz 8°C gece -3°C sıcaklık ortalaması ile Ocak ayıdır. Karadağ’da nemlilik oranı %78 olan Ocak ayı, Şubat ayı ile beraber yılın en nemli aylarıdır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: