Karadağ Sineması

Karadağ Filmleri ve Karadağ'ın Sinema Tarihi Nasıldır?

2003’ten beri Karadağ Kültür Bakanlığı, Karadağ film prodüksiyonu için başlıca mali kaynak için halkın ilgisini çekmeye çalışmaktadır. Sonuç olarak, kendi topraklarını hem ilham hem de arka plan olarak kullanarak çok sayıda düşük bütçeli, yaratıcı, en iyi Karadağ filmleri ortaya çıkmaya başlamıştır.

Karadağ Film Merkezi; Karadağ film topluluğu için uygun, teşvik edici ortamı yaratmak ve Karadağ filmlerinin Avrupa ve dünyaya tanıtılması amacıyla yeni kurulmuş bir kamu kurumudur. Başlıca faaliyetleri ise; film fonunun yönetimi, yeni film yapımlarının desteklenmesi, Karadağ sinemasının tanıtımı ve uluslararası yapımlar için potansiyeli, profesyonel becerilerinin seviyesini yükseltmeye yönelik film profesyonelleri için eğitim programları gibidir. Karadağ, 2015 yılından bu yana Creative Europe ve MEDIA alt programının bir üyesidir.

Karadağ hiçbir zaman büyük film yapım prestijinin merkezi olmamıştır. 2006 yılında bağımsızlığını yeniden kazanana kadar eski bir Yugoslav ülkesi olan Karadağlı yeteneklerin çoğu, daha gelişmiş ve karlı Balkan komşularına dış kaynak sağlamayı seçmiştir. Karadağ’ın en önemli yönetmenlerinden biri olan Veljko Bulajić, esas olarak Hırvatistan’da yaşamakta ve çektiği 13 filmden sadece birisi Karadağ’da geçmektedir.

Ödüllü Karadağ Filmleri Hangileridir?

Ödüllü Karadağ filmleri aşağıda listelenmiştir.

 • Kıştan sonra: Ivan Bakrač tarafından yönetilen 2021 Karadağlı bir drama filmidir. 94. Akademi Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film için Karadağ’ın girişi olarak seçilmiştir.
 • Maça Ası: Kötü Kader: Draško Đurović tarafından yönetilen 2012 Karadağlı dram filmidir. Film, 86. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film için Karadağ’ın girişi olarak seçilmiştir. Karadağ ilk kez En İyi Yabancı Dilde Oscar ödülüne bir film sunmuş ancak aday gösterilmemiştir.
 • Marx ve Engels Sokağından Çocuklar: Nikola Vukčević’in yönettiği 2014 Karadağ drama filmidir. 87. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film için Karadağ’ın girişi olarak seçilmiş ancak aday gösterilmemiştir.
 • Sen Beni Taşı: Ivona Juka’nın yönettiği, 2015 yılında uluslararası ortak yapımı bir drama filmidir. Film, 88. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film dalında Karadağ’ın girişi olarak seçilmiş ancak aday gösterilmemiştir.
 • Kara İğne: Ivan Marinović’in yönettiği 2016 Karadağ dram filmidir. 89. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film için Karadağ’ın girişi olarak seçilmiş ancak aday gösterilmemiştir.
 • Göğüsler: Marija Perović tarafından yönetilen 2020 Karadağ drama filmidir. 93. Akademi Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film için Karadağ’a giriş olarak seçilmiş, ancak aday gösterilmemiştir.
 • Bitmeyen Geçmiş: Andro Martinovic tarafından yönetilen 2018 Karadağ drama antolojisi filmidir. 92. Akademi Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film için Karadağ’ın girişi olarak seçilmiş, ancak aday gösterilmemiştir.
 • Iskra: Gojko Berkuljan’ın yönettiği 2017 Karadağ drama filmidir. 91. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film için Karadağ girişi olarak seçilmiş, ancak aday gösterilmemiştir.

Karadağ’ın En Ünlü Aktörleri ve Aktrisleri Kimlerdir?

Karadağ’ın en ünlü aktör ve aktrisleri aşağıda listelenmiştir.

 • Milica Bogdanovna Jovovich
 • John Malkovich
 • Branimir Popović
 • Dubravka Vukotić
 • Momčilo Otašević
 • Stefan Kapičić
 • Milutin Mima Karadžić
 • Slavko Labović
 • Veljko Mandić
 • Vladimir Popović
 • Petar Novaković

Bazı Karadağlı ünlüler, John Malkovich gibi dünyaca ünlü olup popüler projelerde yer almıştır.

En Ünlü Karadağ Yönetmenler Kimlerdir?

En ünlü Karadağlı yönetmenler aşağıda listelenmiştir.

 • Živko Nikolić: Yugoslav ve Karadağlı bir film yönetmenidir.
 • Veljko Bulajić: Karadağlı film yönetmeni ve UNESCO Kalinga Ödülü sahibidir
 • Ivan Kraljevic: Karadağlı film yönetmenidir.
 • Željko Sošić: Karadağlı film ve tiyatro yönetmenidir. Günümüzde, Karadağ Ulusal Tiyatrosu’nun direktörüdür.

Karadağ Sineması ve Film Endüstrisi Nasıl Kurulmuştur?

Karadağ’ın sinemasının ve film endüstrisinin gelişimi, ülke önce Yugoslavya içinde marjinalleştirildiğinden ve ardından Balkan ihtilafı tarafından kuşatıldığından, siyasi çalkantılar ve bütçe eksikliği nedeniyle engellenmiştir. Ancak son yıllarda Karadağ filmini geliştirmek ve dünyanın dikkatine sunmak isteyen birkaç genç film yapımcısı ortaya çıkmıştır.

Montenegro Film Festivali Ne Zamandır?

Montenegro Film Festivali her yıl Ağustos ayının ilk haftasında düzenlenmekte ve Karadağ’ın kültürel hayatında özel bir yere sahip olmaktadır. Festivalde Güneydoğu Avrupa’dan İspanya’dan Romanya’ya, Akdeniz’den Balkanlar’a farklı yazarların filmleri izlenmektedir.

Montenegro Film Festivali yıllar içinde ülke çapında en önemli kültürel ve turistik etkinliklerden biri haline gelmiştir.

2019 yılında Montenegro Film Festivali kazananları en iyi yönetmen dalında Nicos Labôt Her Job filmi için, en iyi film dalında Delegasyon ve jüri özelde Marija Perović tarafından yönetilen Göğüsler ve Florenc Papas tarafından yönetilen Açık Kapı filminden bahsedilmiştir.

Karadağ Sinemasının Ülke Ekonomisinde Payı Nedir?

Karadağ sinemasında satılan her sinema biletinin %3’ü devlete gelir sağlamaktadır, bunun %1,5’i katılımcı tarafından ve %1,5’i sinematografik çalışmanın dağıtıcısı tarafından karşılanmaktadır. İnternet erişim operatörleri dahil olmak üzere kamu iletişim ağı operatörleri; internet hizmetlerinden, TV programlarının dağıtımından ve sinematografik eserlerin kiralanmasından elde edilen gelir, yıllık gelirin %0,9’unu oluşturmaktadır.

Karadağ ekonomisi, temelde tarım ve madencilik ile sağlanmaktadır.

Karadağ Sineması ve Karadağ Kültürü Bağlantısı Nedir?

Karadağ tarihindeki savaşlar ve yaşanan dramaların yansıması Karadağ sinemasında etkisini göstermektedir.

Dram filmlerinin yaygın olduğu Karadağ sineması büyük ölçüde Karadağ kültürü ve Sırp kültüründen etkilenmiştir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: