Hollanda Başkenti Amsterdam

Hollanda Başkenti Amsterdam Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amsterdam, Hollanda’nın başkenti ve en kalabalık şehridir. Amsterdam Hollanda batı bölgesindeki Kuzey Hollanda eyaletinde yer almaktadır ve Amsterdam şehrinin adı Amstel barajından gelmektedir. Amsterdam’ın nüfusu 1.165.898 kişi ve yüzölçümü 219.3 kilometrekaredir.

Amsterdam, Hollanda'nın finans ve iş merkezidir. Amsterdam, işgücünün yalnızca yaklaşık onda birinin imalatta istihdam edildiği bir hizmet merkezidir. Amsterdam’da hizmet sektörünün en canlı ve genişleyen kısmı, danışmanlık, bilgi ve tıbbi teknoloji ile telekomünikasyon dahil olmak üzere ticari hizmetler bileşenidir.

Amsterdam, iki araştırma üniversitesi ve diş hekimliğinden sanat ve tasarıma kadar programlar sunan birkaç yüksek mesleki eğitim okuluna ev sahipliği yapmaktadır. Amsterdam'da iş bulmak, özellikle Hollandalı olmayanlar için zor olsa da Hollandaca bilgisinin gerekli olmadığı uluslararası şirketler için iş bulunmasına aracılık eden ajanslar mevcuttur.

Hollanda Amsterdam demir yolu, deniz yolu, kara yolu ve hava yoluyla gelişmiş ulaşım bağlantılarına sahiptir. Amsterdam Schiphol Havalimanı, Avrupa'nın en yoğun ve tartışmasız dünyanın en büyük hub havalimanlarındandır. Amsterdam, yılda 5.34 milyondan fazla uluslararası ziyaretçi alan Avrupa'nın en popüler turistik yerlerinden biridir. Amsterdam, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ni oluşturan çok sayıda kanala sahip olması nedeniyle halk dilinde Kuzeyin Venedik'i olarak anılmaktadır. Amsterdam'ın en önemli müzeleri, Rijksmuseum'un güneybatı tarafında bulunan Museumplein'de yer almaktadır.

Bu makalede Hollanda'nın başkenti Amsterdam hakkında bilinmesi gereken bilgilere yer verilmektedir.

Amsterdam Nerededir?

Amsterdam Nerededir?
Amsterdam Nerededir?

Amsterdam Hollanda'nın batısında yer almaktadır. Amsterdam, Kuzey Denizi kıyısında yer almasa da uzun bir kanal ile Kuzey Denizi'ne bağlanmaktadır. Amsterdam, çevresinde yer alan Hollanda şehirlerinden Utrecht ile 45 kilometre, Lahey ile 60 kilometre, Rotterdam ile 75 kilometre, Arnhem ile 100 kilometre ve Zwolle ile 115 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Amsterdam'ın Yüzölçümü Nedir?

Amsterdam yüzölçümü 219.3 kilometrekaredir ve Hollanda şehirleri arasında yüzölçümü bakımından ilk sırada yer almaktadır.

2022'de Amsterdam Nüfusu Ne Kadardır?

2022 yılı Birleşmiş Milletler verilerine göre Amsterdam'ın mevcut metro alanı nüfusu 1.166.000 kişidir ve bu rakam 2021'e göre %0.69'luk bir artış göstermiştir. Amsterdam nüfusu 2021 yılında 2020'ye göre %0.78 artışla 1.158.000 kişi olmuştur. Amsterdam nüfus bakımından Hollanda’nın en kalabalık şehirleri sıralamasında 1. sırada yer almaktadır.

Amsterdam İklimi Nasıldır?

Amsterdam okyanus iklimine sahiptir ve batıda Kuzey Denizi'ne yakınlığından dolayı batıdan esen rüzgarlardan güçlü bir şekilde etkilenmektedir. Amsterdam’da yaz mevsimi orta derecede ılıktır ve her ay ara sıra yağmurlu birkaç sıcak ve nemli gün yaşanmaktadır. Ağustos ayındaki ortalama günlük en yüksek sıcaklık 22.1°C'dir. Amsterdam'da kar yağışları genellikle bol olmasa da oldukça sık görülmekte ve hafif kar şeklinde oluşmaktadır. Amsterdam’da kış mevsimi aralıktan şubata kadar soğuktur ve sıcaklıklar ortalama olarak geceleri donma noktası 0 °C civarındadır ve gündüzleri birkaç derece daha yüksektir.

Amsterdam'ın yıllık ortalama yağış miktarı 838 mm’dir. Amsterdam hava durumu için en yağışlı mevsim sonbahar, en az yağışlı mevsim ise ilkbahardır. Amsterdam’a yağışın büyük bir kısmı hafif yağmur veya kısa süreli sağanak yağışlar şeklinde düşmektedir. Amsterdam’da bulutlu ve nemli günler, ekimden marta kadar olan soğuk aylarda yaygın olarak görülmektedir.

Amsterdam Tarihi Nasıldır?

Amsterdam Tarihi Nasıldır?
Amsterdam Tarihi Nasıldır?

Amsterdam Seksen Yıl Savaşı'nda önemli bir rol oynamış, Napolyon Bonapart'ın eline geçmiş ve Naziler tarafından işgal edilmiş olması nedeniyle çalkantılı bir tarihe sahiptir. Amsterdam, 12. yüzyılın sonunda Amstel nehrinde bir barajın etrafında gelişmiştir. Amsterdam, 13. yüzyılda bir balıkçı köyü olarak kurulmuştur ve Amsterdam kuruluş tarihi şehir haklarının verildiği 1300 veya 1306 yıllarına kadar uzanmaktadır.

14. yüzyıldan itibaren Amsterdam, büyük ölçüde Hansa Birliği ile ticaret yaparak gelişmeye başlamıştır. 17. yüzyıl, Amsterdam'ın Batı dünyasının en zengin şehri olduğu Altın Çağı olarak kabul edilmektedir. 17. yüzyılda inşa edilen sade ve zengin kanal evleri Amsterdam şehrinin refahını yansıtmaktadır. Amsterdam tarihi yerler arasında bulunan şehir merkezindeki evlerin çoğu 17. yüzyıldan çok 18. yüzyıla aittir.

Amsterdam'ın Hollanda'nın başkenti olarak yasal statüsü yakın tarihli olmasına rağmen, şehir 1814'ten beri başkent olarak tanınmaktadır. Amsterdam'ın rahat doğası, kültürel çeşitliliği, dini hoşgörüsü ve kozmopolit yapısı Hollanda’nın başkenti olmasını sağlamıştır.

Amsterdam'da Hayat Standartları Nasıldır?

Amsterdam'da Hayat Standartları Nasıldır?
Amsterdam'da Hayat Standartları Nasıldır?

Amsterdam, dünyadaki en bisiklet dostu şehirlerden biridir. Amsterdam’da insanlardan daha fazla bisiklet bulunmaktadır ve sakinlerinin %63'ü günlük işe gidip gelmek için bisiklet kullanmaktadır.

Amsterdam’da günlük yaşam temiz çevresi, kültürel çeşitliliği ve gelişmiş altyapısı ile sunduğu imkanlar nedeniyle oldukça caziptir. 2021 yılında Lenstore tarafından hazırlanan Sağlıklı Yaşam Kentleri Raporu’nda Amsterdam ilk sırada yer almaktadır. Amsterdam yıllık 1.434 çalışma saati ile nispeten düşük bir ortalamaya ve yerel nüfus için sunulan çok sayıda açık hava etkinliğine sahiptir.

Amsterdam ortalama yaşam giderleri, özellikle konut piyasasında Hollanda’nın diğer şehirlerine göre oldukça yüksektir. 2022 yılı Numbeo verilerine göre Amsterdam'da kira fiyatları Lahey'den %62.85 daha yüksektir. Amsterdam satın alma gücü, güvenlik ve sağlık endeksine göre oldukça yüksek oranlara sahip olsa da Lahey daha üst düzey yaşam standartlarıyla Hollanda şehirleri arasında üst sırada yer almaktadır. Amsterdam yaşam şartları gelişmişlik göstergelerinden biri olan yerel satın alma gücü, Lahey'deki koşullardan %17.30 oranında daha düşüktür.

Amsterdam'da Yaşamak Güvenli Midir?

The Economist Intelligence Unit'in 2021 yılı Güvenli Şehirler Endeksi'nde Amsterdam, dünyanın en güvenli şehirlerinden biri seçilmiştir. Hollanda başkenti Amsterdam Avrupa'da 2, dünya çapında 6. sırada yer almıştır.

2022 yılı Numbeo tarafından paylaşılan veriler ekseninde Amsterdam suç endeksi %32.96 ve güvenlik endeksi %67.04’tür. Amsterdam’da en çok görülen suçlar arasında uyuşturucu madde pazarlama, vandalizm, mülkiyet suçları ve hırsızlık yer almaktadır. Amsterdam, Lahey’e oranla daha az güvenlikli olsa da Rotterdam’a göre daha güvenli bir Hollanda şehridir. 2022 yılı Numbeo verileri kapsamında Hollanda suç oranları %27.08 ile oldukça düşüktür.

Amsterdam'da İş İmkanları Nasıldır?

Amsterdam, birçok uluslararası şirkete ev sahipliği yapması nedeniyle İngilizce konuşan gurbetçiler için iş bulma şansının yüksek olduğu şehirlerden biridir. Amsterdam’da iş piyasasında rekabetin yoğun olması dolayısıyla Hollandaca bilmek kişiler için oldukça avantajlı fırsatlar sunmaktadır. Amsterdam'a taşınmak isteyenlerin yaygın nedenlerinden biri çekici iş ve yaşam dengesidir. Amsterdam’da fazla mesai yapmak olağandışıdır ve işverenler tarafından onaylanmamaktadır. Amsterdam’da birçok işveren, fazla mesai harcayan işçilere karşı verimli çalışan kişileri tercih etmektedir.

Amsterdam’da bilim, sağlık mühendisliği, işletme ve öğretim alanlarında üst düzey meslekler için talep gittikçe artmaktadır. Amsterdam'da bilişim teknolojileri ve veri bilimi, finans, işletme, e-ticaret ve eğitim alanlarında uzmanlar aranan kişilerdir. Amsterdam'daki ortalama maaş Hollanda'nın geri kalanından daha yüksek olmasına rağmen, yaşam maliyeti de diğer şehirlere oranla daha yüksektir.

Amsterdam'da Eğitim Olanakları Nasıldır?

Amsterdam nüfusunun yaklaşık 57.000'i öğrencidir ve uluslararası öğrenciler toplam öğrenci nüfusunun 12.000'ini oluşturmaktadır. Amsterdam 2022 yılında öğrencilerin gözünden dünya çapında 15. sıraya yerleşmiştir. Amsterdam 2022 yılı QS En İyi Öğrenci Şehirleri Sıralaması’nda 21. sırada bulunmaktadır. Amsterdam Üniversitesi, QS World University Rankings 2023'te 58. sırada yer almaktadır.

Amsterdam, modern bir görünüme sahip eski bir Avrupa başkentidir ve Amsterdam’da üniversite okumak isteyen, kariyerlerini geliştirmeyi hedefleyen yerli ve yabancı öğrenciler için birçok benzersiz istihdam fırsatı sunmaktadır. Amsterdam işveren faaliyetleri açısından dünyada 47. sıradadır. Amsterdam’da eğitim masrafları açısından değerlendirme yapıldığında, uygun fiyatlı öğrenci şehirleri arasında konumlandırıldığı görülmektedir.

Amsterdam’da İngilizce yaygındır ve sayıları giderek artan şirketlerde birincil iş dilidir. Amsterdam’da yaşamak için Hollandaca öğrenmek tavsiye edilirken, İngilizce konuşarak da şehirde çalışmaya devam etmek mümkündür. Amsterdam’da İngilizce, İspanyolca, Felemenkçe, Hollandaca dil eğitimi veren kurslar ve okullar bulunmaktadır. Berlitz Dil Okulu, Alliance Française Amsterdam ve INTT Amsterdam’da dil eğitimi sunan en iyi kurslardır.

En İyi Amsterdam Üniversiteleri Hangileridir?

En İyi Amsterdam Üniversiteleri Hangileridir?
En İyi Amsterdam Üniversiteleri Hangileridir?

Amsterdam’da bulunan 7 en iyi üniversite aşağıda sıralanmıştır.

 • Amsterdam Üniversitesi
 • Amsterdam Vrije Üniversitesi
 • Hogeschool van Amsterdam
 • Tinbergen Enstitüsü
 • Amsterdam Üniversite Koleji
 • Amsterdam Sanat Okulu
 • Amsterdam Moda Enstitüsü

Amsterdam'da Sağlık Hizmetlerine Erişim Nasıldır?

Amsterdam'da Sağlık Hizmetlerine Erişim Nasıldır?
Amsterdam'da Sağlık Hizmetlerine Erişim Nasıldır?

Hollanda, evrensel ve kaliteli sağlık hizmeti standardı ile tanınmakta ve düzenli olarak dünyanın en iyi sağlık sistemlerinden biri olarak derecelendirilmektedir. Hollanda'da sağlık hizmetleri, özel sigorta aracılığıyla yürütülen evrensel bir kamu sağlık sigortası programı aracılığıyla sunulmaktadır. Amsterdam klinikleri, Hollanda ve Orta Doğu'daki en başarılı medikal turizm programlarından birini başlatmış, turistlere ve göçmenlere özel kliniklerde muayene olma fırsatı tanımıştır.

Hollanda'da yaşayan veya çalışan herkes, Hollandalı bir sağlayıcıdan temel düzeyde sağlık sigortası almak mecburiyetindedir. 18 yaşın altındaki kişiler otomatik olarak ebeveynlerinin sigortası kapsamındadır ve en düşük gelirliler için zorunlu sigortaya erişimlerini sağlamak için sağlık yardımı ödenekleri bulunmaktadır. Amsterdam'da bulunan ve Amsterdam Üniversitesi'ne bağlı olan Akademik Tıp Merkezi, Hollanda sağlık sistemi içerisinde 2. sırada yer almaktadır. Amsterdam’da hastane masrafları, sigorta poliçesinin muafiyetine göre hesaplanmakta ve 2021 itibariyle, bir takvim yılı için yetişkin başına 385 euroluk bir asgari sağlık sigortası kesintisi alınmaktadır.

Amsterdam Pahalı Bir Şehir Midir?

Amsterdam, Avrupa'da yaşamak için en pahalı 10 yerden biridir. Ekonomist İstihbarat Birimi (EIU) tarafından yayınlanan 2021 Dünya Çapında Yaşam Maliyeti (WCOL) Endeksi, Amsterdam'ı dünyanın en pahalı 40. şehri olarak sıralamıştır.

Amsterdam’ın merkezi mahallelerinde fiyatlar, Friesland veya Limburg'daki yerlere kıyasla iki veya üç katına çıkabilmektedir. Hollanda'nın diğer şehirleriyle karşılaştırıldığında Amsterdam’da barınma ve yemek daha pahalıyken, diğer önemli giderlerin çoğu yaklaşık olarak Hollanda'nın geri kalanıyla aynıdır.

Amsterdam’da Yaşam Giderleri Nasıldır?

Amsterdam, yaşam maliyeti söz konusu olduğunda en pahalı 44. şehirdir.

Amsterdam’da dışarıda yemek yemeye ayda ortalama 100 euro bütçe ayırmak gerekmektedir. Amsterdam'da market alışverişi yapmanın ortalama maliyeti ayda 200-350 euro civarındadır. Amsterdam’da yaşayan bir kişi için ortalama aylık maliyet kira hariç 1.017 eurodur.

Amsterdam yaşam fiyatları bakımından İstanbul'dan %131.62 daha pahalıdır ve Amsterdam'da kiralar ortalama olarak İstanbul'dan %255.58 daha yüksektir.

2022'de Amsterdam'da Ev Kiraları Nasıldır?

2022 yılı için Amsterdam kiralık daire fiyatları şehir merkezinde 1 yatak odalı daire için ortalama 1.500 -2.000 euro, merkez dışında 1.150-1.700 euro dolaylarındadır. Amsterdam şehir merkezinde 3 yatak odalı daire ortalama 2.450-3.500 euro arasındayken, merkez dışında Amsterdam ev kiraları 1.750-2.500 euro civarındadır.

Amsterdam kiralık daire fiyatları Lahey'den %62.85, Rotterdam'a göre %43.72 daha yüksektir. Şehir merkezindeki evlerin daha çok rağbet görmesi, evler arasındaki büyüklük, manzara ve genişlik farklılıkları Hollanda ev fiyatları arasındaki çeşitliliğin sebepleri arasındadır.

Amsterdam Market Fiyatları Nasıldır?

Amsterdam’da temel gıda ürünlerini içeren ortalama bir market alışverişi haftada 100 euro ve yılda 5.200 eurodan fazla tutmaktadır. Amsterdam market alışverişi masrafları Lahey'den %11.14 ve Rotterdam'dan %4.45 daha yüksektir.

Amsterdam'da Ulaşım Koşulları Nasıldır?

Amsterdam'da Ulaşım Koşulları Nasıldır?
Amsterdam'da Ulaşım Koşulları Nasıldır?

Amsterdam’da 16 tramvay ve 5 metro güzergahı bulunmaktadır. Amsterdam’da 4 ücretsiz GVB feribotu, yayaları ve bisikletlileri İJ Gölü boyunca Amsterdam-Noord ilçesine taşımakta ve 2 ücretli feribot, liman boyunca doğu ve batı yönünde hareket etmektedir. Amsterdam'ın su yolları boyunca insanları taşıyan özel su taksileri, su otobüsü, tekne paylaşım ve elektrikli kiralık tekne hizmeti de bulunmaktadır. Amsterdam, dünyanın en büyük bisiklet dostu şehirlerinden biridir. Amsterdam bisiklet yolları, rafları ve depolama garajları gibi bisikletçiler için iyi olanaklara sahip bir bisiklet kültürü merkezidir.

2022 yılının ağustos ayı itibariyle Amsterdam benzin fiyatları litre başına 2.08 eurodur. Amsterdam Giethoorn ulaşım için en kısa şekilde Amsterdam merkezden tren ile Steenwijk İstasyonu’na giderek Giethoorn Express otobüs durağından 270 veya 70 numaralı otobüslere binmektir. Amsterdam ulaşım ücretleri tek bir yolculuk için 2.90 euro, OV Chipkaart ile ödeme yapılması durumunda yaklaşık 1.20 euroya mal olmaktadır. Amsterdam’dan Rotterdam’a tren ve otobüs seferleri ile ulaşmak mümkündür.

Amsterdam'dan Rotterdam'a Nasıl Gidilir?

Amsterdam Rotterdam arası mesafe 78 kilometredir. Amsterdam’dan Rotterdam’a her 30 dakikada bir tren kalkmakta ve biletleri 11-26 euro arasında olan yolculuk 41 dakika sürmektedir.

Union Ivkoni şirketi, Amsterdam’dan Rotterdam’a haftada 6 kez otobüs seferi düzenlemektedir. Rotterdam Amsterdam arası ulaşım için alternatif olarak özel araç tercih edildiğinde mevcut gaz fiyatlarında gidiş dönüş maliyeti Hollanda Rotterdam ve Amsterdam arasında ortalama 46.33 euro tutarındadır ve seyahat yaklaşık 59 dakika sürmektedir.

Amsterdam'da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Amsterdam’da gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Dam Meydanı (Damrak)
 • Van Gogh Müzesi
 • Anne Frank’ın Evi
 • Rijksmuseum
 • Jordaan Mahallesi
 • Vondelpark
 • Amsterdam Kraliyet Sarayı
 • Batı Kilisesi (Westerkerk)
 • Rembrandt Evi Müzesi
 • Amsterdam Kraliyet Hayvanat Bahçesi
 • Yahudi Tarihi Müzesi
 • Amsterdam Müzesi
 • NEMO Bilim Müzesi

Amsterdam Dam Meydanı (Damrak) Nerededir?

Amsterdam Dam Meydanı (Damrak) Nerededir?
Amsterdam Dam Meydanı (Damrak) Nerededir?

Dam Meydanı, Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da bulunan ünlü bir şehir meydanıdır. Amsterdam Dam meydanı, dikkat çekici binalar ve meydanda gerçekleşen etkinlikler sayesinde Hollanda’da en bilinen ve en önemli yerlerden biridir. Dam Meydanı Amsterdam tarihi merkezinde, ana ulaşım merkezi Centraal Station'ın yaklaşık 750 metre güneyinde, barajın Amstel nehrindeki orijinal konumunda yer almaktadır.

Dam Meydanı Hollanda kraliyet ailesinin eski evi ve günümüzde kraliyet işlevleri için kullanılan 17. yüzyıldan kalma Kraliyet Sarayı, Yeni Kilise (Nieuwe Kerk), Madame Tussauds balmumu müzesi ve II. Dünya Savaşı'nda hayatını kaybeden Hollandalı askerlere adanmış Ulusal Anıt Heykeli’ne ev sahipliği yapmaktadır. NH Grand Hotel Krasnapolsky ve lüks alışveriş merkezi De Bijenkorf'ta Dam Meydanı içerisinde bulunan ünlü mekanlardır.

Amsterdam Van Gogh Müzesi Nerededir?

Amsterdam Van Gogh Müzesi Nerededir?
Amsterdam Van Gogh Müzesi Nerededir?

Van Gogh Müzesi, 1972'de açıldığından beri Amsterdam'ın en gözde mekanlarından biri olmuştur. Amsterdam’ın en saygın ressamlarından birinin sıkıntılı yaşamına ve olağanüstü sanatına adanan Gerrit Rietveld tarafından tasarlanan Van Gogh Müzesi, kardeşi Theo ve diğer aile üyeleri tarafından bağışlanan dünyanın en büyük Van Gogh tabloları ve eserleri koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

Amsterdam Vincent Van Gogh Müzesi ziyaretinin en önemli noktalarından biri, ressamın yaşamının ve çalışmalarının canlı dijital reprodüksiyonları aracılığıyla yapılan multimedya sunumudur. Hollanda Van Gogh Müzesi tesisi bünyesinde kafe, mağaza ve kütüphane de bulunmaktadır. Yetişkinler için kişi başı 19 euro olan Amsterdam Van Gogh Müzesi bilet fiyatları 18 yaş altı ziyaretçiler için ücretsizdir. Van Gogh Müzesi her gün sabah 9'dan akşam 6'ya kadar açıktır ve toplu taşıma ile ulaşım için en yakın duraklar Van Baerlestraat veya tramvay ya da otobüs için Museumplein'dir.

Anne Frank'ın Evi Nerededir?

Anne Frank'ın Evi Nerededir?
Anne Frank'ın Evi Nerededir?

Anne Frank Evi, Amsterdam Prinsengracht'ta yer almaktadır. Anne Frank Evi, Amsterdam’da dünyanın en tanınmış Holokost kurbanlarından biri olan Anne'nin ailesinin İkinci Dünya Savaşı'nın çoğunda saklandığı evdir.

Amsterdam’daki evin çoğu Anne'nin zamanında olduğu gibi tutulmakta ve tarihin trajik bir dönemine dokunaklı bir anıt olarak hizmet etmektir. Amsterdam Anne Frank Evi için biletler iki veya daha fazla ay kadar öncesinde tükenmekte, bu nedenle önceden plan yapmak ve biletleri çevrimiçi yöntem ile satın almak gerekmektedir.

Anne Frank Evi bilet fiyatları yetişkinler için 14 euro, 10-17 yaş için 7 euro ve 0-9 yaş arası için ise 1 eurodur. Anne Frank evi çalışma saatleri her gün 9.00- 22.00 saatleri arasındadır. Anne Frank Evi, Amsterdam Merkez İstasyonu'na 20 dakikalık yürüme mesafesindedir; alternatif olarak, 13 veya 17 numaralı tramvaya binilerek, Westermarkt durağında inilerek ulaşım sağlamak mümkündür.

Amsterdam'da Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

Amsterdam’da yapılabilecek aktiviteler aşağıda sıralanmıştır.

 • Amsterdam Vondelpark’ta bir gün geçirmek
 • Ringa balığı arabasından ringa balığı denemek
 • Westergas’ta ve Anne Frank Evi’nde kültürel gezi yapmak
 • Museumplein’i ziyaret etmek
 • Amsterdam Central Park'ta tura katılmak
 • De Negen Straatjes,IJ Hallen bit pazarı ve Nine Street’te alışveriş yapmak
 • Corneel, Westergas ve De Hallen Amsterdam gece kulüplerinde eğlenmek

Amsterdam’da Gece Hayatı Nasıldır?

Amsterdam’da Gece Hayatı Nasıldır?
Amsterdam’da Gece Hayatı Nasıldır?

Amsterdam'da gece hayatı her zevke uygun mekanlar, dans festivalleri ve kulüp geceleri sunmaktadır. Amsterdam en iyi gece kulüpleri arasında yer alan Corneel, Westergas, De Hallen Amsterdam kulüpleri DJ'ler ve canlı sanatçılar, tekno ve house'dan hip-hop, funk ve caza kadar her türe hitap eden alternatifler sunmaktadır.

Amsterdam gece hayatı fiyatları için geçiş ücreti 10 eurodur ve ücret ödendiği takdirde alınan kart vasıtasıyla 20'den fazla farklı Amsterdam gece kulübüne giriş yapılması sağlanmaktadır.

Amsterdam'da Ne Yenir?

Amsterdam'da Ne Yenir?
Amsterdam'da Ne Yenir?

Amsterdam’a ve Hollanda’ya özgü yemekler aşağıda verilmiştir.

 • Bitterballen
 • Stroopwafel
 • Jenever
 • Elmalı turta
 • Çiğ Ringa balığı
 • Poffertjes
 • Zencefilli kek
 • Snert
 • Tompouce
 • Rijsttafel
 • Kibbeling

Amsterdam’da balıkçılık ve çiftçilik ana endüstrilerdir. Amsterdam’da en iyi Hollanda yemekleri sunan satıcılarla dolu sokaklarda yürürken, çok çeşitli tatlara sahip çok kültürlü bir şehirle karşılaşmak mümkündür. Hollanda mutfağı Roma yemek alışkanlıklarından ve daha sonra Fransız, İtalyan, Alman ve İngiliz aşçılarından ve Avrupa ile ötesinden gelen göçmenlerden etkilenmiştir.

Amsterdam’da Gezi Maliyeti Ne Kadardır?

Amsterdam gezisi için konaklama, yeme- içme, ulaşım ve diğer harcamalar dahil 7 günlük ortalama fiyat tek kişi için 2.118 dolar, bir çift için 3.804 dolar ve 4 kişilik bir aile için 7.131 dolardır.

Amsterdam Konaklama Maliyetleri Ne Kadardır?

Amsterdam otelleri gecelik ortalama 153 dolar ile 347 dolar arasında değişirken, Amsterdam kalacak yer için ev kiralama seçeneği tercih edildiğinde gecelik 280 dolar ila 590 dolar civarında tutar ödenmektedir. Amsterdam pansiyon fiyatları ve Amsterdam hostel fiyatları gecelik 100 dolar ile 300 dolar arasında değişiklik göstermektedir.

Türkiye'den Amsterdam'a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Amsterdam’a ulaşım için en iyi yol 4 saat 26 dakika süren ve 2.200 - 8.000 Türk lirası arasında ücrete sahip olan hava yolu seçeneğini kullanmaktır. Amsterdam İstanbul uçak yolculuğuna alternatif olarak 1.100 - 2.000 Türk lirası arasında değişen ve 36 saat 57 dakika süren otobüs yolculuğu da tercih edilebilmektedir. Türkiye’den Amsterdam’a İstanbul, Antalya, İzmir, Konya ve Kayseri’den aktarmasız uçak seferleri bulunmaktadır.

Türkiye'den Amsterdam'a Gitmek için Vize Gerekli Midir?

Türkiye’den Amsterdam’a gitmek isteyen umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabi iken,

diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla Amsterdam’a yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Amsterdam'a gitmek için kısa süreli turistik vize başvurularını şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla vize başvuru merkezine, uzun süreli vize başvurularını ise Hollanda Başkonsolosluğu'na veya Hollanda Büyükelçiliği'ne yapmaları gerekmektedir.

Vizem.net, Türkiye'den Amsterdam'a seyahat edecek kişilere Hollanda turistik vize başvurularında gerekli vize evraklarının hazırlanmasından vize takip işlemlerine kadar olan tüm süreç için danışmanlık hizmeti veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Amsterdam Aktarmalı Uçuşlarda Transit Vize Gerekli Midir?

Amsterdam aktarmalı uçuşlarda transit vize gerekmemektedir.

Türkiye’den hareket etmek suretiyle Amsterdam aktarmalı olarak Schengen bölgesi dışında bir ülkeye gidecek olan vatandaşların Amsterdam havalimanında uluslararası transit bölümünde kalmaları ve Amsterdam’a giriş yapmamaları halinde Hollanda transit vize alma gereksinimleri bulunmamaktadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: