Hollanda Şehirleri

Hollanda Şehirleri ve İdari Yapısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hollanda'da çeşitli düzeylerde idari alt bölümler bulunmaktadır. İlk alt bölüm seviyesi 12 eyaletten ve ikinci düzey alt bölüm ise 344 belediyeden oluşmaktadır. Hollanda ayrıca, her biri su yönetimiyle ilgili konularda yetkiye sahip bir su kurulu tarafından yönetilen 21 su bölgesine ayrılmıştır. Su kurullarının doğrudan seçimleri her dört yılda bir yapılmaktadır.

Hollanda Eyaletleri Nelerdir?

Hollanda’da 12 eyalet bulunmaktadır.

Hollanda eyaletleri aşağıda listelenmektedir.

 • Drenthe
 • Flevoland
 • Friesland
 • Gelderland
 • Groningen
 • Limburg
 • Kuzey Brabant
 • Kuzey Hollanda
 • Overijssel
 • Utrecht
 • Zeeland
 • Güney Hollanda

Hollanda Eyalet Haritası Nasıldır?

Hollanda eyaletleri haritası aşağıda verilmiştir.

Hollanda Eyalet Haritası Nasıldır?
Hollanda Eyalet Haritası Nasıldır?

Hollanda'da Kaç Şehir Vardır?

Hollanda’da 35 şehir bulunmaktadır.

Hollanda Şehirleri Haritası Nasıldır?

Hollanda şehirleri haritası aşağıda verilmiştir.

Hollanda Şehirleri Haritası Nasıldır?
Hollanda Şehirleri Haritası Nasıldır?

En Ünlü 10 Hollanda Şehri Hangileridir?

En ünlü 10 Hollanda şehri aşağıda listelenmiştir.

 • Amsterdam
 • Rotterdam
 • Lahey
 • Utrecht
 • Maastricht
 • Delft
 • Haarlem
 • Lisse
 • Arnhem
 • Breda

Amsterdam Nerededir?

Amsterdam Nerededir?
Amsterdam Nerededir?

Amsterdam, Hollanda'nın başkenti ve en kalabalık şehridir. Hollanda'nın batısında Kuzey Hollanda eyaletinde yer alır. Amsterdam deniz seviyesinin yaklaşık 2 metre altındadır. Çevredeki arazi, büyük su birikintilerinden oluştuğu için düzdür.

Amsterdam nüfusu 2018 yılı sayımına göre şehir merkezinde 872.680 olsa da, şehir sınırlarında 1.558.755 kişi ve metropoliten bölge içinde 2.480.394 kişi yaşamaktadır. Amsterdam yüzölçümü 219 kilometrekaredir ve Hollanda’nın 2. en büyük şehridir. Amsterdam, Hollanda’da yaşamak için en pahalı yaşam koşullarına sahip olan şehirdir.

Amsterdam’ın en ünlü yerleri ve yapıları arasında sahip olduğu kanallar ve Amsterdam Müze Meydanı’nda bulunan, 19. yüzyılda yapılmış olan müzeler bulunur. İnsan yapımı bir orman olan Amsterdam Ormanı şehrin güneybatısında kalmaktadır.

Finans işinin yoğun olduğu Hollanda başkenti Amsterdam’da, çok sayıda büyük şirket ve bankanın genel merkezi yer almaktadır. Amsterdam Limanı, Avrupa'nın dördüncü büyük limanıdır. Hollanda Amsterdam, yılda 5,34 milyondan fazla uluslararası ziyaretçiyi ağırlayan Avrupa'nın en popüler turizm merkezlerinden biridir ve ziyaretçi sayısı son on yılda istikrarlı bir şekilde artmaktadır.

Rotterdam Nerededir?

Rotterdam Nerededir?
Rotterdam Nerededir?

Rotterdam, Güney Hollanda eyaletinde yer almaktadır. Şehir merkezi, Nieuwe Maas'ın kuzey kıyısında yer almakla birlikte, son yıllardaki kentsel gelişim merkezi güney Rotterdam'ın bazı bölgelerine doğru genişletmiştir. Rotterdam'ın nüfusu yaklaşık 623.652’dir ve Hollanda'nın nüfus olarak ikinci en büyük şehridir. Rotterdam, 324 kilometrekare yüzölçümüyle Hollanda’nın en büyük şehridir.

Bir iş şehri olan Rotterdam, ortalama yaşam maliyeti bakımından Hollanda’nın en pahalı 3. şehridir. Rotterdam, biraz huzur ve sessizlik kazanmak isteyenler için çok sayıda park ve alana sahiptir. Şehirde ayrıca, büyüleyici Denizcilik Müzesi ve dünyanın dört bir yanından ilginç ve eklektik bir sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan Wereldmuseum da dahil olmak üzere çok sayıda müze ve sanat galerisi bulunmaktadır. Rotterdam’da bulunan Euromast, şehrin ve özellikle de bazı güzel ve çarpıcı mimarilerin harika bir panoramik görüntüsünü sunmaktadır.

Rotterdam her zaman Hollanda'daki gemicilik endüstrisinin ana merkezlerinden biri olmuştur. Ülkenin en büyük limanı ve en büyük şehirlerinden biri olan Rotterdam, özellikle iş arayan birçok insanı kendine çekmektedir. Rotterdam bir çok ünlü kimyasal, ilaç ve lojistik şirketlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Lahey Nerededir?

Lahey Nerededir?
Lahey Nerededir?

Lahey, Hollanda'nın Kuzey Denizi kıyısındaki en büyük şehridir ve Büyük Lahey kentsel alanının merkezidir. Lahey sekiz resmi ilçeye, ilçeler ise mahallelere ayrılmıştır. Lahey'de yaşam maliyeti Amsterdam'a göre %10 daha ucuzdur, bu nedenle yaşamak için pahalı bir yer olarak kabul edilmektedir. Hollanda'nın idari ve kraliyet başkenti olan Lahey, hükümet merkezi olmasının yanı sıra Güney Hollanda eyaletinin de başkentidir.

Amsterdam ve Rotterdam'dan sonra Lahey, 623.652 nüfusuyla Hollanda'nın üçüncü büyük şehridir. Lahey şehri kapladığı 98 kilometrekare alan ile dördüncü en büyük Hollanda şehirdir. Lahey hizmet odaklı bir ekonomiye sahiptir. Şehirdeki profesyonel yaşam, şehirde çalışan çok sayıda devlet memuru ve diplomat tarafından domine edilmektedir. 2006 yılı itibariyle Lahey'deki işlerin %26'sı Hollanda hükümeti veya uluslararası kurumlar tarafından sunulan işlerdir.

Lahey'de turizm önemli bir sektördür. Şehir, Amsterdam'dan sonra Hollanda'nın en büyük ikinci turizm merkezidir. Lahey 2012 yılında, yarısı yurt dışından gelen 1,2 milyon turisti ağırlamıştır. Şehrin kuzeybatı kesiminde yer alan ana sahil beldesi Scheveningen, hem turistler hem de şehir sakinleri için popüler bir destinasyondur. Lahey'de, başta Binnenhof'un yanında yer alan ve Hollandalı ustaların pek çok tablosunu sergileyen Mauritshuis olmak üzere pek çok müze bulunmaktadır.

Utrecht Nerededir?

Utrecht Nerededir?
Utrecht Nerededir?

Utrecht Hollanda anakarasının tam merkezinde, Randstad bölgesinin doğu köşesinde yer alır. Utrecht, 361.966 nüfusu ile Hollanda'nın dördüncü büyük şehridir. Şehir kapladığı 99 kilometrekare ile de Hollanda’nın üçüncü en büyük şehridir.

Bir kişinin Utrecht'te karşılaması gereken giderler Hollanda ortalamasından daha yüksektir ve bu da Utrecht'i Hollanda'da yaşamak için en pahalı 2. şehir haline getirmektedir.

Utrecht şehri aktif bir kültürel yaşama sahiptir. Şehirdeki çok sayıda tiyatroya ek olarak, festivallerin düzenlendiği üç sanat filmi sineması da dahil olmak üzere çok sayıda sinema bulunmaktadır.

Şehir 8. yüzyıldan beri Hollanda'nın dini merkezi olmuştur. İmalat sanayi Utrecht ekonomisinin küçük bir bölümünü oluşturmaktadır. Utrecht ekonomisi büyük ölçüde şehirde bulunan birkaç büyük kuruma bağlıdır. Şehirde turistik tekne turları düzenlenmektedir.

Maastricht Nerededir?

Maastricht Nerededir?
Maastricht Nerededir?

Maastricht, Hollanda'nın güneydoğusunda bulunan bir şehir ve belediyedir. Maastricht, Meuse Nehri'nin her iki yakasının Jeker Nehri ile birleştiği noktada yer almaktadır. Saint Peter Dağı büyük ölçüde şehrin belediye sınırları içinde yer almaktadır. Maastricht, Belçika ile sınır komşusudur, aynı zamanda Limburg eyaletinin başkenti ve en büyük şehridir.

Maastricht şehrinin nüfusu 122.397'dir ve nüfus bakımından 14. en büyük Hollanda şehirdir. Maastricht şehrinin yüzölçümü 60 kilometrekaredir.

Maastricht 19. yüzyılda kendini yeniden keşfetmiş ve Hollanda'nın en eski sanayi kenti unvanını kazanmıştır. Petrus Regout tarafından kurulan büyük seramik ve cam üfleme fabrikalarında binlerce insan çalışmıştır. 1980'lerden bu yana, bir dizi Avrupa ve uluslararası kurum Maastricht'i üs haline getirmiştir ve Maastricht bölgesinde yaşayan yabancılar için giderek artan sayıda istihdam olanağı sağlamaktadır.

Günümüzde şehir, gelişen bir kültürel ve bölgesel merkezdir. Maastricht Antlaşması ile ve euronun doğduğu yer olarak bilinmektedir.

Yaşamak için En İyi Hollanda Şehri Hangisidir?

Yaşamak için en iyi Hollanda şehri tablo gibi olan kanalları ve tarihi merkeziyle Amsterdam’dır. Amsterdam'da uluslararası iş olanakları, bisiklete kullanımı, çeşitli eğitim olanakları, şehre yakın bir havaalanı ve çok sayıda yeşil alan bulunmaktadır. Amsterdam dünya standartlarında müzeler ile eğlence ve gece hayatı mekanları ile doludur ve ayrıca iyi hizmet veren bir toplu taşıma sistemine sahiptir.

Hollanda'nın başkentinin de kendi sorunları bulunmaktadır. Amsterdam'ın popülaritesi konut fiyatlarının hızla yükselmesine neden olmuştur ve ayrıca Amsterdam Hollanda’da yaşam maliyeti oldukça yüksek bir seviyeye gelmiştir.

Rotterdam, Lahey ve Utrecht şehirleri de Amsterdam’ı en iyi Hollanda şehri olma yolunda takip etmektedir.

En Ucuz Hollanda Şehirleri Hangileridir?

Hollanda’nın şehirleri arasında en ucuz yaşam masraflarına sahip olan şehirler; kira, fatura, ulaşım ücreti, yemek ve market fiyatları bakımından değerlendirme yapıldığında, ortalama 1100-1750 euro ile Den Haag, Groningen Nijmegen, Tilburg ve Enschede’dir.

Hollanda'da Görülmesi Gereken Şehirler Hangileridir?

Hollanda’da görülmesi gereken şehirler aşağıda listelenmiştir.

 • Amsterdam
 • Lahey
 • Utrecht
 • Delft
 • Rotterdam
 • Maastricht
 • Groningen
 • Leiden

Hollanda’daki Tatil Şehirleri Hangileridir?

Hollanda’da yaz tatilleri için, Hollanda’nın en güzel şehirleri arasında bulunan yaz tatil için Amsterdam, Utrecht, Maastricht, Rotterdam, Lahey, Edam ve Delft tercih edilmektedir. Yaz mevsiminde doğa yürüyüşleri yapılabilir, eşsiz plajlarda zaman geçirilebilir, zipline, kano, bisiklet beya kaya tırmanışı gibi aktiviteler yapılabilir; ayrıca kanal turları da oldukça popüler bir yaz etkinliğidir.

Kışın ziyaret edilmesi gereken Hollanda şehirleri Amsterdam, Utrecht, Haarlem, Leiden, Lahey, Delft, Gouda ve Maastricht’tir. Kış aylarında kanallarda buz pateni yapılabilir, kış festivallerine gidilebilir, yılbaşı marketleri gezilebilir. Hollanda’nın eski mahalleleri Aralık aylarında canlı bir alışveriş merkezine dönüşür ve alışveriş caddelerinde yer alan tezgahlar, yüzyıllar önce var olan pazarlardaki alışveriş deneyimini sunar.

Hollanda’daki Sahil Kıyısındaki Şehirler Hangileridir?

Hollanda’daki Sahil Kıyısındaki Şehirler Hangileridir?
Hollanda’daki Sahil Kıyısındaki Şehirler Hangileridir?

Deniz kenarı olan Hollanda şehirleri aşağıda verilmiştir.

 • Amsterdam
 • Lahey
 • Groningen
 • Leeuwarden

Üniversite Okumak için En İyi Hollanda Şehri Hangisidir?

Hollanda’da üniversite okumak için en iyi şehir Nijmegen’dir. Nijmegen’de bulunan yüksek eğitim kurumu Radboud Üniversitesi’dir. 1923 yılında kurulmuş olan Radboud Üniversitesi, özellikle İşletme ve Ekonomi alanında ve İngilizce dilinde, birçok lisans ve yüksek lisans derecesi sunmaktadır. Radboud Üniversitesi, yüksek kaliteli eğitim ve araştırmaları ile öğrencilere karşı kişisel yaklaşımı tanınır. Üniversite, 100'den fazla ülkeden uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır ve dünya çapında birçok kurumla ortaklığa sahiptir. The Higher Education’ın 2018 yılı sıralamasında Radboud Üniversitesi 122. sıradadır.

Üniversite okumak için Nijmegen’i takip eden şehirler arasında Maastricht, Tilburg ve Rotterdam vardır; bu şehirlerde bulunan Hollanda üniversiteleri oldukça iyi eğitim skorlarına ve eğitim sistemlerine sahiptir.

İş Fırsatlarının En Fazla Olduğu Hollanda Şehri Hangisidir?

Hollanda’da iş fırsatlarının en fazla olduğu şehirlerden biri Amsterdam’dır. Hollanda'nın başkenti olan Amsterdam, çeşitli ve çok kültürlü ortamıyla bilinmektedir. Önemli sayıda uluslararası şirkete ev sahipliği yaptığı için birçok yabancı yeteneği kendisine çeker. Amsterdam'a taşınmayı planlayan bireylerin Flemenkçe bilmeleri gerekmemektedir. Amsterdam’da sadece İngilizce bilerek iş bulmak mümkündür; şehirdeki çok uluslu şirketlerin çoğu, çeşitli pazarları kapsamak için genellikle farklı yabancı ülkelerden yüksek vasıflı ve çok dil bilen kişileri işe almaktadır.

Hollanda’daki iş fırsatlarının fazla olduğu bir diğer şehir Rotterdam’dır. Rotterdam, Hollanda'nın ikinci büyük şehridir ve Avrupa'nın en büyük limanına ev sahipliği yapmaktadır, bu da bu şehri oldukça erişilebilir kılmaktadır. Amsterdam'da olduğu gibi Rotterdam Hollanda'da çalışmak için Flemenkçe bilgisi gerekli değildir. En önde gelen sektörler gemicilik, ticaret, lojistik ve yeşil enerjidir.

Hollanda’da iş olanaklarının yüksek olduğu bir diğer şehir Lahey’dir. Lahey, Hollanda'nın üçüncü büyük şehridir ve ülkenin idari ve kraliyet başkenti olarak bilinir. Hollanda Parlamentosu, BM Uluslararası Adalet Divanı, Uluslararası Ceza Mahkemesi ve diğer birçok uluslararası kuruluşun yanı sıra büyükelçilikler Lahey'de bulunmaktadır. Lahey, özellikle politika ve uluslararası ilişkiler alanlarında birçok istihdam fırsatı bulunmaktadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: