Hollanda Rotterdam Rehberi

Hollanda Rotterdam Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rotterdam, Hollanda'nın ikinci büyük şehri ve belediyesidir. Rotterdam, Güney Hollanda eyaletinde; Kuzey Denizi'ndeki Ren-Maas Deltası’na giden Nieuwe Maas kanalının ağzında yer almaktadır. Rotterdam’ın tarihi, Rotte'de bir baraj inşasına yani 1270 yılına kadar dayanmaktadır. 1340 yılında Rotterdam, Hollanda Kontu William IV tarafından şehir olarak tanınmıştır.

Yaklaşık 2.7 milyonluk bir nüfusu bulunan Rotterdam-Lahey metropol bölgesi, Avrupa Birliği'nin en büyük 10. ve Hollanda’nın en kalabalık metropolüdür. Rotterdam’ın uluslararası, ulusal, bölgesel ve yerel toplu taşıma sistemlerinin yanı sıra Hollanda otoyol ağı ile bağlantı yolları bulunmaktadır.

Avrupa'nın en büyük limanı olan Rotterdam Limanı, Rotterdam şehrinde yer almaktadır. Rotterdam’ın tek başına nüfusu 651.446 kişiye ve 180’den fazla millete ev sahipliği yapmaktadır. Rotterdam Üniversitesi; nehir kenarındaki canlı kültürel hayatı, denizcilik izleri ve modern mimarisi ile ünlüdür.

Adını Desiderius Erasmus'tan alan Rotterdam Erasmus Üniversitesi, Rotterdam’da bulunmaktadır. Rotterdam Erasmus Üniversitesi, aynı zamanda Avrupa'nın en büyük öğrenci derneği olan STAR’a (Study Association Rotterdam School of Managemen) ev sahipliği yapmaktadır ve dünyanın en büyük öğrenci derneği AIESEC'in uluslararası ofisi Rotterdam’da bulunmaktadır.

Bu makalede Rotterdam şehri hakkında bilinmesi gereken bilgilere yer verilmiştir.

Rotterdam Nerededir?

Rotterdam Nerededir?
Rotterdam Nerededir?

Rotterdam Hollanda sınırları içerisinde kapladığı 324.1 kilometrekarelik alan ile Hollanda'nın ikinci büyük şehridir. Rotterdam, Kuzey Denizi rotasında Ren-Maas Deltası'na yönelen Nieuwe Maas kanalının ağzında ve Güney Hollanda eyaletinde bulunmaktadır.

Rotterdam-Lahey metropol bölgesi, Avrupa Birliği'nde yer alan en büyük 10., Hollanda’nın ise en kalabalık metropolüdür. Rotterdam; Lahey’e 23 km, Utrecht’e 47 km, Amsterdam’a 57 km, Tilburg’a 59 km, Belçika'nın Anvers kentine 78 km ve Belçika'nın Gent kentine 110 km uzaklıktadır.

Maas Nehri üzerindeki şehri ziyaret eden kişilere gezmeleri için Rotterdam çevresinde bulunan ve Rotterdam’dan trenle yarım saat içinde ulaşılabilen Lahey, Delft, Schiedam, Gouda ve Dordrecht bölgeleri önerilmektedir.

Rotterdam’ın Nüfusu Kaçtır?

Rotterdam belediyesi, 2015 yılı itibarıyla 1,130 kilometrekarelik bir alanı kaplayan ve 990 kilometrekarelik yüzölçümü arazi olan Rotterdam-Lahey Metropol alanının bir parçasıdır. Rotterdam’ın nüfusu yaklaşık 2.563.197 kişiden oluşmaktadır. Macrotrends verilerine göre, 2022 yılı itibarıyla Rotterdam 324.1 kilometrekarelik bir alanın üzerinde 1.015.000 kişilik bir nüfusa ev sahipliği yapmaktadır.

Rotterdam 1980’lerden bu yana nüfus artışı yaşamasına rağmen, nüfustaki artışını Amsterdam, Lahey ve Utrecht gibi Hollanda'daki benzer şehirlerden daha yavaş bir tempoda yaşamıştır.

Rotterdam Tarihi Nasıldır?

Rotterdam Tarihi Nasıldır?
Rotterdam Tarihi Nasıldır?

1260'lı yıllarda Rotte üzerine bugünkü Hoogstraat'ta ("High Street") bulunan bir baraj inşa edilmiştir. 7 Temmuz 1340'ta Hollanda Kontu Willem IV, nüfusu sadece birkaç bin olan Rotterdam'a şehir hakları tanımıştır. 1350 yılı civarında, Rotterdam'ın kuzeydeki daha büyük kasabalara erişimini sağlayan ve şehrin Hollanda, İngiltere ve Almanya arasında yerel bir nakliye merkezi ve kent haline gelmesini sağlamıştır. Rotterdam Limanı zamanla, yavaş ama istikrarlı bir şekilde önemli bir limana dönüşmüştür.

1872'de Nieuwe Waterweg'in tamamlanmasının ardından hem liman faaliyetlerinde hem de nüfusta artış şehrin popülaritesinde artışa neden olmuştur. Rotterdam şehri ve limanı nehrin güney kıyısında genişlemeye başlamıştır. Amerikan ofis binalarından esinlenen ve 1898 yılında Fransız Art Nouveau tarzında inşa edilen Witte Huis (Beyaz Saray) gökdeleni, Rotterdam'ın hızlı büyümesinin ve başarısının bir kanıtı niteliğindedir. Tamamlandığında Witte Huis 45 metre yüksekliğiyle Avrupa'nın en yüksek ofis binası olarak tarihe geçmiştir.

1953'te Rotterdam’da Avrupa'nın ilk arabasız alışveriş caddesi olan ve uluslararası boyutta ilgiyle karşılaşan Lijnbaan açılmıştır. Rotterdam’ın yeni Merkez Tren Garı 1957'de tamamlanmıştır ve yanında 1953'ten itibaren ayakta kalan Groothandelsgebouw isimli anıt bulunmaktadır. 1980'lerden itibaren kent konseyleri Rotterdam mimarisine yönelik katılımcı bir şekilde iyileştirmeye gitmiştir. 1990'lı yıllarda nehrin güney kıyısında yeni bir iş merkezi olarak Kop van Zuid inşa edilmiştir. Kop van Zuid, Nederlands Fotomuseum ve Nieuwe Luxor tiyatrosu gibi önemli kültürel alanlara ev sahipliği yapmaktadır. Rotterdam, Şehircilik Akademisi tarafından 2015 yılının Avrupa şehri seçilmiştir.

Rotterdam; son derece sanayileşmiş Ruhr da dahil olmak üzere Batı Avrupa'nın kalbine gemiler ile ulaşma olanağı sağlamaktadır. Demiryolu, karayolları ve su yollarının yer aldığı kapsamlı ulaşım sistemi Rotterdam'a "Avrupa'ya Açılan Kapı" ve "Dünyaya Açılan Kapı" lakaplarını kazandırmıştır. Rotterdam Hollanda denizcilik endüstrisinin ana merkezlerinden biri haline gelmiştir. Dünyanın ilk çok uluslu şirketi Rotterdam VOC Odası'nın önemli bir ayağı olan ticaret gemisi Royal Nedlloyd şirket merkezi 'Willemswerf' binasında yer almaktadır. Unilever, Robeco, Eneco, Van Oord, Royal Dutch Shell, Vopak, Vitol ve Metropolitan günümüzde Rotterdam'da merkezi bulunan ünlü şirketler arasına girmektedir.

Rotterdam’ın İklimi Nasıldır?

Rotterdam, Hollanda'daki neredeyse tüm kıyı bölgelerine benzer şekilde ılıman bir okyanus iklimi yaşamaktadır. Kıyıya yakın bir yerde bulunması sayesinde Rotterdam hava durumu, daha iç kesimlerdeki yerlerden biraz daha ılıman seyreder. Rotterdam’da kış ayları genellikle serinken; yaz aylarında ılımandır.

Rotterdam’da yaz ayları 30°C'nin üzerine çıkarken, kış aylarında doğu (kıta) rüzgarları dönemlerinde (gece) sıcaklıklar -5°C'nin altına düşebilmektedir. Rotterdam’daki en sıcak ay 38.9°C ile temmuz ayı iken; en soğuk ay -17.1°C ile ocak ayı olarak kayıtlara geçmiştir. Hollanda'nın Rotterdam kenti yıl boyunca 130 gün ve 205 mm yağış almaktadır. Rotterdam'da kar yağışı yoğun olmasa da kış aylarında, özellikle aralık ve şubat ayları arasında, sıklıkla kar yağmaktadır.

Rotterdam Seyahati için En Uygun Aylar Hangileridir?

Rotterdam seyahati için en uygun aylar sıcaklığın keyifli denebilecek bir ölçüde olduğu ilkbahar ve yaz ayları olarak öne çıkmaktadır.

Haziran ve eylül ayları arasında Rotterdam ortalama olarak 20°C ilerler; temmuz ve ağustos aylarında da yüksek miktarda yağış almaktadır. Rotterdam’daki festivallerin çoğu yaz sezonunda gerçekleşmektedir.

Mart ve mayıs ayları arasında sıcaklık ortalama 13 - 15°C arasında değişiklik göstermektedir. Rotterdam doğasını keşfetmek için ilkbahar ideal bir mevsimdir.

Rotterdam'da Gezilecek Yerler Hangileridir?

Rotterdam’da gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Boijmans Van Beuningen Müzesi
 • Hollanda Mimarlık Enstitüsü
 • Wereldmuseum
 • Kunsthal
 • Witte de Withstraat
 • Rotterdam Denizcilik Müzesi
 • Rotterdam Tarih Müzesi
 • Scheepswerf De Delft
 • Kralingse Bos yel değirmeni
 • Park Schoonoord
 • Kralingse Plas
 • Vroesenpark
 • Zuiderpark
 • Opzoomeren
 • Dakpark Rotterdam
 • Dakakke
 • Wilhelmina iskelesi
 • Erasmus Köprüsü
 • Maastoren
 • Zalmhaven Kulesi
 • Oude Haven
 • Futureland
 • Brielle
 • Gouda kasabası

Rotterdam Limanı Nerededir?

Rotterdam Limanı Nerededir?
Rotterdam Limanı Nerededir?

Rotterdam Limanı, Avrupa'nın en büyük limanıdır. Rotterdam Limanı, Hollanda'nın Güney Hollanda eyaletinde, Rotterdam şehrinde yer almaktadır. Rotterdam Limanı, 1962'den 2004'e kadar yıllık kargo tonajı ile dünyanın en işlek limanı olarak kayıtlara geçmiştir.

2020 yılında Rotterdam Limanı, dünyanın en büyük onuncu konteyner limanı olarak seçilmiştir. 105 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Rotterdam Limanı’nın günümüzde genişliği 40 kilometrelik bir mesafeye kadar uzanmaktadır. Delfshaven, Maashaven / Rijnhaven / Feijenoord bölgesi; Nieuw-Mathenesse çevresindeki limanlar; Waalhaven; Vondelingenplaat; Eemhaven; Botlek; Calandkanaal, Nieuwe Waterweg ve Scheur boyunca yer alan Europoort ve Maasvlakte bölgesi Rotterdam Limanı’nı oluşturmaktadır.

Rotterdam Limanı, Ren-Maas Deltası'nın ortasında yer almaktadır. Rotterdam'ın sınırları içinde, Rotterdam'ın genel yetkisi altındaki ayrı şirketler tarafından işletilen beş ayrı liman bulunmaktadır. Rotterdam, Avrupa kıtasında 50.000.000'den fazla tüketiciye sahip bir hinterlandın ihtiyaçlarını kolaylaştıran beş ayrı liman alanı ve üç dağıtım parkından oluşmaktadır.

Rotterdam Wereldmuseum Nerededir?

Rotterdam Wereldmuseum Nerededir?
Rotterdam Wereldmuseum Nerededir?

Wereldmuseum insanlarla ilgili ve insanlarla beslenen bir müzedir ve Rotterdam sakinleri için 160 yıllık bir koleksiyonu sunmaktadır. Wereldmuseum Rotterdam, Hollanda'nın Rotterdam kentindeki Willemskade'de bulunan bir etnografya müzesidir.

Wereldmuseum, 1883 yılında kurulmuş ve Asya, Okyanusya, Afrika, Amerika ve İslam coğrafyalarındaki çeşitli kültürlerden pek çok kültür mirasını, 1800'den fazla etnografik objeyi sergilemektedir. Rotterdam'daki Wereldmuseum, insanlığın çağlar boyunca yaşamını ve varlığını anlamlandırmaya çalışmasının bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Wereldmuseum, Mayıs 2017'de Nationaal Museum van Wereldculturen'in (NMV, Ulusal Dünya Kültürleri Müzesi) bir ortağı haline gelmiştir. 2017 yılından beri Wereldmuseum, NMVW ile hem aynı koleksiyonu hem de aynı misyonu paylaşmaktadır.

Wereldmuseum salıdan cumaya sabah 10'dan akşam 5'e kadar açıktır. Wereldmuseum, cumartesi ve pazar günleri saat 11'den akşam 5'e kadar ziyaret edilebilmektedir. Wereldmuseum, okul tatillerinde ve çeşitli resmi tatil dönemlerinde pazartesi günleri de açılabilmektedir.

Wereldmuseum’a giriş ücreti 19 yaş ve üzeri yetişkinlere 15 euro, öğrencilere 10 euro, 4-8 yaşındaki çocuklara 6 euro, 3 yaş ve altındaki çocuklara ücretsizdir.

Rotterdam Küp Evler Nerededir?

Rotterdam Küp Evler Nerededir?
Rotterdam Küp Evler Nerededir?

Küp evler Rotterdam Hollanda ve Helmond Hollanda bölgelerinde mimar Piet Blom tarafından tasarlanarak inşa edilmiş mimari yapılar olarak bilinmektedir.

Rotterdam’daki “küp evler” “bir kent olarak tek bir çatı altında yaşamak” sloganıyla hayata geçirilmiştir. Modern yapılı küp evler Rotterdam hayatına zenginlik katmış ve Hollanda gezilecek yerler rotalarında yerini almıştır. Rotterdam'daki küp evler, Blaak Metro Garı’nın hemen üstünde, ulaşımı kolay bir şekilde, Overblaak Caddesi'nde yer almaktadır. Pite Bloom’un 1977 orijinal planı 55 küp ev tasarımından oluşmaktadır ancak bu sayının tamamı inşa edilmemiştir.

Küp evlerin temel amacı, zemin seviyesinden yararlanılan alanın yüksekliğini ve her bir odanın genişliğini iyi bir şekilde ayarlamak ve iyileştirmektir. Rotterdam'daki küp evler üç katlıdır; zemin katı, oturma odası ve Amerikan mutfağın bulunduğu birinci kat, iki adet yatak odasının ve banyonun bulunduğu ikinci kat ve küçük bir bahçe olarak kullanılabilen teras katından oluşmaktadır. Rotterdam küp evlerinin duvar ve pencereleri 54.7 derece açıyla tasarlanmıştır. Rotterdam küp evlerinin örnek dairesi yaklaşık 100 metrekareden meydana gelmektedir. Küp evlerdeki alanın yaklaşık dörtte biri eğik açılı tavanın altındaki duvarlar nedeniyle kullanılamaz durumdadır. 2009 yılında, daha büyük küp evler Hollandalı hostel zinciri Stayokay tarafından işletilen bir hostele dönüştürülmüştür.

Rotterdam'da Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

Rotterdam’da yapılabilecek aktiviteler aşağıda listelenmiştir.

 • Markthal’da mimari, gıda pazarı ve yemeğin bir arada keyfini çıkarmak
 • Rotterdam Hayvanat Bahçesi’ndeki çeşitli canlıları görmek
 • Euromast Kulesi’nden şehri gözlemlemek
 • Erasmus Köprüsü’nü şehir turuna dahil etmek
 • Rotterdam Merkez Tren Garı rotasında romantik bir yürüyüşe çıkmak
 • Saint Laurence Kilisesi mimarisini görmek
 • 185 metre yüksekliğindeki Europort’ta şehirde yakalanabilecek en iyi manzarayı izlemek
 • Rotterdam Denizcilik Müzesi eserlerini incelemek
 • Fenix Gıda Fabrikası’nı turlamak
 • Rotterdam’da tekne turuna katılmak
 • Kinderdijk Yel Değirmenleri’nin ihtişamını incelemek
 • Boijmans Van Beuningen Müzesi'nin sanat deposunu incelemek
 • SS Rotterdam (Grande Dame) turlarına katılarak okyanus gemisini keşfetmek
 • Rotterdam Küp Evlerinin muhteşem mimarisine tanık olmak

Rotterdam'da Nerelerde Alışveriş Yapılır?

Rotterdam'da Nerelerde Alışveriş Yapılır?
Rotterdam'da Nerelerde Alışveriş Yapılır?

Rotterdam Zuidplein, 55.000 metrelik bir alanı kaplayan, Hollanda'nın en büyük alışveriş merkezidir ve şehir merkezine metroyla sadece 10 dakika uzaklıktadır. Rotterdam'daki Zuidplein alışveriş merkezinde 155 farklı mağazanın yanı sıra bir yemek alanı bulunmaktadır. Zuidplein’de ayrıca büyük bir yeraltı otoparkı, bisiklet park yeri ve alışveriş merkezinin kendisine ait bir otobüs durağı bulunmaktadır.

Rotterdam Alexandrium alışveriş merkezinde Zuidplein alışveriş merkezinden daha fazla mağaza bulunmaktadır. Üç bölümden oluşan Alexandrium alışveriş merkezi, 200 mağazasıyla ziyaretçilerini en iyi şekilde ağırlamayı beklemektedir. Alexandrium Megastores gibi tamamen ev dekorasyonuna odaklanan mağazalar, Alexandrium’un “yaşayan alışveriş merkezi” olarak onurlandırılmasını sağlamaktadır.

Rotterdam, Hollanda’da alışveriş yapması en keyifli noktalardan biri arasında yer almaktadır. Moda mağazalarının ve büyük alışveriş merkezi zinciri De Bijenkorf’ün mağazaları Lijnbaan ve Beurstraverse çevresinde konuşlanmaktadır. De Bijenkorf’te kıyafetler, nevresimler, kitaplar, mutfak ve kırtasiye malzemeleri, valizler, spor kıyafetleri ve çok daha fazlasını bulmak mümkündür. Vintage mobilyaları ve el yapımı tasarımları seven alışveriş tutkunlarının De Hofbogen’de dolaşmadan dönmemeleri tavsiye edilmektedir.

Rotterdam’da özgün ve kaliteli tasarımlar arayışında olanlara Meent ve Nieuwemarkt meydanlarını ziyaret etmeleri önerilmektedir. Rotterdam’daki Van Oldebarneveldtstraat ve Witte de Withstraat caddeleri Van Dijk ve SHPPR mağazalarının yer aldığı popüler alışveriş noktalarıdır. Oude Binnenweg ve Nieuwe Binnenweg’de modern mağazaların yanı sıra antikaların, eski plakların satıldığı mağazalar, moda butikleri, iç tasarım ürünleri satan dükkanlar, kafe ve restoranlar bulunmaktadır.

Rotterdam Gece Hayatı Nasıldır?

Rotterdam Gece Hayatı Nasıldır?
Rotterdam Gece Hayatı Nasıldır?

Rotterdam'ın en popüler gece hayatı bölgelerinden biri Witte de Withstraat'tır. Witte de Withstraat caddesinde birçok restoranının yanı sıra publar, rahat ve sıcak atmosferli kafeler ve kokteyl barlar yerli ve yabancı turistleri cezbetmektedir.

Rotterdam’ın popüler kulüplerin bulunduğu Nieuwe Binnenweg'de Rotown, Stalles, Bar3 ve Club Vibes gibi mekanları keşfetmek mümkündür.

Rotterdam gece hayatında pek çok eşcinsel dostu gay bar konsepti bulunmaktadır. Churchillplein, Westblaak ve Van Oldenbarneveltstraat bölgesinde bulunan Strano, KeerWeer ve FERRY gibi mekanlar en bilinen gay barlar arasında yer almaktadır.

Haftanın her gecesinde saat 3'ten sonra da şehri canlı tutmaya devam eden De Witte Aap, Belçika ve Hollanda yapımı birçok biranın yanı sıra iyi bir şarap ve köpüklü alkol seçkisi barındırmaktadır.

Hollanda Rotterdam'da Yaşam Şartları Nasıldır?

Hollanda Rotterdam'da Yaşam Şartları Nasıldır?
Hollanda Rotterdam'da Yaşam Şartları Nasıldır?

Rotterdam; modern bir şehir yapısına, gelişmiş bir toplu taşıma sistemine, mükemmel bir bisiklet yolu ağına sahip çok kültürlü bir merkezdir. Rotterdam, diğer Hollanda şehirlerine nazaran daha az turistik özelliği bulunmasına rağmen Avrupa'nın en büyük limanına ev sahipliği yaparak önemli bir transit, lojistik ve denizcilik merkezi haline gelmiştir.

Rotterdam’ın merkezindeki evler nispeten daha pahalıdır; bu yüzden, bütçeye göre şehrin çeşitli kısımlarındaki konaklama imkanları düşünülmelidir. Hollanda'daki toplu taşıma sistemi şehirde yürüyerek, bisikletle, arabayla, metroyla, otobüsle, tekneyle veya tramvayla kolayca seyahat yapma olanağı sağlamaktadır. Rotterdam’daki yaşam masrafları Hollanda’da yaşam standartlarıyla paralel ilerlemektedir. Rotterdam’da önde gelen yüksek eğitim kurumları, sürekli işlekliğiyle şehre kazanç getiren Rotterdam Limanı, suç oranı düşüklüğü sayesinde güven veren yaşam şartları ile Rotterdam yarattığı masraflara değen bir şehirdir.

Rotterdam'da Yaşamak Güvenli Midir?

Rotterdam genellikle seyahat etmek için güvenli bir şehirdir. Her yerde olduğu gibi Rotterdam’da güvenli ve daha az güvenli bölgeler bulunmaktadır. Rotterdam’daki suç oranları düşüktür ancak şehirdeki en büyük endişe yankesicilerdir. Numbeo’daki kullanıcıların değerlendirmelerine göre, Rotterdam %0,04’’lık bir suç oranına sahiptir. Suç oranı Rotterdam’da son üç yılda %45 artarken; en fazla suç kaynağını uyuşturucu kullanan kişiler ve vandalizm/hırsızlık gibi suçlar oluşturmaktadır. Rotterdam, Amsterdam’ı da geçerek Hollanda’nın en güvenli şehri olarak kayıtlara geçmiştir.

The Economist’in “en güvenli dünya şehirleri” sıralamasında İstanbul 37. sıraya yerleşmiştir. Rotterdam’a kıyasla Türkiye’nin en kalabalık metropolü İstanbul’da çok daha fazla suç işlenmektedir. İstanbul’da suç oranı son üç yılda %70 oran artarken, bu oran Rotterdam’da %45’lik bir yüzdeye sahiptir.

Rotterdam’da Eğitim İmkanları Nasıldır?

Rotterdam, üst düzey eğitim için çeşitli dünya standartlarında kurumlara ev sahipliği yapmaktadır. Rotterdam’da ekonomi, işletme ve yöneticilik okullarından bilişim, iletişim ve medya okullarına kadar pek çok eğitim kurumu bulunmaktadır.

Rotterdam Erasmus Üniversitesi (EUR), uluslararası bir tanınırlık elde etmiş; sağlık, yöneticilik, politika ve kültür alanlarında üst düzey eğitim ve araştırma imkanı sunan bir araştırma üniversitesidir. Erasmus Üniversitesi, Küresel Dünya Üniversite Sıralaması Merkezi (CWUR) sıralamasında 106. sırada yer almaktadır.

Rotterdam Yöneticilik Okulu (RSM), Avrupa'nın uluslararası en yenilikçi işletme okullarından biridir. Rotterdam Erasmus Üniversitesi'nin bir parçası olan işletme okulu; lisans, yüksek lisans, MBA ve doktora programlarının yanı sıra yönetici eğitimi de sunmaktadır.

Erasmus Tıp Merkezi (Erasmus MC) Hollanda'nın en büyük ve önde gelen akademik tıp merkezlerinden biridir ve yurt dışındaki üniversitelerle çok sayıda değişim programı sunmaktadır. Rotterdam Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (RUAS), lisans ve lisansüstü düzeylerinde uluslararası çalışma programları imkan sunmaktadır.

Rotterdam’da bulunan iplus1 gibi dil okulları; başlangıç, orta ve ileri düzey öğrenciler için birebir dersler verilen paketler hazırlamaktadır. Hollandaca dil eğitimi sınıflarının yanı sıra dil okulları; yeterlilik sınavları hazırlığı, konuşma pratikleri ve öğrencinin ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş öğrenme programları da vaat etmektedir.

AB ülkelerinden gelen tüm öğrenciler, onaylanmış bir kurumda 3 aydan fazla öğrenim görürlerse ve kendilerini maddi olarak destekleyebilirlerse vize başvurusunda bulunmak zorunda kalmadan Rotterdam'da öğrenim görebilirler; AB dışından gelen öğrencilerin vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Yabancı öğrenciler mezun olduktan sonra Rotterdam’da iş aramak için bir yıllık “oryantasyon vizesi” için başvuruda bulunma hakkı elde etmektedirler.

Rotterdam'da Çalışma İmkanları Nasıldır?

Hollanda’daki yıllık asgari ücret ortalaması 18 yaş üstü yetişkinler için ortalama olarak 36.500 euro civarındadır. Hollanda'daki tam zamanlı işlerin çoğunluğu haftada 36-40 saat, günde yedi ila sekiz saat çalışmayı gerektirmektedir.

Rotterdam'daki işsizlik oranı %11.3 ile Rotterdam’ı Hollanda'da işsizliğin en çok görüldüğü şehir yapmaktadır.

Rotterdam'ın büyük bir limanı bulunduğu için iş ararken denizcilik ve ticaret sektörleri ön plana çıkmaktadır. Rotterdam Limanı, günümüzde yaklaşık 180.000 kişiyi istihdam etmekte ve 2030 yılına kadar 10.000 iş imkanı daha yaratacağı tahmin edilmektedir.

Denizcilik ve ticaret endüstrilerinde kullanılan yapay zeka ve makine operatörlükleri önem kazanan meslekler arasında yer almaktadır. Rotterdam merkezli şirketler petrokimya endüstrisi için bazı hammaddelere ev sahipliği yapmakta ve bu şirketler sayesinde enerji, kimya, gıda ve lojistik alanında çalışma imkanı sunmaktadır.

Rotterdam Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve Rotterdam Erasmus Üniversitesi başta olmak üzere pek çok üniversiteye akademisyen veya öğretim görevlisi olarak başvuruda bulunmak mümkündür.

Dünyanın hemen hemen her yerinde olduğu gibi Rotterdam'da iş aramak için en iyi yer internet üzerinden Monsterboard, Indeed, Werk.nl, Jobtrack, Iamsterdam ve LinkedIn gibi iş aramak için tasarlanmış internet siteleridir.

Rotterdam'da Yaşam Masrafları Nasıldır?

Rotterdam’daki dairelerin maliyeti, dairenin bulunduğu mahalleye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bir oda için 350 euro, ucuz bir mahallede 2 odalı iyi durumdaki bir daire için 550 - 650 euro, iyi bir bölgedeki 2 odalı bir daire için 1500 euro Rotterdam’daki ortalama kira fiyatlarını oluşturmaktadır.

Market ve ulaşım giderleri Rotterdam’da ortalama 300 euroya mal olmaktadır. Kullanıma bağlı olarak, elektrik ve doğal gaz faturaları 80- 150 euro, telefon ve internet faturaları 50- 75 euro, su faturası 40- 75 euro arasında değişiklik göstermektedir. Rotterdam’daki bazı dairelerde merkezi ısıtma bulunduğu için bu ücret aidata veya kiraya dahil edilmektedir.

Ulaşım için bisiklet satın almak yaygın ve akıllıca bir yatırımdır. Rotterdam’ın sağlık sistemi iyidir ancak AB dışından gelen kişilerin tedavi masrafları pahalı olabilmektedir. Rotterdam’da 120- 190 euroya mal olacak bir sağlık sigortası yaptırmakta fayda vardır.

Rotterdam’da yaşayan bir kişi temel masrafları için aylık yaklaşık 1000- 1100 euro ile rahat bir şekilde yaşayabilmektedir.

2022'de Rotterdam Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Housinganywhere'in kira endeks raporuna göre, 2022’de Rotterdam’daki kira fiyatlarının ortalama 884 euroya düşmesine rağmen, 2022’nin sonuna doğru 910 euroya yükselmesi beklenmektedir.

Rotterdam'daki bir dairenin ortalama kirası 1115 eurodur ve kira bedeli; yer, büyüklük ve dairenin kalitesi dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Rotterdam, Utrecht ve Amsterdam gibi şehirlerin yaşam pahalılığına göre Hollanda ev fiyatları da farklılık göstermektedir.

Hollanda Rotterdam kiralık evler düşünüldüğünde ortalama kira fiyatları Amsterdam'daki ortalama kira fiyatlarından %5.24 daha düşüktür. Hollanda Rotterdam satılık evler ilanları iki tür emlakçı vasıtasıyla değerlendirilebilmektedir. Satın alma emlakçısı (aankoopmakelaar) ev almak isteyen kişiler için ev arayan ve gerekli işlemleri düzenleyen bir temsilcidir; satış emlakçısı (verkoopmakelaar) ev sahiplerinden aldığı ve elinde bulunan evlerin satışını yapmaktadır.

Türkiye'den Rotterdam'a Ulaşım Nasıl Sağlanır?

İstanbul Havalimanı’ndan Hollanda Schiphol Havalimanı’na uçuş 3.5 saat sürmektedir. İstanbul- Rotterdam uçuş maliyeti firmadan firmaya 110- 400 euro arasında değişiklik göstermektedir. Hollanda Schiphol Havalimanı’na indikten sonra 15 dakikada bir geçen tren seferiyle Rotterdam merkezine yapılacak bir seyahat süresi ortalama 26 dakika sürmektedir. Schiphol Havalimanı- Rotterdam merkez noktasına trenle seyahat maliyeti 9 eurodan başlamaktadır.

İstanbul Rotterdam Arası Kaç Km'dir?

İstanbul ve Rotterdam arası 2.748 km’dir. İstanbul Rotterdam uçuş süresi ortalama olarak 3.5 saati bulmaktadır.

Rotterdam Seyahati için Hollanda'dan Vize Nasıl Alınır?

Rotterdam seyahati için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep edildiği durumlar pasaporta göre değişiklik göstermektedir.

Umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rotterdam’a giriş yapmak için vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Rotterdam’a girişlerinde 180 gün içinde 90 günü aşmamaları durumunda Hollanda vizesi başvuru işlemlerinden muaf tutulmaktadırlar.

Umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rotterdam’a giriş yapmak için vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Rotterdam’a girişlerinde 180 gün içinde 90 günü aşmamaları durumunda Hollanda vizesi başvuru işlemlerinden muaf tutulmaktadırlar.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kısa süreli Rotterdam vize başvurularını şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla vize başvuru merkezine; uzun süreli Rotterdam vize başvurularını Hollanda Başkonsolosluğu’na veya Hollanda Büyükelçiliği’ne yapmaları gerekmektedir.

Son 5 yıl içinde almış oldukları bir Schengen vizesi bulunan kişiler kısa süreli Hollanda vizesi başvurularında gerekli vize evraklarını akredite acente Vizem.net'in merkez ofisine yollayarak vize başvuru merkezine gitmeksizin Hollanda vize işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: