İngiltere Öğrenci Çalışma İzni

İngiltere'de Okurken Çalışmak için Öğrenci Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İngiltere Tier 4 vizesi, 5 Ekim 2020 tarihi itibariyle İngiltere öğrenci izni olarak değiştirilmiştir. İngiltere öğrenci çalışma izni, yabancı ülke vatandaşlarının öğrencilik dönemlerinde İngiltere’de çalışabilmek için başvurmaları gereken vize türüdür.

İngiltere’de öğrenci çalışma izni 11 aydan kısa süren eğitimler için verilmemektedir. İngiltere’de okumak ve çalışmak için uzun süreli öğrenci vizesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Vizem.net İngiltere için eğitim danışmanlığı veren ve öğrenci vizesi başvurularında son 4 yılda onay oranı en yüksek akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İngiltere'de Öğrenci Olarak Çalışmak Hangi Vize Türleri İle Mümkündür?

İngiltere’de öğrenci olarak çalışmak için 11 aydan uzun süren, uzun dönem İngiltere öğrenci vizesine (Tier 4) sahip olmak gerekmektedir.

İngiltere’de 6- 11 ay için verilen kısa dönem öğrenci vizesi ile çalışma hakkı bulunmamakta ancak İngiltere Tier 4 vizesi hamilleri ülkede çalışma hakkına sahip olmaktadır.

İngiltere Öğrenci Vizesi Çalışma İzni Şartları Nelerdir?

İngiltere öğrenci vizesi çalışma izni şartları aşağıda listelenmiştir.

 • İngiltere’de tam zamanlı bir eğitim programına kayıtlı olan öğrenciler ülkede çalışma hakkına sahiptir.
 • Uzun dönem İngiltere öğrenci vizesine sahip kişiler, eğitim dönemi boyunca haftada en fazla 20 saat çalışma hakkına sahiptir.
 • İngiltere Tier 4 öğrenci vizesi ile İngiltere’de eğitim alan öğrenciler, tatil dönemlerinde tam zamanlı çalışma hakkına sahiptir.
 • İngiltere’de ücretli veya ücretsiz gönüllü bir işte çalışma hakkı bulunmaktadır.
 • İngiltere öğrenci çalışma vizesi hamiline, aynı anda birden fazla iş yeri için çalışma hakkı sağlamaktadır.

Yukarıda verilen şartlar genel anlamda geçerli olup eğitim alınan kurumun prosedürlerine bağlı olarak değişebilmektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi İle Hangi İşlerde Çalışılamaz?

İngiltere öğrenci vizesi ile İngiltere’de serbest meslek sahibi olmak, ticari faaliyette bulunmak, tam zamanlı çalışmak, ücretli veya ücretsiz olarak eğlence sektöründe çalışmak, antrenörlük dahil olmak üzere ücretli veya ücretsiz sporcu olarak çalışmak ve hazırlık programları hariç doktor veya diş hekimi olarak çalışmak mümkün değildir.

İngiltere Öğrenci Vizesi İle Freelance Çalışılabilir Mi?

İngiltere öğrenci vizesi ile freelance olarak çalışmak mümkün değildir. İngiltere hükümeti, Birleşik Krallık dışındaki bir işveren için çalışılmasına, serbest meslek kuralı kapsamında izin vermemektedir.

İngiltere'de Okurken Maaşlı Staj Yapılabilir Mi?

Evet, İngiltere’de okurken maaşlı staj yapmak mümkündür. İngiltere öğrenci vizesine sahip lisans ve yüksek lisans öğrencilerine eğitim döneminde maaşlı olarak staj yapma izni eğitim süresi içindeki resmi tatil dönemlerinde verilmektedir. Staj başvurusu yapacak öğrenci, staj yapılacak dönem aralığının bir teyidi olarak akademik takvim kanıtını işverene sunmalıdır.

İngiltere'de Part-time Eğitim Alanlar Çalışabilir Mi?

İngiltere’de part- time eğitim alan kişiler Birleşik Krallık’ta ücretli veya ücretsiz herhangi bir kurumda çalışma hakkına sahip değildir.

İngiltere'de Dil Okuluna Giderken Çalışılabilir Mi?

Hayır, İngiltere’de dil okuluna giderken çalışılmamaktadır.

İngiltere’de kısa süreli dil eğitimi alan öğrenciler İngiltere dil okulu çalışma izni ile çalışma hakkına sahip değildir ancak gönüllüğün esas olduğu projelere katılma hakları bulunmaktadır.

İngiltere'de Eğitim Dönemini Tamamlayanlar Bir İşte Çalışabilir Mi?

İngiltere’de eğitim dönemini tamamlayanlar vize süresi dolana dek İngiltere’de tam zamanlı olarak çalışma iznine sahiptir.

Birleşik Krallık’a bağlı kursta eğitim süresini dolduran ve İngiltere öğrenci vize süresi dolana dek İngiltere’de çalışacak olan doktora öğrencileri için çalışma hakkı, dersin sonu ve öğrencinin eğitim süresince yaptığı derecenin koşulsuz onaylandığının resmi bildirimi olmaktadır. İngiltere’de eğitim sonrası çalışma hakkı yüksek lisans ve lisans öğrencileri için, eğitim sonunda diplomanın onaylandığına dair resmi bir bildirim teşkil etmekte veya kursun gerekli tüm değerlendirmelerinin işe başlanan tarihe kadar tamamlanması halinde CAS belgesinde belirtilen kurs bitiş tarihi olarak belirlenmektedir.

İngiltere'de Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İngiltere’de mezuniyet sonrası çalışma izni ile eğitim süresini bitirip mezun olan öğrenciler 2 yıla kadar Birleşik Krallık'ta çalışmak ve yaşamak için ikamet hakkına sahip olmaktadır. 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren İngiltere yüksek lisans sonrası çalışma izni sağlayan İngiltere mezun vizesi ile öğrenciler çalışma alanından bağımsız olarak istedikleri sektörde çalışma hakkına sahiptir.

İngiltere'deki mezun vizesine başvurmak için sponsor bir işverene gerek duyulmamaktadır; üniversite eğitimini başarıyla tamamlamış olmak yeterlidir. Yeni mezunlar için İngiltere vize başvurusu yapabilmek için başvuru sahibinin İngiltere Tier 4 vizesine sahip olması ve Birleşik Krallık’ta ikamet ediyor olması gerekmektedir.

İngiltere'de Öğrenciler İçin İş İmkanları Nelerdir?

İngiltere’de öğrenciler için iş imkanları oldukça çeşitlidir. İngiltere öğrenci vizesine sahip bir öğrenci, eğitim hayatından kariyer hayatına geçiş evresinin adaptasyon süresini kısaltmak ve kolaylaştırmak için İngiltere’de part- time işlerde çalışmaktadır. Temizlik görevlisi, resepsiyonist, garson ve benzeri işlerde yarı zamanlı olarak çalışan İngiltere öğrenci vizesi sahipleri saatlik ortalama 9- 12 sterlin kazanmaktadır.

İş imkanları ve alınan maaşlar arasında dengeli bir politika olan İngiltere’de iş seçimi yapılırken program esnekliği, saatlik ücret, iş ve eğitim hayatı arasındaki dengeyi ayarlamak ve beceri geliştirme ile kariyer uygunluğun sağlanmış olması faktörlerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

İngiltere öğrenci çalışma vizesine sahip kişiler gazetelerden, sosyal medyadan, sosyal çevrelerinden veya çeşitli internet sitelerinden kolaylıkla kendilerine uygun iş ilanlarını bulabilmektedir. İngiltere iş ilanları için en çok tercih edilen internet siteleri arasında Indeed, Linkedln, Reed.co.uk, Snaphunt ve Totaljobs.com siteleri bulunmaktadır.

İngiltere'de En Yüksek Maaşlı Öğrenci İşleri Nelerdir?

İngiltere’de en yüksek maaşlı öğrenci işleri aşağıda listelenmiştir.

 • Temizlik çalışanı
 • Gıda üretim operatörü
 • Müşteri hizmeti danışmanı
 • Paketleyici
 • Yönetici
 • Resepsiyonist
 • Depo operatörü
 • Sevkiyat şoförü
 • Bakıcı
 • İşçi
Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: