İngiltere Konsolosluğu

İngiltere Konsolosluğu | British Consulate Turkey

İngiltere Türk Konsolosluğu, İngiltere ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki dış ilişkiler ve iki ülkenin vatandaşlarının çeşitli işlemleri konularında görev yapan bir kurumdur. İngiltere resmi dış temsilcilikleri Türkiye içerisinde İngiltere Ankara Büyükelçiliği, İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu, İngiltere İzmir Konsolosluğu, İngiltere Antalya Yardımcı Konsolosluğu, İngiltere Fethiye Fahri Konsolosluğu, İngiltere Bodrum Fahri Konsolosluğu ve İngiltere Marmaris Fahri Konsolosluğu olarak farklı şehirlerde ve bölgelerde bulunmaktadır.

Türkiye’de bulunan İngiltere Konsoloslukları, en temelde İngiltere’nin menfaatlerini Türkiye içerisinde koruma görevini üstlenmektedir. İngiltere Konsolosluklarının Türkiye’de bulunan veya ikamet eden İngiliz vatandaşlarının eğitim, sağlık, evlilik gibi her türlü ihtiyaç durumlarında destek sağlama amacı bulunmaktadır.

UK Konsolosluğu yetkileri ve görevleri arasında; çeşitli noterlik işlemleri, resmi belgelerin onayı ve seyahat belgelerinin düzenlenmesi gibi işlemler yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan ya da seyahat etmek için ülkeye gelmiş olan İngiltere vatandaşlarının aciliyet taşıyan belge düzenleme ya da pasaport yenileme gibi birçok işlemi Britanya Konsolosluğu tarafından yapılabilmektedir.

İngiltere ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki dış ilişkiler Osmanlı İmparatorluğu zamanına dek uzanmaktadır. 1583 yılında William Harborn İngiltere tarafından büyükelçi olarak ve 1793 yılında Yusuf Agâh Efendi Londra Büyükelçisi olarak göreve atanmıştır.

İngiliz Konsolosluğu Nerededir?

İngiltere Konsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti'nde aşağıda sıralanan illerde yer almaktadır.

 • Ankara İngiltere Büyükelçiliği
 • İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu
 • İzmir İngiltere Konsolosluğu
 • Bodrum İngiltere Fahri Konsolosluğu
 • Fethiye İngiltere Fahri Konsolosluğu
 • Marmaris İngiltere Fahri Konsolosluğu
 • Antalya İngiltere Yardımcı Konsolosluğu

İngiltere Konsolosluğu İstanbul

İngiltere Konsolosluğu İstanbul’da başkonsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. İstanbul Birleşik Krallık Konsolosluğu tarafından çeşitli noterlik hizmetleri ve aciliyet taşıyan seyahat belgeleri ile ilgili hizmetler sunulmaktadır.

İngiltere vize başvuruları İstanbul İngiltere Konsolosluğu yerine vize işlemleri için yetkilendirilmiş olan aracı kurum TLS Contact’e müracaat edilerek yapılabilmektedir.

İngiliz Konsolosluğu Ankara

İngiliz Konsolosluğu Ankara’da büyükelçilik statüsünde hizmet vermektedir.

Ankara’da yer alan İngiliz Konsolosluğu’nda; İngiltere’ye yapılacak seyahatler için danışmanlık hizmetleri, aciliyet taşıyan belgelere yönelik hizmetler ve çeşitli noterlik hizmetleri verilmektedir. Ankara’dan yapılacak İngiltere vize başvuruları için İngiliz Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş olan aracı kurum TLS Contact’e müracaat edilmesi gerekmektedir.

İngiltere Konsolosluğu İzmir

İngiltere Konsolosluğu İzmir, konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir.

İzmir’de yer alan İngiltere Konsolosluğu’nda; yurt dışında evlilik işlemleri ile ilgili noterlik işlemleri ve acil pasaport alma işlemleri gibi işlem yapılabilmektedir. İngiliz Konsolosluğu İzmir üzerinden vize başvuruları yapılamamaktadır ve vize başvuruları için yetkilendirilmiş aracı kurum olan TLS Contact ile iletişime geçmek gerekmektedir.

İngiltere Konsolosluğu Bodrum

İngiltere Konsolosluğu Bodrum’da fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. İngiltere Konsolosluğu Bodrum’da Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan veya Türkiye Cumhuriyeti’ne seyahat eden İngiliz vatandaşları için hizmet vermektedir.

Bodrum’da yer alan İngiltere Konsolosluğu’nda; herhangi bir acil durumda danışmanlık hizmeti ya da seyahat belgeleri ile ilgili hizmetler alınabilmektedir. Bodrum’da İngiltere konsolosluk ofisi bulunmamaktadır ve Bodrum İngiliz Konsolosluğu ile 0 252 412 64 88 telefon numarası üzerinden iletişim kurulması gerekmektedir.

İngiltere Konsolosluğu Marmaris

İngiltere Konsolosluğu Marmaris, fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir.

Marmaris’de yer alan İngiltere Konsolosluğu şubesi; Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan veya Türkiye Cumhuriyeti’ni ziyaret etmiş olan İngiliz vatandaşları için hizmet vermektedir. Marmaris İngiliz Konsolosluğu ile 0 252 412 64 88 telefon numarası üzerinden iletişim kurulabilmektedir ya da Barbaros Caddesi, No: 7, Marmaris, Muğla adresi üzerinden ziyaret edilebilmektedir.

İngiltere Konsolosluğu Fethiye

İngiltere Konsolosluğu Fethiye’de fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. Fethiye’de yer alan İngiltere Konsolosluğu; aciliyet taşıyan pasaport işlemleri ve danışmanlık işlemleri gibi işlemler için hizmet vermektedir.

Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan ya da Türkiye Cumhuriyeti’ni ziyaret etmiş olan İngiliz vatandaşları için İngiltere Konsolosluğu Fethiye’de hizmet verilmektedir. Fethiye İngiltere Konsolosluğu ile 0 252 614 63 02 numarası üzerinden iletişim kurulabilmekte ya da Atatürk Caddesi, Likya İş Merkezi No:202, Fethiye, Muğla adresinden ulaşılmaktadır.

İngiltere Konsolosluğu Antalya

İngiltere Konsolosluğu Antalya, yardımcı konsolosluk (viskonsüllük) statüsünde hizmet vermektedir. Yardımcı konsolosluk (viskonsüllük), konsolosluğa bağlı ikinci bir kuruluş olarak görev yapmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan ya da Türkiye Cumhuriyeti’ne seyahat etmekte olan İngiltere vatandaşları, İngiltere Konsolosluğu Antalya aracılığıyla acil destek gerektiren işlemler ya da pasaport işlemleri gibi konularda destek alabilmektedir.

İngiltere Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

Aşağıda Türkiye'deki İngiltere dış temsilciliklerine ait adres bilgileri verilmiştir.

Ankara İngiltere Büyükelçiliği: Şehit Ersan Caddesi, 46/A, Çankaya, Ankara

İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu: Meşrutiyet Caddesi, No: 34,Tepebaşı, Beyoğlu, İstanbul

İzmir İngiltere Konsolosluğu: 1442 Sokak, No: 49, Alsancak, İzmir

Fethiye İngiltere Fahri Konsolosluğu: Atatürk Caddesi, Likya İş Merkezi No:202, Fethiye, Muğla

Marmaris İngiltere Fahri Konsolosluğu: Barbaros Caddesi, No: 7, Marmaris, Muğla

Antalya İngiltere Yardımcı Konsolosluğu: Gürsu Mahallesi, 324 Sokak, No: 6, Konyaaltı, Antalya

İngiltere Konsolosluğunun telefonlarına kurumda olabilecek yoğunluk durumları nedeniyle kimi zaman cevap verilmemektedir ve İngiliz Konsolosluğu iletişim en hızlı mail yolu ile sağlanmaktadır.

İngiliz Konsolosluğu Telefon Numarası Kaçtır?

İllere göre İngiltere konsolosluğu telefon numaraları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Konsolosluk adıTelefon numarası
İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu0 212 334 64 00
Ankara İngiltere Büyükelçiliği0 312 455 33 44
İzmir İngiltere Konsolosluğu0 232 463 51 51
Bodrum İngiltere Fahri Konsolosluğu0 252 412 64 88
Fethiye İngiltere Fahri Konsolosluğu0 252 614 63 02
Marmaris İngiltere Fahri Konsolosluğu0 252 412 64 88
Antalya İngiltere Yardımcı Konsolosluğu0 242 228 28 11

İngiltere Konsolosluğu'nun Mail Adresi Nedir?

İngiltere Konsolosluğu ile doğrudan mail üzerinden iletişime geçmek mümkün değildir. İngiltere Konsolosluğu’na ulaşmak isteyen kişilerin, Gov.Uk web sitesi üzerinden Konsolosluk iletişim aracını (contact embassy tool) kullanarak online form doldurmaları gerekmektedir.

İngiltere Konsolosluğu Resmi Sitesi Nedir?

İngiltere Konsolosluğu resmi sitesi; https://www.gov.uk/world/turkey’dir.

Birleşik Krallık Konsolosluğu Çalışma Saatleri Nasıldır?

Birleşik Krallık Konsolosluğu İstanbul ve Ankara şubeleri, Covid-19 önlemleri kapsamında uzaktan hizmet vermekte ve şubelere 7 gün 24 saat telefon ile ulaşılabilmektedir. Fahri konsolosluk statüsünde hizmet veren dış temsilciliklerin çalışma günleri ve çalışma saatleri değişiklik gösterebilmektedir ve bu nedenle randevu tarihinden önce telefon ile teyit edilmesi gerekmektedir.

2022 İngiltere Konsolosluğu Tatil Günleri Hangileridir?

2022 İngiltere Konsolosluğu tatil günleri aşağıda listelenmiştir.

 • 3 Ocak 2022
 • 15 Nisan 2022
 • 18 Nisan 2022
 • 2 Mayıs 2022
 • 3 Mayıs 2022
 • 4 Mayıs 2022
 • 19 Mayıs 2022
 • 2 Haziran 2022
 • 3 Haziran 2022
 • 11 Temmuz 2022
 • 12 Temmuz 2022
 • 29 Ağustos 2022
 • 30 Ağustos 2022
 • 26 Aralık 2022
 • 27 Aralık 2022

Britanya Konsolosluğu'nun Verdiği Hizmetler Nelerdir?

Britanya Konsolosluğu’nun verdiği hizmetler arasında; yemin etme, onay ve yeminli beyan işlemleri, resmi bir belge için onaylı kopya düzenleme işlemleri, evrak birleştirme işlemleri ve İngilizce ya da yerel dilde belge hazırlama işlemleri gibi hizmetler yer almaktadır. İngiltere Konsolosluğu tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nde ikamet eden ya da ziyaretçi durumundaki İngiltere vatandaşları için çeşitli hizmetler verilmektedir; Türk vatandaşları için vize işlemleri ise dış temsilciliğin yetkilendirdiği aracı kurumlar üzerinden yapılmaktadır.

İngiliz Konsolosluğu Pasaport Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?

İngiliz Konsolosluğu pasaport yenileme işlemleri, online olarak ya da posta yolu ile başvuruda bulunarak yapılır. İngiltere dış temsilciliklerine pasaport yenileme için başvuruda bulunacak kişilerin 16 yaşın üzerinde olması gerekliliği bulunmaktadır. Pasaport yenileme işlemleri ücretleri; online olarak yapılan başvurular için 75.50 İngiliz sterlini ve posta yolu ile yapılacak başvurular için 85 İngiliz sterlini olarak belirlenmiştir.

İngiltere Konsolosluğu Randevu Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?

İngiltere Konsolosluğu randevu alma işlemleri online olarak yapılır. İngiliz Konsolosluğu randevuları, vize işlemleri dışındaki pasaport, evlilik, tercüme ve vatandaşlık ile ilgili işlemler için online randevu sistemi üzerinden alınabilmektedir.

İngiltere Konsolosluğu online randevu alma ekranı aşağıda verilmiştir.

İngiltere Konsolosluğu Randevu Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?
İngiltere Konsolosluğu Randevu Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?

İngiltere Konsolosluğu Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

İngiltere Konsolosluğu vize işlemleri için hizmet vermemektedir ve vize başvurularının online olarak Gov.Uk web sitesi üzerinden ya da akredite acenteler aracılığıyla yapılması gerekmektedir. İngiltere Konsolosluğu vize başvurusu için gerekli olan biyometrik veri kaydı toplama işlemleri için başvuru sahiplerinin aracı kurumun vize merkezlerine müracaat etmeleri gerekir.

İngiltere vizesine başvuruda bulunmak isteyen kişilerin ilk olarak online başvuru işlemlerini tamamlamaları ve ardından yetkili aracı kurum için vize randevusu almaları gerekmektedir. Vize randevusu tarihinde aracı kuruma müracaat eden başvuru sahiplerinin; pasaport teslimi ve parmak izi bilgilerinin verilmesi gibi işlemleri yapmaları ile vize başvuru işlemleri tamamlanmaktadır. İngiltere vize başvurusu için gerekli olan evrakların teslim işlemleri; başvuru sahibi tarafından online sisteme yüklenerek ya da belirli bir ücret ödenerek vize başvuru merkezinde yapılabilir.

İngiltere Konsolosluğu Vize Evrakları Nelerdir?

Vize türüne bağlı olarak İngiltere konsolosluğu vize evrakları değişiklik göstermektedir. İngiltere Konsolosluğu vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Online başvuru formunun çıktısı
 • Randevu bildiriminin çıktısı
 • Pasaport
 • Uçak bileti ve otel rezervasyonu
 • Varsa davet mektubu
 • İş / öğrenim durumuna göre ek belgeler

İngiltere vize başvurusu esnasında İngiltere Konsolosluğu tarafından vize türüne, başvuru sahibine ve koşullarına göre daha detaylı ve çeşitli evraklar talep edilmektedir.

İngiltere Konsolosluğu Başvuru Formu

İngiltere Konsolosluğu başvuru formu bilgisayara indirilmesine gerek olmadan online başvuru sistemi üzerinden doldurulmalı ve ardından yetkili vize görevlilerine teslim edilmelidir.

İngiltere vize başvuru sahiplerinin online sistem üzerinden başvuru formunu dolduramadığı durumlarda, Gov.Uk internet sitesi üzerinden form linklerine ulaşılabilmektedir ancak online İngiltere vize formu linkleri yalnızca Kuzey Kore ve Afganistan gibi ülke vatandaşlarının ve dezavantajlı kişilerin erişimine sunulmaktadır.

Vizem.net üzerinden yapılacak vize başvuruları için İngiltere Konsolosluğu başvuru formu vize başvuru sahibi adına doldurulmaktadır.

İngiltere Konsolosluğu Vize Dilekçe Örneği

İngiltere vizesi başvuruları için başvuru sahibinin kişisel bilgilerini, finansal düzeyini, seyahat planını içeren İngiliz Konsolosluğuna hitaben yazılmış bir vize talep dilekçesi oluşturulmalıdır. Vize talep dilekçesi İngilizce olarak yazılmalıdır. Aşağıda bireysel vize başvuru türleri için yazılacak İngiltere Konsolosluğu vize dilekçe örneği verilmiştir.

…/…/…

To: United Kingdom Consulate General……….., Turkey

From: İsim Soyisim

Adres

Re: Request for a Visitor Tourist Visa to the United Kingdom

I humbly request the approval of my tourist visa to allow me to visit the United Kingdom.

Upon successful approval of my visa, I will travel in your country between the dates of …/…/… & …/…/…

I will be responsible for all accommodations and expenses during my vacation in the United Kingdom.

I am a law abiding citizen of Turkey with strong business and personal ties. At the end of my vacation, I will return back home to Turkey within the > allowed timeframe for the following reasons:

 • Geri dönüş nedeni
 • Geri dönüş nedeni
 • Geri dönüş nedeni

Your kind consideration to this request will be greatly appreciated.

Yours Truly,

İsim ve soyisim

İmza

Seyahat amacına ve şahsi koşullara uygun dilekçe yazılması vize onayı almak bakımından önemlidir, bu doğrultuda Vizem.net üzerinden danışmanlık alınabilir.

İngiltere Konsolosluğu Vize Ücretleri Ne Kadardır?

İngiltere Konsolosluğu vize ücretleri, 6 Nisan 2022 yılında yapılmış olan son güncellemelere göre başvuruda bulunulan vizenin türüne ve süresine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Bazı İngiltere vize türleri için güncel ücretler aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Vize başvuru türüÜcretler
6 aylık vize başvurusu100 İngiliz sterlini
2 yıllık vize başvurusu376 İngiliz sterlini
5 yıllık vize başvurusu670 İngiliz sterlini
10 yıllık vize başvurusu837 İngiliz sterlini
6-11 aylık kısa süreli dil okulu vize başvurusu200 İngiliz sterlini
Öğrenci vize başvurusu363 İngiliz sterlini

İngiltere Konsolosluğu Vize Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

İngiltere Konsolosluğu vize takip işlemleri aracı kurum ve Vizem.net üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Konsolosluk resmi web sitesinde vize takip olanağı bulunmamaktadır.

Vizem.net danışmanlığında gerçekleştirilen vize başvurularında ayrıca 5 aşamalı bilgilendirme SMS’i gönderilmektedir.

İngiltere Konsolosluğu Aracı Kurum Bilgileri Nedir?

Şahsen yapılacak başvurularda (acente kullanılmadan) İngiliz Konsolosluğu, İngiltere vizesi için evrak kontrolü işlemlerini aracı kurum olan TLS Contact üzerinden gerçekleştirmektedir. İngiltere vizesi aracı kurum TLS Contact başvuru merkezleri Türkiye’de 6 ilde bulunmaktadır. İngiltere vize başvuru merkezleri resmi tatiller dışında hafta içi her gün 8.00-15.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Aşağıdaki tabloda İngiltere vize başvuru merkezlerinin adres ve telefon bilgileri verilmiştir.

Başvuru MerkezleriTelefon NumarasıAdres Bilgisi
Ankara+90 (212) 370 31 00Sheraton Hotel Ankara ve Kongre Merkezi Noktalı Sokak,Kavaklıdere 06700
İstanbul+90 (212) 370 31 00Profilo Alışveriş MerkeziGülbahar Mh.,34394 Şişli/İstanbul
İzmir+90 (212) 370 31 00Aksoy Plaza, Kıbrıs Şehitleri Caddesi No: 152, Kat: 2 Daire: 201-A Alsancak / İzmir, 35220
Antalya+90 (212) 370 31 00Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Göksu Mahallesi, Gazi Bulvarı No: 481, Kepez / Antalya, Türkiye
Bursa+90 (212) 370 31 00Sherton Bursa Hotel, Odunluk Mahallesi, Akpınar Caddesi, 16110 Nilufer, Bursa, Türkiye
Adana+90 (212) 370 31 00Adana Ticaret Odası, Karasoku Mahallesi Abidinpaşa Caddesi No: 22 Seyhan / Adana, Adana İli
Gaziantep+90 (212) 370 31 00Muammer Aksoy Bulvarı, Hüseyin İncioğlu Cad.No.34 / B, Şehitkamil, Gaziantep, Türkiye

İngiltere Konsolosluğu Vize Başvuru Merkezi Nerededir?

İngiltere Konsolosluğu vize başvuru merkezi; Adana, Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir ve Bursa illerinde yer almaktadır.

İngiltere vizesine başvuruda bulunmak isteyen kişilerin, ikamet adreslerine uygun olan İngiltere vize merkezi üzerinden vize randevusu almaları gerekmektedir.

İngiltere Konsolosluğu Göçmenlik Başvurusu Alır Mı?

İngiltere Konsolosluğu doğrudan göçmenlik başvurusu almamaktadır.

İngiltere’ye göçmen olarak seyahat etmek isteyen kişiler için tüm uzun süreli vize başvuru işlemleri İngiltere göçmenlik şartları eksiksiz bir biçimde sağlandığı durumlarda aracı kurum başvuru merkezi ya da akredite acenteler üzerinden yapılabilmektedir.

İngiltere Konsolosluğu İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere Konsolosluğu iş başvurusu, açık pozisyonlar için iş ilanları yayınlandığı dönemlerde yapılabilmektedir. İngiltere Konsolosluğu’nda açık pozisyon olmadığı dönemlerde yapılan iş başvuruları geçersiz kabul edilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İngiltere dış temsilciliklerinde çalışma hakları bulunmaktadır. Ankara’da yer alan İngiltere Büyükelçiliğinde çalışmakta olan 170 kişinin büyük bir kısmı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. İngiltere dış temsilciliklerine iş başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin İngiltere büyükelçiliği web sitesinde konuyla ilgili yer alan detaylı bilgileri incelemeleri gerekmektedir.

İngiltere Konsolosluğu Dil Kursu Var Mıdır?

Bazı vize türlerinde başvuru yapacak bireylerde dil yeterlilik zorunluluğu aranmaktadır. İngiltere Konsoloslukları herhangi bir dil kursu eğitimi vermemektedir. Ancak dil seviyesini geliştirmek için başvuru yapılabilecek birçok dil kursu bulunmaktadır. Vizem.net ile iletişime geçerek dil kursları için tavsiye alınabilmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: