İngiltere Ankara Büyükelçiliği

İngiltere Büyükelçiliği | British Embassy Ankara

İngiltere Konsolosluğu, Ankara'da büyükelçilik statüsünde hizmet vermektedir. Büyükelçilik, diplomatik olarak diğer ülkelerle iletişim kuran, ülkesi adına başka bir ülkede üst düzey faaliyetlerde bulunan, arazisi ve binası görev yaptığı ülkenin başkentinde yer alan bir dış temsilciliktir. Büyükelçiliğin en önemli görevlerinden biri kendi ülke vatandaşlarının hak ve menfaatlerini korumaktır.

Ankara İngiliz Konsolosluğu vize ve oturum işlemlerine dair bir yetki taşımamaktadır. İngiliz Büyükelçiliği Türkiye'de ikamet eden ya da ziyaretçi durumunda olan İngiliz vatandaşlarına yönelik hizmetlerden sorumlu olmakta, Birleşik Krallık ile Türkiye arasındaki ilişkilerin sürdürülmesi ve gelişmesi yönünde çalışmaktadır.

İngiltere Büyükelçisi Kimdir?

İngiltere Büyükelçisi Kimdir?
İngiltere Büyükelçisi Kimdir?

İngiltere Büyükelçisi, Sir Dominick John Chilcott’tır. Dominick John Chillcott kariyerine diplomat olarak 1982’de başlamış olup, İngiliz Büyükelçisi olarak İngiltere Kraliçesini ve Birleşik Krallık hükümetini temsil etmektedir. Dominick John Chillcott, 2018 Ocak ayından itibaren Türkiye’nin başkenti Ankara’da İngiltere Elçiliği yapmaktadır.

İngiliz Büyükelçiliği Ankara İletişim ve Adres Bilgileri Nedir?

İngiliz Büyükelçiliği Ankara, Şehit Ersan Caddesi 46/A Çankaya Ankara Türkiye adresinde bulunmaktadır.

Ankara İngiltere Konsolosluğu iletişim bilgileri aşağıdaki başlıklarda paylaşılmıştır.

Ankara İngiltere Konsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

Ankara İngiltere Konsolosluğu telefon numarası +90 312 455 33 44’tür.

İngiltere Büyükelçiliği Mail Adresi Nedir?

İngiltere Büyükelçiliği mail adresi üzerinden doğrudan iletişime geçmemektedir. İngiltere Büyükelçiliği iletişim kurma yöntemi olarak GOV.UK üzerinden online form doldurma veya telefon kulllanılmaktadır.

İngiliz Büyükelçiliği Resmi Sitesi Nedir?

İngiliz Büyükelçiliği resmi sitesine https://www.gov.uk/world/organisations/british-embassy-ankara linki üzerinden ulaşılabilmektedir.

İngiltere Konsolosluğu Ankara'da Nerededir?

İngiltere Konsolosluğu Ankara'da Nerededir?
İngiltere Konsolosluğu Ankara'da Nerededir?

İngiltere Konsolosluğu Ankara’da, Çankaya İlçesinin Çankaya Mahallesi sınırları içinde yer almaktadır. Şehir merkezine ve Çankaya belediyesine yakın olan İngiltere Büyükelçiliği Ankara büyükelçilikler bölgesi olarak bilinen Atakule ve Seymenler parkı arasında yer almaktadır. İngiltere Büyükelçiliğinin hemen bitişiğinde Cezayir Büyükelçiliği ve Anglikan St. Nicholas Kilisesi bulunmaktadır. İngiltere Büyükelçiliği ile Esenboğa Havalimanı arasında 33 km bulunmaktadır.

İngiltere Konsolosluğu Ankara Adresine Nasıl Gidilir?

İngiltere Konsolosluğu Ankara adresine gitmek için Kızılay ulaşım ve aktarma merkezi olarak kullanılmaktadır. İngiltere Büyükelçiliğine giden metro hattı bulunmamaktadır. Metro ile İngiltere Büyükelçiliği'ne ulaşım için Ankaray A1 hat güzergahı ile Kızılay meydanına varmak ve burada otobüs veya minibüse binmek gerekmektedir.

Otobüs ile ulaşım için Kızılay üzerinden aktarma yapılarak Güvenpark mevkiinden hareket eden EGO 408-409-413 veya 114-304 numaralı otobüsler ile Çankaya semtinde bulunan İngiltere Konsolosluğuna en kolay şekilde ulaşım sağlanabilmektedir.

Araba ile en kolay ulaşım için ise Ulus-Sıhhiye-Kızılay-Bakanlıklar yönünde ilerledikten sonra Kuğulu Park tünelinden devam ederek Cinnah caddesi boyunca devam edilmekte ve Atakule önündeki kavşaktan sola dönüp aşağı ilerlendiğinde İngiltere Konsolosluğuna varılabilmektedir.

Birleşik Krallık Büyükelçiliği Çalışma Saatleri Nasıldır?

Birleşik Krallık Büyükelçiliği çalışma saatleri, büyükelçiliğin COVID-19 pandemi önlemleri kapsamında uzaktan çalışması nedeniyle esnektir. Birleşik Krallık Büyükelçiliğine telefondan 7/24 ulaşmak mümkündür. Şu anda acil durumlar haricinde randevu ile hizmet vermektedir.

İngiltere Ankara Büyükelçiliği Tarafından Verilen Hizmetler Nelerdir?

İngiltere Ankara Büyükelçiliği tarafından verilen hizmetler aşağıda listelenmiştir.

  • tasdik, yeminli ve yazılı ifade verme hizmeti
  • Birleşik Krallık pasaportu veya eğitim belgesi gibi bir belgenin tasdikli kopyası
  • Belgeleri şerit ve mühürle birleştirerek yasal hale getirme
  • İngilizce veya yerel bir dilde belge hazırlama

İngiltere Vize Başvurusu Ankara Büyükelçiliği Üzerinden Yapılır Mı?

İngiltere vize başvurusu, İngiltere Ankara Büyükelçiliğinin doğrudan vize başvurusu kabul etmemesi nedeniyle büyükelçilik üzerinden yapılamamaktadır. İngiltere vize başvurusu sadece yetkili aracı kurumun vize başvuru merkezleri veya akredite vize acenteleri üzerinden yapılabilmektedir.

Türkiye'den yapılan İngiliz vizesi başvurularının değerlendirilmesi ve onaylanmasında yetkili makam Birleşik Krallık Vize ve Göç Dairesidir.

Ankara İngiltere Vizesi Başvuru Merkezi Nerededir?

Ankara İngiltere vizesi başvuru merkezi adresi Sheraton Hotel Ankara & Convention Center, Noktalı Sokak, Kavaklıdere, Ankara 06700, Türkiye’dir. Ankara İngiltere vizesi başvuru merkezi ile iletişime çağrı merkezi aracılığıyla +90 (212) 370 31 00 numarası üzerinden geçilebilmektedir.

Ankara İngiltere Vize Danışmanlık Hizmeti Nereden Alınabilir?

Ankara İngiltere vize danışmanlık hizmeti, Brexit sonrası güncellenen vize ve göçmenlik sistemi kuralları doğrultusunda uzman desteği sağlayan akredite kuruluş Vizem.net üzerinden alınabilmektedir.

Vizem.net Ankara’da Muhsin Yazıcıoğlu Cad. Regnum Sky Tower 57/116, Çankaya/Ankara adresinde bulunmaktadır. Vizem.net ile iletişime 0312 963 14 73 telefon numarasıyla ve e-posta adresi olarak ise ankara.ofis@vizem.net aracılığı ile geçilmektedir.

İngiltere Büyükelçiliği İş İlanları Nerede Yayınlanır?

İngiltere büyükelçiliği iş ilanları İngiltere büyükelçiliği resmi web sitesinde yayınlanmaktadır. Türkiye’den Birleşik Krallık’a gönderilen kadro dışında İngiltere Büyükelçiliği çoğunluğu Türklerden oluşan 170 personeli istihdam etmektedir. İngiliz Büyükelçiliği iş ilanları ile yetenekli ve yüksek performans gösteren personel aranmaktadır.

İngiltere Büyükelçiliği Ankara iş ilanları başvurusu İngilizce olmalıdır. İngiltere Büyükelçiliği Ankara iş başvurusunda hangi eğitim kurumlarından mezun olunduğu, eğitim alanı, ek olarak alınan kurslar, işe başlama tarihi ile kısaca görev tanımlarını içeren iş deneyimleri ve telefon numarası yer almalıdır. Birden fazla pozisyona İngiltere Konsolosluğu iş başvurusu yapan adaylar her pozisyon için ayrı başvuruda bulunmalıdır.

Ankara İngiliz Büyükelçiliği Dışındaki İngiltere Temsilcilikleri Nelerdir?

Ankara İngiliz Büyükelçiliği dışındaki İngiltere temsilcilikleri aşağıda listelenmiştir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: