2021 İngiltere Ticari Vizesi Başvuru Merkezi

İngiltere Ticari Vizesi Nedir? Kimler Başvurmalıdır?

İngiltere, Dünya çapında bir ticaret merkezi olarak bilinmektedir. Her yıl binlerce kişi iş ziyaretleri amacı ile İngiltere’de bulunmaktadır. Bireyler İngiltere’de gerçekleştirecekleri kısa süreli iş ziyaretleri için standart ziyaretçi vizesi kapsamında bir İngiltere ticari vizesi başvurusunda bulunmalılardır.

İngiltere’de bir konferansa, fuara, iş toplantısına, iş eğitimine ya da kurumsal etkinliğine katılacak bireyler, akademisyen olarak araştırma gerçekleştirecek ya da bir öğrenciye araştırması için eşlik edecek kişiler ya da iş ile ilgili herhangi bir görüşme gerçekleştirecek bireylerin bir ticari İngiltere vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir.

İngiltere Ticari vizesi kapsamda başvuru gerçekleştirecek bireyler mutlaka bir davetiye mektubu almış olmalılardır. Kişiler, İngiltere ziyaretçi vizesine seyahatlerinden en fazla 3 ay öncesinde başvuru yapma hakkına sahiptirler. İngiltere ziyaretçi vizeleri genellikle 3 hafta içinde sonuçlanmaktadır.

İngiltere Ticari Vize Başvurusu ve Şartları

İngiltere ticari vizesi ya da İngiltere iş ziyareti vizesi, kişilerin İngiltere’de kısa süreli gerçekleştirecekleri iş seyahatleri için verilen bir vize türüdür. Bireylerin bir iş ziyareti vizesine sahip olabilmeleri için Birleşik Krallık vize ve göçmenlik ofisini gerekli belgeleri sunarak gerçek bir ziyaretçi olduklarına ikna etmeleri gerekir. Bir ticari vizeye başvuru gerçekleştirecek birey aşağıdaki koşulları yerine getirmelidir:

 • Ziyaretin sonunda İngiltere’den ayrılma niyetine sahip olmak
 • İngiltere’de ikamet edilen süre boyunca herhangi bir yasa dışı faaliyette bulunmamak
 • Çalışma izni olmadan ve devlet fonlarına başvurmadan bütün yaşam masraflarının karşılanabileceğini kanıtlamak.

İngiltere ticari vize başvurusu gerçekleştirecek kişiler İngiltere’de aşağıdaki faaliyetler için başvuruda bulunabilirler:

Genel Faaliyetler

Ticari ziyaret vizesi ile başvuru sahipleri toplantılara, konferanslara ve seminerlere katılma hakkına sahiptir. Kişiler bir iş sözleşmesi imzalamak, herhangi bir satış faaliyetinde bulunmadan ticari fuarlara katılmak, İngiltere’de saha ziyaretleri ve araştırmalar yapmak, yurtdışında bulunan bir işveren hakkında bilgi toplamak gibi birçok sebeple İngiltere’yi ziyaret edebilmektedirler.

Şirket İçi Faaliyetler

Denizaşırı bir şirket çalışanı, İngiltere’de herhangi bir ticari faaliyette bulunmamak şartı ile, aynı şirket grubunun Birleşik Krallık’taki çalışanları ile belirli bir proje kapsamında bir araya gelebilmektedir.

Potansiyel Girişimciler

FCA (Financial Conduct Authority) tarafından tescillenmiş bir girişim firması tarafından gönderilen ve Birleşik Krallık Hükümeti’nin onayladığı bir ziyaretçi, İngiltere’de bulunan bir işletmeye katılmak, bir işletme kurmak ya da devralmak amacıyla gerekli görüşmelerini gerçekleştirmek için ticari vize ile İngiltere’ye giriş yapabilmektedir.

Üstün Yetenekli ve Yaratıcı Bireyler

Denizaşırı bir şirket tarafından istihdam edilen bir film kadrosu, oyuncu ekibi; İngiltere’de bir film ya da program çekimine katılmak için iş ziyareti vizesi başvurusunda bulunmalılardır. Ayrıca sanatçı, şovmen ya da müzisyenler çeşitli programlara katılmak, tanıtım etkinliklerinde yer almak, festivallerde bulunmak amacıyla İngiltere’ye giriş yapabilmektedirler.

Sporcular

Sporcular, İngiltere iş ziyareti vizeleri ile spor müsabakalarına katılabilir ve tanıtım etkinliklerinde yer alabilmektedir. Ayrıca kişiler Birleşik Krallık’taki bir spor kuruluşunun ödeme yapmaması koşulu ile İngiltere’de kısa süreli eğitimlere de katılabilmektedirler.

İngiltere’de Bulunması Gereken Denizaşırı Bireyler

İngiltere dışında bulunan bireyler yurtdışındaki istihdamları ile ilgili birçok konuda faaliyetlere katılmak için İngiltere’ye iş ziyareti gerçekleştirebilirler.

İngiltere Ticari Vizesi Ne Kadar Süre ile Verilir?

İngiltere iş ziyareti vizeleri İngiltere’de ilk başvurular için 6 ay olarak düzenlenmektedir. Ancak İngiltere’yi uzun süreli veya düzenli ziyaret etmesi gereken kişiler belgeler ile seyahat amacının kanıtlanması şartıyla 2, 5 veya 10 yıllık İngiltere ziyaretçi vizesi de alabilmektedirler.

İngiltere Ticari Vizesi Nasıl Alınır

İngiltere vize başvurusunda her vize türü için öncelikle online başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. İngiltere’ye bir iş ziyareti gerçekleştirecek bireylerin standart ziyaretçi vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Kişiler online başvuru formunda seyahat amaçlarını ve planlarını belirtmelilerdir. Online başvuru formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Kişiler online başvuru formunu doldurduktan sonra vize ücretinin ödeneceği sisteme yönlendirilmektedirler. Başvuru sahibinin yine online sistem üzerinden vize başvuru ücretini ödemesi gerekmektedir.

Ardından Konsolosluk tarafından belirlenen aracı kurum üzerinden vize randevu tarihi atanır. Randevu gününde talep edilen İngiltere ticari vizesi için gerekli evraklar burada beyan edilmelidir.

Kişiler vize harcı ödemesini gerçekleştirdikten sonra sistem tarafından direkt olarak aracı kuruma yönlendirilmektedirler. Türkiye’de 7 farklı şehirde bulunun İngiltere İngiltere TLS Contact vize başvuru merkezi vardır. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Gaziantep ve Adana şehirlerinden istenen başvuru merkezi seçilerek randevu günü ve tarihi belirlenir.

Kişilerin bu tarihte vize başvuru dosyaları ile birlikte bizzat başvuru merkezinde bulunmaları gerekmektedir. Bireyler gerekli belgelerinin teslimini gerçekleştirerek parmak izi verilerinin alınmasını sağlamalılardır.

Evrakların tesliminin ardından İngiltere ziyaretçi vizeleri genellikle 3 hafta içerisinde sonuçlandırılır. Başvuru sahipleri pasaportlarını başvuru merkezinden teslim almaya çağrılmakta ve vize sonucu burada yüz yüze öğrenilmektedir. Ancak vize reddi ile sonuçlanan başvurular için daha sonra kişilere ret sebeplerini açıklayan bir belge gönderilir. Bireyler bu belgedeki eksiklikleri dikkate alarak başvuru dosyalarında gerekli düzeltmeleri yapabilir ve itiraz haklarını kullanabilirler.

İngiltere Ticari Vize Evrakları

İngiltere Ticari Vize Evrakları

İngiltere ticari vize başvurusu gerçekleştirecek bireylerin vize başvuru dosyalarında bulundurması gereken evraklar vardır. Aşağıda iş ziyareti vizeleri için vize başvuru dosyasında bulunması gereken evraklar listelenmiştir:

 • Pasaport
 • İngiltere ticari vize başvuru formu
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Nüfus kayıt örneği
 • Banka hesap dökümleri
 • Uçak ve konaklama rezervasyon bilgileri
 • İngiltere vize harcı dekontu

Yukarıda verilen belgeler her başvuru sahibinin dosyasında mutlaka bulunması gereken genel belgelerdir. Ancak bireylerin durumlarına göre daha fazla ve detaylı belgeler talep edilebilmektedir. Aşağıda bireylerin mesleki durumlarına göre İngiltere ticari vizesi başvurularında istenebilecek bazı evraklar verilmiştir.

Davetiye Mektubu: İngiltere iş ziyareti vizelerinde bulunması gereken en önemli belgelerden biridir. İngiltere’de bulunan ziyaret gerçekleştirecek firma tarafından yollanan bir davet mektubu mutlaka başvuru dosyasında yer almalıdır. Bir fuara, seminere ya da etkinliğe başvuru gerçekleştiren bireyler için ise fuar giriş kartı, bileti ya da etkinliğe dair her türlü belge başvuru dosyasında bulunmalıdır.

İşveren İzin Yazısı: Başvuru sahipleri çalıştıkları iş yerinden mutlaka bir izin yazısı almalıdır. Şirketinizin antetli kağıdına, şirketteki pozisyonunuzu içeren, seyahat tarihlerinin ve amacının bulunduğu, İngilizce olarak yazılmış, ıslak imzalı ve kaşeli bir işveren izin yazısı İngiltere ticari vize başvurusunda oldukça önemlidir.

Maaş Bordrosu ve Banka Hesap Dökümleri: Maaş bordrosu son 3 aya ait ve güncel olmalıdır. İmzalı ve kaşeli olarak başvuru dosyasında yer almalıdır. Ayrıca bireylerin banka hesabında seyahatleri için yeterli birikime (2021 yılı için 12000 TL) sahip olduklarını kanıtlamaları gerekir.

Şirket Evrakları: Başvuru sahiplerinin çalıştıkları şirketlerin faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri, vergi levhası gibi birçok belge detaylı olarak başvuru dosyasında yer almalıdır. İngiltere ticari vize evrakları hakkında daha detaylı bilgi almak için Vizem.net ile iletişime geçebilirsiniz. 0850 241 1868

İngiltere Ticari Vize Ücreti

İngiltere ticari vizesi ziyaretçi vizesi olarak ücretlendirilir. Aşağıda 2021 yılına ait İngiltere ticari vize ücreti verilmiştir.

İngiltere Ticari VizesiVize Harç Ücreti
6 aylık ticari vize130 $
2 yıllık ticari vize495 $
5 yıllık ticari vize896 $
10 yıllık ticari vize1124 $

Yukarıdaki vize ücreti Konsolosluk harç bedeli kapsamında ödenmektedir. Vizem.net hizmet bedeli alınacak hizmete göre değişmekte olup tüm işlemler herşey dahil İngiltere ticari vize danışmanlık ücreti 2021 yılı için 50 $ olarak belirlenmiştir.

İngiltere Ticari Vize Dilekçe Örneği

İngiltere ticari vize dilekçe örneği İngilizce olarak kişinin Türkiye’de çalıştığı şirket tarafından hazırlanmalıdır. Şirket yetkilisinin kaşesi ve imzası dilekçede mutlaka bulunmalıdır. Vize talep dilekçesi İngiltere Konsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır.

Dilekçede İngiltere’ye seyahat edecek bireyin şirket içerisindeki görevi, seyahat amacı net ve kısa bir şekilde açıklanmalıdır. Seyahatin başlangıç ve bitiş tarihleri de dilekçede bulunmalıdır. Aşağıda bir İngiltere ticari vize dilekçe örneği verilmiştir. Ancak unutulmamalıdır ki her başvuru sahibi için bu dilekçe farklılık gösterecektir.

../../..
To: ……… Consulate General
İstanbul, Turkey
From: Şirket/Yönetici adı
Adres

Re: Request for a Business Visa to the ……….
We humbly request the approval of our employee… Ad Soyad…., Business visa in order to allow him/her to visit the ………. during his/her business trip. ….Ad Soyad…. is a law abiding citizen of Turkey with strong business and personal ties in his/her country.
Upon successful approval of ….Ad Soyad’s…. visa, our company will be the sponsor and responsible for all his/her accommodations and expenses during his/her holiday in the ………… At the end of his/her stay, he/she will return home to our company in Turkey.
…. Ad Soyad… will be presenting this letter to you, together with other evidence of his/her ties with our company with an assurance that he will return prior to the expiration of his stay in the …………. He/she will be back in his/her country within the allowed timeframe for the following reasons:

 1. Geri dönüş nedeni
 2. Geri dönüş nedeni
 3. Geri dönüş nedeni

Your kind consideration to this request will be greatly appreciated.

Yours Truly,
Şirket Adı
Şahıs Adı, Ünvan
Adres
Telefon

İngiltere Ticari Vize Davet Mektubu

İş ziyareti vizeleri kapsamında İngiltere’ye seyahat edecek olan başvuru sahiplerinin dosyalarında mutlaka bir İngiltere ticari davet mektubu yer almalıdır. Ticari vize davet mektubu mutlaka son 1 ay içerisinde yazılmış ve tarih atılmış olmalıdır.

İngiltere ticari vize davetiye örneği Konsolosluğa hitaben davet eden merci tarafından kaleme alınmalıdır. Aşağıda İngiltere ticari vize davet mektubu örneği verilmiştir:

../../..
To: ……… Consulate General
From: İşverenin adı
İşverenin adresi
Dear Sir/Madam,
Re: İngiltere’ye davet edilen çalışanın adı soyadı
This is the confirm that our above named, who is an employee of Person’s employer is required to visit our company for a duration of enter duration of stay, starting from enter proposed date of entry until enter proposed date of departure.
…..Ad Soyad…… will be visiting for the purpose of enter specific purpose of visit and we should be grateful if you kindly grant a business visa.
…..Ad Soyad…. will be visiting …….şirket ismi, ve adresi…….
Yours faithfully
İşverenin adı
İmzası
Şirketteki Konumu

İngilterede Business Vize

İngiltere için Business Vize Türleri

İngiltere’ye gerçekleştirilecek iş seyahatleri için standart iş adamı ziyaretçi vizesinin yanı sıra uzun süreli iş vizeleri de bulunmaktadır. Bu vizeler hamiline İngiltere’de ticari faaliyette bulunmalarını sağlar. Aşağıda İngiltere Business vize türleri açıklanmıştır:

İngiltere Yenilikçi Vizesi (Innovator Visa)

İngiltere yenilikçi vizesi İngiltere’de iş kurmak veya halihazırda kurulu olan bir işi devralmak isteyen yatırımcılar için oluşturulan bir vize türüdür. Ancak bu vize türü ile İngiltere’de bir yatırım gerçekleştirmek için bireylerin en az 50.000 £ tutarında yatırım fonuna sahip olmaları gerekmektedir. Bu vize türüne başvuru gerçekleştirecek bireyler için 18 yaş üzerinde bulunma koşulu vardır. Ayrıca kişiler İngilizce dil yeterliliklerini de karşılamalılardır. İngiltere yenilikçi vizesi ile yatırımcılar İngiltere’de ilk etapta 3 yıla kadar ikamet hakkına sahip olabilmektedirler. 3 yılın sonunda uzatma başvurusunda bulunabilmektedirler. Bu vize kapsamında İngiltere’de 5 yıl ikamet eden yatırımcılar sınırsız oturum için başvuru hakkına sahiptirler.

İngiltere Başlangıç Vizesi (Start-Up Visa)

İngiltere’de bir işletme kurmak isteyen bireyler İngiltere Start-up vizesi başvurusunda bulunabilmektedirler. Ancak bu vize türüne başvuru hakkı elde edebilmek için kişilerin Birleşik Krallık’ta sponsorluk geçmişi bulunan bir ticari kurum tarafından onaylanmış olmaları gerekmektedir. Bu vize başvuru sahiplerine İngiltere’de 2 yıl ikamet etme hakkı tanımaktadır.

İngiltere Olağanüstü Yetenek Vizesi (Tier 1)

Üstün yeteneğe sahip bireyler, tanınmış liderler Tier 1 olağanüstü yetenek vizesi başvurusunda bulunma hakkına sahiptirler. Bu vize kapsamında kişiler 5 yıl 4 aya kadar İngiltere’de ikamet etme hakkına sahip olmaktadır.

İngiltere Lisansüstü Girişimci Vizesi (Tier 1)

Tier 1 vizesi kapsamında bulunan lisansüstü girişimci vizesi, gerçek ve güvenilir iş fikirlerine sahip olan resmi üniversite mezunları içindir. Mezun bireyler bu vize türü ile İngiltere’ye yerleşebilmek için Birleşik Krallık Yükseköğretim Kurumu veya Uluslararası Ticaret Departmanı tarafından onay almış olmalılardır. Mezun girişimci vizeleri İngiltere’de 1 yıla kadar ikamet etme hakkı tanımaktadır.

Kişilerin vize sürelerinin sonlanmasına yakın 1 yıl daha ikamet sürelerini uzatma hakları bulunmaktadır.

İngiltere Yatırımcı Vizesi (Tier 1)

Birleşik Krallık’ta en az 2.000.000£ yatırım yapacak olan bireyler Tier 1 vizesi kapsamında yatırımcı vizesi başvurusu gerçekleştirebilmektedirler. Başvuru sahipleri bu vize türü ile İngiltere’de 3 yıl 4 aya kadar ikamet etme hakkına sahip olmaktadırlar. İkamet süreleri bitmeden vize uzatma başvurusunda bulunan kişiler vizelerini 2 yıl daha uzatma hakkına sahip olabilmektedir.

İngiltere Ticari Vizesi Hakkında Sık Sorulanlar

Yazının bu bölümünde İngiltere ticari vizesi danışmanlarımıza sıklıkla iletilen sorular yanıtlanmıştır. Daha fazla bilgi 0850 241 1868

İngiltere Ticari Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalıdır?

İngiltere ticari vize başvuru formu, vize başvurusunun ilk adımıdır. Kişiler online başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalılardır. Vize başvuru formunda yapılacak herhangi bir hata vize reddine sebep olabilmektedir.

İngiltere ticari vizesi başvurusunda bulunacak bireyler vizem.net üzerinden sadece vize başvuru formu doldurma hizmetinden faydalanabilir.

İngiltere Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

İngiltere ticari vizeleri genellikle 3 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

Ancak Covid-19 salgını sebebiyle İngiltere vizelerinin sonuçlanma süreleri değişiklik gösterebilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: