İngiltere İşçi Vizesi

2023'te İngiltere İşçi Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere geçici işçi vizesi, belirli koşullar altında Birleşik Krallık’ta 12 aya kadar çalışmak ve seyahat etmek isteyenler için düzenlenmektedir. Uluslararası çalışanlar, İngiltere geçici işçi vizesi başvurusu yapmadan önce lisanslı bir Birleşik Krallık sponsorundan iş teklifi almalıdır.

2019'dan önce İngiltere Tier 5 vizesi olarak anılan vize türü, Brexit süreci sonrası yapılan yeni düzenlemelerle İngiltere geçici çalışma vizesi olarak anılmaya başlanmıştır. Tier 2 genel çalışma vizesinin yerini İngiltere nitelikli işçi vizesi almıştır.

Vizem.net danışmanlığında yapılacak İngiltere işçi vizesi başvuruları için öncelikle İngiltere'den iş teklifi almış kişilerin evrakları uzman ülke danışmanları tarafından Birleşik Krallık yeni vize sistemi çerçevesinde değerlendirilir ve gerekli şartların sağlanması halinde online başvuru ve randevu işlemleri ile süreç başlatılır.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

İngiltere İşçi Vizesi Türleri Nelerdir?

İngiltere işçi vizesi türleri, nitelikli işçi vizesi (Tier 2) ve geçici çalışma vizesi (Tier 5) olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

İngiltere nitelikli işçi vizesi (Tier 2) yetenek gerektiren belirli iş kolları için geçerli olan ve en fazla 5 yıllık süre için verilen vize türüdür.

İngiltere geçici çalışma vizesi (Tier 5) mevsimlik işçiler, din görevlileri, yaratıcı çalışanlar, devlet yetkili değişimi gibi belirli kategoriler için geçerli olan ve en fazla 1 yıllık süre için verilen vize türüdür.

İngiltere Nitelikli İşçi Vizesi Şartları Nelerdir?

İngiltere nitelikli işçi vizesi şartları aşağıda verilmiştir.

 • Vize başvurusu yapmadan önce onaylanmış bir iş teklifinin alınması gerekmektedir.
 • İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanmış Birleşik Krallık işvereni için çalışma zorunluluğu bulunmaktadır.
 • Birleşik Krallık'ta çalışılacak pozisyon hakkında bilgi içeren ve işveren tarafından verilen bir sponsorluk sertifikasına (CoS) sahip olunmalıdır.
 • Yapılacak işin uygun meslek dalları listesinde yer alması gerekmektedir.
 • Yapılan işin türüne göre asgari bir maaş alınmalıdır.
 • Başvuru esnasında İngilizce bilgi düzeyini kanıtlayan belgeler sunulmalıdır.
 • Başvuru sahibinin kendisinin ve diğer aile üyelerinin geçimini sağlayacak yeterli kişisel birikimi olduğunu kanıtlaması gerekmektedir.

İngiltere Geçici İşçi Vizesi Şartları Nelerdir?

İngiltere geçici işçi vizesi şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • Birleşik Krallık merkezli, sponsorluk sertifikasına sahip ve yasal olarak uluslararası işçi çalıştırma izni olan bir kurumdan geçerli bir iş teklifi alınmalıdır.
 • Sponsor kurumdan sponsorluk sertifikası alınmalıdır.
 • Banka hesabında arka arkaya 28 gün boyunca en az 1.270 sterlin tasarruf bulundurulmalıdır ve 28. gün, vize başvurusundan sonraki 31 gün içinde olmalıdır.
 • Başvurulan vize kategorisine bağlı olarak, bir İngilizce dil sınavının tamamlanması gerekli görülebilmektedir.

İngiltere İşçi Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere işçi vizesi başvurusu aşamalarında ilk adım, sponsorluk lisansı bulunan bir işverenden geçerli bir iş teklifi almaktır. İngiltere sponsorluk sertifikası elde edildikten ve gerekli vize evrakları hazırlandıktan sonra, İngiltere hükümeti web sitesine online başvuru yapılmalıdır. İngiltere işçi vizesi için online başvuru işlemlerinin ardından aracı kurumun vize başvuru merkezinde biyometrik veri kaydı işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir.

İngiltere işçi vizesi için Gov.uk başvuru ekran görseli aşağıda verilmiştir.

İngiltere İşçi Vizesi Nasıl Alınır?
İngiltere İşçi Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere İşçi Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İngiltere işçi vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • İngiltere sponsorluk sertifikası: İngiltere vize başvuru formunu doldurmak için sponsorluk belgesinin referans numarasına ihtiyaç duyulmaktadır. Sponsorluk belgesi olmayan kişiler işverenlerinden sponsorluk belgesinin bir kopyasını istemelidir.
 • İngiltere işçi vizesi başvuru formu: Online olarak Gov.uk web sitesi üzerinden, vize başvuru formu doldurulurken İngilizce dilinde eksiksiz, doğru ifadelerin kullanılması ve gerçeğe uygun beyanların verilmesi gerekmektedir.
 • Pasaport: 1 boş sayfa içeren, seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olan pasaport ve fotoğraflı sayfa ile geçmiş vizelerin fotokopileri eklenmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: 3,5 x 4,5 mm ebatlarında, son 6 ayda çekilmiş, 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Finansal duruma dair kanıt: Sponsorluk belgesinde işverenin çalışacak kişiyi destekleyebileceği yönünde bir ibare yoksa, başvuru sahibine ait Birleşik Krallık'ta kendi geçimini sağlayabileceğini teminat eden yeterli kişisel birikimin olduğuna dair banka hesap özetleri gibi kanıtlar gösterilmelidir.
 • İngiltere vize başvuru ücreti: Online başvuru esnasında ödenmelidir.

Yukarıda listelenen geçici işçi vizesi evraklarına ek olarak, İngiltere nitelikli işçi vizesi başvuruları için beyan edilmesi gereken belgeler aşağıda verilmiştir.

 • İngilizce dil yeterlilik belgesi: En az B1 seviyesinde dil yeterliliğini gösteren akademik eğitim belgeleri veya dil sınavı sonucunun ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: Belirli işlerde çalışan başvuru sahipleri tarafından yerel savcılık müdürlüklerinden, Ankara Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünden veya e-devlet üzerinden alınmış QR kodlu belge sunulmalıdır.
 • Nüfus kayıt örneği: Başvuru sahibinin tüm aile üyelerinin bilgilerini ve akrabalık derecelerini gösteren e-devletten alınmış barkodlu tam vukuatlı nüfus kayıt örneği gerekmektedir.

Yukarıda listelenen belgeler haricinde başvuru sahibinin İngiltere'de çalışacağı işe ve İngiltere'ye aile üyeleriyle gitmesine göre ek belge istenebilmektedir. İngiltere işçi vizesi için tüm belgelerin İngilizce olarak hazırlanması, eksiksiz, doğru bilgiler içermesi ve güncel olması gerekmektedir.

İngiltere İşçi Vizesi Nereden Alınır?

İngiltere işçi vizesi, Birleşik Krallık Vize ve Göç Dairesi’nden online başvuru yoluyla alınmaktadır. İngiltere işçi vizesi için biyometri işlemleri dış temsilcilik tarafından yetkilendirilen aracı kurumun başvuru merkezlerinde tamamlanmakta, pasaport teslimi başvuru merkezine yapılmakta ve vize sonucu çıktığında başvuru merkezinden teslim alınmaktadır. İngiltere işçi vizesi başvurusunun değerlendirilmesi ve onaylanmasında tek yetkili makam Birleşik Krallık Vize ve Göç Dairesi’dir.

İngiltere İşçi Çalışma Vizesi Başvuru Ücretleri Ne Kadardır?

İngiltere işçi çalışma vizesi başvuru ücretleri nitelikli işçi vizesi ve geçici işçi vizesine göre değişmektedir.

İngiltere nitelikli işçi vizesi için; İngiltere dışından başvuru yapılıyorsa İngiltere'de 3 yıla kadar bulunulacağı durumlarda kişi başı standart ücret 625 sterlin, 3 yıldan fazla bulunulacağı durumlarda kişi başı standart ücret 1.235 sterlindir. İngiltere nitelikli işçi vizesi ile çalışılacak iş istihdam ihtiyacı listesindeyse, başvuru sahibi ve ailesi daha düşük bir başvuru ücreti ödeyebilmektedir. İngiltere geçici işçi vizesi için başvuru ücreti 259 sterlindir.

İngiltere işçi çalışma vize başvuru ücretleri online başvuru sırasında kredi kartı ile ödenmektedir.

İngiltere'ye İşçi Olarak Gitmek için Vize İşlemleri Ne Kadar Sürer?

İngiltere’ye işçi olarak gitmek için vize işlemleri, vize başvuru merkezinde biyometri işlemleri aşamasının tamamlanmasının ardından ortalama 3 hafta sürmektedir.

İngiltere İşçi Vizesi Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

İngiltere işçi vizesi başvuru takibi, Goc.uk adresi üzerinden giriş yaptıktan sonra TLScontact web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Başvurunun yapıldığı Gov.uk web sitesinden gelen e-posta onayı açılmalıdır ve “Başvurunuz için Oturum Açın” sekmesine tıklanarak parola girilmelidir; “Belge ve Biyometri Teslimi” sekmesine, ardından “Devam” seçeneğine tıklanmalıdır.

İngiltere Gov.uk hesabından İngiltere vize takibi hesabına yönlendirme yapılmaktadır ve başvuru takibini görüntüleyebilmek için son adım olarak “Takip Et” seçeneğine tıklanmalıdır.

İngiltere İşçi Vizesi Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

İngiltere işçi vizesi geçerlilik süreleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

İşçi vizesi türüVize geçerlilik süreleri
İngiltere nitelikli işçi vizesi5 yıl
İngiltere mevsimlik işçi vizesi6 ay
İngiltere yardım kuruluşu çalışan vizesi1 yıl
İngiltere devlet yetkili değişim vizesi12- 24 ay
İngiltere uluslararası anlaşma vizesi2 yıl
İngiltere din görevlisi vizesi3 yıl 1 ay

Sık Sorulan Sorular

İngiltere işçi vizesi işlemleri ve vize sahibine tanınan haklar ile ilgili uzmanlarımıza en sık iletilen sorular aşağıda yanıtlanmıştır.

İngiltere İşçi Vizesi Aldıktan Sonra İşten Ayrılma Durumunda Ne Olur?

İngiltere işçi vizesi aldıktan sonra işten ayrılma durumunda, İngiltere’de izin verilen kalış süresi 60 güne indirilebilmektedir. İngiltere işçi vizesi için başvuru esnasında belirtilen iş teklifi, başvuruda belirtilen sürenin tamamı için geçerli olmak durumundadır.

İngiltere Geçici İşçi Vizesi ile Aile Üyeleri İngiltere'ye Gidebilir Mi?

İngiltere geçici işçi vizesi başvuru sahipleri, bakmakla yükümlü oldukları aile üyelerini ancak geçimlerini sağlamak için yeterli paraya sahip olduklarını kanıtlayabildikleri durumda başvurularına dahil edebilmektedir.

İngiltere geçici işçi vizesi başvurusu haricinde aile üyeleri talep edilen gereklilikleri karşılamaları durumunda İngiltere aile vizesi başvurusu yapma ve Birleşik Krallık'a seyahat etme hakkına sahip olmaktadır.

İngiltere Ziyaretçi Vizesi Geçici İşçi Vizesine Çevrilebilir Mi?

İngiltere ziyaretçi vizesini geçici işçi vizesine çevirmek için başvuru sahiplerinin öncelikle yabancı bir işçiyi işe alma yetkisi olan İngiltere merkezli bir şirket tarafından verilen geçerli bir sponsorluk sertifikasına sahip olmaları gerekmektedir.

Birleşik Krallık'a becerileri ile ilgili faaliyetlerde bulunmak amacıyla giren yabancı uyruklu ziyaretçiler, İngiltere aile ziyareti vizesi statülerini geçici işçi vizesiyle değiştirmek için başvuruda bulunabilmektedir.

İngiltere'de İşçi Alımı Yapan Firmalar Nelerdir?

İngiltere’de işçi alımı yapan firmalar aşağıda listelenmiştir.

 • MCK Recruitment
 • Micheal Page
 • Adecco
 • Theflamelily
 • Airswift
 • Skills Provision International
 • Antanal
 • Pearl Recruitment
 • Alliance Recruitment Agency

Yabancı işçileri işe alan yukarıda listelenen firmalar ve ajanslar, İngiltere işçi alımı dahil diğer ülkelerde temsilcilikleriyle hizmet vermekte, yerel veya küresel ölçekte işe alım ihtiyaçlarına yanıt arayan işverenler ile işçileri buluşturma işlevi görmektedir.

İngiltere'de Türk İşçi Alımı Yapan Şirketler Nelerdir?

İngiltere’de Türk işçi alımı yapan şirketler arasında çoğunlukla inşaat, yapı sektörü ile hizmet sektöründe kafe ve restoranlar dikkat çekmektedir. Londra merkezli Walt Disney, Chubb Ina Holding, Hyve Grup, C2FO gibi firmalar Türk işçi alımı yapmaktadır.

Aytac Foods LTD, Sultan Turkish Delicious Food Ltd, Kilim Company Ltd, Diyarbakır Restaurant, Turkish Zone Ltd gibi birçok farklı sektörde İngiltere’deki Türk şirketleri ile karşılaşmak mümkündür.

İngiltere İşçi Maaşları Ne Kadardır?

İngiltere işçi maaşları 2020 Ulusal İstatistik Ofisi verilerine göre, elektrikçiler ve elektrik tesisatçıları yıllık 33.495 sterlin, şefler 22.670 sterlin, satış ve perakende asistanları 18.798 sterlin, duvar ustaları 27.995 sterlin, temizlikçiler ve ev işleri ile uğraşanlar 17.819 sterlin, çatı ustaları 26.994 sterlin, marangozlar 28.448 sterlin, fırıncılar ve şekerlemeciler 19.924 sterlin ortalama kazanç sağlamaktadır.

İngiltere’de konaklama ve yemek hizmetlerinde çalışan işçilerin maaşlarında pandemiyle birlikte düşüşler yaşanmıştır. İngiltere konaklama ve yemek hizmetlerinde, 2019 yılına göre ücretli çalışma saatleri %12 ve haftalık ücret %18,1 düşmüştür. Yapılan işin niteliğine, uluslararası konjonktüre, eğitim düzeyine ve kalitesine göre İngiltere’de maaşlar çeşitli meslek dalları arasında farklılık göstermektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: