Londra Vize İşlemleri

2023'te Londra Vize İşlemleri ve Birleşik Krallık Vize Başvurusu

Londra, İngiltere’nin başkenti olan ve müzeleri, tarihi yerleri ve zengin kültürü ile her yıl turistlerin sıkça ziyaret ettiği bir şehirdir. Türkiye Cumhuriyeti'nden Londra'ya seyahat etmek isteyen kişilerin vize başvuru işlemleri online ortam üzerinden yapılabilmekte ve biyometri işlemleri yetkili aracı kurum üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Vizem.net, Türkiye'den yapılan İngiltere vizesi başvurularında son 4 yılın en yüksek akredite acente vize onay oranı elde edilmiştir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Londra Vize İstiyor Mu?

Evet, Londra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemektedir.

Londra’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının; umuma mahsus (bordo) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve hususi (yeşil) pasaport hamili oldukları durumlarda Birleşik Krallık vizesi almaları gerekmektedir. Diplomatik (siyah) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, 180 günlük bir dönem içerisinde en fazla 90 gün sürecek İngiltere seyahatleri için vize almalarına gerek bulunmamaktadır.

Londra'ya Turist Olarak Gitmek için Vize Gerekiyor Mu?

Evet, Londra’ya turist olarak gitmek için Londra turistik vize alınması gerekmektedir.

Londra turist vizesi hamiline Birleşik Krallık'ta en fazla 6 ay süre ile kalma hakkı tanıyan ve 2 yıl, 5 yıl veya 10 yıl geçerlilik süresiyle çok girişli bir şekilde verilebilen standart İngiltere ziyaretçi vizesi türüdür.

Londra Vize Şartları Nelerdir?

Londra vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Londra vize geçerlilik süresinin bitmesinin ardından Londra’da kalmaya devam edilmeyeceğini ve ülkeye geri dönüleceğini kanıtlar nitelikte belge ibraz etmiş olmak
 • Londra seyahati için yeterli düzeyde finansal gelire ya da masrafları karşılayacak bir sponsora sahip olunması
 • İngiltere seyahatinin bitmesinin ardından ülkeye dönebilmek için yeterli düzeyde finansal duruma sahip olmak
 • Herhangi bir sabıka kaydı bulunmaması
 • Geçmişte vize ihlali yapmamış olmak

Londra Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Londra vize başvurusu, İngiltere hükümetinin resmi websitesi Gov.uk adresinde yer alan başvuru portalı üzerinden online olarak yapılmaktadır. Gov.uk sitesinde yer alan başvuru portalı üzerinden Londra vizesi başvuru sahiplerinin; vize başvuru formunu doldurmaları, vize harcını ödemeleri ve aracı kurumdan vize randevusu almaları gerekmektedir.

Londra vizesi başvuru sahiplerinin Gov.uk sitesi üzerinden gerekli işlemleri tamamlamalarının ardından; evrakların online olarak yüklenmeyeceği durumlarda gerekli vize evraklarının yetkililere teslimi için şahsen vize başvuru merkezine müracaat etmeleri gerekmektedir.

Londra vize başvuru portalı için örnek görsel aşağıda verilmiştir.

Londra Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?
Londra Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Londra Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Londra vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Planlanan İngiltere seyahatinin bitiş tarihinin ardından en az 3 ay daha geçerlilik süresi olan ve en az 1 adet boş sayfası bulunan bir pasaportun vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir. Londra vizesi başvuru dosyası içerisinde sunulan pasaport ile birlikte varsa başvuru sahibine ait eski pasaportların fotokopilerinin de ibraz edilmesi gerekir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş ve 45 mm yükseklik ile 35 mm genişliğe sahip 2 adet fotoğrafın vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Londra vize başvuru formu: Londra vize başvuru formu, vize başvuru sahibi tarafından online sistem üzerinden eksiksiz bir biçimde, doğru bilgilerle ve İngilizce olarak doldurulmalıdır.
 • Finansal yeterlilik durumu ile ilişkili belgeler: Başvuru sahibinin planlanan seyahatin ulaşım, konaklama ve yemek gibi çeşitli masraflarını karşılamaya yetecek finansal durumu olduğunu gösterir nitelikte son 6 aya ait banka hesap dökümü ya da maaş bordrosu gibi belgelerin vize başvuru işlemleri için sunulması gerekmektedir. Başvuru sahiplerinin yapacağı Londra seyahatinin masraflarının bir başkası tarafından karşılanacağı durumlarda Londra vize başvuru dosyasında sponsor mektubu belgesinin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Konaklama rezervasyonları: Kişinin Londra seyahati süresince kalacağı yerleri gösteren otel rezervasyonu gibi konaklama belgelerinin vize başvuru işlemleri için sunulması gerekmektedir. Vize başvurusunda bulunan kişinin bir aile üyesi ya da arkadaşında kalacağı durumlarda davet eden kişi tarafından yazılmış vize davet mektubunun başvuru dosyasına eklenmesi gerekir.
 • Londra seyahat planı: Vize başvuru sahibinin Londra’da kalacağı süre boyunca yapmayı planladığı aktivitelere dair tarihleri ve detayları, Birleşik Krallık'ta gidilecek başka yerler olduğu durumlarda bu gezilerin tarihleri ve detayları, seyahat için planlanmış konaklama detayları gibi bilgileri içeren seyahat planı belgesi vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gereken belgeler arasında yer almaktadır.
 • Vize başvuru ücreti: Londra vize başvurusu için başvuru ücretinin online olarak ödenmesi gerekmektedir.

Yukarıda listelenmiş olan evraklar tüm İngiltere vize başvuruları için talep edilen standart vize evraklarıdır. İngiltere vize başvuru işlemleri için başvuru sahiplerinden talep edilebilecek olan Londra vize evrakları; başvuru sahibinin seyahat amacı, konaklama durumu ve başvuru sahibinin çalışma durumu gibi değişkenlere bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. İngiltere vize başvuru dosyası içerisinde sunulacak olan belgelerin Türkçe olması durumunda bu belgelerin İngilizceye çevrilmiş olarak ibraz edilmesi gerekmektedir.

Londra Vize Ücreti Ne Kadardır?

Londra vize ücreti 100 İngiliz sterlini olarak belirlenmiştir. İngiltere'ye düzenli seyahat eden kişilere verilen çok yıllık geçerlilik süresine sahip vizeler için başvuru ücreti değişiklik göstermektedir. Londra vize başvuru ücreti; 2 yıllık vizeler için 361 İngiliz sterlini, 5 yıllık vizeler için 655 İngiliz sterlini ve 10 yıllık vizeler için 822 İngiliz sterlini olarak uygulanmaktadır.

2022 yılı için yapılan Londra vizesi başvurularında; tüm vize harcı, seyahat sağlık sigortası, rezervasyon işlemleri, yeminli tercüme ve danışmanlık ücretleri dahil olmak üzere Londra vizesi masrafları ortalama 210 euro tutmaktadır.

London Vize Randevusu Nasıl Alınır?

London vize randevusu, Gov.uk sitesi üzerinden online başvuru formunun doldurulması ve vize başvuru ücretinin ödenmesinin ardından online olarak alınmaktadır.

Londra vize randevusu almak isteyen kişilerin Gov.uk sitesi üzerinden kendilerine gönderilen mailde yer alan linke tıklamaları gerekmektedir. Gov.uk sitesinin başvuru sahiplerine göndermiş olduğu maildeki linke tıklamış olan başvuru sahiplerinin önlerine çıkan sayfada “Sign in to Your Application” butonuna tıkladıktan sonra “Provide Documents and Biometrics” butonuna ve ardından “Continue” butonuna tıklamaları gerekmektedir ve böylece başvuru sahipleri ilgili kurumun web sitesine yönlendirilmektedir. İlgili kurumun web sitesi üzerinden “Book an appointment” butonuna tıklayan başvuru sahiplerinin randevu alma işlemleri; randevu tarihi ve randevu yeri gibi bilgilerinin tercih edilmesinin ardından tamamlanmaktadır.

Londra Vize İşlemleri İçin Yetkili Kuruluş Hangisidir?

Londra vize işlemleri için yetkili kuruluş, vize başvuru sahiplerinin ikamet ilinden bağımsız olarak biyometri işlemleri için TLS Contact’tir. Londra vize işlemleri için vize başvurularının değerlendirme ve onay sürecinde tek yetkili merci Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi’dir.

Londra için Vize Biyometri İşlemleri Hangi İllerden Yapılabilir?

Londra için vize biyometri işlemlerinin yapılabileceği iller aşağıda listelenmiştir.

 • Ankara İngiltere vize başvuru merkezi
 • İngiltere İstanbul vize merkezi
 • İzmir İngiltere vizesi başvuru merkezi
 • Antalya İngiltere vize merkezi
 • İngiltere Adana vize başvuru merkezi
 • Bursa İngiltere vizesi başvuru merkezi

Vizem.net, kısa süreli ve uzun süreli İngiltere vize başvurularında 81 ilde ikamet eden kişiler için danışmanlık ve takip hizmeti vermektedir. İngiltere vize başvuru merkezi Türkiye içerisinde; Ankara, İstanbul, Bursa, Mersin ve Kocaeli'de hizmet veren Vizem.net merkezlerine müracaat ederek veya çağrı merkezine ulaşarak İngiltere vize danışmanlık hizmeti alınabilmektedir.

Londra Vize İşlemleri Kaç Günde Sonuçlanır?

Londra vize işlemleri, başvuru sahibinin biyometri kayıt işlemlerinin tamamlanmasından sonra ortalama 3 hafta içinde sonuçlanmaktadır.

Londra Vizesi Almak Zor Mudur?

Londra vizesi almak, vize başvurularının ret yanıtı almasını engellemek amacıyla talep edilen her belgenin doğru ve eksiksiz bir biçimde ibraz edildiği durumlarda zor değildir. İngiltere Vize ve Göç İdaresi; İngiltere vize başvurularını dikkatle incelemekte ve özellikle başvuru sahibinin finansal durumu ve başvuru dosyasında ibraz edilen Londra seyahat planının tutarlılığı üzerinde durmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Londra seyahatleri ve vize işlemleri hakkında merkezimize sıklıkla sorulan sorular aşağıda cevaplanmıştır.

Londra'ya Vize Almak İçin Covid-19 Aşı Kartı Gerekir Mi?

Londra’ya vize almak için, 15 Mart 2022 tarihi itibariyle Covid-19 aşı kartı ve karantina şartları kaldırılmıştır.

Londra'da Dil Okuluna Gitmek için Hangi Vize Alınmalıdır?

Londra’da dil okuluna gitmek için kısa süreli eğitim vizesi ya da öğrenci vizesi alınmalıdır. Londra’da dil okulunda alınacak eğitimin 11 aydan kısa süreceği durumlarda kısa süreli İngiltere dil okulu vizesi, 11 aydan uzun süreceği durumlarda ise öğrenci vizesi başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

İngiltere dil okulu vizesi, kişilerin İngiltere’de alacakları eğitimin 6 ay ile 11 ay arası süreceği durumlarda alınan vize türüdür. Kısa süreli İngiltere dil okulu vizesi, kişinin İngiltere’de kalacağı toplam sürenin 11 ayı geçmemesi şartı ile hamiline eğitim süresinin ardından ek olarak 1 ay daha ülkede kalma hakkı vermektedir.

İngiltere Londra Vizesi ile Nerelere Gidilir?

İngiltere Londra vizesi ile tüm Birleşik Krallık ülkelerine gidilebilmektedir.

İngiltere vizesi hamili olan kişiler Birleşik Krallık ülkeleri olan; Galler, İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda’ya seyahat edebilme hakkına sahiptir. İrlanda’ya seyahat etmek isteyen İngiltere turist vizesi hamilleri, ilk olarak İngiltere’ye giriş yapma şartı ile İrlanda’ya seyahat edebilmektedir.

Londra'da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Londra'da Gezilecek Yerler Nerelerdir?
Londra'da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Londra’da gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Big Ben
 • London Eye
 • Westminster Sarayı
 • British Museum
 • Buckingham Sarayı
 • Westminster Abbey
 • Hyde Park
 • Tower of London
 • Oxford Street
 • Soho
 • Kensington Sarayı
 • Chinatown
 • Tower Bridge
 • Trafalgar Meydanı
 • Covent Garden Market
 • Piccadilly Circus
 • Victoria & Albert Müzesi
 • St. Paul’s Cathedral
 • Natural History Museum

Birçok gezilecek yere sahip olan İngiltere başkenti Londra, her yıl çok sayıda turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Londra Vizesi İle İngiltere'de Gidilebilecek Diğer Şehirler Nelerdir?

Londra vizesi ile İngiltere’de gidilebilecek popüler şehirler aşağıda listelenmiştir.

 • Brighton
 • Cambridge
 • Oxford
 • Bristol
 • Liverpool
 • Manchester
 • Birmingham
 • Bournemouth

Londra vizesi hamili kişilerin Londra ile birlikte diğer tüm İngiltere şehirleri için seyahat gerçekleştirme hakları bulunmaktadır.

Londra Aktarmalı Uçuşlarda Vize Gerekiyor Mu?

Evet, Londra aktarmalı uçuşlarda vize gerekmektedir.

Londra üzerinden aktarma yaparak üçüncü bir ülkeye seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Londra transit vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Hamiline İngiltere üzerinden aktarmalı uçuş yapabilme hakkı veren İngiltere transit vizesi ile kişiler 48 saat süre ile İngiltere sınırları içerisinde bulunabilmektedir.

Schengen Vizesi ile Londra'ya Gidilir Mi?

Hayır, Schengen vizesi ile Londra’ya gidilmemektedir.

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen ve Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke vatandaşlarının, İngiltere vizesine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Londra'dan Schengen Vizesi Almak Mümkün Müdür?

Londra’dan Schengen vizesi almak, başvuru sahiplerinin İngiltere oturum izni hamili oldukları durumlarda mümkündür.

İngiltere’ye ziyaretçi vizesi ile seyahat etmiş kişilerin Londra’dan Schengen vizesi alması mümkün değildir. Schengen Bölgesi’ne seyahat etmek isteyen kişilerin Schengen vize işlemleri kendi ülkelerinde yapılmalıdır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: