İngiltere Nişanlı Vizesi

İngiltere Nişanlı Vizesi Başvuru Süreci 2023

Olası evlilik vizesi olarak da bilinen İngiltere nişanlı vizesi, İngiltere vatandaşlarının yabancı uyruklu nişanlıları için verilen bir vize türüdür. Nişanlı vizesi ile İngiltere’ye temelli veya belirli bir süreliğine giriş sağlanabilmektedir. İngiltere vizesinin devam edebilmesi için nişanlı vizesi ile İngiltere'ye giriş yapan kişinin İngiltere vatandaşı olan partneri ile 6 ay içinde evlenmesi gereklidir.

Diğer çift vizesi türlerinden farklı olan nişanlı vizesinde İngiltere vatandaşı olan sponsor ile vize almak isteyen yabancı uyruklu kişinin başvurudan önce beraber yaşamış olma şartı aranmamaktadır.

Vizem.net Türkiye'den İngiltere'ye giderek evlenmeyi planlayan nişanlı çiftlerin vize başvuru süreçlerinde danışmanlık hizmeti veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İngiltere Nişanlılık Vizesi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

İngiltere nişanlılık vizesi Iiçin gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuran kişi ve müstakbel eşinin 18 yaşından büyük olması gereklidir.
 • Başvuran kişi ile müstakbel eşinin tanışıyor olması gerekmektedir.
 • Başvuran kişi ile müstakbel eşinin evlendikten sonra kalıcı olarak birlikte yaşamaya niyetli olmaları gerekmektedir.
 • Her iki kişinin de geçmiş evlilik ve ilişkilerinin bitmiş olduğunun gösterilmesi gerekmektedir.
 • Başvuran kişi ve müstakbel eşinin, devlet yardımı almaksızın, hayatlarını devam ettirebilecek ekonomik yeterliliğe sahip olması gerekmektedir.
 • İngiltere’deki kişinin yıllık geliri en az 18.600 İngiliz sterlini olmalı veya başvuran kişiyi finanse edebilecek birikimi olmalıdır. Eğer çiftin çocukları varsa gelir sınırı yükselmektedir.
 • Başvuran kişi ve müstakbel eşin konaklayabileceği uygun yerin hazır olması gerekmektedir.

İngiltere Nişanlı Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere nişanlı vizesi başvurusu İngiltere dışından online olarak yapılır. Gov.Uk internet sitesindeki başvuru portalı üzerinden başvuru formu doldurulmalı, vize harcı ödenmeli ve biyometri işlemleri için randevu alınmalıdır.

Randevu tarihinde aracı kurumun vize başvuru merkezinde biyometri işlemleri ve pasaport teslimi yapılmaktadır. İngiltere nişanlılık vizesi için gerekli evraklar randevu anında teslim edilebileceği gibi başvuran kişi tarafından sisteme online olarak da yüklenebilmektedir.

İngiltere Nişanlılık Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İngiltere nişanlılık vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • İngiltere nişanlı vizesi başvuru formu: Gov.uk internet sitesi üzerinden online olarak, eksiksiz, İngilizce dilinde ve doğru beyanlarla doldurulmalıdır.
 • Pasaport: En az 1 adet boş sayfası, seyahat bitiminden sonraki 3 ay geçerli, fotoğraflı olmalı ve geçmiş pasaport sayfalarının fotokopileri ile birlikte ibraz edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: 2 adet biyometrik özellikli fotoğraf, 35 mm genişliğinde, 45 mm uzunluğunda ve son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır.
 • Evlilik planına dair kanıt: 6 ay içerisinde İngiltere’de evlenileceğini kanıtlayan nikah tarihi belgesi veya düğün rezervasyonu gibi bir belge sunulmalıdır.
 • Nişanlılığa dair kanıt: Başvuru sahibi ve İngiltere vatandaşı olan kişinin nişanlı olduğunu kanıtlayan belgeler ibraz edilmelidir.
 • İngiltere sponsorluk formu: İngiltere’de ikamet eden kişi SU07 sponsorluk formunu doldurmalıdır.
 • İngiltere'de yaşayan sponsora ait belgeler: İngiltere’de bulunan kişinin pasaport, oturma izni veya kimlik kartı fotokopisi gereklidir.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: E-devlet üzerinden alınmış, tüm aile bireylerinin bilgilerini içeren ve barkodlu tam vukuatlı nüfus kayıt örneği gereklidir.
 • Adli sicil kaydı: E-devlet üzerinden alınmış adli sicil kaydı gereklidir
 • İngilizce yeterlilik belges: İlk vize başvurusundaAvrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (CEFR) ölçeğinde İngilizce seviyesinin A1 seviyesinden yüksek olduğunu gösteren İngilizce yeterlilik belgesi gereklidir.
 • Finansal yeterlilik kanıtı: Eşlerin ekonomik özgürlüğünü kanıtlayan son 6 aya ait banka hesap dökümleri, maaş bordroları veya işveren yazısı gibi belgeler gereklidir.
 • Konaklama imkanına dair kanıt: İngiltere’de kalınacak yeri kanıtlayan tapu, kira sözleşmesi veya ev sahibi beyannamesi gereklidir.
 • İngiltere vize başvuru ücreti: İnternet üzerinden yapılan başvuru esnasında başvuru ücreti ödenmiş olmalıdır.

İngiltere Nişanlı Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere nişanlı vizesi başvuru ücreti 1.538 İngiliz sterlinidir. Vize başvuru ücreti ödemesi, internet üzerinden yapılan başvuru sırasında kredi kartı ile yapılmaktadır.

2022 yılı için İngiltere nişanlı vizesi başvuru masrafları; başvuru harcı, evrak kontrolü, yeminli tercüme, noter masrafları, online evrak yükleme ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere ortalama 2.250 eurodur.

İngiltere Evlilik Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

İngiltere evlilik vizesi 2-12 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Covid salgını sebebiyle 2020 yılında bu süre 18 haftaya kadar uzayabilmiştir. 2021 yılı itibariyle süre normale dönmüştür.

İngiltere Nişanlı Vizesi Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Evli çiftler için aslında bir İngiltere aile birleşimi vizesi olan evlilik vizesi, ilk etapta 33 aylık bir süre için geçerlidir. Ancak bu sürenin bitimine doğru bireyler vize uzatma başvurusunda bulunma hakkına sahiptir.

Evli olmayan çiftler için ise başvuru yapılan vize 6 ay geçerlidir. Bu çiftler de 6 ay içerisinde evlilik birliğini gerçekleştirdikleri taktirde vize uzatma başvurusunda bulunma hakkına sahiptir. Evli olmayan çiftler vize başvurusunda son 2 yıl içerisinde 3 aydan fazla ayrı kalmadıklarını da kanıtlamalılardır.

İngiltere Nişanlılık Vizesi İle 6 Ay İçinde Evlenilemezse Ne Olur?

İngiltere nişanlılık vizesi ile 6 ay içinde evlenilemezse vize süresi 6 ay daha uzatılabilir. İngiltere nişanlı vizesi süresinin uzatmak için evliliğin neden yapılmadığına dair iyi bir sebep ve ileriki 6 ay içinde yapılacağına dair kanıt sunulması gerekmektedir.

İngiltere Evlilik Vizesi ile Yerleştikten Sonra Boşanma Gerçekleşirse Ne Olur?

İngiltere Evlilik vizesi ile İngiltere’de ikamet edilen süre çerçevesinde bir boşanma durumu gerçekleşirse bireyler vize türlerini değiştirmek için başvuru yapma hakkına sahiptir. Vize değişikliği için çeşitli imkanlar bulunmaktadır. Örneğin Türkiye’den giden partner İngiltere’de ikamet ettiği süre boyunca 2 yıl içerisinde en az 12 ay aynı işte çalıştığını kanıtlarsa Ankara Antlaşması vizesine geçiş yapabilmektedir. Veya partner eşinden şiddet görerek boşanma kararı aldıysa, gerekli raporlar ve belgeler ile bu durumu kanıtlayarak aile içi şiddet sebebiyle İngiliz Hükümeti’nin tanıdığı sınırsız oturma iznine sahip olabilirler.

Kişinin durumuna uygun vize başvuruları için vizem.net üzerinden danışmanlık alınabilir.

İngiltere'ye Nişanlı Olarak Gidip Evlendikten Sonra Ne Yapılır?

İngiltere'ye nişanlı olarak gidip evlendikten sonra eş vizesi olarak da bilinen evlilik vizesi başvurusu yapılabilmektedir. Evlilik vizesi hamiline 30 ay boyunca İngiltere’de yaşama ve çalışma hakkı tanımaktadır.

5 yıl süreyle İngiltere evlilik vizesi ile İngiltere’de bulunulmasından sonra, evliliğin ve ekonomik yeterliliğin devam ediyor olması şartıyla süresiz oturum iznine başvurulabilmektedir.

Nişanlılık Vizesi İle İngiltere'de Çalışılabilir Mi?

Hayır, nişanlılık vizesi ile İngiltere’de çalışılamamaktadır. İngiltere'de evlendikten sonra alınan evlilik vizesi ile çalışma izni tanınmaktadır.

İngiltere Evlilik Vizesi Red Nedenleri Nelerdir?

İngiltere Evlilik Vizesi için başvuru yapan bireyler çeşitli sebeplerden dolayı ret kararı ile karşılaşabilmektedir. İngiltere vizesi red nedenleri arasında gösterilebilecek en önemli sebep; ilişkinin gerçekliğine inanılmamasıdır. Eğer evliliği veya uzun süreli birlikteliği kanıtlayacak yeterli belge sunulmadıysa karar mutlaka ret olacaktır.

Ayrıca İngiltere’de olan eşin, partneri için gerekli finansal desteği sağlayamayacağı düşünülürse de vize kararı olumlu sonuçlanmayacaktır. Bunun yanında yanlış, sahte evrak teslimi de vize kararlarını olumsuz etkileyen sebepler arasında gösterilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

İngiltere Evlilik Vizesi ile merkezimize sık sorulan soruların yanıtları aşağıda verilmiştir.

İngiltere Evlilik Vizesi A1 Sınavı Nedir?

İngiltere evlilik vizesi başvuru sahibinin IELTS sınavından en az A1 düzeyinde İngilizce dil seviyesi puanını almış olması gerekmektedir. Bu sınav genel olarak İngilizce konuşma ve dinleme becerilerini ölçen bir sınav olarak bilinmektedir.

İngiltere Evlilik Vizesi Sınavı Soruları Nelerdir?

İngiltere evlilik vizesi için direkt olarak bir sınav bulunmamaktadır. Ancak başvuru sahibinin IELTS dil sınavına girerek en az A1 düzeyinde İngilizce seviyesine sahip olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Vize başvuru sürecinde bu belge istenen, önemli bir belgedir. IELTS sınavı dinleme ve konuşma becerilerini ölçer.

İngiltere Evlilik Vizesi Uzatma Başvurusunda Bulunabilir Miyim?

İlk etapta bireylere tanınan 33 aylık vize süresinin ardından İngiltere’de ikamet etmeye devam etmek isteyen partnerler vize uzatma başvurusunda bulunabilirler. Uzatma başvurusu kabul ile sonuçlandığı taktirde, 2 yıl 6 ay daha İngiltere’de yaşama hakkına sahip olurlar. İngiltere Evlilik Vizesi ile 5 yılı dolduran bireyler sınırsız oturum hakkı başvurusunda bulunabilirler.

Bilgi ve Başvuru için 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: