İngiltere Vizesi için Pasaport Özellikleri

İngiltere Vizesi için Pasaport Süresi ve Gerekli Kriterler

Pasaport tüm vize başvurularında olduğu gibi İngiltere vize başvurularında sunulması zorunlu bir evraktır.

İngiltere, vize başvurularında sunulacak pasaport için birtakım gereklilikler öngörmektedir. Vize başvuru işlemlerine başlamadan önce pasaportun kontrol edilmesi önemlidir; mevcut pasaport İngiltere’ye vize alma şartları için uygun değilse başvuru sahibinin yetkili makamdan pasaport alması ya da yenilemesi ve ardından şartlara uygun bir pasaport ile vize işlemlerine başlaması gerekmektedir.

İngiltere vize başvurusu için: 0850 241 1868

İngiltere Vize Başvurusu için Pasaport Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

İngiltere vizesi için sunulacak pasaportun Birleşik Krallık’ta planlanan kalış süresinin tamamında geçerli olması gereklidir ve ayrıca Avrupa Birliği ülkeleri, İsviçre, Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn dışındaki ülkelerden gelen kişilerin pasaportunda giriş damgası için en az 1 adet boş sayfa bulunmalıdır.

Hangi Pasaport Türleri İle Birleşik Krallık Vize Başvurusu Yapılabilir?

Birleşik Krallık vizesi için tüm pasaport tipleriyle başvuru yapılabilmektedir.

İngiltere diplomatik pasaport hamilleri haricinde hiçbir pasaport türü özelinde vize muafiyeti tanımamaktadır; diplomatik pasaport hamillerine tanınan muafiyet ise 90 günlük seyahatler ile sınırlıdır.

Hizmet pasaportu, hususi pasaport ve umuma mahsus pasaport hamilleri ile 90 günden uzun süreli seyahatler için diplomatik pasaport hamillerinin seyahatleri öncesinde İngiltere vizesi alması gerekmektedir.

Türkiye'den İngiltere Vizesine Yabancı Ülke Pasaportu İle Başvurulabilir Mi?

Çifte vatandaşlığa sahip olan kişiler vatandaşlıklarından birinin Türk vatandaşlığı olması durumunda Türkiye’den İngiltere vizesine yabancı ülke pasaportu ile başvuramamaktadır; vize başvurusu için İngiltere’nin öngördüğü şartları sağlayan bir Türk pasaportunun sunulması gerekmektedir.

Türkiye’de yasal olarak ikamet etmekte olan yabancı kişiler kendi ülkelerinden veya dış temsilciliklerinden aldıkları geçerli pasaportları ve Türkiye’de yasal olarak ikamet edildiğini gösteren oturum izinleri ile Türkiye’den vize başvuru yapabilmektedir.

İngiltere Vizesi için Pasaport Nereye Sunulur?

İngiltere vizesi için geçerli kriterleri sağlayan pasaportun aslı İngiltere vize başvuruları için yetkili başvuru merkezi olan TLS Contact’a randevu gününde sunulmalıdır.

İngiltere Vize Başvurusu için Pasaportun Vize Merkezine Bırakılması Şart Mıdır?

Hayır, İngiltere vize başvurusu için pasaportun vize merkezine bırakılması şart değildir. Aracı kurumun “Keep my passport” adlı ek hizmeti kullanılarak yapılan başvurularda, vize sonucu esnasında başvuru sahibi pasaportunu elinde bulundurabilmektedir.

Vize işlem süresi esnasında başvuru sahibine geri verilen pasaport, vize başvurusu için nihai karar verildiğinde damgalanmak üzere vize merkezine götürülür veya kargo ile gönderilir.

Özellikle vize başvurusunun değerlendirme sürecinde seyahat etmesi gereken kişilerin kullanmakta olduğu TLS Contact “Keep my passport” hizmetinin bedeli 1.125 TL’dir.

İngiltere Vize Başvurusunda Pasaportun Online Olarak Yüklenmesi Gerekir Mi?

Hayır, İngiltere vize başvurusunda pasaportun online olarak yüklenmesi zorunlu değildir.

İngiltere vize başvurusu için maddi yeterlilik kanıtı, çalışma durumunu gösterir belgeler gibi birtakım evrakların online olarak gov.uk adresinden yüklenmesi gerekmektedir. Pasaport online olarak yüklenmesi gereken evraklar arasında yer almamaktadır; sadece diğer evraklar ile birlikte başvuru merkezine teslim edilmelidir.

Türkiye’de yasal olarak ikamet etmekte olan yabancıların Türk vatandaşlarından farklı olarak Türkiye’de sahip oldukları yasal oturum izinlerini sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

Eski Pasaportun Birleşik Krallık Vize Başvurusunda Sunulması Gerekir Mi?

Eski pasaportun Birleşik Krallık vize başvurusunda sunulması gerekmektedir. Eski pasaportun vize başvurusunda sunulması zorunlu değildir, ancak sunulması seyahat geçmişinin değerlendirilebilmesi açısından başvuru sahibine avantaj sağlamaktadır.

İngiltere Vizesi için Verilen Pasaport Ne Zaman Geri Alınabilir?

İngiltere vizesi için verilen pasaport vize başvurusu sonuçlandığında geri alınabilmektedir. Pasaport şahsen vize başvuru merkezine gidilerek elden ya da kargo hizmeti kullanılarak teslim alınabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan İngiltere vize başvurularında, başvurunun sonuçlanmasının ardından pasaport görevliler tarafından teslim alınır ve başvuru sahibinin tekrar vize başvuru merkezine gitmesine gerek kalmadan istenilen adrese pasaport gönderilir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

TLS Contact İngiltere Vize Merkezinin Pasaport İade Saatleri Nedir?

TLS Contact İngiltere vize merkezinin pasaport iade saatleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Vize Başvuru MerkeziPasaport Teslim GünleriPasaport Teslim Saatleri
AnkaraPazartesi - Cuma10:00 - 15:00
İstanbulPazartesi - Cuma10:00 - 15:00
İzmirPazartesi - Cuma10:00 - 15:00
Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: