İngiltere Seyahat Vizesi

2023'te İngiltere Seyahat Vizesi Nasıl Kolay Alınır?

İngiltere’ye en fazla 6 ay süreyle seyahat etmek için turistik amaçlı alınan vizeye seyahat vizesi adı verilmektedir. İngiltere seyahat vizesi İngiltere’ye düzenli olarak seyahat eden kişilere her girişte en fazla 6 ay kalış süresi şartı ile 2, 5 ile 10 yıllık sürelerle çok girişli olarak düzenlenmektedir.

İngiltere’nin kraliyet tarihini görmek ve birçok popüler noktasını ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İngiltere turistik vize alarak İngiltere’ye seyahat etmeleri mümkündür.

Vizem.net Türkiye’den İngiltere’ye seyahat edecek T.C. vatandaşları ve yabancı uyruklu vatandaşların vize başvurularında son 2019 - 2022 yılları içerisinde %92,3 onay oranı ile en yüksek olan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İngiltere'ye Seyahat Etmek için Vize Gerekir Mi?

İngiltere’ye seyahat etmek için umuma mahsus (bordo) pasaport, hususi (yeşil) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu sahiplerinin seyahat amaçlarına göre İngiltere vizesi almaları gerekmektedir. Diplomatik (siyah) pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile İngiltere’ye vizesiz seyahat edebilmektedir.

Kimler İngiltere Seyahat Vizesi Alabilir?

Aile ve arkadaş ziyareti, iş ziyareti, tatil veya diğer turistik amaçlar ile İngiltere’ye gitmek isteyen kişiler İngiltere seyahat vizesi alabilmektedir.

İngiltere'ye Seyahat Vizesi Alma Şartları Nelerdir?

İngiltere’ye seyahat vizesi alma şartları aşağıda listelenmiştir.

 • İngiltere’ye ne amaç ile seyahat edilmek istendiği kanıtlanmalıdır.
 • İngiltere seyahati bitiminde ülkeye geri dönüleceği kanıtlanmalıdır.
 • İngiltere seyahat masraflarının karşılanabileceğine dair maddi kanıtlar sunulmalıdır.
 • Dönüş uçak biletinin alınması gerekmektedir.
 • İngiltere’ye ticari amaç ile geliniyor ise sadece ticari faaliyetlerin yapılacağı kanıtlanmalıdır.
 • Düzenli ve sık seyahatler ile İngiltere’de uzun süre yaşanmayacağının ispatlanması gerekmektedir.

İngiltere Tatil Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere tatil vizesi online olarak Gov.Uk adresinden Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi’ne başvuru yapılarak alınmaktadır. Online vize başvuru aşaması tamamlandıktan sonra aracı kurumdan vize randevusu alınmalı ve randevu gününe kadar vize için gerekli evraklar hazırlanmalıdır. Vize randevu gününde aracı kurumun vize başvuru merkezine giderek evraklar teslim edilmeli ve biyometri işlemleri yapılmalıdır.

Bir kullanıcı hesabı oluşturularak online başvuru yapılacak olan ekran görseli aşağıda verilmiştir.

İngiltere Tatil Vizesi Nasıl Alınır?
İngiltere Tatil Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere Seyahat Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İngiltere seyahat vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Seyahat dönüşünden sonra 3 ay daha geçerli olan, en az 1 sayfası boş geçerli bir pasaport ve varsa daha önceki pasaportların fotokopileri gerekmektedir.
 • İngiltere vize başvuru formu: Vize başvuru formu İngilizce dilinde online olarak eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm genişliğinde, 45 mm uzunluğunda, arka fonu beyaz olan, son 6 ayda çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf gereklidir.
 • Maddi kanıt: İngiltere seyahat masraflarının karşılanabileceğini gösteren son 6 aya ait banka hesap dökümü ya da maaş bordrosu sunulmalı, seyahat masrafları başka biri tarafından karşılanacak ise sponsor mektubu sunulmalıdır.
 • Konaklama belgeleri: İngiltere seyahati süresince kalınacak yerin rezervasyon belgeleri, İngiltere’de aile ya da arkadaş yanında kalınacak ise vize davet mektubu gerekmektedir.
 • İngiltere seyahat planı: İngiltere’de neler yapılacağını gösteren tarihleri ile detaylı bir seyahat planı sunulmalı ve Birleşik Krallık’ta başka yerlere gidilecek ise seyahat planına tarihleri ve detayları ile eklenmelidir.
 • Vize davet mektubu: İngiltere seyahati arkadaş, aile ve iş ziyareti gibi amaçlar ile gerçekleşecek ise ilgili kurumdan ya da kişiden vize davet mektubu alınmalıdır.
 • Vize başvuru ücreti: Vize başvuru ücreti online başvuru yaparken kredi kartı ile ödenmelidir.

Yukarıda listelenen evraklar İngiltere vizesi için istenilen standart evraklardır. Seyahat amacına, başvuru sahibinin çalışma durumuna ve konaklama türüne göre istenilen evraklar değişiklik gösterebilmektedir. Vize için Türkçe dilinde alınan evraklar İngilizce’ye tercüme ettirilmelidir.

İngiltere Seyahat Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere seyahat vizesi başvuru ücreti 100 İngiliz sterlinidir ve ücret online başvuru sırasında kredi kartı ile ödenmektedir. Reşit olmayan başvuru sahipleri için başvuru ücreti değişmemektedir.

İngiltere Tatil Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere tatil vizesi genel olarak ortalama 3 hafta içerisinde çıkmaktadır; ancak eksik evrak, dış temsilciliğin yoğun olması ve mülakat talebi gibi sebeplerden dolayı bu süre uzayabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

İngiltere seyahatleri ile ilgili en çok merak edilenler ve merkezimize sıklıkla iletilen sorular aşağıda cevaplanmıştır.

Türkiye'den İngiltere'ye Nasıl Gidilir?

Türkiye’den İngiltere’ye uçak ile gidilebilmektedir ve İstanbul’dan İngiltere’ye uçuş yaklaşık 4 saat sürmektedir. İngiltere’de gidilen şehre, Türkiye’de bulunulan şehre ve uçuşların aktarmalı olmasına göre seyahat süreleri artmaktadır. Türkiye’den İngilteye’ye demir yolu veya otobüsle kara yolu üzerinden gidilebilse de yolculuk çok uzun sürdüğü için bu yollar pek fazla tercih edilmemektedir.

İngiltere Seyahatleri için Aşı Zorunluluğu Var Mıdır?

İngiltere seyahatleri için aşı zorunluluğu yoktur. 15 Mart 2022 itibari ile İngiltere’ye girişlerde Covid-19 aşı kartı ve karantina şartı kaldırılmıştır.

Birleşik Krallık'ta Popüler Seyahat Rotaları Hangileridir?

Birleşik Krallık'ta Popüler Seyahat Rotaları Hangileridir?
Birleşik Krallık'ta Popüler Seyahat Rotaları Hangileridir?

Birleşik Krallık’ta popüler seyahat rotaları aşağıda listelenmiştir.

 • İngiltere Yorkshire rotası: İngiltere’nin kuzeyindeki köyleri, şelaleri ve doğal güzellikleri görmek için Yorkshire rotası tercih edilebilmektedir.
 • Kara Dağ geçidi: Galler’de yer alan Kara Dağ geçidi etkileyici doğa manzaraları ile öne çıkmaktadır. Vadileri ve doğal güzellikleri ile İngiltere’de gezilecek en güzel yerlerden biridir.
 • Kuzey sahili rotası: İngiltere’nin kuzey sahilleri, tarihi kaleleri, gotik kalıntıları, balıkçı köyleri ve kumsalları ile hem tarihi hem de doğallığı bir arada sunmaktadır.
 • Atlantik Otoyolu rotası: İngiltere’nin vahşi güzelliklerini öne çıkaran Atlantik otoyolu rotası özellikle sörfçüler için en uygun koşulları sunan noktaları barındırmaktadır.
 • Kuzey İrlanda kıyıları: Kuzey İrlanda’nın tarihi dokusunu taşıyan küçük köyleri görmek için Kuzey İrlanda kıyıları ziyaret edilebilmektedir.
 • Skye Adası: Skye Adası hem tarihe meraklı olanların hem de Harry Potter hayranlarının seveceği bir seyahat rotasıdır.

İngiltere genel olarak tarihi yerleri ile öne çıkmaktadır ve özellikle çevresinde bulunan İskoçya ve İrlanda ile birlikte turistler için birçok seyahat rotası bulundurmaktadır. İngiltere gezilecek yerler açısından zengin bir ülke olarak her yıl çok sayıda turisti ağırlamaktadır.

İngiltere'de Nerede Tatil Yapılır?

İngiltere’de tatil yapılabilecek en popüler tatil mekanları aşağıda listelenmiştir.

 • Kuzey Devon
 • Batı Cornwall
 • Cotswolds
 • Peak Bölgesi
 • Jurassic Sahili
 • Brecon Beacons
 • Northumberland
 • Perth ve Kinross

İngiltere'ye Seyahat için Sağlık Sigortası Gerekir Mi?

İngiltere’ye seyahat için sağlık sigortası vize başvurularında zorunlu değildir; ancak İngiltere’ye ziyaretçi olarak gidenler ulusal sağlık hizmetlerinden yararlanamadığı için seyahat sağlık sigortası yaptırılması önerilmektedir.

Vizem.net sigorta depertmanı üzerinden veya Türkiye’de faaliyet gösteren sigorta acenteleri aracılığıyla İngiltere vizesi sağlık sigortası yaptırılabilmektedir.

Vizem.net, İngiltere seyahat sağlık sigortası için 2022 yılında en uygun fiyatları sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: