İngiltere Sponsorlu Vize

İngiltere Sponsorlu Vize Nedir, Nasıl Alınır?

İngiltere sponsorlu vize, İngiltere’ye seyahat edileceği zaman seyahat masraflarının vize başvuru sahibi dışında bir kişi ya da kurum tarafından karşılanması durumunda alınan vize türüne denilmektedir. İngiltere’ye sponsorlu gitmek için yapılan sponsorlu vize başvurusunda standart vize evraklarının yanı sıra sponsora ait evrakların da beyan edilmesi gerekmektedir.

Vizem.net sponsorlu İngiltere vizesi başvurularında danışmanlık hizmeti veren ve son 4 yılda Türkiye’den yapılan İngiltere vizesi başvurularında en yüksek vize onay oranı elde eden akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İngiltere Vizesi için Sponsor Olmadan Başvuru Yapılabilir Mi?

İngiltere vizesi için sponsor olmadan başvuru yapabilmek için kısa süreli ziyaretçi vizesinde kişinin çalışması ve seyahat masrafları için yeterli finansal kaynaklara sahip olduğunu kanıtlaması gerekmektedir.

İngiltere uzun süreli çalışma ve öğrenim vizeleri için sponsorlu vize başvurusu yapmak için İngiltere’de bulunan bir şirketten ya da eğitim kurumundan COS belgesi adındaki sponsorluk sertifikasını almak gerekmektedir.

İngiltere Vizesi için Kimler Sponsor Olabilir?

İngiltere vizesi için başvuru sahibinin sponsoru, vize alacak kişinin birinci dereceden yakını, çalıştığı şirketi, İngiltere’de yer alan bir eğitim kurumu ya da şirket olabilmektedir.

İngiltere'ye Vize Almak için Emekliler Sponsor Olabilir Mi?

Evet, İngiltere’ye vize almak için emekliler, emekli maaşının yattığı 3 aylık banka hesap hareketi ile vize sponsor dilekçesini beyan ederek sponsor olabilmektedir.

İngiltere Sponsorlu Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İngiltere sponsorlu vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: En az 1 sayfası boş, seyahat dönüşünden sonra en az 3 ay daha geçerli bir pasaport ve varsa geçmiş tarihli pasaportların kopyaları gerekmektedir.
 • İngiltere vize başvuru formu: Vize başvuru formunun online olarak, İngilizce dilinde, eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm genişliğinde, 45 mm uzunluğunda, arka fonu beyaz, son 6 ayda çekilmiş, 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • İşyeri izin yazısı: İngiltere vizesi için çalışan başvuru sahiplerinin işyerinden, ülkeye geri döneceğini kanıtlayacak nitelikte işyeri izin belgesini almaları gerekmektedir.
 • Vize sponsor dilekçesi: İngiltere seyahat masraflarını karşılayacak kişi ya da kurum tarafından yazılan vize sponsor dilekçesi gereklidir.
 • Vize sponsoruna ait evraklar: İngiltere vize sponsorunun maddi durumunu kanıtlar nitelikte maaş bordrosu, ek gelirleri ya da şahsi banka hesap dökümlerinin beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Konaklama belgeleri: İngiltere seyahati sırasında konaklanacak yerin rezervasyon belgeleri, aile ya da arkadaş yanında kalma durumunda ise davet mektubu hazırlanmalıdır.
 • Ulaşıma dair kanıt: Uçak rezervasyonları yalnızca transit vize başvuruları için istenmektedir ve diğer İngiltere vize tipleri için uçak rezervasyonları şart koşulmamaktadır. Başvuru sahibinin yalnızca İngiltere seyahat planını tarihli ve detaylı bir şekilde sunması gerekmektedir.
 • İngiltere vize başvuru ücreti: Online İngiltere vize başvurusu esnasında vize ücreti kredi kartı ile ödenmelidir.

İngiltere Vizesi Sponsor Evrakları Nelerdir?

İngiltere vizesi için başvuru sahibine sponsor olan kişinin beyan etmesi gereken evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Banka hesap dökümü: Sponsorun son 3 aya ait şahsi banka hesap dökümlerini kaşeli ve imzalı bir şekilde hazırlaması gerekmektedir.
 • Düzenli geliri gösteren evraklar: Sponsor olan kişinin düzenli geliri olduğunu kanıtlayan nitelikte emekli maaş hesap dökümünü ya da son 3 aya ait maaş bordrosunu sunması gerekmektedir.
 • Şirket belgeleri: İngiltere vizesine sponsor olan kişi bir şirket sahibi ise; şirket faaliyet belgesini, ticari sicil gazete örneğini, imza sirkülerini ve 3 aylık şirket hesap hareketlerini kaşeli ve imzalı bir şekilde beyan etmelidir.
 • İngiltere oturum izni: Sponsor olan kişinin İngiltere’de ikametinin bulunması durumunda kimlik/pasaport fotokopisini sunması gerekmektedir.

İngiltere Vize Sponsor Dilekçesi Nedir?

İngiltere vize sponsor dilekçesi, İngiltere seyahati için başvuru sahibinin seyahat masraflarını karşılayacağını belirten ve sponsor tarafından yazılan dilekçeye denilmektedir. Vize sponsor dilekçesinin yanı sıra sponsorun finansal durumunu gösteren evrakların da beyan edilmesi vize sürecini olumlu etkilemektedir. Vize sponsor dilekçesinin titizlik ile detaylı ve doğru bir şekilde yazılması gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığı ile yapılan başvurularda İngiltere vize sponsor dilekçe örneği kişinin durumuna uygun olarak ve İngilizce dilinde, deneyimli danışmanlar tarafından hazırlanmaktadır.

İngiltere Sponsorlu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere sponsorlu vize başvurusu yapmadan önce alınması gereken vize türünün belirlenmesi gerekmektedir. Turistik, çalışma, aile ziyareti ya da eğitim gibi vize türleri için istenilen evraklar ve prosedürler farklılık gösterebilmektedir.

İngiltere sponsorlu vize başvurusu için vize türünün belirlenmesi ile birlikte başvuru formunun doldurulması, vize ücretinin ödenmesi ve vize randevusunun alınma işlemleri İngiltere hükümetinin web sitesi olan Gov.Uk adresindeki başvuru portalı üzerinden online olarak yapılmaktadır. Başvuru portalında sponsorlu vize başvurusu işlemlerinin tamamlanmasından sonra biyometri kaydı ve pasaport teslimi için başvuru sahibinin randevu gününde şahsen vize başvuru merkezine gitmesi gerekmektedir. Vize için gerekli evraklar randevudan önce hazırlanarak online başvuru sistemine yüklenebilmekte ya da vize randevu gününde ücret karşılığında vize başvuru merkezi çalışanı tarafından sisteme yüklenebilmektedir.

İngiltere Sponsorlu Çalışma Vizesi Nedir?

İngiltere sponsorlu çalışma vizesi, İngiltere’de bulunan bir şirketin sponsor olması ile alınan bir çalışma vizesi türüdür.

İngiltere sponsorlu çalışma vizesi alabilmek için işin gerektirdiği beceriye, deneyime ve bilgiye sahip olmak gerekmektedir. Sponsorlu İngiltere nitelikli çalışan vizesi nitelikli işçileri, şirket içi transferleri, sporcuları ve din adamı olarak çalışanları kapsamaktadır. Sponsorlu çalışma vizesini sanatçı, komedyen, din görevlisi, koç, devlet tarafından değişim amacıyla yetkilendirilenler ve uluslararası anlaşmalar kapsamında çalışanlar da geçici çalışma kapsamında alabilmektedir.

İngiltere için Sponsorlu Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere için sponsorlu çalışma vizesi almak için ilk olarak İngiltere’deki şirketin başvuru için gerekli prosedürleri takip ederek sponsorluk lisansını alması gerekmektedir. Sponsorluk lisansının alınması ile birlikte çalışma vizesine başvuracak kişi için İngiltere COS belgesi oluşturmak gerekmekte ve sertifikanın oluşturulması ile birlikte başvuru sahipleri İngiltere sponsorlu çalışma vizesine başvuru yapılabilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: